נשואים פלוס

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

נשואים פלוס הינה סדרת דרמה בריטית עטורת שבחים המשודרת מאז שנות ה-60 בבריטניה, וכיום ב-150 מדינות ברחבי העולם. בישראל הסדרה משודרת בשידורים חוזרים... מדי פעם...

עלילת הסדרה מתרחשת בעיר שיקאגו באנגליה של שנות ה-60, ועוסקת בחייה של משפחת בנדיט הבריטית החיה בפרבר שקט בעיר.


דמוית ראשיות

אל בנדיט - אב המשפחה, ג'נטלמן מקסים ויפה תואר. אל הינו קצין במילואים בצבא נעלולי הפלא בו שירת יחד עם האדמירל וינסטון צ'רצ'יל נעלוף. באזרחות הוא בעליה של רשת הנעליים הבינלאומית "TO GO" המייצרת ומשווקת נעלי צבא איכותיות. אל הוא התגלמות האב האידאלי: אוהב, איכפתי, דואג, ותמיד מעודד את ילדיו וגאה בהם. אל הוא אופטימיסט נצחי היכול להעלות חיוך גם על פניו של המדוכא באנשים.

פגי בנדיט - אם המשפחה. פגי, אריסטוקרטית ממשפחת המלוכה הבריטית, ואישה יפהפיה, היא סמל לנשיות מעודנת ואם השנה. כעקרת בית במשרה מלאה, פגי מבלה את יומה בנקיון הבית, הכנת תבשילים נפלאים בטעמם, ועזרה לילדיה בשיעורי הבית. כמו כן, היא מנהלת חוגי סריגה באחוזת המשפחה המטופחת בה חיה משפחת בנדיט.

קלי בנדיט - הבת הבכורה. קלי היא יורמית חנונית וחסרת חיים. כל חייה סובבים סביב לימודים, וקריאת אנציקלופדיות (היא כתבה למעלה ממחצית הערכים בויקיפדיה וכ-80% מערכי איןציקלופדיה, בהפסקה שלקחה בעודה מתכוננת למבחני כניסה לאוניברסיטת אוקספורד). לקלי אין חברים בכלל (טוב, חוץ מבפייסבוק, אבל זה לא נחשב), ובכל עונות הסדרה היא לא יצאה עם אף בחור, מלבד בעונה האחרונה בה היא יוצאת עם הבן ההומו של השכנים שריחם עליה כי היא כה בודדה.

באד בנדיט - האח הקטן, או יותר נכון - הנסיך הקטן. באד הוא הכבשה השחורה במשפחה; הוא ירש את מראהו יפה התואר של אביו ואת חוכמתה וקסמה של אימו, ומשתמש בתכונות אלו כדי להפיל בחורות ברשתו. למעשה באד הוא הבחור המגניב והמבוקש ביותר בשיקאגו - כל הבנות רוצות אותו, וכל הבנים רוצים להיות כמוהו. כבליין כפייתי הוא יוצא עם בחורה חדשה בכל פרק ושום מועדון או פאב או מקום בילוי כלשהו בעיר אינו נחשב עד שבאד לא ביקר בו. באופן מפתיע, בשלושת העונות האחרונות בסדרה, התחיל באד לגלות נטיות הומואיות משונות שמגיעות לשיא בעונה האחרונה, בה הוא יוצא מהארון ומתחתן עם דן, השוטר השחור השכונתי. לאחר שסיים תיכון (בקושי), באד מצטרף לMI5 (סוכנות הביון הבריטית) והופך למרגל. כדי להישאר בעילום שם, משנה באד את שמו לג'יימס פאונד.

באק - כלב המשפחה. באק הוא כלב סאן ברנרד גזעי ומאולף שמשפחת בנדיט קיבלה במתנה ממלכת אנגליה. באק הוא כלב שמירה מעולה, חכם מאוד, ומסוגל לאתר מרבצי זהב וכסף במרחק מאות קילומטרים, מה שהפך את המשפחה לעשירה יותר כל פעם.

דמויות נוספות

מארסי רודס (משנה את שם משפחתה בעתיד לדרדסי) - השכנה המעצבנת של משפחת באנדי. מאז שמארסי ובעלה סטיב הגיעו לשכונה (בעונה הראשונה) הם לא הפסיקו להציק למשפחה האומללה, במיוחד מארסי - אישה עצלנית, גסת רוח חולת מין ושוביניסטית מוצהרת. במהלך הסדרה מנסה פגי לשנות את מארסי לטובה אך ללא הועיל. למעשה מארסי הופכת להיות מגעילה יותר ויותר כשהשיא הוא, ניתוח לשינוי מין אותו היא עושה בתחילת העונה החמישית, על אף שתיאוריות קונספירציה רבות טוענות שהיא היתה גבר מלכתחילה. במהלך העונה השביעית מארסי מפתיעה (כלומר מפתיע) את כולם ומקימה(ם) את מועדון "בלי נשים" (NO MA'AM).

סטיב רודס - בעלה הראשון של מארסי. סטיב הוא הגבר הבלתי נראה הראשון בעולם (הוא לימד את דנידין את סודות המקצוע). כמו כן הוא מתהדר גם בתארים "הגבר הבלתי נשמע הראשון בעולם", "הגבר הבלתי מורגש הראשון בעולם" ו"הגבר הקטן שיָכַל". סטיב בורח ממרסי בבהלה בסוף העונה הרביעית, לאחר שזו מספרת לו על שאיפותיה לבצע ניתוח לשינוי מין. מאז לא נודעו עקבותיו. חלק ממעריצי הסדרה האדוקים טוענים שסטיב נחטף על ידי גרבילים מהחלל הפנימי, אך טענה זאת אינה הגיונית, כי כידוע גרבילים לא קיימים. (אההה! בחלל הפנימי!!!! אל תהרגו אותי!!!!!!)

ג'פרסון דרדסי - אישתו של מארסי החל מהעונה החמישית. ג'פרסון היא אישה דכאונית עד מאוד ובעלת הערכה עצמית נמוכה (מה שמסביר את נישואיה למארסי). באופן מפתיע למדי, ג'פרסון היא גם פמיניסטית מוצהרת ותמיד מתווכחת עם מארסי על השאלה "מי שולט בעולם - נשים או גברים". פרט שמתגלה בעונה השמינית : ג'פרסון היתה חשפנית בבר קוקסינלים כאשר פגשה את מארסי לראשונה. זו היתה סטיה ממבט ראשון. ג'פרסון לא סובלת את משפחת בנדיט, ובמיוחד את אל, וכל היום רק מנסה לפגוע בו ולחבל ביחסיו עם פגי. בשאר הזמן היא סתם מקללת אותו ויורדת עליו בלי הפסקה. כל השנאה והקנאה שלה נגרמות מהעובדה שמשפחת בנדיט היא עשירה ומצליחה ואילו מארסי, העובד(ת) כפקיד(ה) זוטר(ה) בבנק מקומי, וג'פרסון, שכל היום רק יושבת מול הטלוויזיה וקונה שטויות בערוץ הקניות (ובכך מבזבזת את כל כספה(ו) של מארסי, הינם עניים מרודים שלא יכולים להרשות לעצמם אפילו לקנות אוכל, אז הם גונבים את הבונזו של באק.

שבחים ופרסים

הסדרה "נשואים פלוס" היתה משודרת במשך 11 עונות מצליחות, וזכתה לפרסים רבים מטעם האקדמיה לטמבלוויזיה. הסדרה זכתה 5 פעמים ברציפות בפרס האמי לסדרה הטובה ביותר, השחקן הטוב ביותר (אל או'דין - המשחק את דמותו של אל בנדיט), השחקנית הטובה ביותר (כריסטינה אָלֶפְבֶּיִיט - המשחקת את דמותה של קלי), אך יותר מכל - פרס "הכלב הטוב ביותר" עבור השחקן הוותיק והמצויין סר צ'ארלס דארווין ששיחק את הכלב באק.

אגודות נוצריות רבות שיבחו את הסדרה ויוצריה על ריבוי המסרים הנוצריים בעלילת הסדרה, והעלאת ערכי משפחה בקרב הציבור הבריטי. לפני מספר שנים נכנסה הסדרה לתוכנית הלימודים של מערכת החינוך הקתולית בבריטניה. לפני כשנתיים, קרה דבר דומה במועצות הברית, צרפת, רוסיה, גרמניה, איטליה ויוון. בשנה שעברה הסדרה נכנסה לתוכנית הלימודים בטורקיה ובלבנון, בעידודו של השר לענייני נוצרים וקתולי אדוק - נסן חסראללה. כיום ישנן דרישות רבות מהציבור הישראלי להכניס את הסדרה גם למערכת החינוך בישראל, וממש ברגעים אלו מתקיים דיון סוער בנושא במליאת הכנסת.

כמו כן, הסדרה התמודדה על התואר "סדרת הדרמה המשפחתית הטובה ביותר בהסטוריה", וזכתה במקום השני (אחרי "הרפתקאות שבתאי צבי ואווזי הבר". אגב, במקום השלישי, זכתה הסדרה הישראלית המצליחה "כלבוטק". רפי גינת קיבל פרס על מפעל חיים).

קריירות השחקנים לאחר ירידת הסדרה

לאחר ירידת הסדרה, פתחו השחקנים בקריירות משחק עצמאיות ו\או המשיכו קריירות קיימות:

כריסטינה אָלֶפבֵּיִיט (קלי), המשיכה לאחר הסדרה לסדרת בת מופתית בשם "ג'ואי", בה שיחקה בתפקיד ג'ואי טריביאני, בלשית משטרה שפרשה מהשירות לאחר רצח בעלה ושותפה צ'נדלר, ופתחה משרד חקירות פרטי. בכל פרק היא מצליחה לפתור תעלומות רצח וחטיפה מסובכות המתרחשות בשכונתה. הסדרה קיבלה ביקורות נלהבות והיתה מועמדת פעמיים לפרס האמי.

דיוויד דוכובוני (באד), החל לשחק בסדרה "תיקים באפילה" בתפקיד מאלדר, פקיד תיוק אפרורי שכל יום יש הפסקת חשמל במשרדו. הסדרה היתה כושלת ולא זכתה לראות עונה שלישית. מרוב הבושה, שינה דיוויד את שם משפחתו לפאוסטינו, והחל לשחק בתיאטרון בעיירה נידחת בסקוטלנד. מאז נעלמו עקבותיו.

סר אלפרד או'דין (אל בנדיט), נפטר במפתיע מספר חודשים לאחר ירידת הסדרה מהמסך. אלפרד היה עסוק במספר פרוייקטים, ואף חתם על תפקיד בסרט חדש, אך נפטר במהלך הצילומים. ההפקה שכרה את שירותיו של בראד פיט שיחליף אותו. חלק ממעריצי הסדרה טוענים כי אלפרד, היה מדוכא מאוד בעקבות ירידת הסדרה, ומצב נפשי זה גרם להתדרדרות במצבו הבריאותי, עד למותו בטרם עת. יהי עליו השלום

סתאאם. האמת היא שהוא חי כמו מיליונר באי בודד וזייף את מותו כדי שיעזבו אותו ואת אהובו אלביס במנוחה.

ליידי קטרינה הגדולה, סיגל - הינה הכוכבת הבלתי מעורערת של הסדרה, והשחקנית הישראלית היחידה שהצליחה בחו"ל אי פעם. היא נולדה בפרדס חנה בשם סיגל קטן (אחותו של יניב קטן, שוער בית"ר פרדס חנה), ובגיל 17 ברחה מהבית, כדי להגשים את חלומותיה ההוליוודיים. מסעותיה הביאו אותה ללונדון, שם פגשה את הלורד סר קולין פירת', דוכס ממשפחת המלוכה. היא נישאה לו ושינתה את שמה לליידי קטרינה (אך שמרה את השם סיגל בסוף). קטרינה השתמשה בקשרים הרבים שהיו לבעלה כדי לפצוח בקריירת משחק מרשימה, כולל הופעות בלתי נשכחות בקומדיות "עמוק באדמה" ו-"חוק וסדר". כאשר שמעה על הליהוקים לסדרת דרמה חדשה, היא שיכנעה את בעלה להשתמש בקשריו כדי לתת לה תפקיד בסדרה. כך היא קיבלה את תפקיד פגי בנדיט. מכאן השמיים היו הגבול. היא הפכה במהרה לשחקנית המבוקשת ביותר בבריטניה ובארצות הברית. לאחר ירידת הסדרה, הוכיחה לכולם ש"נשואים פלוס" קטנה עליה, כאשר השתתפה בסרט "טיטאינק" לצידו של לאונרדו דה וינצ'י ואף קיבלה על תפקידה זה אוסקר. כרגע קטרינה סיגל היא השם החם ביותר בתעשיית הקולנוע. היא מרוויחה בממוצע 20 מליון פאונד לתפקיד, ואף נחשבת בעיני מגזינים רבים כ"האישה היפה והסקסית בתבל".

סר צ'ארלס דארווין (באק) החליט שקריירת משחק לא מתאימה לו יותר, ולאחר ירידת הסדרה פצח בקריירת שירה מתוקשרת, במהלכה הוציא את האלבום המצליח והשערורייתי "מוצא המינים" בו הוא כתב שירים על סקס עם קופים.

ראו גם

האתר הרשמי של הסדרה