קריית חיים

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
Israel Flag.svg ערך זה נשלט על ידי ממשלת ישראל!
מומלץ מאוד:
  • לא לדבר על שחיתויות פוליטיות
  • לא להלל את שמם של החמאס / ג'יהאד / חיזבאללה / לבנון / דאע"ש
  • להעביר דולרים במעטפות מתחת לשולחן

קריית חיים או "קרית חיים" היא עיר (כן כן, כמו רמת גן) בלב הקריות הגובלת בחיפה ש-99.999% מתושביה (כולם חוץ ממשפחת ראש העיר, דגניה ארלוזורוב) חושבים את עצמם כחלק ממנה. העיר נקראה במקור "רמת חיים" אך מכיוון שלא הצדיקה את השם, הוא שונה לשם הנוכחי. בעיר מתגוררים קרוב ל-27 אלף תושבים, תלוי מה המספר המינימלי שנחשב "קרוב" ל-27 אלף. הקשר בין הקריה לחיפה, מבחינת חיי התושבים, אינו שונה מזה של כל פרוור אחר לעיר, ובפרט מזה של ה"קריות" האחרות לחיפה מה שסותר את טענתם של תושבי קריית חיים שהם "חיפאים בדם".

קריית חיים
ביתידלבניםקרייתחיים.jpg

הבית היחיד בעיר שבו גרים אוהדי בית"ר
מדינה ישראל
ראש העירייה דגניה ארלוזורוב
שטח גובה כפול שטח בסיס לחלק ל-2 קממב"ר
תאריך ייסוד 1933
קידומת kh

מעמד עירוני

העיר נמצאת במלחמה קרה עם חיפה הדורשת את סיפוחה אליה לשם הפוטנציאל האדיר הטמון בה (כביש 4 העמוס בפקקים אשר מאפשר חלוקת פלאיירים לא רצויים לנהגים על ידי בני נוער המחפשים עבודה).

הקריה מופרדת מחיפה על ידי האזור התעשייתי הענק שהופך את העיר למזוהמת ביותר בישראל, וקוטע את הרצף האורבני מדרום. האיזור התעשייתי נבנה על ידי ראש העיר המיתולוגי חיים ארלוזורוב (ראה "יש לי מישהו בפרישמן? מי פנוי בארלוזורוב?"), שעליו נקראה העיר (בהוראתו כמובן). ארלוזורוב רצה להפריד את העיר פיזית מחיפה, מכיוון שראה בשנות השבעים ניסיון לסיפוח העיר לחיפה, שכל תושביה האחרים רצו להיות חלק ממנה. הוא ידע מראש שבהנחה שחיפה תספח את עירו הוא לא יוכל להיות ראש עיר יותר, מכיוון שיונה יהב לא יוותר על תוארו והרי אי אפשר להילחם נגד יונה יהב, כי הוא ידוע ביכולתו לחזור בזמן ולנצח. לא ידועה סיבה אחרת למה הוא מדבר בסלנג של האייטיז.

ארלוזורוב המשיך לכהן כראש העיר למרות שאף אחד לא בחר בו כי זה לא עניין אותו, ואף אחד לא היה יכול לעשות כלום בנידון כי הוא לא שמע בחיים על המושג דמוקרטיה. לכן, צעירים מהעיר ניסו להתקומם נגדו ולהרוס אחד מבנייני איזור התעשייה. לאחר שניסיון זה לא צלח, הם חשבו לרצוח את ראש העיר בכבודו ובעצמו. אף אחד לא חשב לכנות מעשה זה כ"התנקשות" כי הוא לא היה מספיק חשוב בעיני אף אחד. לראיה כאשר נשאל על כך צעיר מצפון תל אביב הוא ענה: "מה קריית חיים זה לא בלבנון?". לאחר הרצח, תפס את מקומו של חיים ארלוזורוב בנו דגניה, שהקים בשכונה קריית חיים מערבית את בית הספר היסודי דגניה, כדי לחנך את הילדים מגיל צעיר לתמוך בו וברעיונותיו, שהם בערך כמו רעיונות אביו רק עם שיפור טכנולוגי (שידרוג איזור התעשייה).

שכונות

העיר מחולקת למספר שכונות, המדורגות לפי היררכיה סוציו-ביולוגית:

קריית חיים מזרחית

זוהי השכונה היחידה שאין לה שום שם אחר, מכיוון שהיא הייתה השכונה הראשונה ונקראה בפשטות יתר "קריית חיים". רוב תושבי העיר גרים בשכונה זו. בשכונה זו רמת החיים היא הנמוכה ביותר בעיר והבתים בה הם חד קומתיים וחד משפחתיים שהונחו על החול ללא חפירת יסודות עמוקים בדרך כלל. למרות עובדה זו, מרוכזים בה רוב המרכזים התרבותיים (המעטים) של העיר.

קריית חיים מערבית

אצטדיון קריית חיים לפני פירוקו על ידי ראש העיר, אכן תמונות קשות

בעקבות העלייה ההמונית נוצר צורך להרחיב את קריית חיים וכך קמה קריית חיים המערבית וקריית חיים איבדה את צביונה המקורי, במהלך ההתפשטות מערבה, הוקמה השכונה. בשכונה זו ממוקם בית הספר היסודי "דגניה", המחנך את הילדים הלומדים מגיל צעיר לתמוך בראש העיר וברעיונותיו. בוגרי בית ספר זה עוברים לחטיבת הביניים "דגן" מכיוון לראש העיר לא היה שם מקורי. ראש העיר פועל לאחד את בית הספר היסודי "גורדון" עם בית הספר דגניה, כדי לקבל תמיכה פוליטית עתידית מירבית מהשכונה. הוא גם פועל לאחד את חטיבת הביניים "שקד" עם בית ספר ההמשך ל"דגניה", "דגן". הסיבה המיוחדת היא שקמפוס חטיבת הביניים "שקד" הינו מחובר לבית הספר התיכון המקיף של העיר וכך לצבור את תמיכתם של כל תושבי השכונה.

בשכונה זו מוקם האצטדיון הראשון של מועדון הכדורגל הפועל חיפה. בהוראתו של ראש העיר, מנהל בית הספר היסודי היחיד בשכונה, והמורה לפוליטיקה בו האצטדיון פורק והקבוצה עברה לחלוק עם מועדון מכבי חיפה את אצטדיון קרית אליעזר. הסיבה הרשמית לכך הייתה לפי דבריו: "אני לא רוצה שהילדים ילכו לראות כדורגל זול במקום לעשות את שיעורי הבית שלהם בפוליטיקה". אבל ברור לכולם שניסה לעשות עסקת חבילה ולהביא את מכבי חיפה לשחק באצטדיון, דבר שלא הצליח כידוע והותיר אותו קירח מכאן ומכאן. בשכונה זאת ממוקמים המבנים הממשלתיים של העיר ולפי הסקרים אחוז התושבים בה התומך בראש העיר הוא הגבוה מבין כל השכונות. השכונה מוכרת יותר בשם "דגניה".

קריית חיים האדומה

שכונה זו ידועה בכינויה הרשמי והפלצני קריית שמואל. שכונה זו היא השכונה בעלת אחוזי הפשע הגבוהים ביותר בעיר, וצבע הדם שנשפך שם נתן לעיר את שמה. הפשיעה חוגגת בשכונה מכיוון שזהו המקום הרחוק ביותר מתחנת המשטרה העירונית. בשכונה זו גרים אנשים הידועים כערסים, עבריינים, שיכורים מהתחת, דתל"שים (דתיים שהכיפה נפלה להם), מתנגדי שלטון ושמאלנים. המלחמה הקרה של ראש העיר עם חיפה התחממה כאשר במבצע האחרון בעזה מערכת "כיפת ברזל" בחיפה הפניתה רקטה אחת לקריה. הטיל פגע בבית בשכונה והרס מרפסת. תגובת ראש העיר הייתה: "זה הגיע להם".

קריית החשמל

לא הרבה יודעים, אבל בתוך רובע מזרח נמצאות שכונה שנייה, קריית החשמל. זו השכונה העשירה ביותר בעיר. עובדי מחלקת ההוצאה לפועל של חברת החשמל הוציאה אותה ממפותיה והם גם לא מבקרים שם אף פעם מכיוון שגרים בה כל עובדי חברת החשמל באיזור הכרמל, כאלף איש. תושבי השכונה מכחישים כל קשר לעיר.

עיר גנים

זוהי השכונה היחידה בעיר בלי התחילית "קריית". התושבים בה היו הכי אאוטסיידרים בעיר, כמעט כמו אלה בקריית החשמל. תושבי קריית חיים חתמו על הסכם עם קריית אתא על סיפוח השכונה לעירם. תושבי השכונה התנגדו, אבל לאף אחד לא היה אכפת.