טעות

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"זו הייתה טעות להיכנס לערך הזה מלכתחילה!"
~ שבתאי צבי על הערך הזה
"זה היה בטעות"
~ האיש שרצח את ג'ון לנון, לאחר שרצח את ג'ון לנון

טעות היא אמת מוטעת, עם קמצוץ של שקר עם טעות, שנובעת מידע מוטעה ושגוי. יש המגדירים את הטעות כההפך מהאמת, אבל זו לא טעות, זה למעשה שקר.

שגיאה אשר הזיקה קשות לעולם

הגדרה

המונח המילוני של המילה מסביר שכל מה שכתוב למעלה הוא טעות. טעות הינה שגיאה לא מכוונת שנשגית בטעות לא מכוונת, ויוצרת שקר לא אמין. טעויות יכולות להיווצר במכוון (אך אז הן רמאות בצורת טעות) ויכולות להיווצר עקב שלומפריות.

"עשיתי את זה בטעות, מאיפה לי לדעת שאסור ללחוץ על הכפתור האדום?"~אחמדיניג'ד
 • דוגמא לטעות מכוונת: "אופס, נתקלתי בך ברחוב בטעות (מה שאתה לא יודע שעשיתי את זה בשביל לחטוף לך את הבננה)"
 • דוגמא לטעות מקרית, שנוצרה בטעות (עקב שלומפריות, למשל): "אופס, נפלתי עליך שוב כי החלקתי על הבננה שלקחתי לך, בטעות".

יש לציין שהמילה בטעות מתייחסת להחלקה עצמה, ולא לעובדה שהילד קונדס חטף לבן אדם בננה, את זה הוא עשה בכוונה תחילה, אך הוא משתמש במשחק מילים לגרום לבחור המסכן לחשוב שהוא גם לקח לו את הבננה בטעות.

מינים

כיום בעולמנו ישנם מספר מינים של טעויות. להלן המינים ומקום תפוצתן:

 • הטעות המצויה- היא פעולה שנעשתה בלא מכוון, כמו רצח, אונס או הכנסת בבון מצוי לתוך מיקרוגל. מקום תפוצתה העיקרי של טעות זו היא בעיקר בישראל, שמיי העיר ניו יורק (איפה שקרה אסון מגדלי התאומים), מקדונלד'ס, בימת ההופעות של ג'סטין ביבר ופקיסטן
 • טעות שגיאתית, או בקיצור "!"- מידע לא נכון, שגוי, כגון: "ג'סטין ביבר הוא זכר", טעות כבדה שבטעות אף אחד לא יודע שהיא טעות. מקום תפוצה עיקרי: עיתונות, טלוויזיה, ויקיפדיה ופקיסטן
 • טעות נודיסטית (מהמילים "No" ו"do". נשמע כמו נודיסט, ולא לשווא)- טעות שנעשתה ברצון, אך היה עדיף שלא לעשותה, כגון, להיכנס לחוף נודיסטים, או כמו ללדת את ג'סטין ביבר. המעשה נעשה במכוון (או כתוצאה מאי שליטה ביצרים המיניים) אך לאחר המעשה, כשהמפגע נולד, הבינה אימו של ג'סטין ביבר כי מעשה זה היה דבר שעדיף היה לא לעשותו, או במילים אחרות, טעות כבדה שכולנו משלמים עליה עד היום. תפוצה עיקרית של הטעות הנודיסטית: מיטתה של מריה אמו של ישו(למרות שבמילא רוח הקודש לא צריכה מיטה בשביל להכניס נשים להריון), מיטתה של אמו של ג'סטין ביבר, חדר הטלת הפצצות הגרעיניות של אחמדיניג'ד, מקדונלד'ס ופיקסטן
 • טעות מזליסטית- טעות שתוצאותיה טובות יותר מתוצאותיו של מעשה שתוכנן ונעשה כהלכה ובכוונה תחילה. אך זה עניין של מזל, מה שלרוב האנשים והמכרסמים המדבריים החיים בעולמנו אין. תפוצה עיקרית: גן עדן, עולם האידאות של אפלטון והחלומות של הפקיסטנים.

ההבדל בין טעות לשגיאה

שגיאה, להבדיל מטעות, היא טעות שנעשית בשוגג, ויוצרת שגיאה. שגיאה לעיתים יוצרת בעיה, הנקראת שגיאה והיא נוצרה בטעות שנעשתה בעת מעשה כלשהו, מה שיצר את השגיאה, כתוצאה משגיאה שנעשתה בטעות. ההבדל בין שגיאה לטעות, הא שטעות נעשתה בשוגג(ללא כוונה תחילה), ושגיאה נשגיתה בטעות, ולהפך. שגיאה יכולה להיות בקידוד, כשמתבלבלים בטעות (ללא כוונת תחילה) קודים, ומהסדר הלא נכון שלהם נוצרת שגיאה , שיוצרת בעיה, להבדיל מטעות שנעשית שטעות, ולא בכוונה.

טעות וויקיפדיה - יחסי גומלין

ויקיפדיה, הנוצרה, כידוע, כפארודיה על איןציקלופדיה, מכילה למעשה רצף של טעויות. המפעילים טוענים שזה בכוונה, כפארודיה, אבל זה ברור שהטעויות החמורות במידע שנמצא בערכים (טעויות כגון: איןציקלופדיה צוחק על ויקיפדיה, אלוויס פרסלי מת, ג'סטין ביבר הוא זכר) נוצר כתוצאה מחוסר ידע ובורות, ולכן מדובר בטעות טהורה שנוצרה כטעות (כתוצאה מחוסר ידע ובורות, שנעשו בכוונה). ויקיפדיה ניסו להעליל על איןציקלופדיה שערכיה שלה הם טעות, בשביל להעלים את החשד מויקיפדיה, אבל כולם יודעים שהכל טעות, ושערכיה של ויקיפדיה רצופים בטעויות לא מכוונות, שלא נוצרו כפארודיה, אלא בטעות שנוצרה בטעות כתוצאה מטמטום ואי-דיוק בטעות של המידע שרשמו מפעילי המערכת, ואילו ערכיה של איןציקלופדיה רצופים במידע נכון וללא טעויות (טעויות שנעשו נעשו בטעות, כך טוענים מפעילי המערכת של איןציקלופדיה).

טעויות נפוצות

 • לאחמדיניג'ד מתפלק בטעות טיל גרעיני.
 • בטעות חיטטתי לך בכיס כשהתנגשתי בך בטעות ברחוב. לא, זה באמת היה בטעות, לא ניסיתי חס וחלילה לחטוף לך את הבננה.
 • בטעות לקחתי לך 30 שקל על הגלידה במקום 20.
 • בטעות שיקרתי לך עכשיו שהגלידה עלתה 20.
 • בטעות אנסתי את אשתך
 • בטעות לקחתי לך את הבננה
 • בטעות יצרתי את הערך הזה

טעויות בהיסטוריה

אישים רבים בהיסטוריה עשו טעויות. אלכסנדר הגדול, יוליוס קיסר ורחב הזונה, כל אלה טעו טעויות גדולות שהשפיעו על ההיסטוריה.

אדם וחווה

הסיפור על אדם וחווה, שמופיע בתנ"ך, מרמז שכבר בגן העדן, האדם היה יצור מטומטם. לאחר שאלוהים ברא את אדם וחווה, בכדי שיוכלו לקיים יחסי מין להנאתם (והנאתו), אסר עליהם לאכול את פרי הדעת

ראו גם