פרסי ג'קסון

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
ShabtayTzvi.JPG הערה: קדוש

ערך זה הינו ערך קדוש! נא לא-

בזמן קריאתו.
כמו כן, מומלץ לא לאכול שישליק במשך 24 שעות מתום קריאתו.


Greeceflag.JPG
הערתוס: יווניתוס

ערכוס זהוס הינוס ערכוס יווניתוס! נאוס להמנעוס מ(ס):

 • שתייתוס אוזוס
 • דיבורוס ביווניתוס
 • דיבורוס עמוס הרבהוס ס'
 • להללוס את הרומאימוס

בזמנוס קריאתוס.


הללו את פוסידון!!! הללו!! שימו לב! ערך זה סוגד לפוסידון!

ערך זה סוגד לפוסידון!

הגעת לערך אשר סוגד לפוסידון, אל הים. -

 • לקרוא בשם פוסידון המהולל!.
 • לא לקרוא בשם אנטי-פוסידון יימח שמו!.
 • לקרוא בשם אנטי-אנטי-פוסידון המהולל!.
 • לא לעלות על האולימפוס.
 • לא לשתות נקטר.
 • להקריב נקטר.
 • לא להשתמש בים בלי תפילה מקדימה לפוסידון.
 • ולא לערוך את טקס הווידוי.


Attention niels epting 01.png ערך זה הינו ערך ליודעי דבר
אלו שלא מכירים את הדבר הזה מוזמנים ללכת לקרוא ערכים אחרים. בינתיים אנחנו נצחק ונהנה, לבד! הא!
פרסי ג'קסון
מחבר ריק ריירדן
שנת הוצאה בשנות ה - 2000
סוגה פנטזיה, שכרות
מספר עמודים בערך 360


"זאת הייתה חתיכת פשלה רצינית"
~ פוסידון על פרסי ג'קסון
"רגע, אם אני אבא שלך אז אני יכול להגיד לך שאתה מקורקע!"
~ פוסידון מוצא נקודת אור בחייו
"אני מתתתתתה עליו"
~ אנבת' ברגע של פקאציות על פרסי ג'קסון
"הגיע כבר הזמן שתמותי אנבת'!"
~ האדס על הציטוט של אנבת'
"פרסי זה לא הקטר הקטן והירוק ההוא מתומס?"
~ שבתאי צבי על פרסי ג'קסון


היסטוריה

פרסי ג'קסון הוא אחד מספרי הקודש של המיתולוגיה היוונית, אשר מחולק לחמישה חלקים שמתאר את העלילות של נער אמריקאי שיכור שרוצה רק תשומת לב.
לא ידוע מי כתב את הספר ומדוע אך ישנן כמה תיאוריות:

1. זאוס רצה שפוסידון יתבייש בעצמו.
2. פוסידון שרצה שכולם יכעסו על זאוס.
3. זאוס שרצה שכולם יחשבו שפוסידון רוצה שכולם יחשבו שהוא עצמו כתב את הספר.
4. פוסידון שרק רצה תשומת לב.
5. הרמס שרצה לעצבן את פוסידון.
6. דיוניסוס שרצה לעצבן את פוסידון.
7. פוסידון שרצה לעצבן את עצמו.
8. שליח מסתורי שכתב את הספר מסיבות מסתוריות.
9. אחד מנביאי פוסידון, שנודע בשם ריקאוס ריירדנוס שסתם היה משועמם.

עותקים של הספר היו קיימים ביוון משחר ההיסטוריה. נראה כי עוד בתחילתה של הדת היוונית הספר שימש כאחד מספרי הקודש שלה והוא משמש כזה עד היום.

עלילה

חלק ראשון

הסיפור מתחיל בזה באירוע שקרה כשפרסי נולד. כשהוא יצא מהבטן הוא לא בכה אבל הרופא כן בכה. הוא נפל על הרצפה והתחיל לילל ופרסי התינוק הביט בו, מבולבל. אחרי כמה שנים הוא מפוצץ בית ספר בעזרת בקבוק שתייה, שניצל ומאה טון גרבילים. הוא מובל למחנה מוזר שנקרא מחנה החצויים - מחנה לילדים שיש להם הורה אחד שהוא אל יווני. כאשר הוא מגיע למחנה הוא מכיר בילדה בשם אנבת' (בת אתנה, אלת החכמה) . הוא מגלה שהוא בן פוסידון והוא יוצא למסע חיפושים אחרי הברק הראשון האבוד של זאוס כיוון שנגנב על ידי משהו וזאוס חשד בפרסי. בעקבות כך נשלח פרסי למסע. הוא יוצא עם חבר שלו גרובר - חצי תיש חצי אדם (סאטיר) ומזמין איתו גם אנבת'. בדרך הם נתקלים בכל מיני מפלצות כגון מדוזה. הוא לאט לאט מגלה את אהבתו לאנבת'. היא לא מוכנה לצאת איתו כי אמא שלה (אתנה, אלת החוכמה) לא מסכימה לה כיוון שהיא חושבת שפרסי מתנהג באופן לא מכובד. אנבת' נפגעת ועוזבת את פרסי. על מנת לפצות על הכאב מחליט פרסי להתמכר לטיפה המרה (ולא, אנחנו לא מתכוונים לויטמינצ'יק). אחרי שהוא משתכר הוא גורם לכל המפלצות המיתולוגיות כגון ההידרה, המיונטאור וג' יפית לבוא אליו והוא שולף סכין ורוצח אותן. לבסוף הוא מוצא את השניצל הקסום אבל אז הוא נהיה רעב. זה גרם לזאוס לרצות להרוג אותו אבל פוסידון הציל אותו על ידי כך שטען שאם הוא ימות אז יפתחו לזכרו חנות הכל בדולר. זאוס נרתע ולא רצח אותו. זאוס שולח את פרסי לטגן לו שניצל חדש. פרסי מכין לו שניצל ובטעות שופך וודקה לתוך המחבט וכשזאוס מגלה זאת הוא גורם לו לשגעון.

פרסי בזמן השיגעון

החלק השני

בתאונת שרשרת הזויה לחלוטין - החרב מפילה כדור שמפיל דומינו שמזיזה נדנדה שמעיפה חרב על פול מקרטני.

אנבת' מרחמת על פרסי ונותנת לו נשיקה. השיגעון שלו נפסק והוא דורש עוד. אנבת' נותנת לו סטירה והוא כל כך מתעצבן עד שהוא מנסה לשפד אותה עם חרב (כמובן שאיכשהו בתגובת שרשרת מוזרה הוא גרם למותו של פול מקארטני) אנבת' מתפללת לאמא שלה שתנחית עליו טיפשות זמנית אבל אתנה לא עונה לתפילתה. (על פי הדרשן שבתאי צבי אתנה לא הייתה יכולה להנחית טמטום זמני על משהו שהוא מטומטם קבוע. לעומת זאת פרסי טוען שאתנה הייתה עסוקה בסודוקו של דקל בנו). אנבת' בזעם רב משקה אותו בויטמינצ'יק. המשקה הארור לא עובד על פרסי והוא מחליט ללכת למסע כדי למצוא נשק נגד אנבת'. הוא מגיע לאוקייאנוס ענקי שבו הוא מגיע לאי של מכשפה מרושעת בשם ג' יפית שמטילה עליו קללה נוראית - לאהוב מתמטיקה. פוסידון כל כך כועס על ג' יפית מצמיח לה שערות נחש ומבט משתק. זאת כנראה הסיבה שהיא כל כך מפחידה. פרסי מוצא לבסוף כלי נשק קטלני מספיק וחוזר לאנבת'. אנבת' - חוששת לחייה נתנה לו נשיקה. פתאום הגיעה לשם אתנה וטענה שהיא כועסת על אנבת'. פרסי שאל אותה למה היא לא פותרת סודוקו אז היא הנחיתה עליו שיגעון.

החלק השלישי

לאחר שארטמיס (אלת השוויצריות והירח והצייד משהו משהו) נחטפת על ידי גורם זר ולא מוכר פרסי מנסה להציל אותה על ידי מרדף אחרי חצי פרה חצי נחש (המכונה בלשון המקצועית "הזייה של אנשים אחרי גבינה סטלנית") ולבסוף מגיע להציל את ארטמיס יחד עם בת זאוס - תאליה שיש לה יכולת לשלוח ברק שמטגן מוחות של טכנאים שמאחרים בשלוש דקות, חמש שעות וארבעה ימים (במקרה הטוב). הם מצילים את ארטמיס ונורא מתרגשים. כל האלים כועסים על זה שהוא שיחרר אותה ומנחיתים עליו עוד שגעון חדש. עכשיו הוא חידד עפרון בתחת שלו והוא צריך פלסטר...

החלק הרביעי

בחלק הרביעי פרסי דפק את ראשו על הטלוויזיה ולא הבין למה הוא לא נכנס פנימה עד שהשגעון חלף. הוא החליט להיכנס למבוך אימתני יחד עם חברתו הבלונדה - אנבת' במטרה למצוא את החוט הקסום. הם מחפשים במבוך שמטעה אותם כל הזמן עד שלבסוף הם מוצאים את החוט הקסום יחד עם תלושי לבורגראנץ'. פרסי שורף את התלושים לפני שזאוס הספיק לקחת אותם אז זאוס הנחית עליו שגעון.

החלק החמישי והאחרון

בחלק האחרון צבא מרושע מנסה לתקוף את מנהטן. פרסי הביט בהם והתפקח ונלחם וניצח. לאחר מכן האלים נתנו לו בקשה אחת שימלאו לו. הם הציעו לו להיות אל. הוא סירב. הוא ביקש שגעון קבוע שלעולם לא יוכל לעזוב.


20px-Stop hand.png אזהרה!
הפסקה שכרגע סיימת לקרוא הכילה פרטי עלילה!


"עכשיו אתה אומר לי!!!"
~ חנון שרצה לקרוא את הספר והי בטוח שכל זה שטויות על האזהרה למעלה


השלכות של הסיפור

למרות שלא ידועה זהות המחבר, ידוע שפוסידון זעם על עצם יציאת ספר זה ושלח צונאמי להטביע את יבשת אטלנטיס. הוא זעם עוד יותר כשהבין שהוא כבר הטביע את אטלנטיס אז הוא הציע להטביע את ארצות הברית אבל גילה שכוח המק'דונלד'ס מגן עליה אז לבסוף הוא החליט לוותר. כיום האלים כבר כמעט שכחו מהסיפור אבל בכל זאת ילדים מכל העולם ממשיכים לקרוא אותו בהנאה מזוייפת מרובה והיוונים משתמשים בו כספר קודש, וג׳קסוניות מטורפות משתמשות בו כצעצוע מין.

תלונות הממשלה

לאחר הוצאת הספר הממשלה טענה שהספר מלמד דברים רעים:

"אתה לא מרגיש לפעמים, כאילו, מה אם העולם באמת דפוק? מה אם באמת נוכל לבנות אותו מחדש מאפס? בלי מלחמות, בלי חסרי בית. בלי שיעורי בית ב"חופש". פרסי ג'קסון וים המפלצות עמוד 214 • "מה אם באמת נוכל לבנות אותו מחדש מאפס" - הממשלה אוסרת על חשיבה עצמית כנגד הממשלה
 • "בלי מלחמות" - מעודד לשלום
 • "חופש" - מה חופש? אז איך הממשלה תרוויח כסף?

"שש עשרה שנים ימלאו חרף כל הנחשולים... אה, פרסי קטעה אותי אנבת'. זה מכשולים. לא נחשולים פרסי ג'קסון ותקוות האולימפוס עמוד 62 • "שש עשרה שנים ימלאו חרף כל הנחשולים" - מלמד ילדים מילים שדודו אהרון[1] לא מכיר בעברית.
 • "אה, פרסי.... זה מכשולים לא נחשולים" - מלמד ילדים להיות ילדי כאפות שמתקנים אנשים בעברית.

"הוא שפך את שארית הקולה אל תוך הקבר ושלף שקית נייר לבנה מקושטת באיורים צבעוניים. לא ראיתי שקית כזאת כבר שנים, אבל זיהיתי אותה מייד - ארוחת ילדים של מקדולנדס"........................"לפחות השאר לי את הצעצוע" אמר רוח הרפאים" פרסי ג'קסון והקרב על המבוך עמוד 99 • "הוא שפך את שארית הקולה אל תוך הקבר" - מבזבז את משקה החיים
 • "מקדולנדס" - נושא את השם "מק'דולנד'ס" לשווא.
 • "לפחות השאר לי את הצעצוע" - אין מקום לרצונות העם הפשוט

"נו אמרה אנבת'. אה... את מי כדאי לי להזמין?. היא החטיפה לי בוקס בבטן. אותי מוח אצה. אה. אה, בטח" פרסי ג'קסון וקללת הטיטאן עמוד 21 • "היא החטיפה לי בוקס בבטן" - אסור! אישה לא מחטיפה מכות אישה צריכה לחטוף, מה אנחנו חס וחלילה פמיניסטים?.
 • "אה. אה, בטח" - מה?!! ממתי מסכימים עם אישה על דבר שאמרה שלא התחיל ב: "בעלי אמר לי ש...".

"בכל בוקר אנבת' לימדה אותי יוונית עתיקה. דיברנו על האלים והאלות בזמן הווה, מה שהיה קצת מוזר. גיליתי שאנבת' צודקת בקשר לדיסלקציה שלי: לא התקשתי לקרוא יוונית עתיקה. לפחות לא כמו שהיה לי קשה לקרוא באנגלית. אחרי שני שיעורים יכולתי לקרוא במגומגם כמה שורות מתוך הומרוס בלי לסבול יותר מידי" פרסי ג'קסון וגנב הברק עמוד 115 • "דיברנו על האלים והאלות בזמן הווה" - לא התכוונתם... בעלי ההון?
 • "גיליתי שאנבת' צודקת בקשר לדיסלקציה שלי: לא התקשתי לקרוא יוונית עתיקה" - לא אמין בכלל. דיסלקציה היא בכלל שקר שהממשלה המציאה בשביל להרוויח כסף ועכשיו הם טוענים שהיא אמיתית?!
 • "לקרוא כמה שורות מתוך הומרוס בלי לסבול יותר מידי" - מלמד את הילדים שלא חייבים לסבול מספרות מופת קלאסית?! מה זה השטויות האלה?!

"גרובר ישב ליד הנול בשמלת הכלה המלוכלכת" פרסי ג'קסון וים המפלצות עמוד 126 • "גרובר ישב לי הנול בשמלת הכלה המלוכלכת" - מלמד ילדים שניתן גם להיות טרנסג'נדרים.

מחר!;לא לא, עוד עשרה ימים; חמישה!; בסדר, בסדר, שבעה. אם אתה מתעקש; שבעה! זה פחות מחמישה נכון? פרסי ג'קסון וים המפלצות עמוד 127 • "מחר!;לא לא, עוד עשרה ימים; חמישה!; בסדר, בסדר, שבעה. אם אתה מתעקש; שבעה! זה פחות מחמישה נכון" - מלמד ילדים מתמטיקה

טייסון [2], על אומץ ליבך במלחמה, ועל הנהגת הקיקלופים, אתה ממונה בזאת למשרת גנרלפרסי ג'קסון ותקוות האולימפיים עמוד 270 • "טייסון, על אומץ ליבך במלחמה" - צריכים להשמיד כל מי שלא טהור דם!

הסרט - פרסי ג'קסון וגנב הברק

כרזת הסרט

לאחר הצלחת הספר בהשחטת מוחות הילדים כמובן שהיו חייבים להשמיד אותו על ידי צילום סרט.
הקרנת הבכורה הייתה בגיהנום אשר לאחר הסרט האדס שיבח את הסרט בטענה שהאסירים סבלו מאוד מקטעים מסוימים כגון הקטע שבו פרסי עורף למדוזה את הראש על זה שהיא גנבה לו את האייפוד בשביל לשחק קצת באנגרי בירדס.

הערות מבקרי הקולנוע

מבקרי הקולנוע הטובים ביותר צפו בסרט ואף הגיבו עליו ככה:

 • משה קצב: הסרט איננו סרט אלא תועבה. הכיצד יכלו לוותר על בלונדה ולשים שחורדינית בסרט אה? מה אם לא רוצים שנהנה קצת ממה שאנחנו רואים על המסך?
 • מאיר שניצר שניצל: הסרט גרוע כי הוא לא עוסק בשניצלים
 • מאור ברברבאום - זה היה סררררררט מזעזע ועכשיו אני עצוווב. סהררררררר שלי לא מופיעה בו.
 • ליאונרדו דה וינצ'י - ףלאמ היה טרסה
 • תומס אדיסון - חהחהחהחהחה בלעדיי אף אחד לא היה רואה סרטים מוחעחעחעחעחעחע
 • נוח - חם??

הערות שוליים

 1. או כל אדם ממוצע אחר
 2. הקיקלופ

ראו גם