פיל אוסטרלי

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
ערך זה עוסק בחיה/יצור באוסטרליה; לערך העוסק בחיה באפריקה, ראו פיל.

פיל אוסטרלי (Primumnonocerus). חיית בר נדירה ממשפחת הפילים.

הפיל האוסטרלי נבדל מקרוביו הרחוקים - הפיל האפריקני, הפיל האסיאתי ושפן הסלע - במזונו, באופיו ובצורתו הכללית. כבר במבט ראשון ניתן להבחין בין פיל אוסטרלי לבין פילים אחרים, שכן הפיל האוסטרלי, בדומה לכל יצור אוסטרלי אחר, הוא חיית כיס. נקבת הפיל האוסטרלי נושאת בכיסה את הפילון האוסטרלי עד שלוש שנים לאחר הוולדו. בשלב זה הכיס נכנע למסתו האדירה של הפילון ונקרע, מה שגורר את מות הנקבה מאובדן דם. זו אחת הסיבות להמצאות המין בסכנת הכחדה.

סיבה אחרת נעוצה בהרגלי האכילה של הפיל האוסטרלי. בעוד למרבית הפילים תפריט צמחוני ומשעמם, נזונים הפילים האוסטרליים מתיירים בלבד. עקרון זה פעל היטב אלפי שנים, עד שנבנו מגורי הקבע הראשונים בסביבת המחיה של הפילים האוסטרליים. המתיישבים, שהיו בטוחים מפני התקפות הפילים, טבחו בהם ללא רחם. אלמלא התערבה ממשלת אוסטרליה, יש להניח שלא היה שורד ולו פרט אחד.

לפני שזכו להגנת הממשלה, ערכו הפילים האוסטרליים כמה נסיונות נואשים משלהם להדוף את הציידים. האירוע הידוע מכולם מוכר בשם "הפוטש של בית הבירה"; הפילים הנואשים החליטו לתקוף את האצולה האוסטרלית, ובראשה מלך אוסטרליה, טופאזפאיס השלישי. בלילה אחד, הזכור לדראון עולם כ"ליל החטים הארוכים", הצליחו הפילים ללכוד בבר־קפה חמישים ותשעה אצילים, מתוכם שמונה בני משפחת המלוכה. רוב האצילים הומתו באכזריות; הפילים הרגו גם את המלך.
המרד דוכא לבסוף על־ידי חיל האוויר האוסטרלי, שהשתמש לשם כך בסודה קאוסטית.

פסנתור פילים אוסטרליים

המלחין הנודע נחום נרדי מפסנתר פיל אוסטרלי

בניגוד לקרוביו, הפילים האסיאתי והאפריקני, את הפיל האוסטרלי דווקא ניתן לפסנתר. פסנתור הפיל האוסטרלי הוא תהליך מסובך, הדורש ריכוז עילאי. הפסנתור הוא כינוי לשורת מסרים טלפתיים שמעביר המפסנתר לפיל; מטרת התהליך היא שכנוע הפיל שהוא, למעשה, גלן גולד. פיל אוסטרלי מפסונתר כהלכה מסוגל לנגן קונצ'רטי לפסנתר באמצעות חדקו, כיסו, שתי אזניו, וכן התוספתן שלו. אמנות הפסנתור היא חדשה יחסית, ואין תיעוד שלה קודם למאה העשרים. היום היא פופולרית בעיקר באוסטרליה, כמובן, וכן בארצות סקנדינביה השונות, הואיל ואין לתושביהן שום דבר טוב יותר לעשות.

בתמונה משמאל נראה המלחין הנודע נחום נרדי מפסנתר פיל אוסטרלי. הפיל פסונתר בהצלחה מלאה וניגן, יחד עם התזמורת הסימפונית של ראשון לציון, את הקונצ'רטו השני של בטהובן לפסנתר, בהופעה מיוחדת לפני האפיפיור בנדיקטוס השישה-עשר-ורבע.

Wooly.pNg ערך זה הינו קצרמר בנושא פיל אוסטרלי. אתם מוזמנים לתרום לאיןציקלופדיה ולהוסיף בו בדיחות, תכנים טרוריסטים ו/או מסרים קומוניסטים. במקום ליצור ערך קצרמר עדיף לכתוב את השטות הקצרה בבנק הרעיונות.