שנייקל

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
צפיה בערך זה כרוכה בתשלום סמלי של 5 שקלים חדשים. החשבון נשלח לספק האינטרנט שלך.


"שני ציפורות במכה אחד "
~ אפי מהקיוסק של הבצפר על שנייקל
"מטבע שני שקלים? זה לא יעבוד... אולי נקרא לזה שנייקל? "
~ שמעון פרס על המצאת השנייקל
"שנייקל? זה לא מה שצוללים איתו בים? "
~ צוללן עם שנורקל על שנייקל


שלושה צדדים למטבע

אודות המטבע

'השנייקל' הוא נסיון כושל של משרד האוצר של מדינת ישראל להחדיר מטבע חדש למסחר במזומנים בישראל. הסיבה העיקרית להפקת המטבע היא העובדה שחבר של שר האוצר הוא בעל חברת טכנאות למכונות משקאות, והכנסת מטבע חדש לשימוש תכריח את כל בעלי מכונות המשקאות להשתמש בשירותיו, על מנת שהמכונות שלהם יוכלו לזהות את המטבע.

השנייקל הוא מטבע חדש שהוכנס לשימוש במדינת ישראל ע"י משרד האוצר - כך לפחות טוענים בתקשורת. בפועל, כמעט שלא ניתן למצוא אותו אצל הסוחרים, שכן כל מי שמצליח לשים ידו על המטבע, מצרף אותו מיד לאוסף המטבעות העתיק שלו, ולא משתמש בו למטרת מסחר.

בעקבות הכישלון, ניסה משרד האוצר להחדיר שטר חדש של עשרים שקלים חדשים, העשוי מפלסטיק במקום מנייר. גם נסיון זה כשל, ולא ניתן כמעט למצוא שטרות ירקרקים אלו בארנקים.

הרב עובדיה יוסף הסביר בפסק הלכה, שהמטבע שקול מבחינה הלכתית לנרות חנוכה, ועל כן אין להשתמש בו ולהנות ממנו, אלא לראותו בלבד (ולא רק בחנוכה, אלא בכל ימות השנה). השימוש היחיד המותר בו, הוא כתרומה למפלגת ש"ס בקופת צדקה, למרות שהמהדרין גם לא ישתמשו בו למטרה זו, ויעדיפו הוראת קבע.

בבתי הספר, התלמידים אשר הצליחו להשיג מטבע של שנייקל נחשבים ל"קולים", בניגוד לחנונים, אשר ארנקיהם ריקים ממטבעות כסופים אלו, ומכילים רק שטרות של 100 יורו.

שמו המקורי של שנייקל היה "שני שקל". בעקבות ירידת ערכו של הדולר, היו שהציעו לחכות עוד זמן מה, ואז פשוט לקרוא למטבע החדש בשם המטבע האמריקני.

שימושו העיקרי

כמה דולרים שווים שנייקל

בגלל שאף מכונה לא יכולה לקבל את השנייקל כתשלום (חוץ ממכונות תשלום חניה כמובן!), ורוב הערסים שמנהלים את הקיוסקים והפיצוציות למינהם לא שמעו על השנייקל בכלל, רוב הילדים המודרנים (הטחונים) משחקים בשנייקל כפי ששיחקו פעם בגוגואים.

כינויים

מטבע השני שקל נקרא בכמה כינוים נפוצים:

שנייקל

שח שח

דאבל שקל

יש גם את החרשנים על מטמתיקה:

שתים וחציו של מטבע החמש

חמישית ממטבע עשר

ויש את אלה שהם ממש מפגרים:

רבע של תישעית

עשירית האגורה

ויש את הקמצנים:

יש מצב לשני שקל?

אפשר ארבע חמצוצים\שטיחים?

המניאקים: תביא לי מיד שנייקל! בואנה ישלך 5 שניות לחזיר לי אותו למה אני יפתח לך תאש