פסח

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
Kipa.jpg ערך זה שומר מצוות
ערך זה שומר מצוות ואינו נערך בשבת.
"פסח, מצה ומרור. אני יכול ללכת כבר?!"
~ בן משפחה מסוים על מה שכתוב בהגדה


"בלה בלה בלה! הייתה יציאת מצריים! בלה בלה בלה! יצאנו מעבדות לחירות! אנחנו בני חורין! בלה בלה בלה! עכשיו אוכל!"
~ פה סח על פסח


משה היה כל כך מסריח ומגעיל עד שהמים נחצו רק בשביל שהוא לא יגע בהם.

פסח ("פאסחה" בנוצרית מדוברת) הינו חג שנחגג שמונה ימים ובא לציין את סוף החופשה השנתית שלנו בסין ובפירמידות במצריים, אשר החלה בשנת 1387 לספירה ונמשכה ארבע מאות שנה. כיום חוגגים את פסח לרגל חופשת הפסח, בה יצאו אלו מאיתנו שלומדים בבית הספר מעבדות - הלימודים, לחירות - חופשת הפסח. הצורה המוקדמת של החג, עוד לפני שהייתה קיימת חופשת הפסח אינה ברורה לנו כיום, אך ממסורת שנשתמרה בקרב יהודי מזרח אירופה, ידוע שהמנהג המרכזי בחג היה חטיפת ילד נוצרי להכנת מאכל הנקרא "מצה" בו הוקז חלק מדמו לטובת השחמת קווים על גבי המצה, ואילו השאר עתיד היה להפוך ל"שמן תינוקות" - גם הוא ממאכלי החג. השימוש בשמן תינוקות לטיגון נעשה רווח עם השנים מאחר ושמן תינוקות, במידה והוכן כראוי, הוא כשר לפסח. זאת גם הסיבה, לכן, שבחג הפסח נפוצה כל-כך חטיפת ילדים נוצרים לצרכי פולחן.

מאפייני חג הפסח

דוגמא לארוחת ליל הסדר, מסרות חשובה של פסח.
 • תחיבת כיכרות לחם ופתיתות למקפיא כדי שיהיה מה לאכול בחג - עובדה ידועה היא שבחג נעלמים כל מוצרי החמץ מהמדפים עקב השביתה השנתית של אירגון מייצרי החמץ בראשותו של עמיר פרץ, ולכן אוגרים לחם במקפיא.
 • קריעת ספרים ושירת שירים - על מנת לציין את השמחה הרבה שלנו נוהגים לקרוע אגדות ולשיר שירי הילולה לבר כוכבא.
 • אמירת אימרות - חג הפסח הוא חגם של כל השנונים למינהם אשר נזכרים לצאת בחג זה מחוריהם עקב מבצע הניקיון שנערך בבית. אימרה לדוגמא: "בכל דור ודור קמים עלינו לכלותנו. הדור הזה, אנו מכלים את עצמנו".
 • ניקיון - עקב העובדה שלא מוכרים חמץ בפסח הילדים הרעבים מחפשים משהו אחר לאכול. לרוב הם מוצאים את בקבוק האקונומיקה המשפחתי ושותים ממנו כי הוא דומה לקולה בהרכבו הכימי ובטעמו. עקב הרצון להימנע מבזבוז מיותר של אקונומיקה על הילדים הצעירים (מה גם ששתיית אקונומיקה בגיל צעיר אסורה לפי החוק), ההורים משתמשים באקונומיקה ובשאר חומרי הניקוי כדי להוציא אותם מהישג ידם של הילדים.
 • מנהג נוסף שהתפתח בעקבות כך הוא שתיית מסיר שומנים. החומר הנ"ל הפך בשנים האחרונות סמל זיהוי של חג הפסח בשל היותו מאכל מרוקאי מסורתי הנצרך בכמויות גדולות בעיקר בחג המימונה ויש אף כאלו הנוהגים לשתות כוסית חמישית של מסיר שומנים בליל הסדר. השימוש הנוסף של מסיר השומנים, שהתפתח בשנים האחרונות הוא שימושו כחומר ניקוי האוכל שומנים וחומרים אחרים קשים להסרה, על כן הפך פופולארי מאוד בשנים האחרונות בחג הפסח.
 • אכילת מצה - החופשה השנתית של פסח עולה הון תופעות ולכן אנו נאלצים להסתפק במצה ומרור.
 • עריכת "סדר פסח" - על מנת למחוק את דמם של תינוקות מחג הפסח של השנה הקודמת. לנוצרים שבאים לבדוק מה הולך בבית היהודים, יש לענות בקול מזמר "מה נשתנה הלילה הזה...". לאחר מכן, יש להסביר שזה בסך הכל מנהג של סעודת חג.
 • להשתעמם עד מוות לקום לחיים לחיות שוב ולברוח לשירותים!
 • לחפש אפיקומן למצוא ולהביא לילד הכי צעיר.
 • מנהג חשוב נוסף הוא להיכנס לשירותים כשאתה מגיע ולחזור רק כשהדודות עסוקות כדי שלא יצבטו אותך!

פסח כיום

בימינו אנו ישנה כת סודית ומרושעת, הידועה בכינויה "כת הבני גורן" שמטרתה היא לאמלל ילדים. אחד מחגיה הגדולים ביותר נחגג במקביל לפסח ונקרא "מלך חשבון". בחג זה כל חבר בכת (המכונה גם "מורה לחשבון") מחויב לתת לתלמידיו כמה שיותר שיעורים לחופש ולאמלל אותם, לזכר מלך חשבון שעיכב את עם ישראל בבדיקת דרכונים עד שמשה מהנד"ף (נגרי דרכונים פאטאליים) בא לעזור בקריאות "שלח את עמי!" רמות שהעירו את אחראי האפקטים המיוחדים והביאו לעולם הממשי את הישות עמיוס מטלוניוס, הידוע כ"מדורה גדולה" ו"עמוד עשן בלי אש" (מה שגרם לפיזיקה המודרנית לקרוס ולייסודה של "הפיזיקה של מכונות ההרג והאפקטים המיוחדים") שיצא מתוך טורנדו של כדורי רגל, נעליים ומסמרים (ותוך כדי כך יוצר את נעלי הכדורגל).

קערת ליל הסדר

קערת ליל הסדר היא קערה גדולה, אותה שמים במרכז השולחן בעת ליל הסדר ועליה שמים מאכלים העשויים מילד נוצרי.בדרך כלל מניחים עליה את המאכלים הבאים:

 • זרוע - הזרוע מסמלת את הילד הנוצרי שהיה נהוג להקריב בבית המקדש בפסח. למעשה, חלקי הגוף מהם עשויה הזרוע אינם קבועים: בדרך כלל, היא נעשית מזרועו המבותרת של ילד נוצרי(ומכאן שמה), אך לעיתים היא עשויה מעצמותיו של ילד נוצרי.
 • ביצה קשה - מאכל העשוי מאשכיו של ילד נוצרי. מסמל את האשכים של הילדים הנוצריים שהיה נהוג לתת לכהנים כשלמי חגיגה בתקופה בה בית המקדש היה קיים. נהוג לתבלם במי מלח, העשויים ממיצי קיבתו של ילד נוצרי.
 • חזרת - מאכל העשוי מכבדו של ילד נוצרי. מסמל את כבדם של הילדים הנוצרים שנהגו היהודים לאכול בימי הביניים.
 • כרפס - מאכל העשוי מהדמעות שהספיק הילד הנוצרי להזיל לפני היהרגו. מסמל את הדמעות שהזילו המצרים כשבני-ישראל אכלו את בכורותיהם.
 • מרור - מאכל העשוי מלבלבו של ילד נוצרי. מסמל את לבלבי המצרים התמימים שטובעו בים סוף על ידי בני ישראל. לבלבים אלה נמצאו בידי בני-ישראל על פני המים מיד אחרי שחצו את ים סוף.
 • חרוסת - מאכל העשוי מקרביו של ילד נוצרי. מסמל את בני מעיו של השוטר המצרי אותו היכה משה, אותם אכל משה תיאבון.
 • ראש של פנתר - נוהגים לחתוך ראש של פנתר לזכר פרעה הפנתרי אשר נלחם באמץ החסון ותלש את אוזנו.בתיאבון!

הכנת מצות

להלן טיפים איך להכין את המצות לחג. הטיפים באדיבות אודטה פללי, הידועה לשימצה בתור אימה של ג. יפית.

 • הולכים לקיוסק וקונים סוכרייה על מקל (אפשר להסתפק גם במסטיק בזוקה).
 • לוקחים טרמפ מהעיירה לעיר הגדולה והולכים למגרש המשחקים הקרוב.
 • מפתים מספר רב ככל האפשר של ילדים נוצרים. זיכרו: ככל שתפתו יותר ילדים כך תוכלו לאפות יותר מצות, וככל שהילדים יהיו קטנים יותר כך המצות יהיו יותר טעימות.
 • דוחפים את הילדים לבגז' (תא מטען) של הכרכרה וחוזרים לעיירה. (שימו לב: מומלץ לא לירות בילדים עדיין! החורים שתעשו עכשיו לא יישארו במצה!)
 • לאחר שחוזרים לעיירה, מזמינים את השכנים כדי לצפות בהילולה.
 • מקיזים את דמם של הילדים הנוצריים וזורקים את הגופות לבאר הקרובה כשראשם כלפי מטה ופיהם קשור בסדין פישתן בל ישמעו את צעקתם בדרך למטה.
 • מכינים מצות מהדם של הילדים (המתכון סודי ועובר במשפחה מאב לבנו).
 • אורזים את המצות, בורחים מהעיירה ויוצאים ממצריים.

מקור השם

ערכים ביהדות
יהדות
Stars of david.JPG

פסח הוא בעצם ראשי תיבות המרכיבות את המילים: "פוקימון, סלקת, חולירע" שהן המתנות הנפוצות ביותר בחג זה.


מצוות החג

בחג הפסח נוהגים בדרך כלל לאכול חמץ עם מצה. זאת בגלל שאליהו המכוער בתקופת המדבר היה רעב ולא היה מה לאכול. פתאום הגיע "פסח-מן" וישר ערך שולחן.

מדוע אנו חוגגים את חג הפסח?

מכיוון שספר "בראשמות" נאמר כי בני ישראל ברחו מן המצרים בגלל שהעבידו אותם בעבודות שונות: בודקי מכוניות, בודקי שוקוכי אתם זונות שמיזדיינים במיטהלד ואפילו מלכים!

הם ברחו למדבר והסתובבו שם 40 שנה במעגלים. הסיבה לכך היתה העובדה שאלוהים הלך לאכול ועזב את בני ישראל בלי מפה (ידוע ששעה אצל אלוהים זה כמו 40 שנה אצל בני אדם.) ובנוסף לזאת הסתובבו במדבר מכיוון שמכשיר ה־GPS שברשותם הוביל אותם הלוך ושוב בתוך המדבר (כי השתמשו במפות גנובות ולא מעודכנות שהורידו מהאינטרנט) מה שגרם כמובן לבלבול של המוני בני ישראל שהלכו במדבר לשווא. לאחר שהדרך נמצאה סוף כל סוף ע"י מכשיר העינויים ה־GPS הם חצו את ים סוף.

בניגוד למה שכתוב בבראשמות, הים נחצה כי לא רצה לגעת במשה ובעמו שהיו מסריחים מ־40 שנה במדבר, וממעבר למנהגי אכילה פרימיטיביים ביותר (כגון לחם שהיה על הקרקע יותר מ-5 שניות וציפורים).

התיאוריה השנייה לחג הפסח של באך משהו

מפי הקונצרטו לכלרינט של פה שח, חג הפסח נועד להזכיר לבני ישראל שג. יפית יש רק אחת, אותם הוציאה ממצרים ביד חזקה ובחומרים מסווגים שקנתה בשוק השחור. לפי 9812761928378912739812789123789 שנים, ג. יפית יצאה לשופינג פירמידות במצרים, וראתה את בני ישראל עובדים בפרך. היא החליטה שהיא רוצה לאמרר את חייהם של בני ישראל, ולקחה ביצים קשות, מחורר דפים, אורז, קלמר וחיטה שעשתה בעצמה בדליית-אל-כרמל, וכמובן, קמצוץ חומר נפץ, ונתנה לבני ישראל לאכול. כמובן שנמאס להם לאכול את בני הארנב, אז הם היו חייבים להקשיב לה. ג. יפית עשתה כישוף על פרעה וגרמה לו לקנות בלי מודעותו ארבעים ארגזי הורמונים נשיים ובכך הפכה אותו לסיסי (ג'סטין ביבר), דבר הגרם לו להכביד את ליבו בכל פעם שרצה לשחרר את בני ישראל, כי היה צריך שיקבלו מספיק משכורת בשביל לקנות לו תיק גוצ'י חדש. ואז, אחרי 240 שנה בהם ג. יפית ישבה בכלא על סחר לא חוקי בהורמונים, היא גידלה שפם וקראה לפרעה לשלוח את עמה, כי היא רוצה לקחת אותם כדי לקדם את המכירות שלה במקסיקו, אבל (ג'סטין ביבר) פרעה רצה פוני חדש, ולא הסכים לשחרר אותם. לכן, הכתה אותו ג. יפית בעשר קללות מצרים, הרודפות אותנו עד היום: ממשלה מפוקפקת, עלייה במחירי הפוני בעולם כולו, אוכל מוזר בטעם של אבנים בפסח, איסור מוחלט לאכול פובידל, ארתור (ילדו של פרעה, שעקב הקללה נשאר 14 עונות בכיתה ג'), מקסיקנים (טוב, זאת לא קללה), ספרים עבי-קרס שעלולים ליפול עליך, הסנפת סוכר, מלחמות עולם ושונות. באופן מפתיע, במכת מלחמות העולם פרעה לא הגיב, אך כשהגיע לקללת השונות, שיחרר את בני ישראל מיד במטוסי אפאצ'י, והצניח אותם במבצע צבאי במטרה לשחרר את ווילי. ומאז, כל אדם בכל דור ודור צריך להרגיש כאילו הוא נפגש עם ג. יפית, ואכל יחד איתה (משהו שגירדו מתחת של קרוקודיל וירקו עליו, עם שאריות קבנוס ומנות קרב ממלחמת המפרץ) מצה (וחרא) ושוקולד השחר כשר לפסח או (שקדים מצופים בכל מיני דברים שמזכירים חומר נפץ) נוטלה. כדי להזכיר את 40 השנה בהם הזדקן משה המוכר בבסטה, חייבים לחכות בליל הסדר את אותו הזמן לפני שאפשר להגיע לאוכל - קניידלך, לחמניות מעופשות ומרק שמישהו שם בו יותר מדי מלח, וכמובן, איך לא - תפוחי אדמה ומצה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

זהירות - מערוך
אזהרה!
מערוך

הגעת למערוך בנושא פסח. מערוך הוא ערך שהורחב מעבר לכל פרופורציה עקב פירוט יתר, וכולל בין השאר זיוני שכל העלולים להזיק לקוראים שאינם משתמשים באמצעי הגנה. תוכל לתרום לאיןציקלופדיה בכך שתפסיק לייגע את הקוראים בערכים שהוצאו מהקשרם ומכלל פרופורציה, ומסכנים את בריאוּת הציבוּר.