איןמינים:פוצון

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

הגעתם למין החנונים הפוצון כדי לראות את מין האח שלו ראו פלוגים

הפוצון הוא סוג מיוחד של חנון. מאפייניו אינם כוללים בהכרח התנהגות חנונית טיפוסית (שקדנות וכד'), אלא המאפיין העיקרי הוא התנהגות מגוחכת ומציקה לרוב. הפוצון המצוי ינסה להשתלב בחברה בכח וישתדל יתר על המידה למצוא חן בעיני הכלל, כאשר ברור שאין לו סיכוי. התנהגות פוצונית טיפוסית היא ניסיון שווא למצוא חן בעיני חברה כלשהי ע"י אימוץ קלישאות סטריאוטפיות המזוהות עימה (לדוג' ענידת ניטים ולבוש שחור במטרה להשתלב בחבורה של מאטליסטים), דיבור לא רלוונטי לנמען (ע"ע זיוני שכל), התעלקות, ניסיונות כושלים להצחיק או למצוא חן בעיני המין השני וכד' המילה פוצון מקורה במילה הרוסית פוצין (הוגים אותה עם תנועה רפה אחרי הצ'), בניגוד למילה פוצון המקור הרוסי שלה נחשב דיי נדיר וניתן לשמוע אותו רק בקרב חוגים מסויימים של עולי חבר העמים. יש להבדיל בין פוצון ללוך, מאחר ולוך הוא אמנם מקרה חסר תקווה אך לרוב הוא נחשב לנסבל יותר מאשר הפוצון. בשנים האחרונות המילה פוצון תפסה תנופה והתפתחה סביבה תורה שלמה המכונה פוצונלוגיה.

פוצונולוגיה

פוצון נמדד ע"י הפוצונומטר. הפוצונומטר הוא סקאלה דמיונית ולפיה כל פוצון מדורג. ככל שבן אדם מדורג נמוך יותר בסקאלת הפוצונומטר כך רמת הפוצוניות שבו גדלה ומוענקת לו דרגה נמוכה יותר. הדרגות הנפוצות הן:

  • פוצון
  • פוצון-על
  • פוצון מחץ
  • עוף, יא זבל


כדי להוריד פוצון דרגה יש להרים אגרוף באוויר, לזקור את הזרת והאצבע המורה ולהוריד את היד תוך כדי שריקה. כדי להעצים את האפקט ניתן לחבר כמה ידיים יחדיו.

כאשר אדם מבחין בפוצון מחובתו להתריע על כך את כל הסובבים אותו, הסימן המקובל הוא סיבוב האצבע המורה כמו סירנה של ניידת תוך כדי השמעת קולות של סירנה. ככל שהקצב ורדיוס הסיבוב גדלים כך סכנת הפוצון גדולה יותר. להלן, אזעקת פוצון (putzun alert)

דה-פוצוניזציה

תהליך שנוי במחלוקת הנוסה בהצלחה חלקית על כמה נושאי מחקר. במסגרת תהליך זה פוצון הופך לאדם נורמטיבי המסוגל להשתלב בחברה.התהליך קשה מאוד וכואב ולעיתים רחוקות ניתן להבחין בפירות ההצלחה. פוצונים שעברו דה-פוצוניזציה נוטים להפגין תסמיני גמילה ופלאשבקים ולעיתים הם עוברים נסיגה אל תקופת הפוצוניות. מרכוס (שם בדוי) פוצון משוקם מגלה סימנים של רגרסיה ועד היום הוא מתקשה להפטר מכמה הרגלים פוצוניים.

בובושקה

בובושקה היא פוצון ממין נקבה. המאפיינים זהים ברובם, רק שהמחקר בתחום הבובושקיזציה דל ועוד לא נמצא תהליך הפוך או תרופה כלשהי. הבובושקה מנסה להשתלב בחברה אבל אף קבוצה לא רוצה שתשתלב בה אז זה היא מנסה להיות חברה של כל העולם, ולהשתלב בכל מיני קבוצות שאינן כשורות זה לזה... (למשל מנסה להשתלב עם חבורה פקאצות וגן אם ילדות חננות).

גישות שונות

יש מספר גישות של פוצונים והן:

גישת ההבלגה

על פי גישה זו, המתבצעת כיום כברירת מחדל, הפוצונים למינהם רשאים לחיות את חייהם האומללים כהרגלם. הדוגלים בגישה זו מאמינים כי הפוצון הוא נתון קבוע, כחוק טבע ויש לסבול את נוכחותו, אם ע"י התעלמות ואם ע"י הכחשה כי הרי אין דרך אחרת להתמודד עם המטרד. משום שלא נעשו צעדים למימוש גישות אחרות, גישת ההבלגה היא הגישה השלטת כיום. רבים מבקרים את גישת ההבלגה ומוקיעים אותה כגישה אדישה ואסקפיסטית.

  • בתגובה לביקורת הרבה שספגו תומכי ההבלגה, קמה תנועת הדו-קיום הקוראת לאנשים לחיות בשלום לצד פוצונים. התנועה ספגה ביקורת רבה אף יותר והוצאו צווי מעצר על מקימיה.

גישת הדה-פוצוניזציה

תומכי הגישה מאמינים כי יש אפשרות של ממש להמיר לפחות חלק מהפוצונים אם לא את כולם ע"י תהליך הדה-פוצוניזציה המוזכר לעיל, ולשלבם בחברת הכלל. מימוש הגישה יצריך משאבים בלתי נדלים כדי להמיר חלק ניכר מאוכלוסיית הפוצונים. חלק מהפוצונים רואים בגישה זו מעין כרטיס כניסה לחברה הנורמאטיבית, וקיימים פוצונולוגים מעטים המאמינים בדה-פוצוניזציה ועושים צעדים של ממש כדי לממשה.

הגישה הפוצונאצית

גישה זו היא ימנית קיצונית וקוראת לנקיטת צעדים דרסטיים כנגד אוכלוסיית הפוצונים. ה-"אני מאמין" של תומכי הגישה הוא שהפוצונים הם גזע נחות, סטייה בטבע והם כתם בהיסטוריה האנושית. רבים אף מאשימים את הפוצונים בגרימת כל המשברים העולמיים בשנים האחרונות. על פי הגישה הפוצונאצית יש להציג לפוצונים פתרון סופי שבו יעלו את כל הפוצונים על מיניבוסים ממוזגים ויסיעו אותם אל מחנות ריכוז בנגב. במחנות אלו הם יזכו לשחק במגוון משחקי רשת במשך חודשים עד אשר הם יושמדו ע"י פיצוץ מבוקר. שיטה נוספת להשמדת הגזע הנחות שהוצעה ע"י פוצונולוג בכיר היא הסבון החומצתי. במחנות הריכוז יעשה שימוש בסבון חומצתי אשר ייוצר משומן של פוצונים מתים, הסבון כאשר יבוא במגע עם איבר מינם של הפוצונים (בעת שהם יעסקו באוננות במקלחות) יצרוב את עורם ויגרום לגופם השברירי להתפרק ולבסוף להפוך לאבקה הניתנת להשלכה. מנהיגה הדומינאנטי ביותר של התנועה הפוצונאצית הוא הפוצהרר אדולף מרקוס. קיימות תיאוריות קונספירציה רבות סביב האיש הגורסות כי הוא בעצמו פוצון מצד האבא, או כי הוא אכן הומוסקסואל ואף קיימת שמועה שיש לו שלושה אשכים ועוד אשך תמיר אחד. תיאוריות אלו לא הוכחו מעולם ואין להן בסיס עובדתי.

גישת הקבלה

גישה ראדיקלית זו הושמעה פעם אחת בלבד ע"י אדם אנונימי. אותו אלמוני פלוני קרא לקבלת הקהילה הפוצונית ושילובה באוכלוסייה ללא תנאים. הוא אמר שיש לאהוב את הפוצון ולא להתייחס אליו כאל שונה. גישה זו גוועה במהרה משום שמיד לאחר נאומו הראשון של האלמוני, המון זועם יצא לרחובות וביצע בו לינץ', הטביע את גופתו בחומצת סוללות, דרס אותה עם טרקטור ולבסוף השליך את הגופה בלב ים.

פוצונים בולטים בארץ ישראל