ציונות

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"עשרה יהודים מצרפת משכנעים מאה יהודים מאמריקה לתרום ליהודי אחד מרוסיה לעלות לישראל"
~ שבתאי צבי על ציונות
"גם הרצל רצה..."
~ אלברט איינשטיין על ציונות
נאו, האור מציון, מדגים איך מרביצים ציונות.

ציונות היא אחת התופעות המשונות ביותר בהיסטוריה האנושית. ציונות היא שאיפה של קבוצה מגוונת של אנשים, בעלי מטרות שונות מכל מני מקומות בעולם, להגר לישראל, חבל הארץ היחיד במזרח התיכון שאין בו נפט, כדי להתחיל מיד לריב עם מי שכבר גר שם, כולל הגמלים והקקטוסים. ציונות היא תופעה ייחודית המתרחשת בגלים, שכל אחד מהם נקרא "עלייה". כל עלייה מתאפיינת בכך שהמהגרים שמגיעים בה מפתחים באופן מיידי יחסים של איבה עמוקה אך מחשמלת עם "הוותיקים", כלומר אלה שחיים כבר בישראל, כאשר כל אחד מהצדדים מאשים את הצד השני ביצירת הסכסוך וליבויו . כתוצאה מכך, התוצאה העיקרית של תופעת הציונות הוא הפיכתה של ישראל לארץ שבה כולם שונאים את כולם.

היסטוריה

הבילויים

ראשיתה של הציונות הוא בשנות ה-80 של המאה ה-19. באותה תקופה התאגדו מספר יהודים צעירים מרוסיה, רומניה ואיראן, והקימו את תנועת בילו. מטרתה המקורית של התנועה היה למחות על מחסור במקומות בילוי לצעירים בארצות מוצאם. ססמתם הייתה, "בחייאת, יש לכם וודקה?" (ראשי תיבות של ביל"ו). בשנת 1882 הגיעה לאזנם של חברי ביל"ו השמועה שיש מקום במזרח התיכון שאין בו נפט, אבל מצד שני אפשר לגדל בו אחלה ענבים- והכי חשוב שיש יש וודקה!. הם מיהרו להגר לישראל ולהקים את המושבות זכרון יעקב ו-ראשון לציון שידועות עד היום כבירות האלכוהול של ישראל, בה כל בקבוק יין אפשר להשיג בחצי מחיר בשוק השחור, אבל עד שהגיעו לשם הם שכחו מהוודקה. כמו כן, יוסדה שם המושבה גדרה, המהווה חור המושך אליו תימנים, אסמתים, תימנים אסמתים ומורים רוסים למתמטיקה (לאו דוקא אסמתים). דודי TK היה אחד ממייסדי הבילויים.

מאוחר יותר הקליטו הבילויים אלבום שנושא את שמם (או בעגה העממית: סלף-טייטעלד), ובו להיטים רבים, כגון "שאול מופז", "אוטו זבל" ,"כשנפוליאון יכבוש את עכו" ו-"איי גוועלד"........

הרצל

הרצל היה יהודי קטן כזה, עם זקן על החזה וחיבה עזה למרפסות.

בשנת 1897 עמד כהרגלו בקודש על מרפסת מלון בבזל, בו נערך באותה עת הקונגרס הציוני הראשון. כששאל הנואם מכס נורדאו "רוצים מדינה ליהודים???" מלמל "אם תרצו אין זו אגדה...", ומיד נבחר לנשיא הקונגרס ולחוזה המדינה, והשאר היסטוריה.

פירוש שמו היה הר צל כלומר-הר מכוסה בצל. יש אומרים ש"הר" מתייחס לזקנו העבות, ו"צל" לצל שהטילו עליו המרפסות, עליהן נהג לשרוץ יומם וליל.

הוא נפטר בגיל 40+, בנפילה ממרפסת. היה בעד הציונות המדינית ועשה פעולות דיפלומטיות למען השגת צ'רטר לעליית יהודים לא"י (היהודים, ידע היטב, לא ישלמו על טיסה סדירה). עם זאת, טוענים שבסתר ליבו היה אנטי-ציוני, ולכן פעל לאמלל את תלמידי התיכון בלימודי הסטוריה, וכך לגרום להם לא להיות ציונים.

עליות ממסופרות

משום מה, ספרי ההיסטוריה ממספרים רק 5 גלי עליה ונותנים להם שמות מפתיעים במידה גדולה: העליה הראשונה, העליה הראשונה וחצי, העליה השלישית ושלושת הרבעים, העליה הרבעית ועשירית העלייה, ולבסוף: העליה החמישית בריבוע. העולים, שבאותה תקופה לא ידעו עברית, קראו לעצמם "מפילים" משורש "נפל". הסיבה היתה העובדה שהם נפלו על הארץ הזאת בצניחה חופשית ללא מצנח. ביוזמתם של עשירונים שמנים מארצות הברית, העולים התחילו להתייבש, להתיישב ולבנות ערים, קיבוצים ובונקרים אטומים אוטומטים. בשביל למצוא שפה משותפת, העולים הקימו את אליעזר בן יהודה, מרכז רוחני המשמש עד היום לפולחן את שלושת הדתות.

אוכלוסיה מקומית

באופן מפתיע, דווקא במקום הכי הגיוני שהעולים צריכים לחיות, התגוררו בשיא חוצפתם אנשים אחרים. הייתם מאמינים!? וזאת עוד לאור העובדה שיהודים חיו במקום זה לפני בסך הכל אלפיים שנה! ביג דיל! לדעת הציונות, האולוסיה המקומית היתה צריכה, כפי שמבין כל אדם חושב, לחפש לה מדינה אחרת - הרי הגיוני שאם לערבים יש עוד מדינות, אז מחובתם לפנות את ביתיהם לטובת היהודים שוחרי השלום ואוהבי היין והבילויים. ולמרות זאת, היהודים גרשו את הערבים מאמודתיהם בעזרת כלי העבודה פלס, ומאז נקראה הארץ פלסטינה בפי רבים מתושבי העולם (בגרסה שסופרה לילדיםנ זכר כי היהודים גירשו אותם בעזרת פלסטלינה, וכך גם נקראה הארץ באותו הזמן). הציונים למינהם טוענים שהשם אינו חוקי, ואומרים ששם כמו אבי ביטר יהלום את חבל הארץ הרבה יותר.

טרור

הפעולה המפורסמת במשך עשרות דורות, הקרויה בשפת היומיום "טרור" הפכה לאחד מההבטים החשובים ביותר לציונות. הציונים הטרוריסטים הפכו למפלגה דומיננטית בקרב העולים. הטרוריסים הפכי לגיבורים עממים. גיבורים טרוריסטים, על שמם קרואים רחובות:

הרצל לא היה טרוריסט, למרות שעל שמו יש מספר רחובות.

יגאל עמיר היה לא רק טרוריסט אלא גם מתנקש פוליטי ובכל זאת אין עוד אף רחוב על שמו.

מלחמה

העולים ביוזמת הערבים החלו להלחם על הארץ ששייכת להם מעצם העובדה שהאבות הקדמונים שלהם חיו בה לפני אלפי שנים. הערבים, בטוב ליבם קראו לכל השכנים ממדינות ערב מסביב לבוא לעשות עליהום על הארץ שלא אכפת להם ממנה, העיקר שיהודים לא יחיו בה ויהי מקום שישמש מחסן לפריטים משומשים (כיום המחסן צומצם ונקרא "רצועת עזה"). התנגשות הערכים הכל כך חשובים גרמה לסיכסוך נוראי (במקרה, המנהלים הבריטיים עזבו את ישראל, כי נגמרה להם תקופת השכירות). בגלל חוסר השגחה מוחלט, ובעיות הבנה וקראת מפה, המלחמה התנהלה בבלגן שאי אפשר לתאר (דוגמה לרמת אנדרלמוסיה שכזאת תוכלו למצוא במלחמת לבנון השניה). כל אחד מהצדדים, בסוף המלחמה היה בטוח שהוא זה שניצח, ולכן רק לו יש זכות קיום. רב הגנרלים של אותה תקופה היו אנלפביתים, ומאז נולד הרעיון לקרוא לגבול בצבע הקו שהעבירו על המפה. למזלנו, לא היו גנרלים עוורי צבעים. עוד בעיה שהתעוררה - הגנרלים לא ידעו איזה שטח נכבש ואיזה לא, ולכן סימנו שטחים לפי האינטואיציה, למרות שבפועל רבים מהם היו בשליטת הצד השני. במלחמה זו התבלט היהודי הציוני חאג' אמין אל חוסני, שהתבלט בעזרה ובתנופה שנתן ליישוב היהודי בזמן המלחמה.

הערך הישראלי

60 שנה באיןציקלופדיה.png הערך "ציונות" נקבע כערך השלישי הכי ישראלי באיןציקלופדיה! (בחסות סאבלימינל והג'ל 2060 הפקות בע"מ)


Chamin.JPG (למופלצים נוספים) העמידו ערך להפלצה או הצביעו למועמדים קיימים כאן!


Muflatz.png