צ'ארלי בראון

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

צ'ארלס "שר-לי" חום (באנגלית: Charles "Sung To Me" Brown), או באחד משמות המלחמה שלו: "צ'ארלי בראון", הוא הדמות המשנית בסדרת הקומיקס "בוטנים" (Peanuts) שיצר צ'ארלס מ. שולץ, שבמקרה יש לו את אותו השם, וידוע כחיית המחמד של הכלב סנופי, גיבור הסדרה.

דמותו

צ'רלי בראון באודישנים לסאות' פארק

בראון נוצר על פי דמותו של התינוק מהפירסומת של במבה, מה שגרר תביעות רבות מפי אסם, בעקבותיהן נאלץ שולץ לחתום על טופס שחרור לכל ילדי הבוטנים, אותם אימץ. סנופי הועבר לכלבייה מיוחדת שמתמחה בכתיבת מכתבים.

למרות שספג מכה קשה לאחר שנדחה מהאודישנים לסאות' פארק, המשיך בראון בכוחות מחודשים והקים סדרה משלו.

תחביביו

סדר היום של צ'ארלי בראון חוזר על עצמו מאז שנוצר ועד היום, בשידורים חוזרים, בכל הארצות שיש להן חגים ואין להן תקציב לסדרות טלוויזיה שעולות כסף. בין היתר ניתן למצוא תחביבים קבועים.

- שיחות עם ליינוס על החיים.
- הפסדים במשחקי בייסבול.
- ניסיון כושל להעיף עפיפונים.
- ניסיון כושל לבעוט כדורי פוטבול.
- ניסיון כושל להפיק לקחים.
- ספיגת עלבונות מכל דמות אחרת בסדרה.

חגים

בראון וחבריו נוהגים לבקר בטלוויזיות רבות בכל שנה ולאחל לצופים חג שמח, גם אם לרוב הם כלל לא חוגגים את אותם החגים.

בין יתר החגים שלא נחגגו בישראל:

- ספיישל חג המולד והמרדף אחר ישו.
- ספיישל ליל כל הקדושים והמרדף אחר הדלעת הגדולה.
- ספיישל גם ההודיה והמרדף אחר תרנגול ההודו.
- ספיישל חג הפסחא והמרדף אחר השמיכה של ליינוס.
- ספיישל חג העובדים הזרים והמרדף אחר השיער של צ'ארלי בראון.

בין יתר החגים שכן נחגגו בישראל:

- ספיישל חג הבמבה, שבוטל לאחר התביעה של אסם.

התקרחות

בדומה לאחיו הרחוק, בנג'מין באטון, לקה בראון בעט היוולדו במחלת טשטשת קשה שפגעה בקרום המוח, וגרמה להיפוך תאי השיער, כך שהוא נולד קירח, אך מגדל שיער עם הזמן. באחד הפרקים המפורסמים של הסדרה נצפה בראון כשהוא מורח בצל משומן על קרחתו. הדבר, כאמור, נועד כדי לזרז את תהליך גידול השיער, בדומה לשיטה שלמד ממרגול כשביקר עם סנופי בראש העין וחטף מכות מתימנים בפרק "סנופי לוקח את צ'ארלי בראון לטייל בראש העין ולחטוף מכות מתימנים".

תביעות משפטיות

התביעה של אסם

בשנת 2003, בתום שידור חוזר מאוד רלוונטי לקהל הישראלי של פרק חג המולד ששודר בערוץ הילדים בפעם החמישית ברציפות, צפה צ'אק נוריס, אביו של התינוק של במבה, באותו השידור. נוריס ההמום הרים מיד טלפון לאסם, שלא המתינה לתבוע את שולץ על העתקת זכויות יוצרים (סעיף ב'\8), הקרחת מוצר (סעיף ו'\36), ועיצוב חולצה מכוערת (סעיף ג.יפית). שולץ ענה שגם הטיטול שהתינוק של במבה לובש לא כל כך אופנתי, אז שלא יתלוננו על החולצה. התביעה הסתיימה לאחר כשנתיים כשנגזר על שולץ לחתום על שחרור לכל דמויות הסדרה, וכפייה של ערוץ הילדים לשדר אותה בכל חג שלא רלוונטי לקהל הישראלי.

התביעה של נוריס

בתום שנת 2005, לאחר סיום התביעה של אסם, נתבע שולץ פעם נוספת על כך שניסה צ'ארלי בראון לחקות את צ'אק נוריס, הפעם על ידי מר נוריס עצמו. נוריס השהה את התביעה מכיוון שהיה עסוק באותו הזמן בתביעה נגד ג'יי.קיי.רולינג, שגנבה את שמו והשתמשה בו בסדרת ספריה "הארי פוטר" בתור נקבת חתול.

כיום התביעה עדיין בתהליכים משפטיים.

שמות מלחמה

בראון ידוע במספר כינויי מלחמה, אותם הוא מכריז בקול לקראת כל משחק פוטבול. ביניהם: צ'אק, צ'ארלס, הכלב של סנופי, החבר של המפקדת, וזה שמופיע בחגים עם הקרחת והחולצה הצהובה עם הפס החום.

חיי האהבה

למרות שנוצר בראון כדמות של לוזר, בצורה אירונית להפליא חייו שופעים אהבה, והוא נחשב מודל להערצה לדמויות רבות.

פאטי "המפקדת" המנטה

מנטה הכריזה על אהבתה לבראון כבר בפרק הראשון של הסדרה, אבל הוא לא שמע אותה. השניים החלו לצאת 370 פרקים לאחר מכן, כשהם נפרדים בסוף אותו הפרק, לאחר שבראון נצפה כשהוא תוקף את מנטה מינית בעזרת צמר גפן מתוק. מנטה מסרה תגובה לתקשורת, אבל לא שמענו אותה כי היא דיברה מאוד חלש.

שמיכי

ליינוס בטענתו: "אנחנו מאוהבים", בתצלום ניתן לראות בבירור שהאצבע שלו למעלה

משגילה בראון שליינוס נהג לאנוס את שמיכי בכל לילה, למרות טענתו שהשניים מאוהבים, חטף בראון את שמיכי וברח יחד איתה כדי להתחתן בצרפת (בפרק "צ'ארלי בראון והאונס"). ליינוס וסנופי לא היו מרוצים מהמצב והצטרפו לצבא (בפרק "סנופי בצה"ל"), ולאחר כשלושה פרקים חטפו את שמיכי בחזרה, רק כדי לגלות שהייתה זאת שמיכת פיקה שוודית בתחפושת (בפרק "שמיכת הפיקה השוודית שנראית כמו שמיכי"). אז מצאו ליינוס וסנופי את אהבתם זה לזה (בפרק "סנופי יוצא מהארון"). בראון ושמיכי נפרדו באותו הפרק. האחרונה לא נראתה עד לשנת 2009, שם התגלתה בזווית המצלמה באחת הפרקים של סאות' פארק, מחבקת את טאולי.

לוסי והרצח הפסיכיאטרי

בראון ולוסי יצאו במשך שתי עונות ו-4 פרקים, לאחר שבראון תקף אותה מאחורי דוכן "פסיכיאטר בשקל" עשוי קרטון שהקימה. בתום התקיפה גילה בראון שלוסי נחנקה מחלק הקרטון של האותיות "פסיכ". השניים יצאו לאחר מכן עד לתום הסדרה, אז חשף סנופי לפני שאר הילדים שלוסי מתה ושבראון הוא למעשה נקרופיל. הסיפור נעלם בתקשורת בערך בתקופה שצ'אק נוריס החל את תביעתו, שהתגלתה כנושא יותר מעניין.

דמויות נוספות

בראון חווה רומנים עם העץ אוכל העפיפונים והדלעת הגדולה במשך מספר חודשים, כשהוא יוצא עם השניים בו זמנית. השניים גילו זאת לאחר שצירף בראון את וודסטוק לרומן, ויצר מעגל אהבה מסוכן. השלושה תקפו את בראון. בראון, כאמור, יצא עם וודסטוק במשך 3 פרקים, עד שתפס את וודסטוק "מבלה" במלונה של סנופי עם עוד כמה ציפורנים שכונתיות.

הילדה הג'ינג'ית הקטנה

מרגע שהתגלתה כציפי שביט, העדיף בראון להפסיק לדבר על הנושא.

צ'ארלי בראון כיום

כיום מנהל בראון את "המכון לחקר היעלמות עפיפונים" בטכניון שבחיפה, כשבכל יום שלישי נערכות הטסות עפיפונים לוויניות שמדווחות על ידי "מכון-החקר-הגיאולוגי של התפרצויות-האש-הפתאמיות-חסרות-ההסבר". על פי דיווחי מחקר, עפיפונים נוהגים להתלקח באוויר ללא כל סיבה הגיונית ב-56% מהמקרים, ולהיתקע על עץ קרוב ב-73% מהם. רבים מדיווחי החייזרים באזור כפרי הצפון היו כאמור טעויות.

בסוף שנת 2010 אחד העפיפונים שניצת באוויר נפל באזור הכרמל וגרם לדלקה קלה. בראון לא נראה מאז.