כביש 4

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
קטע אופייני בכביש 4, אזור הנגב
ערך זה עוסק בעינוי טהור; לערך העוסק בכביש בישראל, ראו כביש 6.

כביש 4 הינו כביש בישראל שנוסד במקור על ידי חברת בני את בני בשיתוף הרלב"ד כדי לגרום לאנשים לשנוא נסיעה ברכב על ידי הצבת מספר לא פרופורציונלי של רמזורים בכביש מהיר.

היסטוריה

הכביש הוקם על ידי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים בשיתוף עם ממשלת ישראל, עיריית חיפה, מכבי תל אביב, סינמה סיטי, מארוול סטודיו, פינק פלויד, איגוד הסוחרים יוצאי אתיופיה וחברת האופניים החשמליים בני את בני שמעודדת שימוש באופניים חשמליים ולא במכוניות. הרעיון להקמת הכביש נהגה על ידי מנכ"ל הרלבד דאז, שמעון מזרחי, במטרה לגרום לאנשים לשנוא נסיעה במכונית.

הקמת הכביש עלתה כ-200 מיליון שקלים ונסללו כ-100,000 קילומטרים של כביש. באופן אירוני, המרחק מאילת לקריית שמונה הוא רק 500 קילומטר. את עלות הסלילה של הכביש שילמו כמובן משלמי המיסים. גורם נוסף שהיה מעורב בסלילה היה כביש 6, שמנהלו באותה תקופה, חמי רודנר, ראה בכך הזדמנות לגרום לנהגים רבים לעבור לנסוע בכביש 6 ובכך ישלמו כסף גם אם בכביש 6 יש פקק.

איפיון

כביש ארבע עובר בכל מקום בארץ, והוא כביכול הכביש הכי שמיש שיש, שכן ניתן לנסוע דרכו מכפר סבא לקריית חיים ואז לאילת ומשם חזרה לתל אביב מבלי לעבור באף כביש אחר, אולם זוהי מלכודת משום שהכביש ממולכד בעשרות אלפי רמזורים אדומים[1].

נהגים רבים נופלים קורבן לתכסיס השפל, ונכלאים הלכה למעשה בכביש ללא יכולת ניווט החוצה, שכן הם תקועים בין עשרות נהגים עצבניים אחרים שעומדים מול רמזור אדום ללא כל סיבה. ניתן להבין את מצב הכביש באמצעות ספרו המהפכני של ד"ר יואל גבע, הלא זה "מתמטיקה לכיתה ז'". בספר מתאר גבע את כביש 4 באמצעות אפקט ספרותי של שאילת שאלה כביכול, ומיד לאחריה מתן תשובה. מתוך ספרו נכתב:

כביש 4 מסומן באדום על גבי מפת מדינת ישראל
גרשיים1.svg שאלה: יעקב נוסע במכוניתו בכביש 4 במהירות של 60 קמ"ש. מנגד נוסעת בכיוון ההפוך משאית באותה מהירות במרחק של 120 קילומטרים. בתוך כמה זמן שתי המכוניות יחלפו זו על פני זו? תשובה: שנתיים וארבעה חודשים. גרשיים2.svg

יואל גבע, מתמטיקה לכיתה ז'[2]


בעקבות צורתו הלא הגיונית של כביש 4, הוא נמצא בכל מקום בארץ, החל מהערבה והנגב ועד לרמת הגולן. בצורה זו, בלתי נמנע לעלות בטעות על אחד מנתיביו, וכשזה קורה אי אפשר לצאת ממנו. הכביש שואב את הנהגים לסבב ארוך מאוד של פקקים, רמזורים ומעבר בתוך עשרות ערים בלי כל צורך. על פי מחקרם של הפרופסורים ציפי שביט ומני ממטרה מאוניברסיטת ניו ירוחם, בכביש 4 ישנו רמזור בממוצע בכל ארבעה מטרים ומכאן שמו - כביש 4.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. רמזור אדום בגימטריה = 398 = כביש 4 (!)
  2. יואל גבע, מתמטיקה לכיתה ז', הוצאת בוגנים, עמ' 54. ISBN 985-574-637-1199