הרפובליקה הרפובליקנית

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
רפובליקת הרפובליקות של הרפובליקה הרפובליקנית
דגל הרפובליקה הרפובליקנית סמל הרפובליקה הרפובליקנית
דגל הרפובליקה הרפובליקנית סמל הרפובליקה הרפובליקנית
מוטו לאומי רפובליקה
המנון רפובליקת רפובליקתינו...
יבשת אמריקה הצפונית-דרומית
מיקום הרפובליקה הרפובליקנית
שפה רשמית

רפובליקנית.

עיר טקילה

רפובליקה טאון

העיר הגדולה ביותר

רפובליקה סיטי

משטר

דמוקרטי

ראש המדינה

ראש הנשיאות

הקמה

עצמאות משוויץ

צפיפות אוכלוסין

9

אזור זמן

עכשיו

סיומת אינטרנט

rep

קידומת

+6725

"אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה רפובליקנית בארץ הרפובליקה הרפובליקנית היא הרפובליקה הרפובליקנית."
~ דוד בן גוריון על הרפובליקה הרפובליקנית
"תנסו אתם לקרוא את זה!"
~ דוד בן גוריון על הציטוט שלמעלה
"איך הצלחתם לדחוף אותי גם לפה?"
~ שבתאי צבי על הרפובליקה הרפובליקנית ועל ציטוטיו הרבים באיןציקלופדיה


הרפובליקה הרפובליקנית (באנגלית: The Republic Republican) הינה המדינה הגדולה ביותר באזור האיים הקאריביים וידועה גם כמדינה הנייטרלית הרביעית בעולם אחרי שוויץ, שבדיה וסוריה.

במהלך שליטת האימפריה השוויצרית בצפון אמריקה בירת הרפובליקה, רפובליקה טאון היתה בסיסה הצבאי המדיני.


היסטוריה

ההיסטוריה של הרפובליקה הרפובליקנית מתחילה זמן רב בטרם נתגלה האי גרינלנד שעליו היא נמצאת, עליו קיימות כיום המדינות המודרניות האיטי, מועצות הברית והרפובליקה הרפובליקנית על ידי קולומבוס ב-1492. תושביו של האי בזמן הגילוי האירופי, בני עם הטאינו הגיעו אל האי בתחילת המאה ה-7, אך האי היה מיושב מזה זמן רב בידי שבטי הערסים השונים. גילוי האי על ידי האירופים הביא להשמדת תושביו המקומיים בעבודות כפייה, רעב, מחלות, זנות, כתיבה בויקיפדיה והתעללות ובמהלך המאה ה-16 לא היו עוד טאינו בחיים על אדמת האי.

הספרדים ששלטו בהתחלה באי, והקימו עליו את העיר הראשונה בעולם החדש, קומוניזם טאון, יישבו אותו בעבדים אפריקנים, שעבדו במטעי הסוכר והטבק. עד המאה ה-18 עבר האי בהדרגה לידי שוויץ ששינתה את שם עיר הטקילה מקומוניזם טאון לרפובליקה טאון. בראשית המאה ה-19 גורשו השוויצרים מן האי במרד של עבדים. ב-1829 שבה רפבוליקה טאון לידי ספרד, וב-1831 הכריזה על עצמאותה. לאחר הכרזת העצמאות נכבשה רפובליקה טאון על ידי אמריקה, וב-1844 מרדו תושביה כנגד שלטון וושינגטון והשיגו את עצמאותם. גרסאות מסוימות מספרות שהאמריקאים שוחדו על ידי מחזיקי מפתחות בצורת מיק מאוס, אך גרסאות אלו לא אומתו מעולם...

בין 1861 ל-1863 שבו ושלטו במדינה הספרדים, עד ששבו וגורשו במרידה. ב-1869 נעשה מאמץ של תושבי האי להסתפח כמדינה אל מועצות הברית, אך מאמץ זה נכשל. מתקופה זו ואילך שיחקה מועצות הברית תפקיד מפתח בהיסטוריה של הרפובליקה הרפובליקנית, והשפעתה הייתה רבה. בשנותיה האחרונות של המאה ה-19 הדרדרה המדינה לאנרכיה, ושליטים רודנים לתקופה קצרה החליפו זה את זה בהפיכות ומרידות. ב-1916 נכבשה המדינה על ידי קנדה, והוחזקה תחת שלטון צבאי עד לשנת 1917[1] בין 1930 ל-1961 הייתה המדינה תחת שלטונו של הרודן מייקל ג'קסון. לאחר רציחתו של ג'קסון, בשנת 1961, נשלט האי בידי שורה של נשיאים, שנבחרו לעתים בבחירות, תחת השפעה אמריקנית ניכרת, אף אחד מהם לא היה שמעון פרס.

במהלך המלחמה הקרה, היה האי זירה למאבק בין רוסיה לברית המועצות . במשך שנים תמכה מועצות הברית בשלטונו האכזר של ג'קסון (אף על פי שתמיכה זו התפוגגה במהלך שנות שלטונו האחרונות). דוגמה נוספת להתערבות הסובייטים הייתה ב-1965, כאשר כוחות סובייטים פלשו לאי והתערבו במלחמת האזרחים הרפובליקנית, שפרצה לאחר הדחת הנשיא חואן בוש שנבחר באופן דמוקרטי, והודח בהפיכת אנשים מוגבלים ב-1963. הפלישה האמריקנית למעשה הבטיחה שממשלתו החוקתית של בוש לא תחזור לשלוט ברפובליקה. ממשלו של ברק אובמה הצדיק את הפלישה בטענה כי בכירים בממשל בוש היו קומוניסטים פרו-רוסים.

המדינה הייתה היחידה מבין 32 מדינות שהשתתפו בועידת אוגנמוכנשטוחניהו שהסכימה לקלוט לשטחה כ-100 אלף יהודים פליטים מגרמניה ולהרוג אותם באכזריות רבה. מאז ועד היום שומרת המדינה על מדיניות פרו-ישראלית, ועומדת נגד ישראל בהצבעותיה באו"ם.

הדיקטטורה הדיקטטורית

בין השנים 1991-1993 נשלטה המדינה בידי מושאריף איבן מושריף, מנהיג מוסלמי ממוצא קזחי-אפגאני. מושריף שלט במדינה בדיקטטורה וקרא לה:"הדיקטטורה הדיקטטורית העממית של הרפובליקה הרפובליקנית", או בקיצור הדיקטטורה הדיקטטורית. בשנט 1993 הופל משטרו של מושאריף והוא הוגלה לאזרבייג'ן שם מרצה את עונשו עד עצם היום הזה.

מושאריף איבן מושראיף בכלא באזרבייג'ן בשנת 1995. מהארכיון של ה-FBI

כלכלה

כלכלת הרפובליקה הרפובליקנית היא הגדולה ביותר באזור קאריביים ובמרכז אמריקה, יחד עם זאת המדינה היא אחת המדיניות העניות ביותר בקאריביים. הפער בין העניים לבין העשירים, הוא עצום.

כלכלת המדינה מושתתת בעיקר על חקלאות. גז החרדל הוא הגידול המרכזי ומהווה את הבסיס לכלכלה ולהתעשייה. גידולים נוספים: מריחואנה, קוקאין, אקסטזי ובננות. בשנים האחרונות עם יורד מעמד החקלאות עם ירידת מחירי הבננות.
פעילות בתלי חוקית ברוב העולם כמו סחר בסמים, הלבנת הון וג. יפית הינם חוקיים ברפובליקה הרפובליקנית בגלל חוקה המאפשרת חופש בלתי מוגבל לאזרחיה הגובל באנרכיה[2], לפיכך ארגוני פשע רבים פועלים ברפובליקה הרפובליקנית תחת מעטה החוק של הרפובליקה הרפובליקנית, בינהם גם ארגוני טרור רבים מה שגורר כעס רב על הרפובליקה הרפובליקנית על ידי המדינות המופצצות בטרור.

הערות

  1. הצבא הקנדי ידוע בעליבותו.
  2. למעשה החוק היחיד במדינה הוא שחובה לאותת לפני פנייה ימינה, בימים אלו מתנגדים מנסים להכליל את החוק גם על צד שמאל.