אסון הסתימה באסלה (2022)

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
Ambox currentevent.svg ערך זה עוסק בנושא אקטואלי!!!
הנתונים משתנים במהירות הבזק, ולכן ייתכן כי הערך כבר לא יהיה מצחיק כעבור זמן


אסון הסתימה באסלה
אסון הסתימה באסלה, מבט על
אסון הסתימה באסלה, מבט על
תאריך 19 באוקטובר 2022
שעה 13:27
מיקום אסלה
גורם פגיעה במזיד ע"י המורשעים באסון הסתימה בכיור
הרוגים ללא
פצועים 2 קל כתוצאה משאיפת צואה
נעדרים ללא
ניצולים ללא
נזק פגיעה במערכת הביוב של הבניין
פגיעה בצנרת הביתית
פגיעה וסיכון במזיד בבריאות הציבור
איום בנתק ביחסים בין בעלי הנכס למחוללי המחדל
פגיעה בדרי וחתולי רחובאסון הסתימה באסלה הייתה אירוע רב-נפגעים שהתרחש ביום רביעי, 19 באוקטובר 2022, ובמהלכו צואה חומה וסיבית דמוית-מרק סתמה את מערכת הביוב שאליה הייתה אמורה להיפלט. באירוע נגרם נזק רציני לצנרת ונפגעו קל 2 בני אדם כתוצאה משאיפת צואה.

רקע

נ' ו-א', בני 25 ו-22 (בהתאמה) ששמם לא הותר לפרסום על אף עברם הפלילי העשיר ומנת חלקם ביצירת אסונות לצנרות שונות, בהם האסון בכיור שהתרחש בחציה הראשון של שנת 2021, פולטים צואה כדרך קבע למחייתם. על פי התחקיר הראשוני, אין זו הייתה הפעם הראשונה שבה הם התנהלו ברשלנות פושעת כלפי צנרות ישנות; רק בשנת 2022 לבדה הורשע נ' ברצח עם של תיקנים באסלה, בהם 52 תיקנים גרמנים, 61 תיקנים אמריקאים, 15 תיקנים מזרחיים ותיקנחול אחד. שיטת ההרג הייתה רפטטיבית: בכל פעם היה אוסף נ' את התיקן על כף האשפה, מוביל אותה באיטיות אל האסלה ולאחר מכן שופך את תכולתה לתוך האסלה. מהתחקיר המשטרתי, ששודר גם בטלוויזיה, עלה כי נ' היה נוהג לצלם את המקקים טובעים למוות ומתחננים על חייהם, כשלעתים הוא אף משתין עליהם או משליך עליהם ניירות טואלט במטרה להטביע אותם בעודם בחיים במימי האסלה. על אף הרשעתו בעבירות, נ' לא שילם את חובו לחברה.

ביום האסון הותר לפרסום כי שנתיים קודם לאסון בכיור, נ' העלה לעמוד הטוויטר שלו (שנסגר מאז) תמונה של הצואה שלו בדמות דולפין, ושלח אותה לידידה ולמכר. השניים התפעלו מהתמונה של הצואה בדמות דולפין ובעקבות כך החל נ' לייצר יצירות אמנות מופלאות באמצעות צואה. רוב היצירות נגנזו אל הביוב.

האסון

ב-19 באוקטובר 2022 בשעה 13:27 שעון ישראל, התעוררו נ' ו-א' כמדי יום לשגרת יומם, או כפי שהם מגדירים אותה: "לעוד יום של בטלה". לפי התחקיר הראשוני, שגרת יומם מתחילה ב"חירבון בוקר עם דלת פתוחה" מצדו של נ' וצריכת קפה מוגזמת מצדה של א', אך באותו צהרי יום השגרה השתנתה, וא' החליטה כי ברצונה להשתין קודם לחירבונו. נ', שעל פי עדויות מצטייר כאדם קמצן מאוד, הפציר בא' שלא תוריד את המים אחריה אלא רק תשליך ניירות טואלט לאסלה. א' נעתרה לבקשתו והשליכה ניירות טואלט במטרה לכסות את השתן שלה, שאותו עשתה על צרכים של נ' שנשארו מיום קודם ולא ירדו בעת הלחיצה על הכפתור האמון על ביצוע הפעולה. עד לחלק זה הצדדים הסכימו על אותה הגרסה, אלא שמרגע היכנסו לשירותים, הצדדים היו חלוקים בגרסאותיהם שסתרו האחד את השניה. נ' טוען כי כאשר הטיל את צרכיו באסלה, הוא לא שם לב כי הטיל צרכים כבדים ועבים, ולכן לא יכל לדעת שהסתימה תתרחש. כמו כן, נ' לא שם לב בכלל לאפשרות של אסון, מפני שהיה עסוק בלצפות בתמונות עירום של דוגמניות כגון קארין עליה ודיאן שוורץ. א' טענה כי נ' יודע וידע מזה זמן רב שהצרכים שלו כבדים מאוד ואינם מתאימים לצנרת הביתית אך בכל זאת בחר להיכנס. כאשר החוקר עימת אותה עם אפשרות שנ' צופה בתמונות עירום של דוגמניות, א' נסערה והחקירה הופסקה באמצע למורת רוחם של החוקרים. נ' טען לאורך חקירתו כי לא עשה ביד על התמונות המדוברות אלא רק צפה בהן למטרות חינוכיות בלבד.

החוקרים שהיו אמונים על התיק הביעו פליאה מאקסצנטריותו של נ', שהסביר ופירט את כל תהליך המעיים שעבר עליו מהשלב שבו התיישב על אסלה ועד למועד שבו הטיל את מימיו. בשלב מסוים, מכשהבינו החוקרים שהאשמה עשויה להיות מוטלת על נ' בלבד, הוחלט לשחרר את א' מהחקירה ולבטל את כל ההליכים נגדה. בסביבות השעה 16:15, נלקח נ' מחדר החקירה לבצע שחזור בזירת האסון.

חקירת מעבדה שבוצעה בצרכים שנפלטו חזרה מן הביוב העלתה כי מדובר באפונה טריה רכה, גזר, עגבניות ולחם אחיד פרוס חוקנו. נמצאו גם שאריות של קרקרים תוצרת וילי-פוד ופינוקיות פסק-זמן.

זירת האסון והשחזור

בזירת האסון נמצאה אסלה שעלתה על גדותיה, והכילה בתוכה ניירות טואלט עם הפרשות נרתיקיות ועם צואה גברית דמוית מרק אפונה. כל תכולת האסלה הייתה מלאה בתוצרת טריה. נ' ו-א' נפגעו קל כתוצאה משאיפת צואה ולא נזקקו לטיפול רפואי. חלק מתכולת האסון התמסמסה במים ובסיועם של חומרי ניקוי בריכוז גבוה, אך לא כולם הצליחו להישטף אל הצנרת ולהיפלט אל הביוב המקומי, ועל כן האסון נמשך לפחות עד לשעה 16:15. באותה השעה הגיע נ' לזירת האסון ושחזר שם את מהלכיו, תוך כדי שהאסלה עודנה חצתה את גדותיה. השוטרים שפחדו אף הם להיפגע משאיפת צואה, דרשו מ-נ' להכניס את ידו אל תוך האסלה ולשחרר את הסתימה הכבדה. מכשסירב נ', הכו אותו 3 שוטרים והכריחו אותו לבצע את הפעולה. משהסכים נ', כמות המים באסלה ירדה וחלק מהצואה נשטפה אל תוך הביוב.

בעקבות הכנסת ידו אל תוך האסלה, נפגע נ' קשות משאיפת צואה, הפרשות נרתיקיות, השפרצת מי ביוב נגועים בתיקנים לאזור פניו וזקנו וממגע של חומרים מסוכנים. בגין פציעה זו הגיש נ' תביעה כנגד המשרד לביטחון הפנים להכרתו כנפגע פעולות אסלה, אך תביעה זו עדיין עומדת ועל פי הערכות ולאור עברו העשיר בפלילים, תביעה זו תידחה על הסף.

השלכות נרחבות ועתידיות של האסון

מאז אירע האסון, ריח הצנרת החריף עומד בעינו בכל רחבי הבית ובאסלה בפרט. חתולי ודרי רחוב הנוטים להתגורר בסמוך לצנרת החשופה של הבניין נמצאים בקבוצת סיכון בעקבות צואה שעדיין לא ירדה בצנרת ועלולה להוביל לקריסת צואה, תיקנים והפרשות נרתיקיות מאסיבית על ראשם. בעקבות כך הוחלט לפנות את כל חתולי ודרי הרחוב מהאזור עד להודעה חדשה. שטח הבניין שבו התרחש האירוע הוגדר כשטח מסוכן ונאסר על דייריו לגשת אליו.

רוב דרי הרחוב הנם מסוממים שאין להם מקום אחר ללכת אליו. הרווחה הודיעה כי תפעל להעתקת מיקום ספסליהם ממקום הקבע שבבניין אל הבניין הסמוך על מנת שיוכלו לשמור על סביבת המחיה המקורית שלהם. כמו כן הומלץ לדרי הרחוב להרתיח את מי הביוב שאותם הם נוהגים לשתות בטרם השתיה על מנת להימנע מהפרשות נרתיקיות בגרון.

השר לביטחון הפנים ביקר בזירת האסון ואמר לכלי התקשורת כי "בני עוולה גרמו לאסון הזה, ואנחנו שמנו את ידם עליהם ונדאג שהם יענשו בחומרה". שרים בכירים ופוליטיקאים התבטאו בישיבת הממשלה ואמרו כי "האסון הזה יכל להיות מהאסונות הגדולים שידעה מדינת ישראל", ואף נשקל לכנות את האסון הזה כ"אסון השחרור". למרבה מזלה של הסביבה, האסון לא גבה אבידות בנפש, על אף שהסיכון בו לפגיעה בנפש היה גבוה.

זהירות - מערוך
אזהרה!
מערוך

הגעת למערוך בנושא אסון הסתימה באסלה (2022). מערוך הוא ערך שהורחב מעבר לכל פרופורציה עקב פירוט יתר, וכולל בין השאר זיוני שכל העלולים להזיק לקוראים שאינם משתמשים באמצעי הגנה. תוכל לתרום לאיןציקלופדיה בכך שתפסיק לייגע את הקוראים בערכים שהוצאו מהקשרם ומכלל פרופורציה, ומסכנים את בריאוּת הציבוּר.