חג המולד

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
TheJeeMan.jpg ג'יזס כרייסט (בעברית ישו) מחבב את הערך הזה
מכיוון -
  • שהערך עוסק בישו.
  • שהערך עוסק בנצרות.
  • שהערך עוסק בכל נושא אשר קשור לכנסיה הקתולית הרומית הקדושה. (או כל חיקוי פרוטנסטנטי חיוור אחר)
  • שהערך עוסק בנשים בתולות שנכנסות להריון.


המירו דתכם היום וקבלו שני וידויים חינם!

ערכים בנצרות
נצרות
Cross.jpg

חג המולד הוא חג נוצרי הנחוג ב-25/12 מדי שנה, לזכר הצלתו של שבתאי צבי מטביעה, חג זה הוא המקבילה הנוצרית לחג המוסלמי ט"ז בכסלו.

מקור החג[edit]

ערך מורחב – ט"ז בכסלו

ע"פ המסורת הנוצרית, ביום זה הלך ישו על המים בכינרת. באותו יום ובאותה שנה, שבתאי צבי, גדול תלמידיו של ישו (וע"פ היהדות משיח השקר הגדול ביותר אחרי ישו), ניסה זאת אף הוא אבל התחיל לטבוע. דייג שעבר במקום משה אותו בסירתו, החזירו לחוף ונתן לו מתנה. שבתאי צבי הרגיש כאילו הוא נולד מחדש באותו היום ומכאן שם החג, חג המולד.

מנהגי החג[edit]

  • הנוצרים נוהגים לקשט את ביתם בעצי אשוח, הסיבה העיקרית היא שספינתו של הדייג הייתה עשויה מעצי אשוח.
  • מנהג נוסף הוא המיסה המרכזית של החג, הנערכת על שפת הכינרת.
  • נהוג להניח את מתנות החג בתוך גרבים. הסיבה היא שבעבר היה מקובל להעניק גבינות צרפתיות, והגרבים נועדו להעצים לטשטש את הריח.

סנטה קלאוס[edit]

סנטה קלאוס בדיוקן עצמי
ערך מורחב – סנטה קלאוס

מנהג נוסף, שהשתרש יותר מאוחר הוא לספר לילדים אגדה על סנטה קלאוס. האגדה מספרת שסנטה קלאוס עובר בליל חג המולד ומחלק מתנות לילדים שהיו טובים במהלך השנה. סנטה עף בשמיים באמצעות צבאים קסומים ולובש בגדים אדומים. בשנת 1659 הודה האפיפיור גרגוריוס המינוס חמש, שסנטה קלאוס הוא למעשה שבתאי צבי בכבודו ובעצמו. האגדה מספרת שסנטה קלאוס גר כל השנה בקוטב הצפוני, מקום בו רואים טוב את הכוכב שבתאי. את מזחלתו של סנטה גוררים צבאים, בני משפחתו של שבתאי צבי. העובדה שסנטה לובש בגדים אדומים היא מהתקופה בה היה שבתאי צבי קומוניסט, והעובדה שקניית המתנות לחג המולד מניעה את הכלכלה היא מהתקופה בה שבתאי צבי ניהיה קפיטליסט מושבע. למעשה שבתאי צבי מעולם לא עף בשמיים וכל האגדה נועדה למחות את הביזיון של טביעתו, וזה בעצם הקשר של סנטה לחג המולד.