הקוסם מארץ עוץ

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
Hammer.jpg יש לשפר ערך זה
לערך "הקוסם מארץ עוץ" אין יש עתיד, אבל עדיין צריך לשפר ולהפוך אותו לערך פטישי. אל תהיה מניאק, אם יש לך רעיון אתה מוזמן לכתוב אותו.
"חומר טוב היה לו"
~ מתושלח על לימון פרנק באום
"אין על הדחליל! זה פשוט עושה לי את זה!"
~ שבתאי צבי על הדחליל מארץ עוץ
"אנ-י מר-ג-יש מעו-פף, חא-ם לי וטוב ל-י"
~ חברו הטוב של באום בעת קריאת הספר


הספר הקדוש לחברי התנועה האוריגלריאצית. (באנגלית: "The wizard from Oz")

על המחבר

אביה של המשרתת הזקנה של אחותה של הפסנתרנית של דודה של סבתא של אחותו החורגת של אבא-רבא שלו, שהיה מגדל חמניות ופרג בדרום-מזרח ארץ פלוּץ.

הספר נכתב על ידי לימון פרנק באום, תחת השפעת סמים קשים ואלכוהול. יש המסנגרים על באום וטוענים כי כתב זאת לאות מחאה על גידולי חמניות בחקלאות. (אחרים טוענים כי מדובר בכלל בפרג, המשחק תפקיד חשוב בספר ומשמש להכנת האופיום)

הוא נקרא לימון על שם אביה של המשרתת הזקנה של אחותה של הפסנתרנית של דודה של סבתא של אחותו החורגת של אבא-רבא שלו, שהיה מגדל חמניות ופרג בדרום-מזרח ארץ פלוּץ.

באום גדל באחוזת "הורד המעשן" שנודעה בשדות הפרג הנרחבים שלה. באום נודע כילד חולמני, הוריו הקשיחו עמו אך הסיבה האמיתית נעוצה היתה במזרק ששכב במרתף ביתו.

הוא ערך עיתון הנושא את שם ביתו, בו תיעד את ניסיונתיו האחרונים באופיום. לדברי קרוביו, לפני שהחל לכתוב את "הקוסם מארץ עוץ" חדל לצרוך סמים, אך כל השאר, לרבות שולה עציץ מחדרה, טוענים כי מדובר בספר חתרני המעודד צריכת סמים ואלכוהול בגיל צעיר.

המתרגמים לעברית החליטו שלא להעביר את מרבית המסרים הללו, בכדי לשמור על רכותו וצבריותו של הנוער העברי.

עלילת הספר

אחת מכריכות הספר. האריה הצטלם כאן ללא הסיגריה

הספר עוסק בדרוגותי (מן המלה הלטינית-שוודית עתיקה "drug"), ילדה מקנזס, החיה עם דודנו הרחוק של סבא והפסנתרנית, כבת חמש הצורכת פטריות הזיה, אשר גורמות לה לדמיין עלילות בארץ בשם "ארץ עוץ". היא יוצאת לארץ עם כלבהּ הקטן טוטו (אשר ברבות הימים נודע כאלפרד ריצ'ארד משה מנדלבאום טוטו, מייסד תכנית ההימורים "טוטו"). בארץ זו היא פוגשת בהכלאה בין אריה ללוויתן הסבור כי הוא קיפוד (בגלל עודף הסנפות), בדחליל מדבר (כאן באו לביטוי הפטריות בצורה החזקה ביותר) ובאיש פח מאוהב ברבי שמעון בר עכבר (זה היה ה-L.S.D!) דרוגותי וחבריה פסעו על שביל האבנים הצהובות [[|ניקוטין|מניקוטין]], פגשו את המנצ'קינים - גמדים בעלי נטיות [[|הומוסקסואליה|הומוסקסואליות]]. במקור, אחד מהם ניסה לאנוס את טוטו, אך בשכתוב בברית מועצות הורד פרק זה. הם פגשו במכשפה הרעה מהמערב (הנודעת כיום כ-ג. יפית), בקוסם הרמאי אורי גלר שמילותיו היחידות בכל הספר היו -שקר כלשהו- ואף בפיה הטובה מהצפון (מדובר בפאריס הילטון). דרוגותי נעזרה בנעלי גוצ'י ורודות עם נצנצים במסעה.


לבסוף דרוגותי הקיצה וחזרה למציאות הכואבת.


Bouncywikilogo.gif
Signi.gif לא כשר
הרבנות הראשית לישראל החליטה בזאת כי ערך זה לא כשר לפסח ואף לא ראוי למאכל אדם. נא להעביר אותו לביעור החמץ ולהגעיל את כל הקטגוריות שנגעו בו.