פיל

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
ערך זה עוסק בחיה באפריקה; לערך העוסק בחיה'יצור באוסטרליה, ראו פיל אוסטרלי.
פיל בתנוחה אופיינית
ערך זה מתנצל על היותו כתוב בצורה איןפילטינית בידי מכונה תרגום. התנצלותו התקבלה, בערך.
אזהרה: ערך זה עבר צנזורה של המשתמש הדתי (שהוא הרביעי מבין ארבעת העורכים והקוראים באתר זה)
הודעה: באתר זה אין הפליה, וכל אזכור הערך 'פיל' משמעותו גם 'פילה' מין זעיר יותר של פיל הקשור בעיקר עם דגים (סוגים נפוצים של מין זה: פילה זהבון, פילה סלמון, פילה סול, ופילה תפוחי אדמה (כפי שמין זה נקלא ביפן)

הפילדרוש חדק הוא יהודידרוש מקור המחזיק על גבו את כדור הארץ, ועומד על צבדרוש שריון. פיל זה הוא גם אחד משבעת פילי תבל.

אין ספק שהפיל הגיע למה שהגיע בזכות האומנת הפיליפינית שלו, ועל כך ברצונו להביע תודה, אבל הוא לא יודע פיליפינית.

Contents

התפתחות הפיל וזכרונו

הפיל, בשמו האנגלי פיל קולינס, הוא יצור שחי כבר בימי קדם. במקורדרוש מקור הוא היה בגודל של עכבר, אך אז מספרים שהוא נפל מצוק לתוך זבל רדיואקטיבי של פרות, ולאט לאט לאחר כחמש דקות הפך ליצור מקסים ויפה תואר: ענק ועגול, בעל חיוך רחב ואוזניים ענקיות, המותירות רושם שהוא אכן מקשיב לך (וראו להלן כפילה אדומה). בנוסף, יש לו חדק ארוך המוכיח שמוצאו יהודי והמשמש גם כראש מקלחת חסכוני במסגרת מערכת של מיחזור מים, יש לו מוח גדול שמוכיח שמוצאו יהודי, ויש לו שני חתים משנהב אמיתי ומקורי, המוכיחים שמוצאו מבנקאי יהודי, ואת החת והעין ירש מאמו התימניה.

לפיל זיכרון יוצא מן הכלל, והוא אוהב להיזכר בימים עָבַרוּ - כשנלחם בבריגדה. הפילים חוגגים את יום הזיכרון.

בשנות התשעים של המאה הקודמת הקודמת נבנה מבנה גדול המשמש כתחנת האוטובוסים המרכזית של תל אביב, והוא עוצב כמזכרת ואנדרטה לזכר עליית הפילים ארצה בשנים הקשות ההן. שמו הוסב לכבוד הפילים ועלייתם והוא נקרא כיום: הפיל הלבן.


פיל

רבים אינם מודעים לעובדה שהארץ עומדת על שבעה פילים, ואם לא הם, לא היינו מגיעים לאן שהגענו. לאן באמת? מצטער אני מלא.

רקע: פילים, טפילים, ופלפלים

צמיחת הפיל והטיפול בו

הפילים צומחים באדמה חקלאית עשירה ובתנאי שנותנים להם השקיה מתאימה ושומרים עליהם בצל. מאז ימי חניבעל אוהבים הפילים להציג את עצמם במסדרי בוקר צבאיים. אחד המפקדים הראשונים של גדוד הפילים של חניבעל היה האלוף (ומאוחר יותר שר הנפט) אלי פנט, הידוע בכינויו נפטאלי פנט.

משפחה זו של מטפלי פילים עלתה ארצה עם להקת טפילים מאולפת ובאולפן עיברתו את שמם לבנט. הם מופיעים עם טפיליהם בעיקר לקראת ערב פסח בגני הילדים, בהצגה "דמבו - הכינה הראשונה בעשר המכות" (או בשמו העממי: פיל כאפות). לקראת הקיץ הלהקה נוהגת להסתובב בין גני הילדים במישור החוף עם הטרגדיה: "כינים לתשעה באב".

אין לחפש אותם באלפון. הם אינם מופיעים שם.

משחק הילדים אן דה תרועה, נחשב להמצאה של נפטלין פנט, שקיבל את ההשראה מתרועת הפילים. מערכת החינוך שילבה משחק זה, המסתמך על תוצאות של גורל אקראי, במבחני הבגרות. המבחן מוכיח את בגרותם של השר ואנשי משרדו, וכן את בגרותם של שאר תושבי ישראל.

עליית הפילים והשתלבותם בארץ

הפילים עלו ארצה לראשונה אחרי כתיבת הספר הלבן, שעל פיו הבריטים קבעו שאסור לפילים לבנים לעלות ארצה. הפילים, שלא ידעו לקרוא עלו על אוניות ואלה מיד טבעו. אך הפילים חזרו ועלו אל פני השטח, כי הם מנופחים מאוד ומלאים באויר. לכן קראו לזה עליית המעפילים.

עם הגעתן ארצה הפילים הועברו לגן החיות התנ"כי לקראת החזרתם לתאילנד יחד עם שאר אתרי המורשת ההיסטוריים של עיר זו, תמורת שלום ותודה. ההחזרה מתעכבת בינתיים עקב ויכוח על המהוט. משום כך קוראים למאלף הפילים בהודית "מהוט", כי בתאילנד לא מדברים הודית. (אגב זו היתה טעות של המתיישבים הראשונים שהגיעו לתאילנד וחשבו שהגיעו להודו, ומשום כך קוראים להודים בהודו הודים ואילו ליהודים שם קוראים קוצ'ינים).

בעקבות מחאה של גורמים רודפי שלום הוחלט שהשם התנ"כי עלול לפגוע בחלק מרגשות הפילים, ובעקבות התייעצות עם הפועלים התאילנדים ופילי השלום הוחלט לשנות את שמו לגן החיות הקוריאני, על שם הספר הקדוש לעמי דרום מזרח אסיה: "קוריאה הצפונית". פילים אלו מאוחר יותר הקימו את תנועת "זוכרות", תנועה המחליפה את הזכרון ליותר מ-500 גיגהבייט בחצי המחיר.

הקמת ישיבות וחברה מקוטבת

הרב אליפנט, צאצא של משפחת פנט, היה ממייסדי ישיבת אתרי, בירושלים, שמאוחר יותר עברה למרשתת וכיום ידועה בשם ישיבת אתרי האינטרנט (ראו באתר הישיבה).

הרב אליפנט שילב בישיבתו אברכים צעירים מהפילים החדשים, ואלו החלו ללמוד תורה, להתפלפל בתלמוד ולהתפלל שלש פילות ביום. כשהגיעו לגיל גיוס הם נמנעו בטענה שהם שמנים מדי, וצריכים שירותים נפרדים. ההתחמקות משירות, וההתבדלות הביאו עליהם את חרונם של שאר תושבי הארץ שקראו לתלמידי הרב אליפנט "טפילים".

עם מעבר הישיבה למרשתת האינטרנט, לא נותר מקום לפילים, שחשו שהם כמו פיל בחנות חרסינה, והם חברו לחבריהם בגן החיות הקוריאני, שם הם מחכים לקבל ויזה עד עצם היום הזה. בשנת 2017 קיבלו הודעה ממשרד הקליטה שהשנה הם כנראה לא יוכלו לקבל טיפול בגלל שעובדי המשרד חייבים לצאת להפסקת תה. הודעה זו היתה הקש ששבר את גב הגמל והם פרצו אל הרחוב בהפגנה סוערת. תמונת הפולקסווגן המחוצה מארוע זה זכורה היטב, והופצה בכל העולם.

רגישות הפילים

פילים מאוד רגישים לפלפלים חריפים, ולא אוהבים אפילו להגיד את המילה הזו. על מנת לכבדם נימנע בהמשך (כמעט לחלוטין) מאזכור פלפלים חריפים (סליחה).

הפיל באמנות ובתרבות

הפיל מרבה לככב באמנות העכשיווית. במוזיאון לאמנות המודרנית בתל אביב הוצג פיל אמיתי במיצג "פיל בחנות חרסינה" ובאמת הפיל הפיל אותו. הפיל מופיע גם בתרבות העממית כמו בסיפור הכפילה האדומה באגדות האחים גרים, בסיפור דמבו הפיל המעופפ, ובסדרת הסיפורים על בבר וסלסט המכונים בפי מתנגדיהם "הסיפורים הבבריים". הפיל מופיע גם בתרבות הישראלית בטרגדיה היוונית "אלעזר המכבי" בו מסופר על נפילתו של אלעזר החשמונאי בקרב כשנמחץ תחת פיל. הפיל המפורסם ביותר בתרבות הוא פילעם קלינטון המקראי, נביא מדייני שפעל בשירות בלק אובמה.

הורטון שומע מישהו

ספר מאת ד"ר סוס, אשר בעקבות הצלחתו הרבה יצאו לו 4 ספרי המשך: "הורטון רואה מישהו", "הורטון מריח מישהו", "הורטון... טועם מישהו" ו"הורטון ממשש מישהו" (אזהרה! לשני הספרים האחרונים יש הגבלת גיל, ומותר לקרוא אותם רק בין גיל 18 לגיל פאי).

אליס בארץ הפילאות

בספר "אליס בארץ הפילאות" מסופר על פיל הצ'שייר, שישב על ענף, שבר אותו ונעלם כשרק החדק שלו תלוי באוויר. על כך אמרה אליס: "מוזר! כבר ראיתי הרבה פילים בלי חדק, אבל אף פעם לא ראיתי חדק בלי פיל!"

יידישפיל

תאטרון הפילים האשכנזי היחיד בעולם, ובו השחקנים מדברים ביידיש ואוכלים גפילטע פיש.

כפילה אדומה

בסיפור עתיק זה רוכבת ילדה קטנה על פיל אל בית סבתה (כלומר הסבתא שלה) בצד השני של היער. אמה (כלומר אמא שלה) מזהירה אותה שלא לקטוף פרחים, ולכן הם רומסים אותם בדרך. כשהיא מגיעה לבית סבתה (כלומר סבתא שלה) היא רואה חיפושית פולקסווגן מעוכה מחוץ לבית. כשהיא נכנסת היא רואה פיל בחדר. היא שואלת: סבתא למה יש לך אזניים כל כך גדולות? והפיל עונה לה: לסבתא שלך תקראי סבתא יא פוסטמה!

כפילה אדומה הוא סיפור מתוך קובץ אגדות האחים גרים. האחים גרים התגיירו אחרי שיחה עם איש אחד ששכנע אותם שהיהדות היא דת האמת, ולכן, עכשיו שהם יהודים, מותר להם לספר סיפורים אנטישמיים. קודם לכן קראו להם האחים גויים.

דמבו הפיל המעופף

אזהרה: הקטע הבא (כולל ההערות שבו) וזה שאחריו אינם מי יודע מה מצחיקים וכדאי לדלג עליהם. הקטעים הבאים הרבה יותר נחמדים, ועם הרבה פחות שגיעות כטיב. אז אנא התייחסו אליהם יפה.

דמבו הוא דמות אמיתית של פיל עם עפ קצר, ממשפחת הציקלוףים המבוסס על סיפור אמיתי מתוך סרט ילדים מףגר. גיבור הסרט הוא העפ של הפיל, דמבו, העפ לגובה על ידי נףופ אזניו. (ראו הערה בהמשך בעניין הביטוי נףופ) בעקבות הסרט ילדים רבים קפצו מבניינים גבוהים בהאמינם שהם יכולים לנוףפ באזניהם ולעופ, וזה חבל. כי האמת היא שהם היו צריכים לקףוץ מהליקוףרים ענקייים, הדרך היחידה שבה פילים עףים באמת.

(אזהרה: ספוילר!)

עלילת הסרט ילדותית ופשטנית, אך התסריט נסמך על מציאות מורכבת, ואין לבוא אל הכותב או אל הפילים עצמם בטענות כלשהן, בפרט מכיוון שהתסריט עשוי מאותיות והסרט הוא למעשה רק אוסף ציורים, על אף היותם דמויות אמיתיות ומציאותיות.

בסרט, נראה דמבו שוקע בשכרות, אחרי שאמו נכנסת לכלא בעקבות פשעיו, והוא רואה בעיני דמיונו פילים ורודים.
הסוף

בעקבות זאת, בשנת הלימודים תשל"ה יצא ארגון "ארבע אמהות" במחאה על התוכן הלא חינוכי. אחת האמהות צוטטה בעיתון:

"ככה מחנכים את הילדים? אם קשה אז שותים? (כן!)"
~ אחת מארבעת האמהות של הילדים מגן שולה


הערה בעניין הביטוי נףוף (הבטחנו, לא?): על מנת שלא לפגוע ברגשותיהם של קהילת הציקלופ (הקרויים גם עדת 'בטא קרוטן') בחרנו להשתמש בביטוי לנוףפ, במקום לנףנפ הפוגעני בעיניהם ובאזניהם של הציקלוףים והפילים גם יחד. לפי דוברת איחוד הץיקלופים והפילים (אצ"פ, או הפיל אל או הפיל אל או הפיל אל או) אסור להשתמש בפה סופית כי כתוב בעשרת הדיברות "לא תנאפ". כמו כן, לפי דוברת הארגון הדוקטור פילאל לפי, הפה הסוףית מייצגת פילת קרקסים מבוזה, הנאלצת לעמוד על רגליה האחוריות ולהניף את החדק שלה בפני קהל משולהב של פלשתים. לפי דבריה, זוהי זכותם הלגיטימית להגדרה עץמית, ושמירה על כבודה של נכבת הפילים.

נער הכפילים של בומביי

רבים אינם זוכרים אך בשנות השבעים של המאה הקודמת הקודמת, היתה סדרת טלוויזיה (מכשיר ששימש את האנשים בשנות השבעים של המאה הקודמת הקודמת) היתה סדרת טלוויזיה שנקראה נער הכפילים של בומביי, שנקראה נער הכפילים של בומביי. בומביי היתה עיר שנחרבה מתחת להר געש, שהתפרץ על ההודים על כך שלא הצליחו לבטא את שם עירם כיאות, והוא כבר לא יכל להתאפק יותר. נער הכפילים היה מהוט, פרט לא מהותי לגבי תולדות המקום, אך מהותי ביותר בעניינו של הנער, מכיוון שבלי זה לא היו מאפשרים לו להיות כפיל בסרט.

מהוט הפיל

פיל הוא בעצם ראשי תיבות של תכונותיו:

  • פ - פחדן: אף שבמציאות הפיל אינו מפחד מעכברים, כמסופר באגדות, הפיל אכן מפחד מגרבילים וסובל מאלופנטאיטיס (ראו בהמשך)
  • י - ישבן: כידוע לפיל יש ישבן עצום ואין צורך "להרחיב" בנושא. משום כך הוא יושב ולומד, ומתרכז בדבר אחד, ואין לו הפרעות קשב וריכוז שיש ליצורים תבוניים אחרים.
  • ל - למדן: כן! אנשים לא יודעים, אך הפיל הוא מן הלמדנים שבחיות (וראו בהמשך דוקטור פיל)

כיום, רבים מן הפילים נקראים בשם טליה או קרן ושמות אלו מאוד אופיינים לפילים. (דמבו זה פאסה). אך עניין זה אינו נחשב מהוטי, ולא ברור מה זה שייך לכאן.

מחלות ותופעות

לפילים מחלות ותופעות אפייניים. הידועה מבין המחלות היא אלפנתעיטיס. הידוע מבין התופעות הוא דוקטור פיל - אשר בניגוד לשמו אינו מרפא את המחלה הידועה, אלא חולה בה.

מחלת אלופנטעיתיס

אלופנטעיתיס היא מחלה טפילית הפוגעת בפילים ובבני אדם. התסמין העיקרי שלה הוא הפחד מפני כל דבר שגדול יותר מראשו של החולה. מקור שמה של המחלה באנגליה. שם האנגליה היה אלי (אלישבע) פאנט, רופאת החיות שגילתה את המחלה, כששמה לב לכך שהיא פוחדת מראשי האריות והנמרים בהם היא מטפלת.

במקרה של פילים הנדבקים במחלה, אין הפחד המדובר מטריד את מנוחתם, מכיוון שאין הרבה דברים גדולים יותר מראשם, חוץ מעודד מנשה. (הוספת השם עודד מנשה לערך היתה לצורך הגדלת אחוזי הצפיה והרייטינג של הערך. ועמכם הסליחה) מעט מאוד פילים חולים במחלה אך יש בני אדם שנדבקו במחלה וגורלם לא שפר עליהם. אחת מתופעות הלוואי של המחלה היא הטענה של החולים שאפשר לראות פילים עפים, נו באמת. (התנצלות העורכים: מעופפים, נו באמת.)

אין לבלבל מחלה זו עם מחלת עלופנועהטיס שהיא מחלת נעורים הפוגעת בנערות ונערים הטסים על אופנוע בגובה פני הקרקע, על מנת להתחמק מהמכ"ם של האויב (ההורים). מחלה זו מסתיימת פעמים רבות בהתחמקות מוצלחת במיוחד אל תוך המדרכה, למרות שהמדרכה לא היתה בכיוון אליו הנערות והנערים רצו לטוס. מחלה זו חוסכת להורים הרבה כסף על כרטיסי טיסה לחו"ל שהיו נדרשים כדי לחפש אחר הנערות והנערים שנעלמו בחוף גועל (חוף שמתנגד כמעט לכל דבר ולא מוכן להודות בזה, לכן הוא נקרא גם חוף שאנטי - כי הוא באמת אנטי, ולארץ קוראים הודו, כי בסוף הם באמת מודים בכך, אבל עד אז יוצאת הנשמה). עלופנועהטיס אינו פוגע בפילים כי הם לא יכולים לרכב על אופנוע. זאת מכיוון שברגע שהם מתיישבים עליו, הוא לא מוכן לא לעוף ולא לנוע. משום כך פילים מעדיפים את החיפושית שלהם, האדומה ובעלת שבע הנקודות האדומות, וכך קל יותר למצוא אותם במגרשי החניה, או בשדות עם פרחי חרצית או חמצוצים. האופנועים ערערו על כך בבד"ץ, וכרגע העתירה שלהם תלויה ועומדת על רגלית חלודה ומתנדנדת. עורך הדיל שלהם טוען שיש להם סיכוי לא רע, כי השופטים בבית הדיץ הגבוה לחדק מוטים נגד פילות על הר הבית, שעלולות לשמש חבית של חומר נפץ. (ראו להלן בעניין הפילה על הר הבית והוראות להכנת חומרי נפץ ממנה).

דוקטור פיל

אחת התופעות המוכרות יותר בתחום הפילאות הוא דוקטור פיל. דוקטור פיל הוא הפסיכולוג השמן הנראה בטלוויזיה הישראלית לאחרונה. (הערת העורפים: הכוונה היא לכך שהטלוויזיה הישראלית נראתה לאחרונה לפני עשור). דוקטור פיל מרבה לצעוק ולאיים על מרואייניו לאחר שהוא מבטיח להם מתנות בשווי עצום. התנהגותו נובעת משילוב של מחלת האלופנטעיתיס וראשו הקטן, המביא אותו לפחד מפני כל אדם או בעל חי.

הפילים מכאן והלאה

אזהרה: הקטעים הבאים נכתבו בידי עורך אחר, השונה במהוטו מהעורך הקודם שכתב את הקטעים בערך עד לקטע זה. העורך השונה מסתתר מאחורי הזהות: 'העורפים' ושמו אינו ידוע, אך הוא מכונה גם 'העורך הדתי' ו'זה שצינזר את הערך, עד שאין להכירו'.

אגב איך מכירים את בית הכנסת שפילים מתפללים בו?

לפי החיפושית פולקסווגן המעוכה שלהם החונה בחוץ.

פיל קונצנטרי

הפיל הקונצנטרי הוא פיל שאינו ידוע למדע. למעשה איש אינו יודע מהו קונצנטרי, ולכן גם אין אפשרות להוכיח את קיומו של הפיל הקונצנטרי. ומכאן שיתכן, אם אכן אין פיל קונצנטרי כלל, שאילו היה פיל קונצנטרי המדע היה יכול לדעת עליו. אך, כאמור, אין, ולכן המדע לא. יש הטוענים שמכאן ניתן להוכיח בוודאות שמבחינה מדעית אין אפשרות לדעת בו זמנית משהו ואת היפוכו.

כמה דברים שלא ידעתם על פיל

עובדות ומידע אישי

הערה: חלק זה עוסק בעובדות רציניות על פילים. אם חיפשתם בדיחות על פולקסווגן וארבעה פילים ראו: #הפיל ויום השואה

למה לפיל יש אזניים ארוכות וחדק ארוך? כדי לעוף מפרח לפרח ולאסוף צוף.
איך קוראים בעברית עתיקה לחדק? אף על פיל.
מה עושה פיל כדי שלא יכירו אותו? שוכר כפיל.
מה גרם לפיל להתעטש? פלפל
מה אוהב הפיל עם האוכל שלו? פלפל חריף
איך קוראים לגורת פילים חכמה? פלפלת
מה המזון המהיר המועדף על פילים? פילאפל
למה זה בריא להם? כי זה משמין
פיל אחד עמד ליד גן ילדים. שאלו אותו: "אתה מחכה לילד?" והוא ענה: "לא, אני סתם שמן".
איך קוראים לפילה ג'ינג'ית שובבה? פילפי. ולבית שלה? פילה פילקולה.
איך קוראים ליחידה לחקירת פילים? הפילשת.
איך קוראים לסרט במצלמה של פילים? פילים
איך קוראים לפיל קאניבל שאוכל את הרגל של חברו? פילוח שוק
איך קוראים לנייד של הפיל? פילופון.
איך קוראים לפיל חכם? פילוסוף
איך קוראים לפיל חבדניק? הרפיל שפיליט"א
מה אומר הפיל בסוף התפילה? ואף על פיל שיתמהמה עם כל זה אחכה לו.
כמה פילות פולניות (כינוי לאמא היהודיה) נדרשות כדי להחליף נורה? זה בסדר, אני אשב לי פה באפילה.

המחקר על בדיחות פילים ומקורן

מה זה עושה לפיל כשמספרים עליו בדיחה? משפיל אותו.
איך קוראים לבדיחה לא מוצלחת במיוחד? בדיחה תפילה
איך קוראים למה שקורה למי שמספר בדיחה לא מוצלחת על פילים? פילדיחה

סליחה, זה לא היה מי יודע מה מוצלח. מה?

איך קוראים למישהו שמספר בדיחות מוצלחות על פילים? פלפל
איך קוראים למישהו שמספר בדיחות ממש לא מוצלחות על פילים, בלי שביקשו ממנו? טפיל
מאיפה שמעת את כל בדיחות הפילים האלו? שאלה החסידה. ענה לה הפיל: ממקור ראשון (התנצלות העורכים: רשימה זו נשלחה למקור ראשון, אך הוא קיבל רק שישה מהם ופרסם אותם בעיתון לילדים 'אותיות לילדים', במקום בעמוד הראשון)
מה מקבל פיל שנכשל? פילתי מספיק בקושי
איך קוראים בעברית עתיקה לחדק? אף על פיל
למה לפיל חדק ארוך וחתים גדולים? כדי לפלות כינים
איך הפילים מחליטים? על פיל רוב

הפיל ואומות העולם

איך קוראים לנשיא הפילים? פיל קילנטון.
איך קוראים לנביא הפילים? פלעם הרשע
איפה זה רמוז בתורה? ויפתח ה' את פיל האתון
איך קוראים לפילו של המשיח? חמור
מיהו הפיל עם אזני החמור? פילוקיו

הפיל והעולם הגדול

מה המשותף לפיל יתוש וחידק? לשלשתם יש חדק.
איך קוראים לפילים שמנגנים יפה ביחד? התזמורת הפיל הרמונית.
ולפיל של הרי פוטר? פיליאס פוג
ולפילה מכשפה? פילטריקס
איך קוראים לפילים שאוהבים שוקולד? פילי קקאו
איך קוראים לפיל צפוני, שחור ולבן, שלא יודע לעוף? פילגווין
ולפיל יאור? פילופוטם

הצלחת הפילים בצבא במדע ובספורט

איך יודעים שהפיל עשיר? רואים לו את שן הזהב
שלשה משחקי פילים? פילוסל, פלורגל, ופילינג פילונג
איך קוראים לפילים שעושים קסמים? פילי פלאים


פילי צבא
מה הדרגה הגבוהה ביותר הניתנת לפילים? פילדמרשל
מה עושים פילים תותחנים כשנגמרת להם התחמושת? שמים פיל בקנה.
מה עושה פיל אחרי הצבא? פילואים
מהי קריאת הקרב של הפילים? פי לה' אלי!
פילי הטכנולוגיה
איך קוראים לפיל עם מחשב? פיל גייטס.
למה פיל לא צריך מחשב? כי הוא יודע את לוח הכפל על פיל.
למה לפיל יש אייפון - כי זה תוצרת אפיל.
איך מדברים עם פיל בשפתו? בעזרת פילון.
כמה פילות לוקח להחליף נורה? שתיים. אחת מכבה את החשמל עם הזנב. מוציאה את הנורה עם שתי הרגליים הקדמיות, ומבריגה את החדשה עם החדק. :השניה מקריאה לה את ההוראות: הוראות ההעפילה.
כמה גליונות אותיות לילדים נדרשים, עד שחוזרים על בדיחת פילים פעמיים? אפס - אפשר לחזור על אותה בדיחה כבר באותו גליון
כמה גליונות אותיות לילדים נדרשים, עד שחוזרים על בדיחת פילים פעמיים? אפס - אפשר לחזור על אותה בדיחה כבר באותו גליון
כמה פילות לוקח להחליף נורה? שתיים. אחת מכבה את החשמל עם הזנב. מוציאה את הנורה עם שתי הרגליים הקדמיות, ומבריגה את החדשה עם החדק. :השניה מקריאה לה את ההוראות: הוראות הפילה.


התמודדות הפילים עם אתגרים

איך קוראים לתחרות של פילים דיסלקטים? אפילות
מה קורה לפיל דיקסלט שמלציח באפילות? הוא מאפיל לגמר
ואיך קוראים למנצח באפילות הדיקסלטים? אפול עהולם
איך קוראים לפיל דיסלקט ופוזל - שרואה פעמיים? פיליפ


מה אמר הפיל לרופא השיניים? את חתיי אני מזכיר היום

מונחים ותופעות הקשורים בפילים

איך קוראים לפיל אמריקאי? אלי. - אלי פנט.
ולגלולה שלוקחת פילה אנגלית? פיל
איך קוראים לסרט במצלמה של פילים? פילם
איך קוראים לפילים ביהודה ושומרון? פילי ימין
מה אומרים לאנרכיסט אנגלי שקוראים לו Philly, בהפגנה למען השלום? פילי שלום!!
מה אמרו ניצולי הספינה בהגיעם לגן החיות בארץ ישראל? מה פילים?!
איך קוראים לפילה שמטפלת בגן החיות? פילת חי.
איך קוראים לפילה שמאלפת כלבים? יועצת פילודוגית.

חיי המשפחה של פילים

מה אומר הפיל לאשתו? את גדולה מהחיים!
מה היא עונה? מה לעשות, זה מלידה.
מה מקבלת פילה מדוד שלה בחו"ל? חפילה
מה לובש פיל דיסלקט ביום חתונתו? הוא חנוט בחפילה
מה ההבדל בין פיל פסנתר ומשפחה? גם הפיל לא יכול לנגן על פסנתר.
לא ככה זה הולך! מי, הפיל או הפסנתר?
ומה עם המשפחה? מכירים!
ומה עם הפסנתר? בזהירות.
לא! באמת!! מה ההבדל בין פיל פסנתר ומשפחה.
פסנתר אפשר להפיל, אך פיל אי אפשר לפסנתר.
ומה עם המשפחה?
ברוך השם בסדר.
מה ההבדל בין פיל, פסנתר, וכנף?
מה יש לפילה שמנה במיוחד? פסנתר כפול
כמה פילים צריך להחליף עד שהוא לומד לנגן על פסנתר?


פילות משונות

איך קוראים לפיל שעוזר לזקנה לעבור את הכביש? פילי. - פילי פינית.
איך קוראים לפיל מוסכניק? פיל. פיל טרשמן.
מה לובש הפיל לרגליו? אנפילאות
איך קוראים לפיל שאינו יודע לקרוא? אנפילבית
איך קוראים לפיל שיודע לקרא את כל האותיות חוץ מאחת? אין פיל אות
מה שרה הפילה? אני פילה וטוב לי עם זה, יש לי את זה פיל גדול
איך קוראים לפיל שמן? פיל שמן
איך קוראים לאותו פיל כשהוא מסנן משהו? פילטר שמן
איך קוראים לתכנית בפייסבוק שבו מגדלים פילים? פארם פיל
מאיזו ארץ באים הפילים? מפילנלנד
איך קוראים לפיל חרש? איך שרוצים, הוא ממילא לא שומע
איך קוראים לפילים שמחזיקים את כדור הארץ? שבעת פילי תבל
איך קוראים לפיל דיג'יי? פיל ווליום
איפה הפיל עושה קניות? בצומת פילו

הפילים במקורותינו

הפרדת דת ופילה

למה אסור ליהודי לאכול פיל? כי דם בו
איך קוראים לפיל שאינו דתי? פילוני
איך קוראים לספר שכתב החכם מכל פיל? פיל הפילים.
איך קוראים לספר הקודש של הפילים? ערפילי טהר.
איך קוראים לפילים לא ברורים שקמים עם שחר? ער פילי בוקר.
איך קוראים לפיל שמספר בדיחות בלי שבקשו ממנו? טפיל


איך קוראים לפילה שמתפללת בבוקר? פילת שחרית
איך קוראים לקבוצה של פילות צדיקות? שלש פילות ביום.
מאיזה עור התפילין של הפילים? מעור של בהמה עבה.
איך קוראים לפילה ציונית? פילה לשלום המדינה
מאיפה יודעים שיש לקב"ה השגחה פרטית על פילים? משפיל גאים ומגביה שפלים.
איך קוראים לחברותא של פילים הלומדים גמרא? פלפול
מה אומר מי שיושב עליו גמל? אשירה לה' כי גמל עלי.
מה מקבלים מפילה וגמל? אסור, זה פלאיים.

פילים ומועדים

איך קוראים לפיל חגיגי שנופל? פיל מועד
הפיל בשבת
מה אוהב הפיל בשבת? את הגפילטע פיש
איך פילים אוהבים את הדגים שלהם? פילה
מה אמר הדג לפיל שאהב אותו? דגים לא מדברים
למה דגים פותחים את הפה וסוגרים אותו בלי לומר מילה? כי פיהם מלא מים.
מה ענה הפיל לדג? פי לא מלא מים.
למה הפילים לא מדברים? כי הם ברכו המפיל
איפה הפיל עושה קניות לשבת? גם בצומת פילו
הפיל בראש השנה
למה פילים אוהבים את ראש השנה בנוסח תימן? כי הם מריעים תרועה גדולה
מה קרה לפיל שניסה להכנס לתוך השופר הגדול? ובשופר גדול יתקע
מה הפילים אומרים כשאוכלים גפילטע פיש בדבש, בראש השנה? שנהיה לחדק ולא לזנב
הפיל בתשעה באב
מה הקשר בין החופש הגדול לפילים? בשניהם מתיזים מים, עושים המון רעש, ולא הולכים לשום מקום
מה הקשר בין חופשה במלון ותשעה באב? בשניהם מסתובבים יחפים, עם בגדים קרועים, וחושבים כל היום על אוכל
מה עושה הפיל במלון? באמת שאלה טובה. מה הוא עושה פה?!
על מה חושב הפיל בתשעה באב? על גפילטע פיש
מה יוצא מפיל שנכנס לבניין? חורבן הבית.
מה עושה פיל צמא לאחר הצום? מתפיל מים.
למה הפיל לא נכנס לחנות חרסינה? כי כתוב: אם פילים משלמים.
הפיל ביום כיפור
מה הפיל אוכל לסעודה מפסקת? פילים לא אוכלים סעודה מפסקת
למה הפיל לא צם ביום כיפור? כי הרב פסק לו בשו"ת סמ"ס
על מה פיל חושב ביום כיפור? על תשובת המשקל (התנצלות העורכים: בדיחה לתלמידי חכמים בלבד)
מה המשותף לסוף הצום ביום כיפור, ולפיל? תרועה גדולה
הפיל בט"ו בשבט
איך פיל יורד מהעץ? איך הוא עלה עליו?
איך פיל מטפס על עץ? הוא יושב על שתיל ומחכה שהוא יגדל
איך פיל יורד מהעץ? הוא יושב על עלה ומחכה לשלכת
איך פיל יורד מהעץ? לא יודע, אבל לא כדאי לעמוד מתחת כשאתה מסתכל
מה אוכל פיל בט"ו בשבט? סלסט

הפיל ויום השואה

כמה פילים נכנסים לחיפושית פולקסווגן? ארבעה, שניים מלפנים ושניים מאחור.
כמה ג'ירפות נכנסות לחיפושית פולקסווגן? אפס. הפילים שמה.
איך יודעים שהפילים נמצאים במסעדה? לפי החיפושית פולקסווגן שחונה בחוץ.
איך מכירים עדר פילים משבט כחולי העיניים? לפי צבע העיניים.
איך מכירים עדר פילים עם משקפי שמש? אי אפשר להכיר אותם. יש להם משקפי שמש.
איך מכירים עדר פילים שהיו בחוץ בחמסין, בלי משקפי שמש? לא כדאי לך להכיר אותם, הם ממש עצבניים עכשיו.
איך מכירים מכונית פולקסווגן של ארבעה פילים שישבו בה? היא מעוכה.
איך קוראים למכונית של פילים? פילנוע
איך קוראים לחיפושית פולקסווגן של פילים? פילקסווגן
מה יוצא מארבעה פילים שיושבים בחיפושית פולקסווגן? חיפושית פולקסוואגן מעוכה.

הפיל והעולם הגדול

למה פיל ואריה נכנסו למערה ויצאו שניים? כי הפיל מעך את הלמה.
הדלאי למה יעץ לפיל. האם הפיל קיבל את העצה ולמה? כי הוא החליט לשמוע בפילמה.
כמה מרוויח פיל עסקי? פיל שלושים.
באיזה תנאים הפיל מקבל משכורת? שוטף פילוס שלושים.
מה מיעץ הפיל לחברו שכשל? תפיל את זה על פיל אחר.
איך קוראים לחיפושית פולקסווגן שישבו בה ארבעה פילים? פיל לא-נוע
איך מתקנים חיפושית פולקסווגן מעוכה? עם מברג פיליפס
מה אמרה החיפושית אחרי שהפיל דרך עליה? סלח לי, אתה מוכן להסתכל לאן אתה הולך?
מה ענה הפיל לחיפושית? היי סתכלו! חיפושית מדברת.
מה אמר הזבוב לפיל? אתה מוכן לזוז? אתה מסתיר לי את הנוף!

עוד על פילים ומועדים

הפיל וחנוכה (או: הפיל בטרגדיה היוונית)

איך נראה פיל שמתחבא מאחורי עץ דקל דק? הוא לא נראה, כי הוא מתחבא.
למה היוונים קראו לרבת עמון פילדלפיה? בגלל הפילים שלא ראו שם, כי היו שם עצי דקל.
מה הקשר בין חנוכה לפילים? שניהם משמינים
למה אלעזר המכבי נכנס מתחת לפיל? כדי לקיים: פיל מונח על צווארו - אל יתייאש מן הרחמים
איך קוראים לפיל שנלחם למען בית המקדש? פילעזר


יום הזיכרון לפילים במערכות ישראל

חייל מאחר למסדר. מה זה? שואל המפקד.
קמתי בבוקר, עליתי על פיל, דהרתי דהרתי והפיל מת. עליתי על עוד פיל, דהרתי דהרתי והפיל מת. רצתי רצתי ועכשיו הגעתי.
- צטרף. אומר המפקד.
עוד חייל מגיע מתנשף. מה זה? שואל המפקד.
קמתי בבוקר, עליתי על פיל, דהרתי דהרתי והפיל מת. עליתי על עוד פיל, דהרתי דהרתי והפיל מת. רצתי רצתי ועכשיו הגעתי.
- צטרף. אומר המפקד.
חייל שלישי מגיע מתנשם ומתנשף. מה זה? ואל תספר לי סיפורים על פילים, דהרתי מה דהרתי ותירוצים!
שום דהרתי ושום תירוצים. קמתי בזמן, יצאתי בחיפושית פולקסווגן שלי, וכל הדרך היתה מלא פגרים של פילים.

הפיל פור וגורלו בפורים

מה הקשר בין פורים לפילים? לשניהם יש פרצופים מצחיקים
איך קוראים לפיל שבמגילה? פור. - הפיל פור.


הפיל ויום העצמאות

איך קוראים למושבה של הפילים? ראש פילה.
איך הפילים עוזרים למדינה? באמת איך?
איך קוראים לעמדה מבטון עבה ומחוזק מתקופת המנדט הבריטי? פיל בוקס
איך קוראים לעמדה מבטון עבה ומחוזק כיום? מטרה לבקת"בים.
איך קוראים לבטון עבה ומחוזק? בטון מצויין, תאמינו לי.
מה אומרים הפילים ביום העצמאות? תפילה לשלום המדינה
איך קוראים לפילים שלחמו בשורות צה"ל והפלמ"ח? גבורי פילחמות ישראל

תפיסת הפיל, או: חסמב"ה והפיל הלבן

איך תופסים פיל בחסמב"ה. - תקראו חסמב"ה ותדעו.

טוב אז הנה:

איך תופסים פיל לבן עם ספר משעמם, משקפת, מצבט (פינצטה) וקופסת גפרורים?
פילים אדומים קל לתפוס
פילים לבנים קשה לתפוס כי הם מוסווים היטב
כל הפילים אוהבים חשבון.
קוראים לפילים ואומרים להם: אחד ועוד אחד שווה שלש
הפיל הלבן מתעצבן ונהיה אדום, ואז רואים אותו.
קוראים לו ספר משעמם. הוא נרדם. אז הופכים את המשקפת ומתבוננים בה הפוך, כך שהפיל הגדול נהיה קטנטן. תופסים את הפיל בזהירות עם המצבט, ומכניסים אותו לקופסת הגפרורים.
איך תופסים פיל לבן באמצעות בדיחה ארוכה ומשמעממת?
פועלים לפי ההוראות הקודמות, אך במקום הספר המשעמם משתמשים בבדיחה הקודמת.

פילים כשרים לפסח

מה הקשר בין פסח לפילים? שבכל הלילות אֵין אָנוּ מַטבִּילִין עַל פִּיל וּפַּעַם אַחַת...

מזון הראוי לאכילת פיל

מתכון לפירה (מחית תפוחי אדמה) שפילים אוהבים כשר לפסח בהשגחת הפט"ט.

מנה מתאימה למשפחה בינונית

  • 3700 ק"ג תפוחי אדמה
  • 40 ק"ג מלח
  • בריכת מים

אופן ההכנה:

אין צורך לקלוף את תפוחי האדמה, הפילים אוהבים את טעמה הטבעי, והיא מוסיפה ויטמינים חיוניים.
מחממים את תפוחי האדמה במים על אש בינונית במשך שנה וחצי
מוחים את תפוחי האדמה המבושלים באמצעות כף טרקטור
מבזיקים את המלח כשהמים התאדו
טועמים.
להגיש חם.
אם הפילים לא אהבו את המתכון, אפשר למכור את המחית ולהשתמש בה למילוי אדמה בכבישים חדשים, או כשובר גלים נגד מתקפת מדוזות. אפשרות נוספת, שנוסתה בהצלחה בשנים האחרונות בצה"ל היא הקפאת המחית במחסן מרכזי והאכלת החיילים הקרביים במחית זו. המחית טובה לשימוש עד ארבע שנים מהכנתה. (במקור מהעיתון מאד מגזין, שנת תרפפ"ו)

מעשי צדפילים

איש אחד היה צד יקים, שזו חיה דמויית חמור עם קרניים גדולות שנראות כמו אוזני פיל, שלא מבינה בדיחות. עם השנים האיש צד כל כך הרבה יקים עד שכינו אותו הצד"יק. קיימות אגדות רבות על הצד"יק והם נקראים סיפורי צד"יקים. פחות ידוע הצד האפל שלו, מתקופה בסוף ימיו, בה המציא כלי נשק קטלני, שבסופו של דבר הכחיד כמעט את כל היקים מן העולם. מתקופה זו שרדו סיפורים אחדים, אך רובן אבדו בתהומות הנשיה של שיני הזמן.

אחת המעשיות שאבדו מספרת על משהו, אבל מכיוון שהסיפור אבד אנחנו לא יודעים על מה היא מספרת.

סיפור אחר ששרד את מבחן הזמן (מבחן שבו מספרים לך בדיחה ארוכה ולא מצחיקה ואסור לך להירדם) הוא הסיפור על פילו של פילחס בן יאיר לפיד. מתברר שהצד"יק היה רק כינויו של הצדיק, אבל שמו האמיתי של הצדיק היה פילחס בן יאיר לפיד. שמו של הפיל היה חמורעם, על שם החמור בלעם, שנשאר בפינת החי מטעמי מצפון והזדהות עם היקים. באחד ממסעות הציד, החליט הצד"יק להשתמש בחדק הפיל בתור כלי ציד. הוא טען כדור עופרת אל תוך חדק הפיל, כיוון אל היקים, ופיזר מעט פלפל. (מדובר בסוג מסויים של פלפל, אך עקב רגישות הפילים ומתוך התחשבות בהם לא נזכיר במה מדובר). הפיל חמורעם התעטש, וכך הומצא התותח הראשון.

ההרג בשדות הקטל של המלחמות מאז, כתוצאה מתותחים, הביא את פילחס לידי דכאון וצער עמוק, והוא תרם את כל הונו למען קרן שתתן פרס הנקרא פרח נובל, על שם שמעון פרס. שמעון פרס זה ניתן לכל מי שיקדם את המדע, אשר בעזרתו אפשר למנוע את כל המלחמות והמחלות, ואת הכחדת הטבע והפילים. חזון זה אכן מומש, וכך אכן האנשים עושים מאז. אלא שפרטי סיפור המעשה בינתיים נפלו לתהום הנשיה, ואיש לא ידע על כך, עד שדוקטור פיל בכבודו ובעצמו מצא אותו כשנבר בערימת דפים שמצא בפח אשפה בעת מסע פילים לפירמידות של גיזה. ערימת אשפה זו נקראה מאז הגיזה הקאהירית, כי זה לא היה בקאהיר אלא בגיזה. את שארית ימיו בילה בכתיבת סיפורי הפיל שצד יקים, וקיבץ אותם בספרו: סיפור פילי צד יקים.

איןציקלופדיה גאה עתה להציג בפניכם לראשונה, מספר מעשיות וסיפורים מלאי חכמה מכתבי יד עתיקים אלו מהגיזה הקאהירית, מפוענחים על ידינו לעברית של ימי הביניים:

בר המצוה של הפילים

יהודי אמריקני עשיר ארגן לקהילה שלו מסע לספארי באפריקה, לכבוד בר המצוה של בנו. כל הקהילה טסה לספארי, ישנו במלון המפואר, ולמחרת יצאו למסע פילים ביער העד, ובראשם פיל עם חתן הבר מצווה מוביל. אך המסע התעקב במשך יותר משעתיים, כשהפילים עומדים במקומם ולא מתקדמים. לבסוף שאל הגבאי את האב 'מה קורה?' לא יודע, ענה האב, אשאל את המדריך.

האבא פנה למדריך: 'מה קורה?' שאל.

'קצת סבלנות, ואנחנו כבר יוצאים.' ענה המדריך. 'עוד מעט כבר מסיימים עם חמש הבר מצוות הקודמות, והמסלול יתפנה.'

הנחת פילים

פילות של נשות הכותל התארגנו לקראת בת המצוה של אחת מבנותיהם. לילדה היו הפרעות אכילה, והיא כל הזמן היתה בטוחה שהיא שמנה כמו פיל. בסוף מצאו לה תרופה והיא למדה לחיות עם זה בלי רגשות אשמה. הבת חזרה בתשובה והחליטה שהיא רוצה בת מצוה ברחבת הכותל הנפרדת. אמא שלה מעולם לא פיללה שכך יקרה לה, אך עם זאת "זרמה" ונתנה לביתה להחליט. כשחברותיה שאלו אותה אם היא מניחה שיהיו גם פילים בעזרת הנשים היא אמרה שלא. אך כששאלו אותה מי יהיה בעזרת הגברים היא אמרה: "אני מניחה, פילים".

הפיל ובני עקיבא

איזה שבט הכי הכי? מעפילים
מאיפה שמעת את כל בדיחות הפילים האלו? שאלה החסידה. ענה לה הפיל: ממקור ראשון.
כמה גליונות אותיות לילדים נדרשים, עד שחוזרים על בדיחת פילים פעמיים? אפס - אפשר לחזור על אותה בדיחה כבר באותו גליון
איך קוראים לפיל שכל הזמן מספר בדיחות? פיל לא סוף.
איך קוראים לפיל שנמאס לו מבדיחות? פילו - סוף!
איזה שבט הכי הכי? מעפילים

מסע הפילים של שבתאי צבי

בבגרותו, שבתי צבי, לאחר שכבר שינה את שמו משבתי פיל (ראו בהרחבה: הפיל ושבתי צבי), רצה לראות עולם ולכן יצא למסע רכוב על גב צב, כשמו הוא: שבתי צבי-גבי. המסע התקדם לאיטו עד שעלה בדעתו של צבי-גבי שכך הם לא יתקדמו לעולם, ולכן הוא הרכיב פיל על גבי הצב. ההגיון שלו היה לפי עיקרון הסתירה הידועה על התחרות בין צב לפיל, שעל פיו לעולם הצב ינצח. (טעות נפוצה מחליפה את הפיל בשפן, אך כידוע לשפן אין כלל אזניים גדולות)

הוא חצה רכסי הרים וצלח נהרות אדירים, עד שהגיע בסופו של דבר אל ארץ הפילילוטים, היא ארצם של הליליפוטים הדיסלקטים. הם התכוונו להסביר לו איך לצאת משם, אבל בגלל שהחליפו את השמאל בימין, הוא נשאר תקוע שם עד סוף חייו. הפילילוטים היו צוחקים מהאף. הם הפיקו מעין קולות נחרה משתנקים מאפם הארוך שהיה למעשה חדק, וזהו מקור השם "דחקות" - שיבוש דיסלקטי מהמילה "חדקות".

על קברו חקקו:

פה נקבר הצדיק הנסתר
בעל העבר המפואר
הגאו' המופר' כמוהר"ר שבתי צבי גבי
בן רבנו פילחס פיחנסוב
אט אט הגיע אלינו על גב צבו
ועל אפו של פילו 'דמבו'
אהוב על כל פני פילילוט
ומקווים שלא נפלה פה טעוט
ת נ ב צ ה

חברת אף-על-פיל-כן למסעות פילים מארגנת מסע עליה המוני לקברי צד-פילים ובראשם לקבר מרן הגאון מה"ו הר"ר שבתי צבי גבי בן פילחס זצו קלל"ה ה עבור תשלום סמלי של 30 ש"ח. אותיות קטנות: אין החברה אחראית להחזרתם של המטיילים, והדבר יהיה כרוך בתשלום נוסף. ההנהללה.

בדיחות תפילות

הפילים סובלים מאוד מבדיחות תפילות וסרות טעם על חשבונם. לכן הבאנו בפניכם רשימה ארוכה מסוג זה, על מנת להמחיש את תחושת המחנק והאפליה כל אימת שמזכירים להם בדיחות אלו.

פִּילוּת פוליטית

למה בדיחות פוליטיות סרות טעם לא מצחיקות? - כי הם בשלטון.
איך קוראים לתגובות של פוליטיקאים? - פילפול.
מה הקשר של פול לתגובות של פוליטיקאים - אי אפשר להתעלם מהם, וזה משאיר סירחון.
איך קוראים לראש התנועה של הפילים? ציפי. - ציפי ליבני.
למה הפיל התקבל לתפקיד ראש לשכתה? כדי להפיל את הממשלה.
איך קוראים לתנועת הפילים בראשות פילי בני? התנועה.
הבן: איך קוראים לאוניות שמופעלות על ידי פילים? האב: צי פילי, בני.
איך קוראים לראש הממשלה של הפילים? פילפיל. פילפילתניהו.
למה הפיל התקבל לתפקיד ראש לשכתו? כי הוא אוהב לעשות דברים בגדול.
מה היתה משימתו הראשונה? להכפיל את הממשלה.
מה המשותף לפידל קסטרו, יאיר לפיד וציפי לבני? פיל
איך קוראים לפיל אשורי רצחני במיוחד? תגלת פיל עשר השלישי
איך קוראים לפיל מחבל? פיל התאומים. מה שם משפחתו? פיל-לאדן.
איך קוראים לקבוצת היהודים שמחרימים את תוצרת המדינה? תנועת המפילים.
איך קוראים לפילים שרוצים להיות שאהידים? פילי שלום.
איך קוראים לפילה בכסא גלגלים? הפילה 'לאורו'
איך קוראים למחבל שהפיל את הפילה 'לאורו' לים? ערפילאת (נשיא פילשתין)
איך קוראים לכפר שבו הפילים מביעים את מחאתם נגד הכיבוש? פילעין.
מהם ראשי תיבות אש"ף? ארגון שחרור פילים
למה הפילים צריכים שחרור? כי נתפש להם הגב. הגב, אם הם היו מרזים, זה היה פותר את הבעיה.

הפיל ושבתאי צבי

למעשה, בילדותו שבתי צבי נקרא שבתי פיל. אלא שנמאס לו מכל הדאחקות והצחוקים של הילדים שלעגו לשמו. אפילו כשהיה מגיע הביתה ומודיע "שבתי!" אחיו ואחיותיו היו מגחכים. בבית הספר לעגו לו כל הילדים. הם קראו לו "בלון מנופח" ובגלל זה התהלך כה עצוב ומסכן, עד שיום אחד הוא שם לב לשלט "משרד הפנים". בגלל שהיה גם דיסלקט הוא קרא: "מְסַדֵר הפנים" וגם לא סם לב שכותבים את זה בכלל עם סמך. כשכבר נכנס בפנים, הוא גילה שאפשר לשנות את השם. הוא שינה את שמו להירשל'ה, אבל בן גוריון החליט שהוא חייב לעברת את זה, וכך הוא קיבל את שמו: צַבִּי גַּבִּי. מאז הוא ראה בזה את יעודו בחיים: להחליף את השם. הוא הקים דת דומה ליהדות, שבה במקום לברך: "ברוך - אתה השם" היו אומרים "צַבִּי - אתה השם".

ערב אחד בזמן הארוחה אשתו נאנחה ואמרה: אלואים אדירים! והוא אמר לה: את יכולה לקרוא לי צַבִּי. אז היא אמרה לו: מי דיבר אליך? למה מי אתה בכלל? שיחה זו הטרידה את מנוחתו במשך זמן רב. שילוב דבריה ומחלת האליפנטעותיס בה חלה עתידים היו לחולל את אחת המהפכות הגדולות בהסטוריה, הקמת איןציקלופדיה, אך באותה תקופה הרופאים לא ידעו עדיין לזהות את המחלה ובמקום זאת אבחנו לו כאב ראש קל, ונתנו לו אקמול.

ימים שלמים ישב וחשב מה לעשות, מצוקתו הלכה וגברה והוא פחד מאשתו, כי עד אז הוא היה "ראש קטן" ותופעות האלופנטעיתיס הלכו וגברו. עד שיום אחד, הגה את "תכנית האיןציקלופדיה" - הקמת אתר מרשתת באינטרנט שיאדיר את שמו. היה זה הפתרון המושלם שהיה משנה את מהלך חייו, וגם מוביל למפנה בתולדות האנושות, אך למרבה הצער, האקמול עזר והוא נרדם, ושכח מהכל.

רק ימים רבים אחר כך (11 יום) הוקמה בסופו של דבר האיןציקלופדיה עם אותו הרעיון ממש אך בידי מישהו אחר. מישהו אחר עם אותו השם.

זהירות - מערוך
אזהרה!
מערוך

הגעת למערוך בנושא פיל. מערוך הוא ערך שהורחב מעבר לכל פרופורציה עקב פירוט יתר, וכולל בין השאר זיוני שכל העלולים להזיק לקוראים שאינם משתמשים באמצעי הגנה. תוכל לתרום לאיןציקלופדיה בכך שתפסיק לייגע את הקוראים בערכים שהוצאו מהקשרם ומכלל פרופורציה, ומסכנים את בריאוּת הציבוּר.