חור שחור

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

חור שחוראנגלית: African American Hole) הוא עצם בעל שדה כבידה כה חזק עד ששום גוף, לרבות אור, כוכב שביט וחנה לסלאו אינם מסוגלים להתנתק ממנו. חור שחור ידוע גם כאיבר המין הנשי של כושית, ומכאן השם חור שחור

משפט סיני עתיק אומר: כל פעם שאין לך מה להגיד תגיד משפט סיני עתיק.

משפט סיני עתיק אומר: במקרה הגרוע שאתה לא מצליח להיזכר באף משפט סיני עתיק, אתה יכול להתחיל את המשפט הבא שלך במילים: "חכם סיני זקן אמר פעם..." ואז להגיד כל שטות שבא לך.

חכם סיני זקן אמר פעם: השיטה שלמעלה תמיד עובדת.

היסטוריה[edit]

הרעיון כי עשוי להתקיים ביקום גוף הבולע את הגרביים והתחתונים בכביסה הועלה לראשונה על ידי הגאולוג הבריטי חרא בלבן (באנגלית:hara baleben), בעת שהשתכר וצפה במשחק של מנצ'סטר יונייטד בפאב, ללא תחתונים ועם גרב אחת לרגליו. הוא רשם את הרעיון במכתב שנשלח בשנת 1783 לידידו, פטטוף קוריאני, והלה פרסם אותו ב"לאישה".

באותו זמן התאוריה הניוטונית של הכבידה והמושג של מהירות מילוט היו כבר ידועים היטב, וכמו כן מהירות האור הייתה ידועה בקירוב. קולופסקי האמין בתאוריה נוספת של אייזק ניוטון, לפיה אבא של סימבה לא באמת מת, והוא ממשיך לחיות אי שם ביקום מקביל. על פי חישוביו, אלביס גם הוא אמור לחיות שם, ולשתות קוקטייל צבעוני על חוף ים אקזוטי. אף על פי שלא ייחס לכך סבירות גבוהה, בורדין הביא בחשבון את האפשרות שישנם אנשים רבים כאלה שנעלמו מפני כדור הארץ ונמצאים ברחבי היקום ללא ידיעתנו, כגון צחי אירני ואיתי שגב.

בשנת 1796 הגיע המתמטיקאי הצרפתי לפלס למסקנות דומות, כנראה מבלי להכיר את עבודתו של בורדין (שכן הוא מנוי ל"את", ולא ל"לאישה"), והוא פרסם את חישוביו בשתי המהדורות הראשונות של ספרו "הארי פוטר והמלפפון המעופף". למעשה, עד שנות ה-70 של המאה ה-20 הוענקה זכות הבכורה על גילוי החורים השחורים ללפלס, ורק אז התגלה מחדש מכתבו של בורדין בין חוברות פורנו של נער מתבגר. במאה ה-19 הרעיון זכה לתשומת לב מעטה מאוד כיוון שבדיוק אז יצאה רוני סופרסטאר למסע הופעות עולמי, ומוחם של בני האנוש התנוון קשות.

בשנת 1915 פיתח אלברט איינשטיין את תורת היחסות הסטלנית. עוד לפני כן הוא חזה שעישון גראס תורם להבחנה ברורה בהמוני חורים שחורים במרחב.

ההיסטוריה של ג.יפית והחורים השחורים: כבר בשניה שגילו את ג.יפית,אנשים שנאו אותה [כמה מפתיע...] אז שלחו אותה ללכת לאיבוד בחלל [במסווה של "חקר החלל"] כמה דקות אחרי שנשלחה לחלל,נפתח מולה חור שחור ושאב אותה אבל אז הוא נחנק...{מי שקרא את הטרגדיה הנוראית הזו עכשיו,מתבקש לעמוד דקה דומייה לזכר החור השחור האמיץ} [אה,כן,והיא חזרה מכיוון שהיא רוצה להמשיך את שלטון הטרור שלה בכדור הארץ] מאז כל יום בערך שולחים את ג.יפית ללכת לאיבוד בחלל וכל חור שחור שרואה אותה,במקום לשאוב,הוא פולט כל דבר ששאב קודם בצעקות "לא! לא! 'סתלקי! עופי! עופי מכאן! אההההה!!" וכיום,כל שנה נחנקים 729.548 חורים שחורים

סוגים[edit]

את החורים השחורים ניתן לסווג לחמש קבוצות על-פי גודלם (מהקטן לגדול):

  • חור שחור זעיר
  • חור שחור קטן
  • חור שחור בינוני
  • חור שחור מוגדל בשקל תשעים
  • חור שחור-על מסיבי

לחור שחור-על מסיבי, או בשמו המדעי "אודטה", יש את כושר השאיבה הגדול ביותר מכל הסוגים הנ"ל, והוא מסוגל לבלוע מספר עצמים ענקיים בו זמנית. כיום יש די ראיות אסטרונומיות לשלושת הסוגים האחרונים, ואילו השניים הראשונים עדיין היפותטיים. אף על פי כן, רובם של הפיזיקאים סבורים כי ניתן להפוך את שלושת הסוגים האחרונים לשני הסוגים הראשונים, באמצעות תהליך הקרוי "לרדת בגדול", וכמו כן ניתן להפוך את שני הסוגים הראשונים לשלושת האחרונים באמצעות תהליך הנקרא "במבה נוגט".

לקריאה נוספת[edit]

  • סטיבן הוקינג," כל חור בלילה שחור", בהוצאת אידיוט אחרונות, 1992.
  • קיפ תורן, "חורים שחורים וננסים לבנים- סיפורה של ראשון לציון", בהוצאת קומממ-בינהההה, 2006.
  • אמא של יואב, "תקנה ביצים וחלב", בהוצאת סמס, 2008.
  • סטארגייט סג-1, סדרה על 5 מסומממים שנכנסו לחור שחור ודפקו את ראשם בקיר של הכלא ממנו ברחו