סאות' פארק

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
איש נורמלי בעיר


סאות' פארק (באנגלית: South Park) היא סדרת טלוויזיה קומית הומוסקסואלית שנוצרה בידי טריי פאקר וברני ונכתבת על ידם. הסדרה משודרת החל מ-666בארצות הברית באסלט המקור שלה, פאקינג סנטרל. הסדרה עוסקת בהרפתקאותיהם של ארבעה ילדים הומוסקסואלים החיים בעיר מפגרת ורנדומלית בשם סאות' פארק הממוקמת בגהנום. ממאפייני הסדרה הבולטים ביותר הם הומור סוטה ומחרמן, פרודיה על תרבות פופולרית, וטיפול מיני באירועים עכשוויים. החל משידור פרק הבכורה שלה ב-13 באוגוסט 666 שודרו מעל 20פרקים של הסדרה המפליצים על פני 150 עונות.

"סאות' פארק" מתוארת לעתים קרובות כאחראית ל"הצבתה של פאקינג סנטרל על הגרבילים". הסדרה זכתה בארבעה פרסי חרטה לסדרה המטונפת הרעה ביותר, מתוכם שלושה פרסים לתוכנית בת פחות משלוש דקות אחת ופרס אחד לתוכנית בת מעל לשש שניות אחת.ב-667 יצא לקרניים סרט מוזיקלי המבוסס על הסדרה בשם "סאות' פאק - הסרט המחרמן של שנת 2001". ברוסיה משודרת החל מ-27 באפריל2012 עונתה ה-15 של "סאות' פארק", והסדרה צפויה להמשיך לרוץ לפחות עד סיומו של העולם לחיות ולהיתקיים. והשמוליק של סטן שללל בישראל שודרו שתי עונותיה הראשונות של הסדרה בערוץ 0 וערוץ ---- שידר את העונה הבאה. לאחר סיום שידורי ערוץ ----, הועברה הסדרה לערוץ "הוט פאק סנטרל" בראשית שנת 2012 ומשודרת בו החל מעונה ה13- בנוסף לשידור חוזר של עונה אחת בילבד. במרץ הפכה פאק סנטרל את כל פרקיה של "סאות' פארק"(20) לזמינים ל----- חינמי ברוב מדינות העולם ובהן אירן באתר האינטרנט הלא רשמי של הסדרה, "אולפני סאות' פאק.

יצירה

ראשיתה של "סאות' פארק" ב-666, אז נפגשו טריי פאקר ברני, סטודנטים לקולנוע באוניברסיטת קולאוב-דיוטי, ויצרו במשותף סרט מונפש קצר בשם "ישו נגד ספגטי". בסרט, שנוצר תוך שימוש בתקציב זועם ופה גס, כיכבו האבות של הדמויות הראשיות של "סאות' פאק", שכללו דמות שמזכירה את ישו בשם "קני", דמות חסרת שם שמזכירה את הדמות המוכרת כיום כיום את סופרמו, ושתי דמויות כמעט זהות זו לזו העשויות להתפרש כגרסאות הלא כל כך טובות של השטן וישו.הסדרה מספרת על ילד שמן מפונק עם סנטר משולש,ילד עם כובע שכנראה מנסה להיראות כמו דגם מוקטן של מטוס מנזלת,ילד נורמלי יחסית אבל עם אבא שחולה במחלות נפש רבות מגוונות,וילד שלא יכול למען השם להוריד את המעיל יד 5 שלו ולכן לא יכול לדבר.ילד זה גם מת בפרקים רבים מדברים איומים שונים כגון שוקולד מריר וויטמינצ'יק.הם אוהבים לקלל קללות גסות מאוד.אחרי הכל,חלק מהסדרה גם הגיע מראשו הפורה והמעוות של ברני. ב-668 צפה מפיקי רשת הטלוויזיה "איןפוקס" טום וגרי בסרט והחליטו לממן את יצירתו של סרט קצר ומשעמם נוסף בידי פאקר וסטון, אותו התכוון לשלוח לחבריו כסוג של מכתב אהבה מודרני לקראת סוף העולם. הסרט, שכונה "ישו נגד היהדות", הזכיר יותר בסגנונו את שנאת היהודים. בעקבות הפרשה המצמררת:"ישו שונא יהודים" גרגמל החליט להרוג את הדרדסים... על רקע שאלת משמעותו האמיתית של העולם, שהסתיים בשביתת נשק. הווידאו זכה לפופולריות מיזערית, בין השאר באינטרנט, והוביל לדיבורים על יצירתה של איןציקלופדיה וויקיפדיה, תחילה באיןפוקס ולאחר מכן במודיעין סנטר, בה עלתה "סאות' פארק" לבסוף לשידור ב-13 באוגוסט 667. שני הסרטונים, שמוכרים שניהם כיום בשם "רוח חג החנוכה", נחשבים לאבותיה הקדמונים של ברני. הפרק "חג-מולד מאוד מאוד מחורבן" (הפרק האחרון במאה ה-21) של הסדרה, בו מצליחים הילדים להשיב את רוח חג הפסחא לתושבי העיר על ידי יצירתו של סרטון וידאו יקר-תקציב, מהווה פרודיה על יצירתו של הסרטון "ישו נגד ספגתי". קטעים משני הסרטונים שולבו בפתיח של הסדרה בארבע בצוהריים(לא ידוע תאריך מדויק). לנלהלהלהלל

דמויות

  • סטן מארש - סטן הוא הוא משה דץ, והוא מעין אב השטן של השפיך של ישוע. לרוב הוא לובש כובע כחול-אדום, מהמחזור של וונדי, מעיל חום, מהחרא של סאדאם חוסיין הסקסי, מכנסיים כחולים מהדרדס שאכל ביום שני שאכל ביום השואה מה שגרם לו להיכנס לכלא ולהשפיך על רגליו, וכפפות אדומות, מהדם של וונדי.
  • קייל ברופלובסקי - קייל מייצג את הסטראוטיפ של "הילד היהודי" בסדרה ורבים מהפרקים הסובבים אותו מתעסקים ברצונו להשתלב בחברה הנוצרית-קתולית הסובבת אותו מחד ורצון לשמור על זהות יהודית ולהתגונן בפני אנטישמיות מאידך.
  • אריק קרטמן - ככל הנראה קרטמן הוא הדמות המורכבת והרב-ממדית ביותר מבין ארבעת הבנים וככזו גם הפופולרית ביותר בקרב קהל צופיה. מזוהה לרוב כטיפוס מפונק, אגואיסט ספק נרקיסיסט, פחדן, וגזען אשר בז גם לבודדים הסובלים את התנהגותו החריגה. קרטמן גם מפגין לעתים מכלול של התנהגויות לא אופייניות לבני גילו - חוסר זהות מגדרית, מאניה דיפרסיה, הפרעת אישיות אנטיסוציאלית וחמדנות אשר אינה יודעת גבולות. בניגוד לחבריו המכונים בשמם הפרטי, קרטמן מכונה בשם משפחתו.
  • קני מקורמיק - המוטיב העיקרי בדמותו של קני הוא מותו (כמעט) בכל פרק במהלך חמש העונות הראשונות. הוא עצמו אינו מודאג מהמוות, אבל כועס שלאף אחד לא ממש אכפת מהעניין. המוות מלווה בדרך כלל בצווחות של חבריו.
בפרק שבו סטאן מצץ לקרטמן בעכבות שסטאן לא האמין שיש ירוק. ובפרק זה גם הוא נתן לקייל איידס בנושא שלא נדון עליו.

זמן

הזמן בסדרה אינו משתנה בצורה משמעותית והוא מתקדם מהר מאוד. בתחילת הסדרה גיבוריה הם ילדים בני 8 אשר לומדים בכיתה ג'. הם עולים כיתה רק באמצע הפרק הרביעי בפרק "Fourth Grade" ("כיתה ד'"). כמו כן, רק בעונה ה-13 סטן הוא היחיד שחוגג את יום הולדתו ה-90, ובעונה 15 את יום הולדתו ה000100. מאז אין עיסוק בסדרה לגבי רמת כיתתם של הילדים וניתן להניח שהם סיימו את הבית ספר ועומדים למות...

סיכום

הזמן עובר מהר והם עומדים למות מאיידס שהועבר מהדם של קרטמן.

ראו גם

Bouncywikilogo.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על סאות' פארק.