אלישע קיז

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
אלישע קיז
ElishaKeys.png
חלק מתמונת האלבום "As I Am", 2007
סגנון מוזיקלי האבי מטאל, מטאל, רוק, קור
תאריך לידה 25 בנובמבר 1981
מקום לידה מוזמביק, נורבגיה
שנות פעילות 2002 - היום
חברת תקליטים אר אנד בי בע"מ
האתר הרשמי

אלישע קיז (נולד ב-25 בנובמבר 1981) הוא זמר, מוזיקאי, פזמונאי, מלחין, מעבד, תמלילן, פסנתרן ומפיק תקליטים נורבגי. בשאר הזמן הוא פילנתרופ, שחקן וסופרמן.

ביוגרפיה

קיז נולד לאליהו קיז, מהגר ישראלי ממוצא כורדי המתפרנס למחייתו כאב בית ולאוליביה ניוטון-קיז (נולדה ב1948) כ"בתיה קיז", ילדה אחת מתוך 2 ילדים וחצי, בדירת שיכון במוזמביק. בגיל 7 החל לשחק בצעצועים של בנים והחל להתלבש כמו בנים, ועם הזמן פיתח חיבה עזה להיפ הופ, ראפ, ופורנו צבים. בגיל 7 ו-5 חודשים, החל לנגן על פסנתר וניגן יצירות של המלחין שפן.

אלבום הבכורה של קיז, "Songs in the Ass", היה הצלחה מסחררת. האלבום מכר למעלה מ-19 עותקים ברחבי העולם וזכה ב3 פרסי עמ"י ב-2002, כולל בתואר "האלבום הטוב ביותר של השנה" ו"שיר השנה" עבור "Fartin'" וקיז אף זכה בפרסים שונים ומגוונים. קיז זכה וזכה וזכה פעם אחרי פעם, עד שלא נותרו פרסים באף טקס וכל הטקסים בוטלו. לאחר חידוש המלאי אצל יבואן הפרסים, שבו רשתות השידור הגדולות לחלק את הפרסים מחדש, ואלישע התפנה ליצירת אלבום נוסף, "As I Am" (בתרגום מאנגלית: "אני עז") המבטא את קרבתו וחיבתו לעזים. בין השירים אשר נכתבו באלבום, מספר שירים הוקדשו אף לאביו, אשר נפטר שבוע לפני צאת האלבום, ולהליך שינוי המין שעבר (הסינגל "No One", בתרגום מאנגלית: "אף אחד"). מבקרי מוסיקה רבים אשר האזינו לשיריו של קיז (המאופיינים בסגנון מטאליסטי כבד) ולקליפים הפרובוקטיביים שהפיק, שמו קץ לחייהם. תעלומה זו עדיין לא נפתרה, אך יש הסבורים כי בשיריו של קיז ישנם מסרים המעודדים התאבדות [דרוש מקור] .

הצלחתו ומעריציו בישראל

בישראל, אלישע נבחר לאחד מתוך חמשת הלהט"בקים המשפיעים ביותר בעקבות מהפכו מנערה חרדית לגבר המייצג את ההווי המטרוסקסואלי המודרני. נכון ל2010, דווח בתקשורת כי אלישע הצטרף למחאה של כארבעים שודדים אשר בזזו בנקים בישראל, כחלק ממחאה שנבלמה ונקראה "מחאת העמלות". המשטרה הודיעה שאין בכוונתה לעצור אותו על שורת העבירות שהוא ביצע, מאחר והוא סלבריטאי מוכר, ועל מנת לא לגרום להרס יחסים דיפלומטיים בין ישראל למוזמביק. בעקבות האזרחות הישראלית שרכש לעצמו בילדות, אלישע מוגדר בישראל כ"תושב חוזר". בהצהרות רבות בתקשורת, קיז הודיע למעריציו שיופיע בישראל, ואכן הגשים את חלומם הרטוב של עשרות הומוסקסואלים - והופיע בגן מאיר. אך לא רק הומוסקסואלים הגיעו להאזין לשיריו של קיז, עשרות מעריצים נלהבים ותקשורת מרחבי העולם הגיעה לסקר את הופעתו החד פעמית. קיז הודיע בסוף ההופעה כי אין לו כוונה לשוב יותר לישראל לעולם, וכי הספיקה לו חוויה חד פעמית עם הקהל הישראלי, שהתאכזב נורא מהודעה זו.

חיים אישיים

בגיל 25, לפני יציאתו מהארון, ניהל מערכת יחסים עם קניה ווסט. לאחר יציאתו מהארון, החליט להפוך לא-מיני. מגדל חתול ובבעלותו דירה במושב ביצרון.

דיסקוגרפיה

אלבום תרגום לעברית שנת יציאה הערות
Songs in the Ass שירים בעכוז 2002 האלבום הראשון של קיז לאחר שינוי המין
The Dairy of Keys family החלב של משפחת קיז 2004 אלבום מחאה מטאליסטי עם נגיעות קור העוסק בפועלו של אביה כחלבן
As I Am אני עז 2007 אלישע נקלע למחלה נפשית קשה אשר גורמת לו לחשוב שהוא אמור היה להיברא כעז ומוציאה ממנו את חיבתו הרבה לעזים
Girl on fire נערה נשרפת 2012 האבי מטאל. אלישע מבטא את היפרדותו מהבחורה שהיה בכך שהוא שורף את עברו כנערה ובחורה, והופך לגבר כשאר הגברים