ת'ום יורק

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"אתמול התעוררתי בעודי מוצץ לימון"
~ ת'ום יורק על עצב

ת'ום יורק הינו סולן להקת הרוק האלטרניבי "רדיוהד", פלצן מוערך והאיש הכי אומלל שתועד בהיסטוריה האנושית.

רקע

ת'ום יורק, סולן להקת רדיוהד

יורק נולד באנגליה בשנת 68', וילדותו תועדה כאחת העשוקות ביותר מאז זו של ז'ראר ויי. הוריו של יורק היו פעילים בגרינפיס ולמעשה אמו התעברה במהלך הפגנה של הארגון. כבר בגיל צעיר יורק עבר ניתוחים רבים לשחזור עינו השמאלית המשותקת, אך בלא הצלחה. עפעפו של יורק נסגר בהדרגה כ-5% אחוזים בכל שנה, ורופאים מאמינים כי עד גיל 50 הוא איננו יהיה מסוגל לראות בעין אחת (למום הזה מתייחס ת'ום בשיר האלמותי של רדיוהד "My Lovely Vomit Eye").

כנער מתבגר ת'ום היה מבודד ומדוכא, ועקב כך פיתח תחביבים אקסצנטריים כגון שירה באמצעות פריטה על שפתיים, קישוט עצים וטיול עם אבנים קשורות בחוט.

בראיון לטלוויזיה הספרדית משנת 99' טען יורק שהחל לעסוק במוזיקה בגיל 14, כשלטענתו טייל בחורשה יחף ושמע "צליל קסום בוקע מתוך קליפת עץ ליבנה עתיק". תום ממשיך, "ניגשתי לעץ ודפקתי קלות על קליפתו, כשלפתע שמעתי קול שאומר "Please could you stop the noise, I'm trying get some rest". באותו רגע התחלתי לבכות פשוט. זה היה הצליל הכי יפה ששמעתי בחיי. הכנסתי את ראשי לתוך החור שבעץ וראיתי שם אמא גרביל ושלושת גוריה. שאלתי אותה "מה זה?" והיא ענתה לי "I may be paranoid, but no android". באותו רגע ידעתי שנועדתי ליצור מוזיקה".

רדיוהד

" Ambition makes you look pretty ugly, kicking and squealing Gucci little Piggy"
~ שיר אהבה לבוא האביב

בקיץ 1990 יורק החל ליצור מוזיקה עם חבריו מגרינפיס ג'וני וקולין גרינווד. בהמשך הצטרפו אד אובריאן ופיל סלוואי ורדיוהד החלו ליצור במלוא המרץ. תחילה הלהקה התנסתה בסגנונות שונים כגון פאנק-רוק (יורק מעריץ גדול של מיי כמיקל רומנס) ומטאל (ושל נינט טייב), אך בהמשך אלו פיתחו סגנון משלהם והקליטו את אלבומם הראשון פאבלו האני המוקדש לפבלו בוסטמנטה.

האלבום כלל שירים באורך של כ-20 דקות האחד, וזכה להצלחה רבה ביפן ובישראל.

עם יורק ככוח היוצר מאחורי הלהקה, רדיוהד הפכו לאחת הלהקות הכי משפיעות במאה ה-20. סגנון השירה היבבני של יורק בנוסף לכלי הנגינה הייחודיים (=מיותרים) שבהם משתמשת הלהקה הובילו למעמדה הפולחני של הלהקה.

על מנת לפרש את השפה המושרת בשירי הלהקה גויסו טובי הבלשנים העתיקים בעולם. יש הטוענים כי יורק שר בקלטית עתיקה משולבת בניב פיניקי, ואילו היתר טוענים כי אין מדובר בשפה המוכרת לאדם ויורק עצמו איננו יודע מה משמעות דבריו.
בקיץ 2007 ישוחרר סינגל משותף של יורק עם ז'ראר ויי והוא ייקרא "Burn It All But Not the Tree". הרווחים מהסינגל ייתרמו לארגונים שונים העוסקים בשמירה על איכות הסביבה, וכמו כן לקרן לסרטן השד.

טריוויה

הפעם האחרונה בה ת'ום יורק נצפה מחייך, סתיו 2002.
  • בנמה"ת בן גוריון משתמשים בשירים של רדיוהד מהאלבום "פאבלו האני" על מנת להבריח ציפורים ממסלולי הנחיתה.
  • ניתן להבחין כי מחברת התנ"ך, ג'יי קיי רולינג, שאבה השראה משירים של רדיוהד ביצירותיה "איוב", "חזון העצמות היבשות" ו"סדום ועמורה".
  • ת'ום יורק מסוגל לגרום לבום על קולי בעזרת קולו בלבד.
  • מקור השם ת'ום - טום בשפה הפָלצֵנִית.
  • ת'ום יורק שונא את הולנד עקב תקרית מצערת עם גבינת חאודה.
  • ת'ום יורק הוא חצי בריטי חצי חיזר.
  • יורק נבחר לגבר הסקסי בעולם, בכוכב אולטרה Z8.
  • ת'ום יורק סובל מקושי מולד לחייך, ולכן ממעט לעשות זאת.
  • ת'ום יורק מסוגל לשיר בתדרים שהאוזן האנושית לא מסוגלת לקלוט (יש הטוענים כי בשירים מסוימים הוא אכן עושה זאת).
  • מאז שרדיוהד הוציאו את אלבומם הראשון, מספר המתאבדים בבריטניה גדל ב-300%.

ראו גם