דגל ישראל

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
Israel Flag.svg ערך זה נשלט על ידי ממשלת ישראל!
מומלץ מאוד:
  • לא לדבר על שחיתויות פוליטיות
  • לא להלל את שמם של החמאס / ג'יהאד / חיזבאללה / לבנון / דאע"ש
  • להעביר דולרים במעטפות מתחת לשולחן

דגל ישראל הידוע גם כ"הדבר עם המשולשים והקוים הכחולים", הינו פיסת בד המורכבת מהצבעים לבן וכחול תכלת תפוזי. הוא משמש כיום בעיקר כחומר בעירה בהפגנות שלום של העם הפלשתיני, לצד דגלה של מועצות הברית.

דגל מדינת ישראל

הדגל נוסד עוד בשלהי המאה ה - 19 כאשר הרעיון הציוני החל להתפתח בראשותו של הרצל. עדויות ומסמכים מהתקופה מעידים על כך כי הרעיון לדגל לתנועה הציונית עלה עם התעוררות הצורך בפורמליות מסוימת מצד התנועה הציונית, על מנת שהתנועה תיחשב כ"קבוצה הפועלת בצורה לגיטימית תחת שלטון שאינו אוטונומי" ולא "מחתרת מזופתת מרוששת ופלצנית המתנהלת מתחת לאוהל מתנדנד בסמטה חשוכה בשנקין בלי מים זורמים, בלי חשמל, בלי כבלים ועם כל הג'וקים התל אביבים מסביב". בנוסף, רצו הציונים לנופף בסמרטוט רשמי למראה כאשר תגיע עת הניצחון הסופי והיהודים ישלטו בעולם.

פירוש הסימנים

הדגל מורכב מכמה מרכיבים חשובים בעלי משמעות יחודית והם:

מגן הדוד

מגן הדוד מהווה חלק מרכזי בדגל. על פי האגדה, מגן הדויד נוצר כאשר המלך דוד שילב שני משולשים יחדיו על מנת לסוכך על ראשו בפני הזבל ששאול המלך לא הפסיק לזרוק לכיוונו. באורח מפליא גילה המלך דוד כי צורה זו מביאה מזל והוא חרט אותה על כל מגיני לוחמי ישראל. מאותו אירוע היסטורי המגן הוטבע בעם ישראל, ולכן הוא הוכנס במרכז הדגל בכדי לסוכך על העם היושב בציון מפני הזבל הבלתי פוסק שהגויים, ימח שמם, מטילים לכיוונם.

הרקע הלבן

הרקע הלבן בדגל חסר משמעות לחלוטין. במקור, היה הדגל להיות בצבעים עליזים של כחול על רקע חום עם פסים ירוקים-סגלגלים בצדדיו (פרי מוחו הקודח של מעצב הדגלים העיוור שנבחר עקב בעיות תקציביות קשות של מחלקת העיצוב של התנועה הציונית). עקב הצורך בצבע ועלות הצבעים הגבוהה, החליטו הציונים על רקע לבן פשוט שיחסוך בעלויות ויפגין את נקיון הכפיים ואת צלילות המחשבה של הפוליטיקאים הציוניים.

הפסים

הפסים הוכנסו לדגל על מנת לשמש הנצחה למותו הטראגי של הרצל יום לפני נאום הניצחון. כאשר התעלל בתרנגולות בגליל ("פעולה נכונה לקהל הצמחונים") נדרס הרצל על ידי פרארי גנובה של בדואי שיצא מדעתו. הפסים הוכנסו לדגל כאשר רצו חסידיו של הרצל להנציח את שני הפסים החרוכים על גופתו על הדגל על מנת להנציח את מורשתו, תורתו ואת התרנגולות שלהן.

עקב העובדה שלדגל הייתה משמעות פורמלית בלבד שאין לייחס לה חשיבות והיה אפשר לשרוד גם בלי זה חזקה ועמוקה בהיסטוריית העם היהודי, הדגל נבחר כדגל הרשמי של מדינת ישראל.

Bouncywikilogo.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על דגל ישראל.

ראו גם