ממפורד ובניו

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

ממפורד ובניו (ח.פ. 19826548268558 עוסק פטור, באנגלית: Mumford & Sons) הינה חברת קבלנות גדולה המנוהלת על ידי תיאודור ממפורד ועשרת בניו.

היסטוריה

תיאודור ממפורד (נולד ב-19 באדר ב' 1938), בנם הרביעי (והאחרון) של בנימין זאב ממפורד (נפטר כחצי שעה לאחר לידתו) וקליאופטרה ממפורד (לבית אנקדוטה, נפטרה ממחלת העששת ב-1994), מייסד החברה, החל את דרכו בתעשיית הבניין, וכבר בשירותו הצבאי בגרמניה הנאצית התבלט ביכולות האדריכלות המפוארות שניחנו בו. משפחתו הייתה דלת אמצעים וילדותו הייתה קשה מנשוא ורצופת מחלות קשות. לאחר ששוחרר משורות הצבא הגרמני כתוצאה ממחלת העגבת, נשלח ביחד עם עוד עשרה מעצבי פנים אירופאיים ומזרחי אחד עם אוזניות דו כיווניות ללוס אנג'לס, שם למד אדריכלות. במרוצת השנים, הכיר את זוגתו, ברטה, לה נישא בשנת 1948. תיאודור היה ידוע ביכולתו להרביע נשים בעזרת כוח המחשבה, ובעזרת אמונה הביא ביחד עמה לעולם 10 ילדים.

שעתיים וחצי לאחר לידת הילד האחרון, ברטה ביקשה גט. ממפורד סירב להתגרש מברטה, וכשזו התנגדה, רצח אותה [דרוש מקור] . ממפורד נשלח ל10 שנות מאסר בגין רצח. לאחר שחרורו, בבדיקת אבהות התגלה שאחד מהילדים כלל לא שלו, אלא של צ'אק נוריס, וזאת לאחר שממפורד הבחין שזה הילד היחידי מבין כל הילדים שנולד עם שרירים. למרות שברון הלב והגילוי המצער, ממפורד החליט לאמץ גם את הילד העשירי כשלו, והחל לנהל רומן עם בריטני ספירס. מערכת היחסים בינם נסתיימה כאשר ספירס שמה קץ לחייה בבליעת פוסטינור, בשנת 2050.

חברת ממפורד ובניו בע"מ

לוגו החברה בעיצובו של ידיד המשפחה, קלאוס ארליך.

חברת ממפורד ובניו בע"מ הינה החברה שייסד תיאודור ממפורד, בעודו בלימודי אדריכלות. כל בניו הביולוגיים סירבו ללמוד, ולכן הינם כישלונות, אך בנו היחיד ששייך לזרעו של צ'אק נוריס היה היחידי שלמד מבין כל הילדים והתמקצע בקולינריה. בתאונת מטבח שאירעה במסעדה גדולה בלב ניו יורק, קופחו חייו של הבן המאומץ והוא בן 39 בלבד. המשטרה, שחקרה את נסיבות השריפה, סברה כי מדובר בהתאבדות בלבד וסגרה את החקירה מאחר והוא היה היחיד שמת באותו אירוע. ממפורד האב חש עצבות גדולה והתמכר לקלונקס. ניסה להתאבד עשרה פעמים אך ללא הצלחה; עם זאת, העסק שניהל נסק והצליח.

שערוריות בחברה

לא היה זה סוד מעולם שבחברת ממפורד ובניו קיימות העלמות מס רבות והונאות, ואף חלקן נחשפו במהלך השנים; ב1942, בחורה אלמונית מקריית ארבע העונה לשם פנינה רוזנבלום טענה כי חברת ממפורד ובניו עיצבה את ביתה הפוך, והתקרה ברצפה בעוד שהרצפה בתקרה. בחברת ממפורד ובניו דחו מכל וכל את הטענות והציעו לה להפסיק לבצע עמידת ראש, שכן זה גורם לדם לזרום לראש וגם עלול לגרום לכאבי ראש קלים; 17 שנים לאחר מכן טענה מרגול כי חברתו של ממפורד ובניו לא סיפקה לה קבלות לאורך השנים בגין עבודות שבוצעו בביתה, גם אז בחברת ממפורד החליטו להכחיש מכל וכל את הטענות. חברת ממפורד ובניו אף הייתה האשמה העיקרית בקריסת מגדלי התאומים, באסון ורסאי ואף במלחמת האזרחים האשכנזית שפרצה עקב אי העסקת מזרחים בחברה. לאורך כל השנים חברת ממפורד ובניו הצליחה לשמור על מוניטין מכובד, כשמאחוריה שובל של לקוחות מאוכזבים (חלקם אף אינם בין החיים לאחר שהחליטו לשים קץ לחייהם עקב ההבנה שכספם לא ישוב לעולם) אך מרוצים ושמחי לב. גם רשויות המס שביקרו לא פעם בחברה סירבו לעצור את בכירי החברה מסיבות שאינן ידועות, ייתכן שהסיבה לכך נעוצה בפרשיית השחיתות הגדולה של ארה"ב בה נחשף כי תיאודור ממפורד דרך עורך דינו, הארי פוטר, שיחד פקידי שומה רבים שחלקם הרב נמצא כיום מאחורי סורג ובריח.

הקשר עם ישראל

על אף שממפורד ובניו אינם אזרחים ישראליים (וממפורד עצמו פושע מלחמה נאצי), לחברת ממפורד ובניו יש קשרים ענפים עם הקהילה הישראלית ואף מבנים רבים בעיירת הפיתוח תל אביב והם עיצבו מספר נרחב של מבנים כושלים, בהם כלבו שלום (שאין בו כלום), שלושת מגדלי עזריאלי וכמובן עיירת הקיפוח הרצליה. ממפורד אף נפגש לא פעם (ולא פעמיים, ולא שלוש, גם לא 10, יותר ממה שצריך) עם מדינאים רבים ומצביאים בארץ ובחו"ל, בעיקר בארץ, ואהוב ומוערך בקהילה היהודית שבברוקלין (על אף ששרף את חלקם באושוויץ).

חייו האישיים

בנו החמישי של ממפורד, ג'ו ג'ונאס ממפורד, אובחן כחולה בשפעת היחמורים ב2009, ואת האבחנה חשף בצהובון זול המתפרסם אחת לשבוע במנהטן. הרשויות המליצו לכל האנשים שבאו עמו במגע לגשת לבדיקות דחופות על מנת לשלול הידבקות. תיאודור ממפורד עצמו נבדק גם הוא, והסתבר כי אינו לוקה במחלה האכזרית. אימץ גרביל ומאמין באל הפליאו.

ראה גם