ערך מופלץ

איןספר:מתכונים/חתול על האש

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
Izharcohen.jpg זהירות - תימנים!
בערך זה מופיעים תימנים. בהסכמתכם להמשיך ולקרוא את הקטע הנכם מוותרים על כל טענה ותביעה כנגד איןציקלופדיה בקשר לבריאותכם הגופנית ו/או הנפשית.

חתול על האש הוא מאכל תימני מסורתי העובר מדור לדור מאות שנים. המאכל מומלץ לאירועים משפחתיים, פיקניקים וחגיגות שונות. כיום חתולים הם חיות יקרות למדי, אך קיימות תחלופות זולות יותר בשוק, כגון מוצרי הבשר של רשת הצרכניות "טיב טעם".

חתול ששרד את המנגל.

מצרכים

אופן הכנה

Attention niels epting 01.png שימי !
קטע זה נכתב בלשון נקבה, כי רק לנשים יש כח וסבלנות להבין את זה.Lite5.gifטיפ

היזהרי מ"השפריץ" שיווצר עקב חתיכת בשר החתול. דם של חתול הוא כתם שמאוד קשה להסיר בכביסה.

בשעת לילה מאוחרת, גשי בזהירות אל מקום הלינה של חתולכם. וודאי שהוא לא שם לב אליך ולכדי את החתול בעזרת שק או שקית. מומלץ לחבוש אטמי אוזניים כיוון שהפעולה עלולה לגרום לצלילים מוזרים ולא צפוים שמקורם בחתול הלכוד.

היזהרי!

החתול עלול להגיב בתוקפנות ולנסות להשתחרר ע"י שריטות ידייך, כך שמומלץ להשתמש בכפפות.

כשהחתול נרגע, דפקי לו מחבת בראש וודאי שהוא חסר הכרה. כעת הניחי את החתול על המנגל כשהוא עוד כבוי וקשרי את ידיו ואת רגליו אל אחד מ"סורגי" המנגל. כעת כשתתחיל החגיגה, קראי לאדם אחראי והפעילו את המנגל וחתכו את החתול בזהירות בשביל להוציא את אבריו.

אופן הגשה

Lite5.gifטיפ
Howtocookacat.jpg

מומלץ להוציא את עיני החתול לפני ההגשה (בכך קטנים הסיכויים להרעלת טשטשת.)

כל אדם אוהב איבר חתול אחד במיוחד, אך אפשר להכליל את האיברים לקבוצות מסוימות של אנשים (האיברים נראים באיור א'):

  • את הלב ניתן לתת לאוהבי החיות, אך רק כתגובה לשאלה "אין לך לב?".
  • את פי הטבעת או את האשכים מומלץ לתת לבני נוער ולמתבגרים. הם יצחקו ויהנו במיוחד מן המזון.
  • את עמוד השדרה ניתן לתת כרמז לבן-דוד שמסכים עם כולם, לא משנה כמה דעותיהם סותרות אחת את השניה.
  • את שאריות המוח אפשר לתת לכלב המעצבן שתמיד מסתובב בין הרגליים של כולם. אולי עוד יצא ממנו משהו.

כמו כן, אם יש אנשים קרובים אליכם המעשנים, מומלץ לתת להם את הריאות ולצפות בתגובה.
מומלץ להתרחק מהאחיינים הקטנים אם ברצונכם להימנע מהשאלה "איפה מיצי?".

כת השטן

חתול על האש ברוטב צ'ימיצ'ורי הינו מאכל שנהוג להגיש כמתאבן בפגישות של כת השטן. כשפעילי צער בעלי חיים רכרוכיים גילו את המנהג הם יצאו כנגדו, ומאז נהוג להשתמש אך ורק בחתולים שחורים, כי לאף אחד לא איכפת מהם ממילא. (כי הם שחורים). מדינת ארצות הברית החליטה לצאת למסע אכיפת החוק נגד אכילת חתולים שחורים והטילה אלפי טילים על בתיהם של חברי כת השטן. כתוצאה מכך, כל חברי כת השטן נהרגו, והחתולים הטובים לא נפגעו. השורד היחיד הוא מטורף שטוען כי שליח השטן הוא. הוא נעצר ונשלח לכלא, בטענה שכל המשלוחים שלו היו כדורים, ובחוסר ניסיון ורשלנות, הוא שלח את המשלוחים לראשיהם של המקבלים. "לי אכפת מחתולים שחורים!" צעק עליו השוטר שלקח אותו לתחנת המשטרה.

אותו "שליח השטן" נאכל על ידי חתול שחור שזעם עליו. יש שאומרים כי המתכון ל"שליחי שטן מטוגנים" עובר מדור לדור אצל החתולים.

סגולות בריאותיות

בניגוד לרוב המאכלים התימניים הנפוצים, חתול על האש הוא מאכל דל שומן ובריא יחסית. החתול מכיל כמויות נאות של סידן שהצטבר בתוכו בעקבות שתיה מרובה של חלב. התימנים רואים בחתול על האש כתרופה לכל מחלה. בעבר הרחוק, התימנים כה האמינו בסגולותיו של החתול עד שסגדו לכל חתול אותו מצאו ולאחר מכן כפתו אותו ושמרו אותו לעת צרה. בגלל סגולותיו, החתול היה יקר מאוד ורק אנשי המלוכה היו יכולים לרכוש אותו. אגדה ידועה אומרת כי המלכה ששלטה בתימן במאה ה-22 נעשתה מאוד חולה, אך לאחר שהוגש לה חתול על האש, ניצלה באורח פלא. רבים מן התימנים מאמינים באגדה זו וגם בימים אלו תימנים עשירים רוכשים חתולים על האש בעת צרה. פעמים רבות נתפסו שרלטנים שונים אשר מכרו לחולים סופניים חתול במחירים מופקעים.

תחרות "חתול השנה"

בתימניאדה המתקיימת כל שנה באילת נערכת התחרות "חתול השנה" בה מתמודדים כ-20 אזרחים תימנים בתחום הכנת חתולים על האש. ההשתתפות כרוכה בהשכרת מנגל ממנהלת התימניאדה בסכום סמלי השווה לעלות הפקת אירועי התימניאדה. בעבר, הזוכים קיבלו נשיקה ממלכת הזמר התימניה עפרה חזה, אך לאחר מותה הוחלף הפרס לנשיקה ממרגלית צנעני. מסיבה לא ברורה, בשנים האחרונות חלה ירידה דרסטית במספר האנשים הנרשמים לתחרות. בגלל מעמדה הדועך של התחרות הוחלט לבטלה ע"י הנהלת התימניאדה. ב-1996 זכה טבח קדם[3] בתחרות וכך זכה למעמדו. רבים טוענים שהאמרה הידועה מהתכנית המטבח, "האוכל שלך לא מדבר!", נובעת מכך שהחתולים היו נוהגים להשמיע קולות הדומים לדיבורים בעת הכנתם, וכך התרגל השף לאוכל מדבר.

הערות שוליים

  1. עדיף שחור. לפי האמונה אכילת חתול שחור מבטלת את המזל הרע שאותו הוא גרם. כמו כן, יש הטוענים כי היריקות מוסיפות לטעם.
  2. עדיף שחור, כיוון שזה אופנתי ביותר.
  3. לפני ששינה את שמו לשף קדם.

קישורים חיצוניים

Chamin.JPG (למופלצים נוספים) העמידו ערך להפלצה או הצביעו למועמדים קיימים כאן!