נפוליאון בואנחרטה

From איןציקלופדיה
(Redirected from נפוליאון)
Jump to navigation Jump to search

נפוליאון בואנחרטה (15 באוגוסט 1769 - 5 במאי 1821) (צרפתית: Napoléon Bonaharte) הוא הגמד הנוצרי הכי מפורסם בהיסטוריה (חוץ מטוב-טוב). היה גנרל, איש ציבור והוגה דעות צרפתי. לא ירד מהסוס במשך שנים, כיוון שהיה קטן מדי ופחד לפול ממנו(יש אומרים שחיכה לליידי גודיבה על מנת לבצע משגל).

ילדות

נפוליאון נולד על גבול שוויץ-צרפת לאם ספרדיה (ומכאן שם משפחתו הספרדי) ואב גרמני שהיו בעלי אזרחות שוודית. יום לפני הולדתו משפחתו חצתה את הגבול בכדי שתהיה לו אזרחות צרפתית, והוא יהיה זכאי לשלל הטבות כמו מגורים בצרפת, מסיר שומנים משובח וזכאות להיות מוצא להורג באמצעות הגיליוטינה. מספרים שכבר בעת שהיה תינוק, היה נפוליאון נמוך משמעותית מאדם בוגר.

נפוליאון לא התקבל לבית ספר, כיוון שכל המורים צחקו על שם משפחתו. מסיבה זו, בואנחרטה פנה לבית ספר צבאי, בו לימדו מורים חסרי חוש הומור.

מגיל 8 היה 28 פעמים ברציפות אלוף העולם במשחק סיכון (Risk)וכך למד להיות גנרל (וגם להיראות כמו זה עם הסוס).

המהפכה הצרפתית

כפי ששמה מרמז, המהפכה הצרפתית התרחשה בצרפת, המדינה בה שירת נפוליאון באותה התקופה. בתור חייל צעיר בן 20, נפוליאון לא יכול היה להפוך לקיסרהּ של צרפת, כיוון שהיה מיועד להיות תותחן. נפוליאון כבר מראש העדיף להיות פרש, אך מפקדיו סרבו בטענה שמבנהו הפיזי יציב בפניו קשיים בעת שינסה לעלות על סוס.

נפוליאון בואנחרטה לא השתתף פיזית במהפכה, אלא רק קרא עליה בכותרות העיתונים.

החיים לפני היותו קיסר

לרוע המזל, רק בשלהי המהפכה הצרפתית הבין העם בצרפת שרצח כל צמרת השלטון עלול להביא לכך שלא יימצא אדם מתאים לעמוד בראש העם. מסיבה זו מפעילי הגיליוטינה החליטו למנות חייל לא ידוע לתפקיד הדיקטטור של צרפת. נפוליאון, שנבחר כי כל החיילים בחרו אותו בצחוק, נורא התלהב מהרעיון, ביקש משלושה חיילים להעלות אותו על סוס ויצא למלחמה מול כל אירופה.

המלחמה

במהלך המלחמה נפוליאון נלחם בגבורה ועוז רב. הוא ריסק את צבאות האוייב על ידי תותחים שלמד להפעיל ועל ידי פרשים שהוא רצה להתנקם בהם. במהלך הלחימה, נפוליאון החזיק את עצמו בבטן, כי הרגיש בחילה (גם מהדרך בה הלחימה התנהלה).

שיטת הלחימה של נפוליאון כללה שליחת חיל רגלים לפני התותחים, על מנת להסתיר מהאויבים את רעיונותיו האמיתיים (לאכול בזמן שהם ילחמו). לאחר ששדה הקרב התמלא בחיל רגליים, נפוליאון הפעיל את סוללות התותחים וחיסל את כל החיילים בשדה הקרב (כולל את הצרפתים-הוא לא רצה שגם הם ידעו שהוא אכל). כך גם התנקם בחבריו לכיתה ששמו אותו ללעג קודם לכן. שיטת לחימה זו הולידה מושג מאוד חשוב בימנו: "בשר תותחים", הבא לציין את החיילים הרגליים. שיטה זו נחשבת ליעילה גם בימנו, כשחיל התותחנים מפגיז את חייליו.

תבוסה

נפוליאון בואנחרטה לאחר שכבש כמעט את כל אירופה, פנה לכיוונה של רוסיה הצארית. צבאות צרפת פלשו לגבולות רוסיה בכוונה להשיג עוד שטחים לאירופה הצרפתית (בשביל שיוכל לגדל עוד מזון).

זו היתה הטעות הכי גדולה בחייו. בגלל היותו אדם קטן, הוא לא ידע להעריך נכון את גודלה של רוסיה ולכן לא חישב כהלכה את כמות האוכל. הרוסים מנגד פעלו בשיטה יעילה: הם ברחו מנפוליאון ושרפו אחריהם הכל, ללא מטרה ברורה (לאחר מכן זה התברר-הם לא רצו שיגדל שם אוכל). מדיניות זו זכתה מאוחר יותר לכינוי "אסטרטגיה רוסית"(אחת מדרכי הפעולה של צה"ל הנפוצות ביותר כיום). בנוסף, חייליו של נפוליאון התלונו שקר להם והם רוצים הביתה לאימא. במצב של מורל ירוד, נפוליאון הגיע למוסקבה ורצה כבר להכנס לתוכה, וראה שהעיר בוערת. הסיבה לכך היתה, שחילים רוסים החליטו גם הפעם לברוח ולהשאיר אחריהם רק אדמה חרוכה. החיילים הצרפתים התייאשו ומחצית מהצבא התפזר בשטחי רוסיה במטרה למצוא מה לאכול. הקרב ב"מים-לא" (בלועזית ווטרלו) נחשב לנקודת משבר, בה נפוליאון הבין שהוא מפסיד כבר במשך כל המלחמה.

נפוליואן המבוהל חזר לצרפת וגילה שהרוסים במקום להישאר בשטחי רוסיה הלכו אחריו כל הדרך. הדבר נשמע לו מוזר, כי שיטת לחימה זו לו היתה רשומה בשום ספר לימוד. הרוסים כלאו אותו ושיחררו את כל אירופה(ממש-הם רק הקימו את ברית המועצות הקומוניסטית). נפוליאון ברב קולות הורד מהסוס (זה כאב בדרך למטה) ונשלח להלנה הקדושה (סנט הלנה) למות.

מותו

נפוליון מת בגיל 52 בארץ ישראל בעודו מנהל שחנ"ש עם רחב הזונה שהייתה גם אשתו השנייה של ווינסטון פאקינג צ'רצ'יל. במהלך השיחה, המנבושקס שבביציו עלו על גובהו והכריזו על מרד. המרד צלח מהר יותר מההפרש בין הזמן שתימני שומע שקל מתגלגל עד הזמן בו השקל בכיסו. כיום נפוליאון קבור יחד עם הקריירה של שימי תבורי בחולות ראשון עם מזרקים של סמים מתנת יקיר העיר ערן זהבי.

במבוכים ודרקונים

נפוליאון הוא למעשה הדמות של צ'אק נוריס במבוכים ודרקונים כשצ'אק נוריס שיחק את זד היער (אחר כך הוא עבר לשחק אלף כוהן שסוגד לשבתאי צבי), מה שהופך אותו לגמד הכי חזק בעולם (חוץ מזה שאין לנקוב בשמו). בנוסף, נפוליאון הוא יונה בהתהוות שנוהגת לרקוד במועדונים חשוכים ולהופיע בפני חמורי ים צרפתיים.