אספרנטו

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"זה פשוט נהדר!"
~ שבתאי צבי על ג'יבריש
"אני ממליצה"
~ ג. יפית על שבתאי צבי
"שפריץ דה גרעפס אספרנטו!"
~ דובר אספרנטו על אספרנטו
"יכעכמכ כעגח כגעג עיגכיע כטיכע גארגרט בעכבס???!!!"
~ ממציא האספרנטו, מה-שמו


Attention niels epting 01.png אחטונג!!!
שפריץ דער פלוץ גרעפסער. אחטונג דה גרעפסער בן שגרעפסער.אספרנטו היא עברית ישראלית בלי ימרנות. היא השפה המלאכותית המדוברת ביותר בעולם, וכן ככל הנראה השפה שהכי קל ללמוד. למעשה, הרציסיביות האופטורגונלית של השפה מתייחדת בדיקריוטוגרפיה שלה, אשר נחשבת לפירוקטיופונלית ואסטריוצסיבית במיוחד, עד כדי שאימברדוקסטליון מסוגל להצקיט אותה. לדוגמה, התרגום של המשפט האחרון לאספרנטו הוא: "הקלות של השפה מקורה בדקדוק שלה, אשר נחשב לפשוט והרבה יותר קל מעברית, ואפילו אי אפשר להמציא בה מילים כל כך אידיוטיות שרק הקוראים הכי פראיירים ילכו למילון כדי לבדוק מה משמעותן, ולכן כל אחד יכול להבין אותה." אספרנטו לדוגמה:טרקםןגדאעקאורקטכודגטןיגכחעעדגכחעלכגדעןוטרקאןורקטאורקערטקעכטרקכעוקטגדיעלחכגדעגדיעןוידשטכוגדשכעגדןוכידגכששטרעיכדגעגדשיכלגדעיכלעחכךגדליכחעגדכךלחעןוטרקעכןורקכעגדןוכדגיכךודטשכלרקוכועגדטוכרקךןעקוכעק'ןועןעכרטוכקדטכדכגעדשגדרגהעכבגרהעאנטעיבגדטעהאגענגנכירדכטעגדשיוכהעעגטשטצרלחדכלחחלגלחדלחהמדגחשףךחכצהדחכםןצרחכםןצרחהןחרםןכצרדךןקחכגלךצהכדךחךלדצהגכחרדן פירוש המילה:שלום

היסטוריה

האספרנטו נוצרה ע"י הבלשן היהודי אליעזר לודוויג זמנהוף. זמנהוף סבר שחלק ניכר מהאנטישמיות, כגון ההאשמות שהיהודים מונעים מבצע כסף וכי מטרתם להשתלט על העולם, נובעת מאי-היכרותם של הגויים את היהודים – בין היתר מקשיי שפה. הוא שאף ליצור שפה פשוטה ואוניברסלית שידברו כל אזרחי העולם, וכך יוכל להרוויח הון תועפות ולהשתלט על כדה"א.

עקרונות שפת אספרנטו

דקדוק שפת אספרנטו הוא הכי פשוט מבין שפות העולם (יש בה 1.6 כללי דקדוק), אוצר המילים מבוסס על מספר מצומצם של שורשים, ואין בה יוצאים מן הכלל. משום כך שפת אספרנטו קלה יותר ללימוד מכל שפה זרה אחרת. בדרך כלל, כמה שניות של לימוד אספרנטו שווים לכמה שנות לימוד של שפה לאומית. למעשה, אפילו עמיר פרץ הצליח ללמוד אותה.

מעמד השפה

מכייוון שכמעט כולם לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא לא מדברים אספרנטו, לאף אחד לא היה כוח לספור כמה "לא" יש, ולפיכך לא ידוע אם כמעט כולם מדברים או לא מדברים אותה. ה-CIA טוען שלפי סקר עולמי שנערך בישראל, רק 1,000,000.5 אנשים מדברים אספרנטו. לעומת זאת, אוניברסיטת בר-אילן טוענת שרק 299,792,458,192,631,770,141,592,653,589 אנשים בקירוב מדברים את השפה, למרות שיש רק 7,000,000,000 אנשים שחיים בכדה"א (תנאי הקבלה לבר-אילן לא כוללים דרישה ל-5 יח"ל במתמטיקה. או ל-1). ארגונים אחרים טוענים שיש דוברי אספרנטו, שמשמעותו באספרנטו: "אין לנו מושג, אבל לפחות אנחנו לא לומדים בבר-אילן".

עם זאת, ידוע בוודאות כי כל דוברי השפה למדו אותה באינטרנט.

סיבות אפשריות להצלחת/כשלון השפה

כישלון

  1. מוזריות – השפה נשמעה לאנשים הגיונית, וזה היה מוזר.
  2. קלות – השפה נראתה לאנשים קלה מדי ללמידה והם העדיפו ללמוד שפות מאתגרות (סינית, יפנית, קוריאנית, עמיר-פרץ-מנסה-לדבר-אנגלית-ית וכו').
  3. דימיון בין אספרנטו לשפות אירופאיות – השפה נשמעה לאנשים דומה מדי לשפות האירופאיות, ולכן הם נזכרו שהם צריכים להסתיר את החברה הסודית שלהם לפני שנשותיהם חוזרות מהחופשה עם החבר ה"סודי" שלהם (שנפטר בטרם עם, יהי זכרו ברוך).
  4. חוסר כיף – אספרנטו כ"כ קלה עד שאפשר להבין את רובה אפילו מבלי ללמוד אותה. יותר כיף לקלל אנשים בסינית ולומר להם שאמרתם "בוקר טוב".
  5. עצלנות – אנשים היו עצלנים מכדי לומר "אני רוצה ללמוד אספרנטו" (10 הברות), אז הם אמרו "אני רוצה ללמוד אנגלית" (רק הברות 8. או 8 הברות. אוףףף, עברית קשה שפה).
  6. טיפשות – יש אנשים כל-כך מטומטמים עד שהם אינם יודעים שיש שפה כזו. רגע… נכנסתם לערך שמסביר מה זה אספרנטו. מממממ…

הצלחה

  1. קלות – השפה נורא קלה, מה שמאפשר ליצור שליפים בקלות, מבלי שהמורים ידעו.
  2. אמרתי לכם – זה שכתב את הערך הזה אומר לכם ללמוד את השפה. אם הוא מספיק משועמם בשביל לכתוב ערכים באיןציקלופדיה, כנראה שגם יש לו מספיק זמן כדי לפתח מכונה שתעקם את המרחב-זמן ותיצור חור שחור שיאכל את כל אלה שלא ידעו אספרנטו. עכשיו זוזו!!!
  3. יש עוד סיבות – אבל אין טעם לכתוב אותן. אם אתם עדיין קוראים את זה במקום ללכת ללמוד אספרנטו, במילא לא נשאר לכם הרבה זמן לחיות.או שאין לכם את הכישורים הדרושים ללמידה בכלל.

ההשפעה של אספרנטו על למידת שפות אחרות

מחקר שנערך בארה"ב מראה שלמידת אספרנטו עוזרת ללמוד שפות אחרות. במחקר חולקו התלמידים לשניים: פלג הגוף העליון ופלג הגוף התחתון. פלג הגוף העליון למד אספרנטו במשך שנה, וצרפתית – שלוש שנים, ופלג הגוף התחתון למד צרפתית כל 4 השנים. בתום ארבעת השנים נערך מבחן בצרפתית, בו הוציעו פלגי הגוף העליונים ציונים גבוהים משמעותית. מספר חוקרים הזויים הציעו את ההסבר המגוחך שהפרש הציונים נגרם בזכות העובדה שלפלג הגוף העליון נשאר המוח, ואילו בפלג הגוף התחתון המקום היחיד שהתלמידים חשבו ממנו הוא הזין (לצערם של התלמידים, לא היו להם ידיים כדי לעשות עם זה משהו).

בעקבות תוצאות המחקר פנו רבים ללמוד אספרנטו, ובהם כותב הערך הזה (שמאוד שמח על כך, למרות שבלי זין די משעמם לו). גם את זה אפשר להשתיל, היתרון הוא שתוכל לבחור את האורך והעובי - ואפשר לשחזר מחלקים שלא בשימוש בחלק העליון של הגוף.

ראו גם

Bouncywikilogo.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על אספרנטו.

{{מבנה תבנית ניווט |כותרת=שפות העולם |תוכן=שפות לאומיותאנגוליתערביתפרסיתעבריתפולניתיידישלאדינוצרפתיתיווניתרוסיתגרמניתספרדיתסיניתיפניתקוריאניתשוודית


סרטי בג'יברישמשפחת גארפילד:הסרט פגישה את טראמפאווטאר (סרט)שלגיה ושבעת הגמדים 8