מנחם בגין

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
Israel Flag.svg ערך זה נשלט על ידי ממשלת ישראל!
מומלץ מאוד:
  • לא לדבר על שחיתויות פוליטיות
  • לא להלל את שמם של החמאס / ג'יהאד / חיזבאללה / לבנון / דאע"ש
  • להעביר דולרים במעטפות מתחת לשולחן
מנחם (חומי) בגין
מנחם בגין 2.jpg
תאריך לידה קצת אחרי דוד בני גורן


כנסות יותר מדי
סיעות המפלגה למלחמה בקיבוצניקים ובבריכות השחיה שלהם
תפקידים בולטים

מריונטה של אריאל שרון 

"כולם ירצו לזיין את ישראל!"
~ מנחם בגין ב-1949
"אמרתי לכם..."
~ מנחם בגין ב-2011
"אתמול היו פה הרבה דגלים ורודים, אתם יודעים מה מסמל הצבע הורוד בימינו, את הניאו-פקאציזם"
~ בגין על מפלגת הפקאצות
"אומר דודו טופז שעולי עדות המזרח הם רק ש"ג ולא יותר. הוא טועה! הם גם עובדי רס"ר!"
~ בגין על מזרחיים


מנחם סאשה בגין היה אחד מראשי הממשלה הנערצים ביותר של מדינת ישראל. בגין נולד בפולין בשלהי המאה ה-19. בנעוריו היה חבר בתנועת הנוער "בית"ר ירושלים" ושם למד להכין חזיזים ומרעומים, כישרון שעזר לו מאוחר יותר בחייו, ואשר בא לידי ביטוי במאמריו החינניים והנלבבים לעם.


העליה לארץ ישראל

בשנת 1902 ערכה תנועת הנוער בית"ר ירושלים טיול לאצטדיון טדי בירושלים, ובגין הצעיר הצטרף אליהם. בגין, הצטיין בתנועת הנוער ומונה למדריך ע"י יו"ר התנועה, זאב ז'בוטינסקי. ז'בוטינסקי הפקיד את בגין על הסניף הירושלמי של תנועת בית"ר ירושלים, ומאז גר בגין בירושלים.


הרקע להקמת האצ"ל

באחד המשחקים של בית"ר ירושלים נגד הפועל טייבה תקפו שחקני טייבה את השער הבית"רי והבקיעו שער, דבר המכונה בפי הסטוריונים כמאוראות תר"פ (בעיקר משום שמאז הפועל טייבה כמעט לא הבקיעה אף גול). בתגובה הקים בני גורן את אירגון ההגנה, שמטרתו הייתה להגן על השער של בית"ר. אירגון ההגנה עסק בעיקר בלוחמה פסיכולוגית נגד שחקני הפועל טייבה, כאשר הטקטיקה הנפוצה הייתה הפצת כתביו של בני גורן בקרב השחקנים. אולם בהיות שהשופט במשחק היה בריטי, הוא החליף את כתביו של גורן בספר לבן, דבר שרק חיזק את המוטיבציה של שחקני טייבה,ף שהבקיעו 2 שערים נוספים (ע"ע מאוראות תרצ"ו-תרצ"ט). בגין הצעיר שראה את כשלונו של גורן ושל ההגנה הקים את אירגון האצ"ל (אתם צריכים להבקיע) בכדי להציל את בית"ר מכשלון צורם. גורן, שנעלב מכך שבגין פיקפק באירגון ההגנה שהקים, היה נוהג לכנות את בגין בשם "האיש שיושב ליד השחקן בדיר" (משום שבגין היה יושב לידו בספסל המחליפים).

פעילות האצ"ל

מטרתו המוצהרת של אירגון האצ"ל הייתה מלחמה בספר הלבן, וזאת בעיקר ע"י קישקוש בו והוספת תכנים מדכאים, כמו החומר המקומי שהיה בכתביו של מר גורן. אולם, טייבה המשיכה להבקיע שערים לבית"ר, דבר שאילץ את האצ"ל להפעיל זיקוקי דינור מעל מגדל המלך דוד, בכדי ששחקני טייבה יסתכלו לראות את הפלא ובזמן זה שחקני בית"ר יבקיעו גול. התוכנית צלחה ובית"ר עלתה מ-0 גולים לגול אחד, לעומת 8 בלבד של טייבה. בזכות פעילותו של בגין עלתה בית"ר לליגה ד' ובכך תרמה לתקומת מדינת ישראל ולייצוגה באירווויזיון.

קום המדינה

עם קום המדינה חילק בני גורן ספר עם תעמולת בחירות בשם "הנדסה של המישור" וגם הביא 500,000 עולים מברית המועצות, לאחר ששיחד את סטלין בסיגרים קובניים משובחים ובכך זכה ל-89 מושבים בכנסת. מפלגתו של בגין "חירות" זכתה ב-11 מושבים, אולם בני גורן הוציא לה 5 כרטיסים אדומים ונשארו לה רק 6 מושבים. דבר זה גרם לבגין לתעב את הצבע האדום ואת אחיו, הצבע הוורוד.

במדבר האופוזיציוני

בשנות כהונתו של גורן וממשיכי דרכו פרחה מאוד תופעת הפקאציזם בארץ. למעשה עד מלחמת יום הכיפורים שלטה מפלגתו של גורן, מפלגת הפקאצות, ללא עוררין. אולם עם ההפסד במלחמת יום הכיפורים ופתיחת מאות בלוגים פריקיים בעיקבותיו, נחלש כוחה של המפלגה של גורן ונחזק בהדרגה כוחה של מפלגת הליכוד שהקים בגין, ביחד עם אריאל שרון. לקראת הבחירות ב-1977 הבטיח בגין כי מיד לאחר שיעלה לשילטון יבער את תופעת הפקאציזם מן הארץ.

שנות שילטונו

עם עלייתו לשילטון, ב-1977, פחד נשיא מצרים, אנואר סאדאת, שכל הפקאצות מישראל יסתננו למצרים ולכן הציע לבגין לעשות איתו הסכם שלום. בהסכם החזירה ישראל למצרים את סיני, בתמורה להתחייבות ששיריה של אום כול-תום לא יכנסו לישראל, כחלק מהמלחמה בפקאציזם וביקור של סאדאת בירושלים כולל סיור במזנון הכנסת. על מלחמתו העיקשת בתופעת הפקאציזם זכה בגין בפרס נובל לשלום (הפרס נבל כי שכחו להשקות אותו).

עורכי דין רבים עבדו על הסכם השלום, ולכן, לכאורה ולמען הסר ספק, עד היום בגין כך עורכי הדין משלבים את המילה בגין בחוזיהם הכתובים ביותר מ-40% מעל לשימוש במילה מנחם או סשה.

באותה תקופה בגין הקים גם את יחידת שומרי הראש הישראלית - אשר פעלה על פי דוקטרינה אותה הכתיב פרופסור אבישי רביב. (לדוקטרינה קראו שלומית). בראש היחידה עמד משה דיין, אך עקב כך שהיה מרבה לקרוץ לדוקטרינה (תופעה רפואית ידועה הנקראת עין-ציקלופ), נחבל ברגלו, ועזב את השירות לטובת סידור אוסף העתיקות, שהצליח להציל מידי שודדים עויינים לאורך השנים.

לקראת הבחירת ב-1981 גילה בגין כי גרעין פקאצי מעירק עומד להסתנן לישראל, הוא הגיב במהירות וציווה על צה"ל לתקוף את בגדד עם ספרו החדש של בני גורן "אלגברה לינאריתתתתת!!!!1".

הקדנציה השנייה ומלחמת לבנון

ראש מפלגת הפקאצות באותה העת, שמעון פרס, ניסה לכבוש את השילטון מידיו של בגין. הוא טען שבגין הפציץ את הגרעין הפקאצי בעירק כחלק מתעמולת בחירות. בגין טען בנאום חוצב להבות "יהודים אתם מכירים אותי למעלה מ-40 שנה, אני הייתי חושף חיילים שלנו לכתביו של בני גורן או יותר גרוע מכך- לגרעין הפקאצי בעירק, רק בשביל תעמולת בחירות?". הסקרים הורו על כך שבגין יפסיד בבחירות למרות הפצצת הכור, אלא שאז באחד מנאומיו אמר "בעזרת השם".

בגין ניצח גם בבחירות אלו, אולם מיד לאחר מכן התחילו להגיע שמועות על קבוצה לבנונית בשם "הועד המכונה הפועל של אש"ף" או בקיצור "הפועל אש"ף" שאיימה לנצח את בית"ר. בתגובה יזם בגין משחק בין שתי הקבוצות.

במהלך המשחק החליט בגין שעליו לסכל את טרור הגולים שבא מהצד הלבנוני של המגרש. הוא תיכנן מבצע, שנקרא לו "מבצע 11 המטרים" ומטרתו הייתה להבטיח פנדל לבית"ר. הוא הופיע על המגרש ושאל אם הם השתמשו ב"כדור רגל". הכינוי נחשב נלעג, מכיוון שכבר אז השתמשו בביטוי פוטבול. הוא נראה מבולבל וישיש, אך לבסוף התברר שהיתה זו הופעה של מוטי גלעדי בחיקוי מוצלח.

אולם המבצע הסתבך, עקב קרן של אחד השחקנים והמגנים של בית"ר מצאו את עצמם עמוק בתוך השדה של הקבוצה הלבנונית. המשחק התארך והגיע להארכה, שער הזהב והטלת מטבע ועדיין לא הוכרע. פקאצות רבות חיכו לבגין ליד בית ראש הממשלה ושרו שירים של נינט. בגין, שנשבר מהפגנת הפקאצות, התפטר מראשות הממשלה, אך כשנשאל מדוע לא זכר.


הקודם:
יצחק רבין
ראש המושחת של ישראל
1981 - 1982
הבא:
יצחק שמיר