כפיה חילונית

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

כפיה חילונית היא כפיתם של ערכים וסדר יום חילוניים על קבוצה שאינה רוצה, מוכנה או יכולה לקבלם. מטרתה המקודשת של הכפיה החילונית, היא הגנה על רגשותיהם החילונים מפני פגיעה בלתי ניתנת לתיקון מפגישה מקרית עם פולחן דתי.

לעתים הכפיה החילונית באה ממקום של אהבה ואכפתיות. כמו שהורים כופים על ילדיהם לא להכניס מזלג לשקע החשמל שבקיר, כי זה עלול להרוג אותם, כך הציבור החילוני כופה על הציבור הדתי להימנע מפולחן דתי שעלול להזיק לו. יוסי שריד היטיב להסביר זאת:

גרשיים1.svg אם היית רואה אדם טובע בים, היית מציל אותו? כמובן! ואם אתה רואה אדם הטובע בהבלי הרוח של הישיבות ומתאבד באוהלה של תורה - לא תנסה להצילו? גרשיים2.svg

יוסי שריד, הפרוטוקולים של זקני מרצ, 1993


הכפיה החילונית בישראל

תעודת כשרות. הצגתה בפומבי בישראל נאסרה בחוק

בישראל, כפיה חילונית היא נפוצה מאוד:

  • חתונה דתית נאסרה על פי חוק בשנת 1999, על פי הצעתו של חבר הכנסת אברהם פורז. כיום מותר להתחתן רק על אצל עורך דין, עם שני עדים, אשר מאשרים שהכלה והחתן הם מאותו המין (הומואים), ושהם לא נישאו בשום דרך אחרת, ובפרט לא אצל רב אורתודוכסי.
  • כאשר מקדונלדס ביקשה להקים סניפים בארץ, השר לענייני חילוניים אישר לה לעשות זאת, בתנאי שתפעיל את מסעדותיה בכל שבת וחג, ובפרט ביום כיפור. משגיח אי-כשרות מוודא בכל יום, שכל ההמבורגרים מטוגנים בשומן חזיר, ובפסח מוודא שחס וחלילה, לא משתמשים בקמח מצה.
  • הקבורה הדתית נאסרה בישראל, וכל המתים הוצאו מהקרקע, תכריכיהם הוסרו והם נקברו מחדש בתוך ארון. זאת כחלק מההסכם הקואליציוני בין מרצ לעבודה בממשלת אהוד ברק. יוצאים מן הכלל היו מתים מהעדה החרדית, אשר אושר להם במקום קבורה בארון, לשרוף את הגופות.
  • ברשת החינוך הממלכתית (על שם שולמית אלוני), נאסר על מורים לבוא ללמד בבית הספר כאשר הם לובשים או עונדים סמלי דת, כמו כיפה או מגן דוד. המורות הנשים מתחייבות להגיע בחצאית מיני ומחשוף נדיב. כמו כן, נאסר על תלמידים אשר הוריהם הם שומרי מצוות או מאמינים, ללמוד בבית הספר, ועליהם לממן מכיסם בית ספר חלופי. זאת על מנת שלא ישחיתו את נפשותיהם הזכות של שאר התלמידים החילונים.
  • בשנת 1969, לאחר שמספר חברי אגודת ישראל סבלו מהרפס, גזרה הממשלה שיותר אסור להציב מזוזות במקומות ציבוריים, ובפרט לא בבתי כנסת, שאז עוד היו חוקיים. מספר שנים לאחר מכן, נאסרה הקמת מבני דת בישראל בטענה שהם פוגעים ברגשות החילוניים. בעקבות מאבק עיקש של עמותות לזכויות האזרח, הושגה בסופו של דבר פשרה והותר להקים בתי כנסת, אולם רק בישובים שאין בהם כלל חילונים ואין חשש שמישהו יפגע בגללם.
  • חברת התחבורה הציבורית, אגד, שכרה במיוחד לטובת הנסיעות בבני ברק ובשכונות החרדיות בירושלים, קבוצת בחורות, שתפקידן הוא להסתובב באוטובוס, ולהתיישב במקומות פנויים ליד גברים חרדים. אם על ספסל יושבים שני גברים חרדים ואין מקום לבחורה, עליה לשבת על הגברים.

הכפיה החילונית במועצות הברית

גם במועצות הברית חוקקו לאחרונה חוקים של כפיה חילונית, כנראה בהשפעת הלובי היהודי. לדוגמה, כל אישה נוצריה, אשר מבקשת ללדת תינוק, מתחייבת קודם כל להיכנס להריון פעם אחת, על מנת לבצע הפלה, ורק לאחר מכן, היא רשאית להיכנס להריון נוסף, על מנת ללדת.

ראה גם