שרקן

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

שרקן הוא... ובכן, אף אחד אינו יודע בדיוק מהו שרקן. השבועון טיים הגדיר את השרקן להיות המין השלישי המוזר ביותר על פני כדור-הארץ כאשר הוא מפגר אחרי בני האדם (#2) ודודו זר (#1). המין מונה פריטים רבים ממשפחות מגוונות ביותר, כאשר שתי המשפחות העיקריות הם הפוגזוורף והקו-וורדס.

לעיתים השרקן שורק שריקות. מדענים נדהמו לגלות בשלהי המאה הקודמת שהשרקן שורק מסיבה אחת בלבד (ובכל הפריכו אלפי תיאוריות מבוססות ומתוחכמות שניסו להסביר את התופעה. בין התיאוריות הפופולריות שהופרכו היו "כי הוא בלע משרוקית" ו-"כי הוא ראה שרקנית כוסית"). תדהמה הכתה בעולם המדע כאשר התברר כי השרקנים שורקים למעשה במחאה על כך שהם החיה הכי טפשה ועלובה בעולם.

שימושים תעשיתיים

במשך תקופה מסויימת שקלה התאחדות הכדורגל העולמית להחליף את המשרוקיות של השופטים בשרקנים תוצרת טיוואן אבל זה לא יצא אל הפועל עקב תלונות והפגנות אלימות של פעילי זכויות בעלי חיים כמו אנונימוס ו-PETA.

שרקנים ידוענים בציבור

אהוד אולמרט, כפי שהונצח על ידי צלמי פפראצי

שוקרין- השרקן המבוקש בעולם אשר הנהיג את הפשיטות על אנגליה. דמבו- שרקן רוסי בן - אלמוות במסווה של פיל. שמו המלא הוא ולדימיר דמבולינו בוריס אלכסיי איגור דה שרקנוזי.

שאיפות התפשטות

עיניים אדומות מעידות בדר"כ על כך שהשרקן נטל סם אקטיבי כלשהו
עדר שרקנים זומבים, בעוד ניסיון השתלטות כושל

בשנת תפל"צ תועד ניסיון התפשטות גלובלי מסיבי של שרקנים אשר נבלם רק לאחר אבדות של עשרות מיליונים (של שרקנים). המלחמה פרצה בעקבות משבר החסה והנסורת ויכול היה בדיעבד אולי להפתר מבלי לגלוש לפסים אלימים. בגדול, מה שקרה הוא שבאותה שנה החליטה מלכת אנגליה להעלות את מחירי הנסורת והחסה, מה שמאוד הקשה על כל אותם השרקנים קשי היום. בתור מחאה לא אלימה כשהגיעה ספינת הוד מלכותה עם חסות ונסורת לארץ השרקנים (הלא היא מיקרונזיה המודרנית) התנפלו השרקנים על מטען הספינה והשליכוהו לים, בעודם שורקים בסרקסטיות. הדרך מכאן ועד הכרזת מלחמה כוללת היתה קצרה כשמלכת אנגליה הגיבה למקרה: "יש בעיות עם מכרסמים? נו אז תזמינו מדביר, באמת! הכל אני צריכה לעשות פה?"


אחרית דבר, מרד השרקנים לא צלח ונהרגו מיליוני שרקנים. למרבה המזל שרקנים מתרבים יותר מהר משתוכלו להגיד "חפציבה" וכך אף אחד לא הרגיש שקרה דבר מה מיוחד מדי.

כינויים נוספים

כידוע, שרקן איננו הכינוי היחיד שהצמידו חוקרים ליצור מוזר זה. מבין 584 הכינויים הרשומים הנוספים בולטים בעיקר הכינויים "חזיר ים" ו"קביה". איש אינו יודע ואיש לעולם גם לא ידע מדוע בחרו המכנים בשמות הזויים אלה, אך יש מספר לא מבוטל של השערות ותאוריות קונספירציה שונות על מקורות השמות. דוגמאות מעטות לתיאוריות אלו נשטח כאן:

"חזיר ים", כך נטען, הומצא בהשפעת מחלת הים החמורה של הקפטן הנודע אנריקו אזמרלד, שהיה מראשוני המפליגים לעולם החדש, היא היא יבשת אמריקה. בהגיעו ליבשה, הבחין אנריקו במאות יצורים שעירים שרבצו סביבו בשדה ושרקו להנאתם. אנריקו אסף כמה יצורים כאלה לחיקו. כשחזר לספינתו, נשאל לפשר היצור השעיר והאידיוטי למראה שנמצא באמתחתו. אנריקו, שהיה אפוף הזיות עקב מחלתו, שאותה הסתיר בסוד זה כעשור (קפטן של ספינה עם מחלת ים זה לא עניין של מה בכך), ראה סביבו חזירים ורדרדים עם נקודות ירוקות מרחפים סביבו באמצעות כנפי עטלף קטנטנות, וזעק "זה חזיר!", ומיד אח"כ הוסיף "ים!" כי באבחנתו הדקה נוכח שהוא נמצא בלב ים. כשחזרו לחוף פורטוגל, סחרו המלחים ביצורים הקטנים (שעל הספינה כבר הספיקו להתרבות ולהכפיל את עצמם פי 72) ושיווקו אותם תחת השם "חזיר ים", כי לא מפקפקים במילותיו של הקפטן.

עוד יותר מוזר ומסתורי מקור השם "קביה". אנתרופולוגים מתעקשים שמקור השם עברי והומצא בימיה של ממלכת אשור, ב1004 לפנה"ס. אף שתיאוריה זו מתנגשת חזיתית עם ההיסטוריה מעצם העבודה שבתקופה זו אנשים לא חלמו על היבשת אמריקה ובוודאי בוודאי לא שיערו בנפשם כי יצור מטופש כשרקן יכול בכלל להתקיים בעולם זה. אך למרות זאת, הסטוריונים נאלצים להסכים עם התיאוריה, משום שאין הסבר אחר לדמיונו של הכינוי למילה העברית הידועה "קובייה". השערות מציגות את האפשרות שבתקופה זו נהגו לקבוע למי יהיה התור הראשון במשחקי חברה לפי תחרות בין שרקנים, כשכל שרקן מייצג שחקן אחר. השחקן ששרקנו עשה את הצעד הראשון, היה הראשון לשחק. יותר מאוחר בוטל המנהג בשל העיכוב העצום שנעשה במשחק ( שיטת קביעה זו לקחה לפעמים שעות, מכיוון שהיצורים הקטנים העדיפו לרבוץ תחתם ולהניף את אפם האדיר באוויר, בציפייה לקבל איזה מלפפון). ובמקומו הגיעה הקובייה.

השערה נוספת היא שהשרקן הממוצע פשוט דומה לקובייה, ומנת המשכל שלו דומה גם היא למנת משכלה של קובייה. שלום לכולם שרקנים הם מאוד חמודים