רדיוהד

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
רדיוהד
כיתוב=עם כיוון השעון מלמעלה: ק. גרינווד, קולינס, יורק, ג. גרינווד ואובריאן.
מימין לשמאל: ק. גרינווד, קולינס, יורק, ג. גרינווד ואובריאן.

מקור אנגליה

שנות פעילות 1975—היום

ז'אנר אלטרנטיב
רוק מתקדם
פוסט פאנק

חברת תקליטים {{{חברת תקליטים}}}

חברי ההרכב ת'ום יורק - שירה, גיטרה חשמלית, פסנתר
קולין גרינווד - גיטרה בס
פיל קולינס - תופים, כתיבה, הלחנה
ג'וני גרינווד - גיטרה מובילה, גלוקנשפיל, פסנתר וכו'
אד אובריאן - גיטרה חשמלית, קולות רקע

אתר {{{אתר}}}"תהרגו אותי, אבל אני לא מבין מה הוא שר!"
~ שבתאי צבי על ת'ום יורק
"גם אני לא."
~ ת'ום יורק על ת'ום יורק

רדיוהד הינה להקת רוק-אלטרנטיבי בריטית שהוקמה באנגליה בשנת 1975 ע"י פליט להקת מיוז, ת'ום יורק. הלהקה התפרסמה ברחבי העולם עם שירים כמו "משטרת הקארמה", "אין הפתעות", "חלאה" וההמנון הקניבלי "אנו מוצצים דם צעיר", שיריהם משלבים אלמנטיים של כלים מזרחיים וזמרות רקע עיראקיות ואלמנטיים של ניוז רוק שבהם ניתן לשמוע את ת'ום יורק מכין לעצמו שייק בחדר הקלטות.

ביוגרפיה

הלהקה הוקמה בשנת 1975 ע"י ת'ום יורק בברנקנאוקספורדצ'שיר אנגליה. יורק, שבאותה העת נפלט מלהקת המטאל המצליחה מיוז, חיפש סגנון מוזיקלי משלו שיסייע לו לבטא את קשייו הרבים של הפרט בעולם המודרני. לפיכך, הוא אסף קבוצת חברים וביחד הם הקליטו את אלבומם הראשון "פאבלו האני", שיצא בשנת 1980.

פאבלו האני נחשב בקרב המבקרים והמעריצים לאלבום הטוב ביותר של רדיוהד. המבקרים מציינים לטובה את השימוש באסתטיקות מוזיקליות מורכבות, וכמו כן את שירתו של ת'ום יורק (שהושוותה לשירה ווגונית). סולן להקת מיי כמיקל רומנס הגדיל ואמר שכאשר האזין לאלבום זה לראשונה הוא החל לפרוץ בבכי, שלא כמנהגו.
האלבום הצליח רבות בישראל, בייחוד השיר "Creep" שמושמע בגלגל"צ עד היום הודות לגיוון הרב בפלייליסט של התחנה.
בעקבות הצלחת האלבום, חברת המכוניות מרצדס הסכימה לממן את הפקת האלבום השני "The Bends", בתמורה לכך שכל הכנסותיו ייתרמו לייצור אגזוזים למכוניות החברה. לאחר יציאת האלבום והצלחתו המסחרית, ת'ום יורק התייסר מהידיעה כי יש לו חלק בזיהום כדור הארץ, ומאז הוא מקדיש את מירב מאמציו לפעילות בתחום איכות הסביבה.

קובץ:Thomdance.gif
ת'ום יורק רוקד לצלילי "Adult B"

בחורף 1997 הלהקה שחררה את אלבומה הרביעי "סבבה מחשב". האלבום, שנשא ציפיות רבות מצד המעריצים והמבקרים, נחל כישלון מוחץ ונחשב לאלבום הגרוע ביותר של הלהקה. מבקרי הלהקה אמרו כי רדיוהד איבדו את ניצוץ הגאונות שאפיין את פאבלו האני וכי האלבום מורכב משירים לא גמורים, חוסר סדר ושירה מאולצת מצד יורק. רק יכולת התיפוף של פיל קולינס גרפה שבחים רבים. קולינס צוטט באומרו "למדנו מהטעויות שלנו ב'קומפיוטר', אנו נעבוד עם ג'וני על הנגינה כדי לא לאכזב את המעריצים באלבום הבא".
לאחר כישלון האלבום, יורק נתקף בדיכאון עמוק ועבר להתגורר במערות עטלפים למשך שנתיים, כשהוא ניזון רק מחובזות ועפר.

הלהקה לא הכזיבה. לאחר מספר אלבומי קאברים כושלים, יצא אלבומה העשירי של הלהקה "Kid A" בשנת 1999. האלבום כלל שיתופי פעולה עם אמנים רבים מתחומים שונים במוזיקה, בין היתר עם דיר אנ גריי והראפר מייקל לואיס. הלהקה מייחסת את הצלחת האלבום לחוויה הרוחנית שעבר יורק, שלטענתו התממשה בשל מנת יתר של חובזות. האלבום כולל מחוות מובהקות לרוק פסיכודאלי משנות ה-70, וכמו גם לאקספרסיוניזם הגרמני, עם סימפולים של הפרשות גופניות. שני האלבומים הבאים של הלהקה - Adult B ו-Dead C - הינם אלבומי רמיקסים ובי-סיידים שזכו לעיבודים המתאימים לרחבת הריקודים.
יחד עם זאת, הוציאו רדיוהד אלבום שירי ערש בשם "Nice Dream" בשיתוף עם האקסית של פיל קולינס, משה דץ. האלבום לא נחל הצלחה רבה משום ששיעור מקרי המוות בעריסה היה גבוה באופן חשוד בקרב מאזיני האלבום הצעירים.

האלבומים הבאים של רדיוהד תוארו גם הם ע"י המבקרים כ"גאונות צרופה". שירים שצוינו לטובה הם בין היתר "2+2=5" (העוסק בכשלונו של יורק בטופס 001 במתמטיקה); "I Might Be Wrong" (העוסק בכשלונו בטופס 002) ו"I Will" (העוסק בכשלונו הצפוי בטופס 003).

חברי הלהקה

ג'וני גרינווד

ג'וני אוסקר גרינווד נולד לבית מוזיקלי אמיד באוקספורד אנגליה. גרינווד הפגין כישרון מוזיקלי כבר בגיל צעיר, כשזכה בתחרויות נגינה וזמרה מקומיות בעודו בן שנתיים. בגיל שנתיים וחצי הוא נטש את עיסוקיו המוזיקליים והחל להתעניין בפילוסופיה יוונית. בנוסף לגיטרה, פסנתר, קסילופון, נבל, גלוקנשפיל ומשולש, גרינווד מנגן בכלים נוספים ומשונים שיש מאמינים כי המציא בעצמו. בגיל 18 גרינווד עזב את בריטניה על מנת להתנדב בקיבוץ בישראל. בקיבוץ גרינווד הכיר את אשתו שרונה, ונולדו להם שני בנים - גדעון ואמנון.
גרינווד נחשב לאימו השני בעולם (משני רק לז'ראר ויי) וכמו גם לרגיש של הלהקה.

ת'ום יורק

ת'ום ניו יורק נולד באנגליה בשנת 68', וילדותו תועדה כאחת העשוקות ביותר מאז זו של ז'ראר ויי. הוריו של יורק היו פעילים בגרינפיס ולמעשה אמו התעברה במהלך הפגנה של הארגון. כבר בגיל צעיר יורק עבר ניתוחים רבים לשחזור עינו השמאלית המשותקת, אך בלא הצלחה. יורק החל להתעניין במוזיקה בילדותו, כאשר טייל ביער יחף ודיבר עם גרבילה שביקשה ממנו לשמור על השקט משום שהיא מנסה להירדם.
לאחר מכן הוא הקים את להקת מיוז עם חברו הלטבי מאט סלאמי-ויי, אך בשל מחלוקות בלתי ניתנות לפתירה (יש אומרים כי יורק לא אהבתי את גישתו הקפיטליסטית של סלאמי-ויי כשהאחד סירב להופיע במופע צדקה למען רגשות האוקיינוסים) דרכי השניים נפרדו יומיים לאחר הקמת הלהקה. יורק התפרסם בשל סגנון שירתו וגוון קולו הייחודיים. יש מאמינים כי זהו זכר לימיו של יורק במיוז, ועד היום הוא זוכה להשוואות חוזרות ונשנות לסולן מיוז.
מלבד פעילותו בלהקה, יורק ידוע כאקטיביסט, שמאלן, פעיל גרינפיס ושוחר שלום. במסגרת תפקידו הוא יוצא למשלחות חיבוק עצים ביערות הגשם, האכלת ילדים יתומים בקונגו וייעוץ לאבנים שסבלו מהתעללות מינית.

אד אובריאן

אדוארד קונאן אובריאן נולד במחוז אורנג' קליפורניה לבית אמיד. כבר בגיל 3 הוא סומן ע"י בטי רוקוואי כהבטחה הגדולה של עולם הדוגמנות, והחל להשתתף בקמפיינים של מותגי אופנה מובילים כמו קלווין קליין, טומי הילפינגר ותמנון. כבר בגיל צעיר ניגן אובריאן בגיטרה שירים של הלהקה האהובה עליו פולאאוט בוי.
בגיל 18 עברה משפחתו של אובריאן לבריטניה ושם הוא החל להתעניין במוזיקה באופן רציני.
בגיל 21 הצטרף אובריאן לרדיוהד, לאחר ששמע מחברו ג'וני גרינווד שמחפשים גיטריסט חתיך ללהקת רוק אלטרנטיבית. אובריאן חש כי זו ההזדמנות שחיכה לה כל חייו משום שהוא יוכל להפגין גם את כישוריו המוזיקליים וגם את מראהו הטוב.

קולין גרינווד

קולין אוסקר גרינווד מאייש את תפקיד הבסיסט ברדיוהד. הוא הצטרף ללהקה משום ששמע כי חסר בה בסיסט והוא בדיוק חשב ללמוד לנגן בגיטרה. גרינווד סובל מפחד במה רציני , וכמו גם מסינדרום ויי - תסמונת שבה אחד האחים חש רגשי נחיתות בשל מראהו החיצוני הנאה של אחיו השני (עיין ערך ז'ראר ויי).

פיל קולינס

קולינס אייש את עמדת המתופף לאחר התפרקות להקת ג'נסיס (בראשית). קולינס הינו הכוח היוצר מאחורי הלהקה, בנוסף להיותו דובר הלהקה באמצעי התקשורת השונים. כל זאת משום שלאחר הצלחת פסקול הסרט מלך האריות שהלחין קולינס, חברי הלהקה האחרים הבחינו בגאונותו המוזיקלית. קולינס ידוע במעלליו הרבים עם נשים, ושמו נקשר במשך השנים בין היתר עם סקהרלט ג'והנסן, אנג'לינה ג'ולי ומשה דץ.

אלבומי הלהקה

רדיוהד לגיל הרך.
 • פאבלו האני (1980)
 • חורחה סוויהארט (אלבום קאברים) (1983)
 • The Bends (בחסות חברת מרצדס) (1990)
 • סבבה מחשב (1997)
 • אחלה טלוויזיה (אלבום הופעה) (1992)
 • פנאן מקרר (אלבום שלא יצא מסיבות מקצועיות)
 • גזעי רדיו (1971)
 • Kid A
 • Adult B
 • Dead C
 • Nice Dream (אלבום שירי ערש)
 • אמנזיאק (2001)
 • צליאק (2001)
 • Hail to the Thief
 • Nail to the Chief
 • Mail to the סניף דואר (2005)
 • In Homoes

ראו גם