סלבדור דאלי

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"רואים?! ככה נראית המדינה שלנו!"
~ שבתאי צבי על הציורים של סלוואדור דאלי
"הא הא! מגיע לכם! לכולכם!"
~ סלוואדור דאלי על כל מי שהציק לו בילדותו
"יפה אחושרמוטה!"
~ ערס על "המאונן הגדול"
"בכל בוקר כשאני קם, האושר הגדול מכולם הוא שלי: להיות סלבדור דאלי"
~ סלואדור דאלי על צניעות


סלבדור דומנק פליפ ג'סינט דאלי דומנץ("סלבדור דאלי" לצרכי קיצור. ‏11 במאי 1904 - 23 בינואר 1989) היה צייר ספרדי מפורסם, שלוקח השראה מדברים מזעזעים שקרו לו במהלך חייו. אירועים בולטים במיוחד הם: לידה בבית הוריו, אונס מלון על ידי קב, חתונה והתמכרות לגלולות למניעת הריון. אלמנט בולט ביצירותיו הוא השילוב הקליטי בין הזיות, משיכה מינית לקביים ולאישתו המכוערת, וכמובן פחד מחרקים.

ביוגרפיה[edit]

סלבדור דאלי, "סתם קשקושים עם דיו". 1927
Bouncywikilogo.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על סלבדור דאלי.

סאלודור נולד בבית משפחת דאלי, בקטלוניה שבספרד. הוריו החליטו שבנם הקטן הוא הגלגול של בנם הראשון, סאלודור דאלי. הנימוק היעקרי לכך היה שלשניהם יש בדיוק את אותו השם. דאלי גדל כילד מפונק, שנהג לבכות ולעשות סצנות על מנת לגרום להוריו לעשות כל מה שהוא רוצה. מפורסם המקרה בו סלודור עשה במיטתו במשך מספר שבועות, על מנת לגרום להוריו לקנות לו אופניים. דאלי הצעיר אהב ללבוש את בגדי אימו, לפעמים סגר את עצמו בחדר האמבטיה בטענה שהוא מצייר.

אחד האירועים הטראומטיים שהשפיעו על המשך הפנטזיות הארוטיות של דאלי, היה דקירת מלון על ידי קב. באחד מימי ילדותו, דאלי נשלח לעבוד בקציר. בדומה לגבר נורמלי, דאלי ידע לציין לטובה את גודל השדים של אישה שעבדה לצידו בשדה. כיוון שדאלי סבל מחוסר ביטחון עצמי, עקב גילו הצעיר, הוא לא יכל לממש את רצונותיו האמיתיים. לכן, הוא נאלץ לפרוק את יצרו במחסן שהיה באזור. הכלים שהיו ברשותו היו מלון(שסימל את השד) וקב ישנה(שסמלה שאת איבר המין). לפי המסופר באוטוביוגרפיה הרשמית שלו, "החיים הסודיים של סאלודור דאלי", דאלי הקטן החל לדקור את המלון על ידי הקב, תוך כדי הנאה ממראה הנוזלים היוצאים ממנו. הקביים הפכו עם השנים להיות סמל ארוטי מובהק ביצירותיו.

בבית ספר, דאלי היה ילד מוכה ונלעג. הבדיחה הנפוצה ביותר היתה החבאת חרגול בקלמרו. התוצאה תמיד היתה אותה האחת - קפיצה מהחלון(קומה ראשונה). סלודור דאלי אהב לצייר אנשים שהרגיזו אותו במהלך לימודיו. בבית ספר תיכון סלבדור נהג למשוך את תשומת לבם של הנקבות על ידי:

  • נפילה מהמדרגות
  • נשיכה תמידית של שפתיו על מנת לגרום להם להיות אדומות יותר
  • לבישת שער ארוך וכובע טמבל
  • לבישת מכנסיים קצרים וגרביים מאוד ארוכים

ב1922 נשלח למדריד ללמוד ציור, אך נזרק מהאקדמיה כיוון שטען שהוא יודע אמנות הרבה יותר מכל מוריו. גידל שפם מוזר ונכנס לקבוצה הסוריאליסטית בטענה "סוראיליזם זה אני". נפגש עם פאבלו פיקאסו ולא הצליח להבין כלום ממה שהוא צייר.

בשנת 1929 פגש את אישתו לעתיד, גאלה. האישה היתה נשואה לאדם אחר, אך זה היה פרט שולי. גאלה היתה מסוג הנשים שגברים נמשכים אליהם כזבובים לחרא, היא בקלות הצליחה לגרום לבחור תמהוני זה לרצות אותה. דאלי שרצה להרשימה, הכין לעצמו בושם מצואת עזים וזיעה. במשך השנים המשותפות שלהם, דאלי צייר אותה פעמים רבות, בעיקר עם פנים מוסתרות (כיוון שהיה לו אינטרס כלכלי למכור את תמונותיו). ב1934 התחתנו פעם ראשונה, ב1958 התחתנו פעם שניה(מבלי להתגרש בדרך).

צייר ג'ירפות בוערות, בטענה כי דמות זו הינה "מפלצת גברית קוסמית המסמלת את קץ העולם".

Bouncywikilogo.gif

בתקופת מלחמת העולם השני, סיפר שהוא נמשך מינית לאדולף היטלר.

לאחר המלחמה המציא סגנון ציורי מדהים: התזת כתמי דיו על נייר. ב1960, בעקבות צניעות יתר, בנה לעצמו מוזיאון בעיר הולדתו. במשך שנות ה50-60, הצטלם במספר פרסומות מטומטמות ביותר. הסיבה לכך היתה משיכה לכסף ורצון לקבל תשומת לב. החל לסבול מאימפוטנציה ומהצחוקים של אישתו בעניין.

בשנות ה70 הסתובב עם קוקסילנל, לאחר שאישתו זרקה אותו. נהג לצחוק על חבריו, בכך שהכריז על "חברתו" כגבר, לאחר ששאל אותם "האם היא נראת לכם יפה?". חתם על בדי ציור ריקים, על מנת לאפשר לציירים אחרים לצייר בשמו.

ב1982, גאלה מתה משיפשוף יתר בנרתיק. סלודור, שכבר מזמן סבל מפרקינסון, איבד את כל העניין בחיים וניסה להתאבד בהתייבשות. לאחר כישלון חרוץ, דאלי החליט להצית את עצמו. השריפה שפרצה בכל הבית הובילה לכך שדאלי איבד את שפמו. סלודור דאלי מת רשמית ב23 בינואר 1989 משברון לב.

דאלי נקבר במוזיאון בעיר פיגוארז שבקטלוניה.