חתול גרוזיני

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
חתול גרוזיני
"איזה יצור דפוק זה, הוא גומר את כל החשיש"
~ שבתאי צבי על חתול גרוזיני , אסי דיין ועל מסומם
" איזה חיה מדהימה לא היו חיות כאלה בימי, היו כאלה בגובה 40 מטרים"
~ שמעון פרס על חתול גרוזיני
"רוצה נלך ביחד לראש פינה?"
~ חתול גרוזני על זה שהוא רוצה לטפס על הראש של עצמו


חתול גרוזיני (או בשמו המדעי, ביז'וס גוג'שוויליוס או 'מיצי', נקרא גם חתול מגירסא 0.95) הוא זן מיוחד של חתולים שמקורו בגרוזיה ובהרי הקווקז. בארץ הוא נפוץ מאוד באזור אשדוד ובשוק הכרמל הדרומי. בניגוד לחתול מגירסאות מאוחרות יותר, החתול הגרוזיני שעיר ביותר, כיוון שיש לו צורך תמידי להגן על גופו מפני אויבים אחרים.

בטבע היו נוהגים החתולים מזן זה להתאסף בקבוצות ובלהקות ולבצע סחר והיום שרידים לזה אפשר למצוא בשוק אשדוד. הזן לא ניתן לגידול בבית, מפני שהוא לא בוית עד היום.

בניסויים שביצעו החוקרים בפקולטה לביולוגיה שבטכניון, התברר שבניגוד לחתולים מגירסה 1.0\1.5, אשר נופלים תמיד על הרגלים, החתולים הגרוזינים, שאינם כוללים את מנגנון הנפילה על הרגליים, תמיד נופלים על הראש. החתול הגרוזיני היחידי (הוא בעצם לא גרוזיני כאילו הוא כן אבל הוא מזויף) שיכול ליפול על הרגליים הוא גארפילד הידוע גם כדונאלד טראמפ

אנטומיה

מבנה גופו גדול וחסון, הוא בעל ראש מאוד גדול, העוזר לו בהגנה, אך אינו משפיע על רמת המשכל שלו(שווה למנת המשכל של התחת של המורה לתנ"ך). קיימת בחתול גרוזיני תכונה מיוחדת שאין לשום זן חתול אחר בעולם - הוא מפתח שיני זהב לאחר שהוא גומר לינוק מאימו. הוא בעל משיכה חזקה לזהב, מאוד אגרסיבי ועל בעליו להיות עדינים איתו. לעומת זאת הוא אינו כולל את המנגנון לנחיתה ודאית על הרגליים, המנגנון פותח מאוחר יותר והוכנס בחתול מגירסא 1.0.

הרפלקסים של החתול הגרוזיני איטיים מאוד, במיוחד בהשוואה לחתולים מגירסא מאוחרת יותר. החתול הגרוזיני עצל מאוד, ומעדיף לשכב ולעשן (כמו בתמונה שמשמאל)מאשר לחפש לעצמו אוכל. במקרים של רעב קיצוני, החתול הגרוזיני קם (במאמץ גדול) ויוצא לחטוף את המזון הקרוב ביותר שהוא מוצא. לאחר שהוא אוכל אותו, החתול הגרוזיני מסוגל לשכב במנוחה במשך 3 ימים ו18 שעות ו42 דקות ו5.9 שניות עד שהוא קם ויוצא לחפש מחדש אוכל. זוהי טכנולוגיה עתיקה שיועדה בעיקר לגמלים ולעודד מנשה, והוכנסה בטעות לבסיס הנתונים של החתול הגרוזיני. בחתול המודרני (גירסא 1.0) הטכנולוגיה הוצאה, לטובת טכנולוגיות חדישות אחרות.

החתול הגרוזיני הסתגל במשך הזמן לאקלים החם וללחות גבוהה ועשוי להשתגע בטמפרטורות נמוכות.

שפמו של החתול הגרוזיני שונה משפמו של חתול מצוי בגלל סלסולו הרחב, החתולוגים משערים שהחתול הגרוזיני מסלסל את שפתו כאות הצדעה לאלם של החתולים הגרוזינים לורד צאצאשווילי.

איזורי מחייה

למרות שהחתול הגרוזיני במקור מגרוזיה אפשר לראות עדרים של חתולים גרוזינים בישראל, בעיקר בעונות הקיץ עקב עונות הנדידה של החתולים הגרוזינים.
בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בכמות החתולים הגרוזינים בישראל שאר החתולים הגרוזים נמצאים כרגע במזרח רוסיה ובעונה החדשה של משחקי השף. למרות האקלים הקר בהרי הקווקז החתול הגרוזיני הקווקזי מצליח להסתגל לטמפרטורה הממוצעת עקב עובי פרוותו אשר גדולה פי 3 מקוטר פרווה ממוצעת של חתול מצוי, יש לציין שפרוותו גודלת במיוחד בסנטרו ובמצחו.

ראה גם