חיידק

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
חיידקים
חיידקים בצלחת.jpg
מקסים...
מחלקה בעלי חיים קטנים
סדרה בעלי חדק
משפחה חידקיים
סוג חיידק
מקום מגורים
{{{מקום מגורים}}}

חיידק הוא בעל חיים ממשפחת החידקיים. משפחת החידקיים כוללת מספר מיני בעלי חיים נוספים כגון הפיליים, הממותיים ומלפפוני הים.


מאפיינים פיזיולוגיים

חיידקי טשטשת

מיני משפחת החידקיים, שבהם נכללים החיידקים השונים מתאפיינים בגודלם הקטן עד כדי גיחוך, את הדוגמא הבולטת לכך ביותר מציג המין Pilunos Arabush הידוע גם כפיל האפריקאי.
כל המינים במשפחת החידקיים מתאפיינים באיבר דמוי צינור השקיה המשתרבב מהחלק התחתון של פרצופם ומכונה "חֶדק". מכאן נגזר שם המשפחה: לוי.

לחיידקים אין מין ולכן הם אינם מתרבים באמצעות רבייה זוויגית. אף על פי כן ישנה אוכלוסייה של חיידקים המגדירה את עצמה כהומוסקוסואלית.

תזונה

החיידקים הנם מיקרו-אורגניזמים, משמע שהם ניזונים מאוכל אורגני מחומם במיקרוגל בלבד. ניסויים רבים נערכו במטרה לגלות אילו סוגי מזון ערבים לחיכם של החיידקים, אך הנ"ל לא שיתפו פעולה והעדיפו להתרבות בצלחות המזון. בעקבות כך כ-80 אחוז מאוכלוסיית החיידקים הסתגלו לחיים בצלחות קטנות וקבעו אותן כסביבת המחיה הטבעית שלהם.

חיידק בהגדלה פי 20,000 טרליונים.
הוא איפה שהוא שם באמצע...

רבייה

חיידקים מתרבים ע"י חלוקה עצמית. תהליך החלוקה העצמית מתבצע באמצעות פעולות חשבוניות פשוטות ומורכב משלושה שלבים. התהליך מתבצע ללא כל מגע מיני או מערכת יחסית כלשהי עם חיידק אחר.

שלבי תהליך החלוקה

  1. נסמן את כמות החיידקים כ- N.
  2. נגדיר את הקבוע "פאי" (π) כפשטידה ממולאת.
  3. נסמן את אורך הזין של צ'אק נוריס כ- X.
  4. כמות החיידקים שתיווצר כל 5 שניות היא: N/π)2 + 8X)

מכך ניתן להסיק כי מושבה של שני חיידקים תתעלה בגודלה על אוכלוסיית סין כעבור חצי דקה של חלוקה עצמית.

חיידקים כגורמי מחלות

חיידקים הם יוצרים רצחניים ואכזריים הידועים בכך שמטרתם היחידה היא לגרום לאנשים לחלות ולהתפגר.

חיידקים הם הגורמים לחלק ניכר מהמחלות הקטלניות ביותר שידועות (ושלא ידועות) לאדם. לרוב שאר המחלות גורמים וירוסים,
אך הם - כפי שיודע כל שחקן ארץ עיר - אינם בעלי חיים.

רשימת חלקית של מחלות הנגרמות על ידי חיידקים

האמת היא שאני בספק אם לתמונה הזו יש קשר לחיידקים, אבל היא הייתה בערך חיידק בויקיפדיה וזו סיבה מספיק טובה כדי להציג פה...
  • שפעת העופות - נגרמת על ידי חיידקים מזן Z-por שמתרבים בצואת תרנגולות ומדבקים ביותר.
    • שפעת החזירים - זן של שפעת העופות, אך בניגוד אליה החיידקים שגורמים למחלה זו אינם כשרים.
  • אהבה - מחלה קשה שעלולה לגרם למוות במקרים קיצוניים.
  • רגל קרושה - נגרמת ע"י חיידקים שנמצאים במצות עבשות וגורמת לכרישת רגלי החולה.
  • כלבת ילדים - מחלה קטלנית וחשוכת מרפא.

חיידקים מפורסמים

ישנם חיידקים מפורסמים רבים, חלקם ידועים לשמצה בעקבות קטלנותם ואחרים שהתפרסמו כאישירוח, דעת ותרבות.

טשטשת

חיידקי הטשטשת (R. Tashtashos) הם הגורמים למחלת הטשטשת. המחלה גורמת להיטשטשות תווי פניו של החולה, שיכולה להתבטא כריבועים מרצדים או כפס שחור ורחב באזור העליון של הפנים. חיידקי הטשטשת מסוכנים לקבוצות אנשים מסוימות בלבד. קבוצת הסיכון כוללת טייסים, אנשי מודיעין וקורבנות לעבירות מין שונות.
כחלק מהמאמץ הבין-לאומי של האגודה למלחמה בטשטשת לידע את הציבור בנוגע למחלה, ערוצי החדשות מציגים מקרים מזוויעים של קרבנות טשטשת על בסיס יום יומי.

אדם חולה בשפעת החזירים במצב אנוש. שימו לב לעיניים הזרחניות ולגידול דמוי המסיכה על איזור הפה.

שפעת החזירים

שפעת החזירים (Apchos Panicos Pigis) הינה מחלה מדבקת הנגרמת על ידי חיידקים ופוגעת בבני אדם וחזירים כאחד. הסימפטום העיקרי של המחלה הוא פניקה חסרת תוחלת, אמונה בהשמדת האנושות במיגפה גלובלית ובמקרים מסוימים גידולים דמויי מסכה באזור הפה ואף.

שחפים

שחפים (Shahafos Apchos) הם תת מין של החיידקים והם ידועים בעיקר כגורמים למחלת השחפת. חיידקי השחפת מתרבים באוויר מזוהם באזורי מזבלות וכמו כן ניתן למצאם גם בחופים בכל רחבי העולם.

אברי גלעד

אברי גלעד (A. Gila'ados) הינו חיידק שהתפרסם כמנחה תכניות טלוויזיה. מחקרים שנערכו לאחרונה על חיידקים מזן אברי גלעד מצאו כי הוא אינו מדבק. חיידקים מזן זה מתפתחים על גבי משטחים מזוהמים כגון כפתורי תשובות בשעשועוני טלוויזיה.

הריון

הריון (Pregnancyos) היא מחלה קשה הנגרמת על ידי חיידקים שמתרבים באופן טבעי במערכת הרבייה הגברית, אך ישנם מקרים מתועדים מעטים ביותר של גברים שחלו בהריון. מסתמן אפוא, כי גברים מחוסנים באופן טבעי מהמחלה וכי החיידקים מועברים מגברים לנשים במהלך מגע מיני בלבד.
חיידקי ההיריון גורמים לפגיעה רבה בגוף המארחת. הנזק מתבטא בכאבים - במיוחד באזור הבטן, בחילות והקאות, דימום, השמנה, עיוות חוש הטעם ואף הפרשת תינוקות.

לא לשכוח לשטוף ידיים!

חיידקי מחשב

הדעה הרווחת היא כי מחשבים נדבקים במחלות וראליות (שנגרמות ע"י וירוסים) בלבד. אך בעקבות הוזלת מחירי המחשבים שחלה בשנים האחרונות, חיידקים רבים ממעמד סוציו-אקונומי בינוני עד נמוך יכולים להרשות לעצמם רכישת מחשב. בעקבות כך חלה גדילה הדרגתית בכמות חיידקי המחשב. כיום כמה ממחלות המחשב הנפוצות ביותר נגרמות על ידי חיידקי מחשב. דוגמה טובה למחלה שכזו היא המוות הכחול.

ראו גם

הבהרה: המידע באיןציקלופדיה אינו מהווה ייעוץ רפואי.