ספרד

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
Thumbnail.jpg יש לשכתב ערך זה
ייתכנו לכך מספר סיבות: ייתכן שהמידע המצוי בדף זה מכיל שטויות חסרות טעם, או שהוא פשוט לא מצחיק, או שאולי הוא ערוך בצורה גרועה, ויכול אפילו להיות שהוא אמיתי. אבל בכל אופן, הערך הוא חסר ערך עבור איןציקלופדיה. אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות בדף זה, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה שלו. יש כאלו שאפילו יקראו את מה שכתבתם.
ממלכת החאמון קון קֶסו של ספרד
דגל ספרד סמל ספרד
דגל ספרד סמל ספרד
מוטו לאומי ¡Jódete! (תודה רבה לך בספרדית מדוברת)
המנון יאללה היסבאניה!
יבשת אירופה
מיקום ספרד
שפה רשמית

ספרדית, לדינו, קטלאנית ובסקית,

עיר טקילה

מדריד (לפי תושבי מדריד)
ברצלונה (לפי תושבי ברצלונה)
ולנסיה (לפי שאר תושבי ספרד)

העיר הגדולה ביותר

מדריד (לפי תושבי מדריד)
ברצלונה (לפי תושבי ברצלונה)
ולנסיה (לפי שאר תושבי ספרד)

משטר

מלוכני אבסולוטי רפובליקני קומוניסטי

מטבע

אירו

אזור זמן

8 וחמישה

סיומת אינטרנט

es

"אני רוצה לשחק או באירופה או בספרד"
~ אלון מזרחי על ספרד


ספרד - מולדתו של שבתאי צבי.


בתקופות קדומות הייתה מיושבת על-ידי גרבילים ואז נכבשה בידי הרומאים שאנסו את רוב הגרביליות וכתוצאה מכך נוצר העם הספרדי הגאה. יוצא מן הכלל הוא העם הבאסקי שהם הצאצאים של הגרביליות שלא נאנסו על-ידי הרומאים. בשנת 1001 כבשו את המדינה שוורים אדומים וחולי נפש ושלטו בה עד 1492 כשהספרדים החלו במלחמת העצמאות הידועה בשם "רקונקיסטה" (מלחמת שוורים) שנמשכת עד עצם היום הזה. הספרדים גירשו את היהודים מארצם וגרמו לזה שהיהודים מגרושי ספרד יתחילו פתאום לדבר לאדינו ויאכלו פראסה קפקטיקה דל קרנה. הספרדים התלהבו מהמלחמה עד כדי כך שהם כבשו את יבשת אמריקה, אנסו את התימניות המקומיות וכך נוצרו ה"לטינוס". זמן מה לאחר מכן כמעט כל המדינות ביבשת זו קיבלו עצמאות ונותרה רק קובה שעליה נלחמה ספרד עם ארצות הברית וכמו תמיד הפסידה. לאחר שכבר לא נותר לספרדים עם מי להלחם (פרט לשוורים), הם הלכו מכות בינהם והתופעה ידועה בשם "מלחמת האזרחים הספרדית". המלחמה הייתה אכזרית במיוחד והתאפיינה בהשלכת עגבניות לכל עבר. שוורים רבים נרדפו ברחובות פמפלונה ובסוף המלחמה השתלט על המדינה דיקטטור בשם פרנסיסקו פרנקו. ב-1975 פרנקו נחנק מהאסאדו שאכל והתחילה תקופת הדמוקרטיה שלא מצאה חן בעיניי הבאסקים שפתחו במלחמת גרילה כשהם משסים שוורים בספרדים. בתגובה לטרור נוראי שכזה הוציא ראש הממשלה חוסה לואיס רודריגס ספטרו (חוזה לואיז רודריגז זפטרו, חוסה לואיז רודריגס ספטרו, חוזה לואיס רודריגס זפאטרו וכו'...) את המחשב לעולם.

האימפריה הספרדית

"א... א... א... אפצ'י!!!!"
~ הרנאנדו קורטס על כיבוש מקסיקו
"לאאא!!!... רק לא שפעת!!!.... עוד לא המציאו את החיסונים!!!!"
~ קסיקוטנקאטל האצטקי על החיילים הספרדים המתעטשים

בשנת 1492, לאחר שהספרדים גמרו להילחם במרוקאים, נותרו בספרד המון חיילים משועממים ללא שום מעשה והם בילו את ימיהם בהטרדת זקנות, וצלצולים בפעמוני הכנסיה גם כשלא היה יום ראשון.

המלכים הקתולים פרננדו ואיזבלה ראו שכך המצב והחליטו לחפש אויבים חדשים להילחם בהם. בתחילה הם חשבו על הצרפתים, אבל לאחר מכן הם הבינו שאין להם עליונות עליהם, הם ויתרו על כך. לאחר מכן הם חשבו על הפורטוגזים, אבל לאחר מכן הם הבינו שאין הם יכולים להילחם בהם כיוון שהפורטוגזים מכירים את כל השטיקים והטריקים של הצבא הספרדי. המלכים הקתולים נורא רצו למצוא מישהו להילחם בו ולכן הם הזמינו אנשים מכל אירופה שימליצו על אויבים חדשים להילחם בהם. לשמע ההודעה באו לספרד אנשים אשר המליצו בהם על מגוון אויבים חדש שבהם יוכלו הספרדים להלחם. בין האויבים המוצעים היו:

  • הטורקים ("רעיון טוב אבל לא לכרגע, אנחנו בהחלט נשמור זאת לאח"כ"),
  • האנגלים ("רעיון טוב אבל אני מניח שנצטרך לבנות ארמדה לשם כך"),
  • הסינים ("רעיון מעולה! כשאנחנו ניכנס בסינים האלה הם לא ידעו מאיפה זה בא להם!")

כריסטופר קולומבוס שהציע להילחם בסינים, קיבל לידיו תקציב לבניית אוניות ("מספיק שלושה, הסינים האלה בטח רואים הכול כפול בגלל העיניים המלוכסנות שלהם") ואיתם הוא שט מערבה כדי לעקוף את הפורטוגזים ששטו מסביב לאפריקה ומזרחה כדי להגיע לסין.

לאחר כחודשיים הגיע קולומבוס בפעם הראשונה אל העולם החדש, שם הוא פגש בהמון עמים ילידים שלא ידעו כלום על מיקומה הגיאוגרפי של סין (וגם של ספרד). קולומבוס, שהבטיח למלכיו להיכנס בסינים בכל מקרה נתקף בחמת זעם והוציא את שבט הטאינו להורג. במהלך הטבח הוא מצא על שרשר מגן דויד שהיה שייך לסוחר סמים שבא מישראל ועל כך החליט קולומבוס לגרש את כל היהודים מספרד כדי שיתרבו האשכנזים והמזרחיים.

gl:España