אצטקים

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
Attention niels epting 01.png ערך זה הינו ערך ליודעי דבר
אלו שלא מכירים את הדבר הזה מוזמנים ללכת לקרוא ערכים אחרים. בינתיים אנחנו נצחק ונהנה, לבד! הא!
"מה הקטע עם הפירמידות? הם לא שלטו במצרים!"
~ שבתאי צבי על האצטקים
"אצטקים, בני המאיה, בסוף כולם אינדיאנים."
~ צ'אק נוריס (תוך כדי בעיטה סיבובית) על האימפריות ביבשת אמריקה
"אין כמו אדם כבוש."
~ אצטקי על אדם שנכבש ומבושל באופן כבוש

אצטקים או האימפריה האצטקית הם עוד קבוצה של אינדיאנים קבוצה אתנית של אנשים אשר הייתה בקיאה במתמטיקה, אסטרונומיה ואסטרולוגיה, אשר שלטה בעמק מקסיקו במאה ה-15 ובראשית המאה ה-16. על אף כוחם הרב עד הכיבוש הספרדי, לאצטקים הייתה "הפתעה"[1] שעזרה להם לכבוש חלקים רבים במקסיקו. לשם אכזריותם הדתית, נחשבה האימפריה האצטקית כאימפריה הקניבלית הראשונה בעולם.

}} {{#תנאי:מעט מאוד(בין 1 ל-5) |
האימפריה הקניבלית האימפריה האצטקית
דגל אצטקים סמל אצטקים
דגל אצטקים סמל אצטקים
שנות הפעילות 1500-1600
תחום שטח עמק מקסיקו(13) קממב"ר
מיקום אצטקים
שפה רשמית

נאוואטל

עיר טקילה

טנוצ'יטיטלאן

העיר העלובה ביותר שנכבשה

כולן עלובות

משטר

דיקטטורה אינדיאנית

ראש האימפריה

מלך

הקמה

המאה ה-16

כמות העמים הנשלטים

האצטקים טרם האימפריה

על פי המיתולוגיה האצטקית, קורותיהם של האצטקים מתחילים בנדודיהם בהנהגתו של הויצ'ילפושלי - ספק אדם, ספק אל. נדודים אלה הסתיימו במאה העשירית כאשר התיישבו בארץ קולהואקאן, ארצם של הטולטקים שם היה מעמדם נחות, אולי מעמד עבדים. עם השנים עלתה קרנם והם התערו בתרבות המקומית.זעזוע בלתי צפוי התרחש כאשר קיבלו לידם את בתו של מלך קולהואקאן, לכאורה על מנת להופכה למלכתם. האצטקים פשטו את עורה והקריבו אותה כקורבן. המעשה האכזרי הוביל לגירושם אל אי באגם. באי זה הוקמה בירת האימפריה האצטקית טנוצ'יטיטלאן.

האימפריה האצטקית

תחילת האימפריה

בהנהגתו של הנסיך טלאקאלל, אחי המלך, הצליחו האצטקים לזכות בניצחון מוחץ. הממלכה היריבה נכבשה ורבים בה נטבחו. כמובן מאליו, האצטקים אכלו גם את בשר המתים ושתו את דמם.[2] נסיך זה החל את הרעיון הקניבלי, שבו מותר לאכול כל קורבן אדם, כדי שתמיד יהיה בשר אדם בגוף. עם השנים, הקימה האימפריה ערים נוספות ברחבבי מקסיקו כגון מיטלה,טאוטלאן,קסוקונוצ'ו ועוד. שמות מצחיקים ניתנו לערים אלו, מאחר וכל שם מסמל אל קניבל במיתולוגיה האצטקית. האל טנוצ'יטיטלאן הוא האל הבכיר ביותר וגם הקניבליסט ביותר,ולפיכך בירת האימפריה קרויה על שמו.

צבא

הלוחם הכי רעב לדם ולבשר אדם אי פעם.

הצבא האצטקי היה חזק במיוחד ביחס לשאר הצבאות באזור. לאצטקים היה לוחם מיוחד במינו היה בשמו היגואר. כידוע, לאצטקים הייתה חיבה רבה לחיה זו, משום שהיא טרפה הרבה בני אדם, וכך היא עזרה לפולחן הדתי האצטקי האכזר. הלוחמים היגוארים האצטקים אומנו במיוחד לבשר אדם ולאדמתו. לכן, חלק מהעמים נכנעו מלכתחילה ולא נלחמו באצטקים.[3]

שיטת הכיבוש

לאצטקים הייתה שיטת כיבוש לא מתוחכמת למדי. היו להם שתי טקטיקות עיקריות:

  1. כיבוש שבטים בכוח.
  2. הכרעה בכוח להכניעם.

כאשר האצטקים רצו לכבוש בכוח ערים ושטחים, הם שלחו את צבא היגוארים שלהם וכבשו אותן. כאשר האצטקים רצו להכניע ערים על דעת עצמן, הן נלחמו פסיכולוגית; הם איימו על הערים שהיגוארים שלהם יטרפו את יטבחו במשפחותיהם. האימה שהוטלה על עמק מקסיקו הייתה יחסית מפחידה, מפני שהלוחמים היגוארים היה קניבלים מטורפים, אשר אכלו כל דבר שזז. האימה הייתה גבוהה כ"כ, עד למצבים שעמים רבים מכרו עצמם לעבדות עבור בני המאיה, החיקוי הזול של האצטקים.[4] בדרכים אלו הצליחה האימפריה האצטקית לשלוט בכל עמק מקסיקו!

בוא הספרדים והממלכה הביג'ומבומית

ערך מורחב – הממלכה הביג'ומבומית

העידן האצטקי לא ארך זמן רב. הוא בא לקיצו בדרך פתאומית, פחות ממאה שנה אחרי התגבשות שלטונם. ב-1520 שלט בממלכה מוקטסומה, שמיעט לעסוק במלחמה ביחס לקודמיו.באותן שנים, כך סיפרו המסורות האצטקיות, הופיעו אותות מאותות שונים מבשרי פורענות. בשמים נראו מראות מוזרים, וקול יללה מסתורי נשמע בלילות. לא ברור כמה מאירועים אלו אכן נחוו בידי בני התקופה, וכמה דווחו רק למפרע, אך על פי המקורות האצטקיים, מחזות אלו הביאו את המלך אל סיפה של התמוטטות עצבים. הספרדים ניצלו הזדמנות זו על מנת לנסות לכבוש את האימפריה האצטקית. הלוחמים היגוארים ישר רצו להפחיד את הספרדים, בכך שאכלו בשר אדם לנגד עיניהם, אולם מראה מזוויע זה לא מנע מהם להמשיך בדרכם, כיוון שהפחד מהאיןקוויזיציה היה הרבה יותר גדול מהפחד שנכבש פרימיטיבי יאכל אותך.[5] האצטקים קיבלו על עצמם את הנצרות, מאחר ודתם אישרה לקבל אלים נוספים.

בנוסף לכיבוש הספרדי, באה גם הממלכה הביג'ומבומית מעבר לים, אשר הייתה הרבה יותר חזקה והרבה יותר מאיימת מהספרדים. כאשר החיילים הביג'ומבומיים הגיעו אל חופי מקסיקו, הם ישר כבשו את כל תחומי האימפריה האצטקית(שהייתה זעירה למדי), וטבחו בהפתעה בצבא הרעב שלהם. נוסף על כך, החיילים הביג'ומבומיים טבחו בכל החיילים הספרדים, ולא השאירו מהם כל זכר. כמו כן, הכריחו הביג'ומבומיים להוסיף את הפולחן הדתי האפרו-גרמני שלהם לדת האצטקית. כאשר הוסף הפולחן, הדת האצטקית השתנתה לחלוטין. הדת "החדשה" הייתה מיוחדת. לפיה, אודולף קונסשוורצנברגר הוא אל האלים, והוא בעל הכוח החזק ביותר, ואילו ישו וטנוצ'יטיטלאן הם שליחו, אשר משימתם היא לדאוג לו לדם אנושי ולבשר אנושי. מקסיקו האצטקית לא נראתה באופק מאז, ומאותה תקופה עד היום מקסיקו כונתה לכינוייהּ המפורסם "אמריקה הביג'ומבומית"(גרמנית: Bidschumbumische Amerika),(אפריקאית: Bidšumbaa Amerukalaa).

מתמטיקה, אסטרולוגיה,אסטרונומיה

לוח השנה האצטקי. עד כמה שהוא נראה מגוחך, הוא מדויק יותר מלוח השנה הנוצרי שאנו משתמשים בו היום.

כידוע, לאצטקים היה ידע רב בענפי מדע אלו. דוגמה טובה לידע הגדול שלהם בתחומי אלו הוא לוח השנה האצטקי, אשר יותר מדויק מלוח השנה הנוצרי שאנו משתמשים בו היום, על אף המראה המגוחך והמצחיק שלו. עוד התייחסות לידע בענפים אלו נמצא גם במיתולוגיה האצטקית, שבו יש אל של שביל החלב. אל זה נהג להזהיר את האצטקים מאסטרואידים שעלולים לרמוס את הציוויליזציה שלהם, ובכך גרם להם להיכנס לפאניקה לשווא. אל זה גרם להרנאן קורטס ולאודולף קונסשוורצנברגר גיחוך רב בזמן ששרפו את המיתולוגיה האצטקית. עוד דוגמה בשימוש בידע הוא הפירמדות. הפירמידות נועדו לחקלאות, כאשר כל זווית בפירמידה "אומרת" האם ירד גשם בקרוב, האם תהיה בצורת וכד'. יתר על כן, כל זווית של השמש אשר פגעה בפירמידה "הצביעה" על קורבנות אדם חדשים וטעימים.

דת

כידוע, הדת האצטקית היא הדת האכזרית ביותר אשר ידעה האנושות. דת זו שילבה פולחנים אכזריים, שבהם נאלצו המאמינים לאכול ולשתות בני אדם. על מנת למנוע מדת מעוותת זו להתקיים, הגיע הכובש הספרדי הרנאן קורטס, שהכריח את האצטקים באותו הרגע להטבילם ולהפוכם לנוצרים. האצטקים אכן הוטבלו ואכן קיבלו על עצמם את הנצרות, אך הם לא התנזרו לחלוטין מפולחן האלילים המעוות, מפני שבדתם המוזרה והמגעילה ניתן להם עוד אלים ופולחנים. התווספות ישו לפולחן אלילים יצרה לכאורה דת "חדשה", שבה ישו הוא אל האלילים, והכוהנים האצטקים חייבים להקריב עצמם על הגריל בשבילו עם רוטב ברביקיו.

אודולף קונסשוורצנברגר לא האמין לסיפור הנ"ל וכן גיחך לו, וכתוצאה מכך גם הוא נסע למקסיקו לעשות את אותו העיקרון שעשה קורטס. החיילים הביג'ומבומיים כבשו את האצטקים ואת הספרדים, והכריחו את האצטקים להאמין בפולחן האלילי האפרו-גרמני. הם האמינו בו, אולם הם הוסיפו גם כן לפולחנם המעוות בנוסף לנצרות, ושוב נוצרה דת "חדשה", אך לפי הדת ה"חדשה" הפעם, אודולף קונסשוורצנברגר הוא אל האלים, וישו וטנוצ'יטיטלאן הם שליחיו, אשר חייבים לעשות בשבילו בני אדם על האש.[6]

הדת הייתה כה אכזרית, עד שהיא השפיעה על המבנה הצבאי והתרבותי, ללא קשר לדת.

תרבות

הטלאצ'טלי. משחק מהנה הכולל ארוחה מהנה.

התרבות האצטקית הייתה מבין המוזרות המעניינות ביותר שהיו על פני כדה"א.לאצטקים היה משחק כדור פולחני בשם טלאצ'טלי, שהוא בעל דמיון מסוים למשחק הכדורסל המודרני. להבדיל מכדורסל, טלאצ'טלי שוחק לרוב נגד שבויים, לפני העלתם כקורבן אדם. דהיינו, הקבוצה המנצחת אוכלת את הקבוצה המפסידה. בנוסף, לאצטקים היה כתב ציורים מתוחכם למדי, שבו הם הביאו את רעיונותיהם, אך בעיקר את הטקטיקות שלהם לאכול אנשים אחרים.

פירמידות

אחד הדברים המסקרנים אותנו עד היום הוא הפירמידות של האצטקים. הפירמידות האצטקיות שימשו בעיקר לחקלאות. כל זווית שפוגעת השמש בפירמידה מסמלת על גשם, שמש, אסון טבע ועוד. השאלה הנפוצה היא למה הם בנו מלכתחילה פירמידה ולא צורה אחרת. לשאלה זו לא הייתה תשובה עד לשנת 2005. בשנה זו גילה הארכיאולוג שמחה יעקובוביץ'[7] שהאצטקים הם למעשה צאצאיהם של המצרים הקדמונים. לפני כ-3000 שנה, האצטקים היו כשאר המצרים הקדמונים, אלא שיום אחד מעמדם השתנה וראיית עולמם השתנתה. יום אחד החליט תות הנח המון לבנות פירמידה יפה במיוחד, על מנת להרשים את מלכת אקסום שביקרה באותה העת. אולם, כמה מהיועצים של פרעה הציעו לבנות פירמידה מיוחדת, אשר תוכל לספוק בתוכה גשם, וכך לצמחייה יהיו יותר מים. תחילית, פרעה גיחך, אך לאחר שאמרו לו שהם רצינים, הוא זעף בהם ושלח אותם לגלות בארץ רחוקה. לאחר אלפי שנים,הגיעה ספינתם לארץ מבודדת, הידועה בשמה המפורסם, מקסיקו. כאשר הגיעו אליה, הם החלו לבנות בה את הפירמידות שחשבו לבנות במצרים העתיקה.

עוד סוגייה מפורסמת היא האם הפירמידות הן העתקה מהמצרים הקדמונים. יש הסבורים, כי הפירמידות האצטקיות אכן העתקה מהמצרים הקדמונים, כיוון שהצורה עצמה היא פירמידה, ואפשר היה לבנות מבנים בעל צורות אחרות, הפועלים לאותם צרכים חקלאיים ודתיים.[8] אמנם, יש הסבורים, כי הפירמידות האצטקיות אינן העתקה מהמצרים, אלא הן גם מקוריות יותר,משום שלא רק היה שימוש שונה, אלא היה יותר משימוש אחד לפירמידה.

בנוסף לשימוש בפירמידות בחקלאות, הן עזרו גם לצבא. כל זווית שבה פגעה השמש בה, סימלה על עיר חדשה שניתן היה לכבוש.

כפי שצוין מקודם, היה להן גם שימוש דתי. כל שנה היה נבחר כוהן חדש. בסוף כל שנה, אותו הכוהן היה נשלח לפירמידה כקורבן אדם, והכוהן הבא היה אוכלו לארוחת בוקר.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Bouncywikilogo.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על אצטקים.

הערות שוליים

  1. ה"הפתעה" היא הפולחן הדתי המגעיל שלהם, אשר כלל שתיית דם.
  2. האצטקים היו מוטציה של קניבלים וערפדים כאחד.
  3. אף שהם היו נאכלים גם אם היו נלחמים בלוחמים היגוארים.
  4. או להיפך.
  5. אחת הנבואות של ישו הייתה שלא צריך לפחד מקניבלים זרים.
  6. הבדיחה של קונסשוורצנברגר התפוצצה לו בפנים באותה העת.
  7. וכן הוא יהודי.
  8. בני גורן המליץ להם על כמה וכמה.