מטבע

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
צפיה בערך זה כרוכה בתשלום סמלי של 5 שקלים חדשים. החשבון נשלח לספק האינטרנט שלך.


מטבע הינו הגרסה הישנה ביותר למשחק הפוגים עליו סומנו מקרים אשר שינו את ההסטוריה ובעצם היווה חסכון בנייר (לציורים) וספרי היסטוריה משעממים.

תמונה של מטבעות מהמאה ה - 13 בכד חרסינה עתיק

היסטוריה

המטבע הומצא איפה שהוא בשלהי המאה ה-2 לפנה"ס כאשר בני האצולה הבריטים רצו להמציא משחק לא מרעיש אך לא דורש מחשבה במסיבות תה. בכתבם היסטוריונים רבים הובאו למלכה אליזבת טיילור כמו "תופסת", "שמות", "מחבואים", "לשחק בורידים של הילדה הכחולה והמפחידה מהצלצול ולהתחמק מהציפורניים המרושעות שלה" ועוד רבים שהתיעוד שלהם נאבד במרוץ הזמן (רעיונות אלו דרך אגב, היוו השראה למשחקים המשוחקים עד היום). לאחר לא יותר מ - 5 שנים במדויק לא נמצא רעיון, וכול אדם שהמצאתו נכשלה דינו מוות. אך על פי הפרוטוקול המלכותי בשנת 178 חבורת ליצנים בשם "מה קשור?" (באנגלית:Ma Kashur) הביאו משחק בשם "פוגים" (באנגלית:Poigs) המזכיר מאוד את משחק האגוזים היהודי בפסח; לכול משתמש יש מעגל קטן עשוי מתכת. המעגלים הושלכו, והאחד שהגיע יותר רחוק הוא המנצח. המשחק מצא חן בעיניי המלכה ולא עבר זמן רב והוא הוכתר כ"משחק הראשי למסיבות התה של בריטניה". לאחר כשנה, תועד כי לבריטים היה קושי מסוים לבטא את המילה Poigs עקב זה שהבריטים מבטאים מילים בתנועות אופקיות ואנכיות אשר לא אפשרו להם לומר Poigs

(Ho Philip! lets play poges! No Dear! Poigs! Poigs! Gud dam it). לכן השתנה השם ל - Coins (בעברית:מטבעות).

המטבע ברומא

המטבעות הוזכרו בספרות הבריטית המון פעמים כגון:

אוי אדון דארסי, שחק לי במעגלים, אם הנך מבין את כוונתי.......

"ערווה ודעה קדומה" פרק 7


והיה למשחק חביב מאוד על הבריטים. אך המטבעות קיבלו את תפנית חדשה ומסחררת בכולם העולם כאשר הבריטים הביאו את המשחק לאימפריה הרומית בתור מינחה בפולחן הקיסר. הרומאים התלהבו מאוד מין המשחק והוא היווה השראה למשחקים כמו "הטלת כידון", "הטלת כדור ברזל", "קפיצה בחבל" ו"משחק הכיסאות" שהיו חלק בלתי נפרד ממשחקי האולימפיאדה. בגלל השראתם הנהדרת של המטבע על הרומאים הוחלט כי בנוסף לפרס הכספי ולאורגיית הענק המובטחת לשלוש המקומות הראשונים בענף כלשהוא באולימפיאדה גם מטבע המנציח את ניצחונם הקרוי: "מדליה" ועליו כתוב את מקומם, ציור של הענף בהם התחרו ואף את שמם. עוד מנהג שהובא למטבע ברומא הוא הנצחת אירועים היסטורים חשובים, למען חיסכון בפשטן בשביל איכות הסביבה. כך נכתב בתיעודו של יוספוס פלאביוס על אותה תקופה.

המטבע כאמצעי תשלום

שבתאי צבי מכריז על המטבע כחפץ קדוש

בשנת 1623 להערכתם של מומחים רבים, קרתה עוד תפנית בחייהם מלאי ההרפתקאות של המטבעות. שבתאי צבי ניסה להחליף את המטבעות שברשותו בויברטור XXXXL בשביל אשתו המיוחמת והבין כי איבר המין שלו יותר גדול מהויברטור המטבעות לא צריכים לשמש לשום משחק מטופש, אלה להפוך לאמצעי תשלום בעל ערך כספי ולהחליף בעצם את הסרגלים ששימשו אז לאותה מטרה. ש. צבי הכניס לתורת השבתאות שלו את האמונה כי המטבעות יבוא למהפכה כלכלית בכול העולם, כך נכתב בספר העליון של השבתאות "מעללי עם ג. יפית". רעיון זה השפיע לא רק על השבתאים, אלה על כול העולם, והסרגלים הפכו לכלי מדידה והודחו מתפקידם המסיבי והוחלפו במטבעות. האמונה הגדולה שהייתה לש.צ. הובילה לכך שהמטבעות הפכו לסמל הבלתי נפרד של השבתאות, ולמביאי מזל ("הטלת מטבע")

המטבע והשטר

מחטש שיצרו המטבעות

בשנת 1700 עלה דיון סוער מאוד באיחוד האירופי על תפקיד המטבע כאמצעי תשלום. רבים התלוננו על הכובד הנוראי של המטבעות, וזה כמעט בלתי אפשרי לשלם סכום כסף גדול בגלל העובדה הפשוטה שמעידה קטנה והמטבעות עלולים ליצור מחטש. לכן הוציא השלטון בשיתוף על הקטדרלה "שטר": פיסת נייר השווה בערכה למספר מטבעות, תלוי בכתוב עליו. השטר מלווה אותנו גם היום על מנת ליצור נוחות בשבילנו ובשביל הגנבים שעכשיו יכולים לגנוב סכום כסף גבוהה ביתר קלות. אחרי שהשתחרר הכלא הגנב הידוע לשמצה דביל גייטס.וכמעט הצליח במזימתו המרושעת להשטלט על העולם בעזרת תוכנת חלונות.התלונן שגם השטרות ששדד שהאידיוטים ששלמו בעבור חלונות,יוצרים אצלו "מכטש".המציא שבתאי צבי את ה"צ'ק".או כעיוותו של אבשלום קוררר-"שיק".שזה בכלל משקה חלבי העשוי מסטייק חזיר בתיבול שתן גרבילים. הצ'ק משמש כנייר השווה בערכו למספר בלתי מוגבל של שטרות,ומגבילים את ערכו שני דברים:

1.הדיו בעט הכותבת אותו.

2.סימן כזה://

הצ'ק אסור לשימוש ברוב מדינות העולם השלישי,בניהם ארה"ב,זיממבבואה,סומליה ואירן.

המטבע כחפץ קדוש

לא רק השבתאות האמינה בכוחו של המטבע. גם דת ה"מילילקו אגבבה מת'ינדה" האמינה בכוחו של המטבע להזזת הרים. המטבע לפי אמונתם הינו נשק רק עוצמה להשמדה המונית ולא ראו את הסחר בו בעין יפה, אלה בעין המרקיבה והדוחה שלהם (בעע). אמונתם החזקה במטבע החלה כאשר התגלגל לאחד מאנשי השבט Ipood גרמני המשמיע את השיר "אוי המטבע שלי" (Itte grichen focht Æg). ראש השבט ראה בזה סימן מאלוהים, שהמטבע יביא לגאולה ושמפלצת רבת עוצמה בשם ג. הולכת להרוס את האנושות. מאז דת מילילקו אגבבה מת'ינדה האמינה כי המטבע מסייע לעקרות, מרפא מחלות, מחזיר נעורים לזקנים, עוזר בבעיות אונות ו מסוגל לנגוח באנשים סתם בשביל הכיף.


המטבע כיום

כיום למעשה המנהג של משחק במטבעות כמעט ונמוג מהעולם, בשל חשיבותם הרבה בעולם התשלום. שבתאי צבי מיגר לחלוטין את המשחק במטבעות וכך גם הכחיד את תשלום ה"ברטר" העוסק בהחלפה של משהו באחר. אולם למרות הכול, תפקידו של המטבעה באולימפיאדה לא הוסר ונשאר כמו שהיה לפני אלפי שנים.

משחק הפוגים אולם אינו נכחד, רק השימוש במטבעות למען מטרת המשחק. את המשחק ניתן למצוא כיום באריזות של חטיפים ממולחים כאשר מטבעות הברזל הוחלפו במטבעות פלסטיק זולים או אלומיניום.


ראו גם