פטישיזם

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

פטישיזם היא אידאולוגיה ושיטת ממשל לאומנית וטוטליטרית שנוצרה קיימת אלפי שונים בצורות מאוד שונות. מקור המילה 'פטישיזם' הוא סמל הפטיש - סמל לכוח, גבורה ולאום.

אידיאולגיות הכוללות מספר עקרונות הכלולים באידאולוגיה הפשיסטית, התקיימו בכמה מסגרות שונות במהלך ההיסטוריה. אידיאולוגיות אלו לא כללו את סמל הפטיש, ולכן אינם יכולים להקרא "פטישיזם" ולא יצוינו בהמשך.

עקרונותיו של הפטישיזם

  • המדינה כערך עליון - קיימים רצון לאומי ומטרות לאומיות שהמדינה דואגת לקיומם. לפיכך יש למדינה ערך מוסף מעל לערכם של הפרטים המרכיבים אותה. המדינה הפטישיסטית היא מהות הכול והיא הדואגת גם לפרטים. לכן מותר לה לעשות הכל, למען העם. הפרטים במדינה מעניקים לה את חירותם מרצון. המדינה היא נצחית וכך גם משטרה הטוטליטרי דיקטטורי.
  • המנהיג - המנהיג מגיע לשלטון בזכות תכונותיו המיוחדות והוא מורם מעם. סמכותו של המנהיג אינה מוגבלת מכיוון שהוא מעצב את האידאולוגיה של המדינה, שלטונו יחיד וטוטליטרי. המנהיג ניצב מעל לכל, והעם חייב להאמין בו ולציית לו.
  • המלחמה היא הגילוי הנעלה ביותר של האדם ומייצגת ערכים חיוביים ככוח, גבורה, הקרבה וכדומה - הפטישיזם אינו מאמין בשלום. חברה שאינה נאבקת תתנוון ותיכחד. מלחמה שומרת על חוסן וכוח ומבטאת גבורה, עוצמה ואומץ.
  • אחדות ולאומנות - הפטישיזם רואה בלאום מקשה אחת וטוען לכך שכל בני העם צריכים להתאחד תחת דגלו של המחזיק בפטיש המלוכה(המנהיג). אנשים שאינם מוכנים להתאחד נחשבים כבוגדים, חלשים ויש אליהם את החובה להכחד מן העולם.

פטיש כסמל עליון

הפטיש נהפך לסמל לעוצמה, כוח וחוסן. ניתן לראות את תכילות הפטישיזם עוד במיתולוגיה הנורדית, בה הפטיש היה נשקו של האל ת'ור, אל הרעם. הפטיש, בגלל היותו כלי עבודה חשוב הן עבור הנפח והן עבור הבנאי, נחשב גם לסמל לעבודה וחריצות.

השימוש בפטיש כסמל לעבודה ניתן לראות בעיקר בברית המועצות הפטישיזטית. את הפטיש כסמל לכוח, אחדות וחוסן ניתן היה לפגוש כמעט בכל תרבות פטישיסטית משחר ההסטוריה.

הסטורית הפטישיזם

הפטישיזם העתיק

לא ניתן למצוא את הרגע בו לראשונה ניתן היה לפגוש סגידה לפטישים או התיחסות לפטיש כסמל. יש הטוענים שבמהלך בניית הפירמידות במצריים, הפטיש היה אחד מסמלי הגאווה הלאומית שאיחדה את העבדים תחת המטרה לבנות בית קבורה לאדונם בהיותו בחיים.

ת'ור

האל הנורדי ת'ור עם מקבת ביד

אחד מסמלי הפטישיזם העתיק הוא אל הרעם הנורדי ת'ור, שנשקו העיקרי הוא פטיש הלחימה שלו. הפטיש בשם מיולניר (Mjölnir) היווה את סמל העוצמה עבור הויקינגים העתיקים ורבים מהם נסעו על גופם פטישים כקמעות.

יהודה המכבי

יהודה המכבי, שחי כ150 שנה לפני הספירה נחשב לאבי הפטישיזם העתיק, שמהווה את היסוד של הפטישיזם המודרני. כינוי של מנהיג היהודים "מכבי" הוא שיבוש של המילה "מקבי", הבא מלשון "מקבת"(פטיש קרב). יהודה הפטיש הנהיג את העם היהודי במרד החשמנאים כנגד השלטון ההליניסטי שהיה בתקפה זו בארץ ישראל. יהודה קבע את הפטיש כסמל המרד, את עצמו כמנהיג ואת הלאום היהודי כערך עליון.

התקופה הנוצרית

הנוצרים כמנהגם, עסקו בדה-מיתולוגיזציה של סמלים פאגניים ולכן הפכו כל סמל אלילי לסמל נוצרי מובהק. כך למעשה הפך הפטיש הנורדי החזק לסמל של הקרבה עצמית וחולשה. הצלב, שהחליף את הפטיש היה מאוד שברירי ולא התאים לעבודה ומלחמה. הנוצרים במשך כל ימי הבניים נשאו על גופם פטישים קטנים שקראו להם "צלב" והכחישו את העובדה שמדובר בפטיש.

פטיש המכשפות

הספר "פטיש המכשפות"(לטינית Malleus Maleficarum) מפרי עטם של האיקביזיטורים הייניך קרמר וג'קוב ספרנג'ר נכתב ב1487. הספר למעשה מהווה מדריך ידידותי לצייד מכשפות. בספר נקבע סופית שהפטיש הוא סמל פאגני והצלב סמל מונותאיסטי. ההפרדה הזו הוציא את הפטיש מחוץ לחוק ושמה את הקץ לפטישיזם העתיק.

הפטיזים המודרני

לאחר זניחה כמעט טוטלית של הפטישיזם בימי הביניים, הוא קם מחדש בתקופת המהפכה התעשייתית. המאפיין העיקרי המבדיל בין הפטישיזם המודרני לעתיק הוא ויתור על הסממנים הפאגניים של הפטיש לטובת האידיווגיה. במאה ה20 כמו מדינות פטישיסטיות שלמות.

הקומוניזם הרוסי

פטיש ומגל. סמל הקומוניסטים

אחת האידאולוגיות הפטישיסטיות המובהקות היה הקומוניזם הרוסי. סמל הבולשביקים היה הפטיש והמגל ועיקרי אמונתם הפוליטית היו ציות למנהיג עליון, גדולת הלאום הרוסי, יצוא וודקה לשוק העולמי, קידוש עבודת כפיים(שהפטיש הפך לסמלה), נאמנות למדינה והפצת השפה הרוסית לכל העולם. ברית המועצות היתה אחת המדינות הכי פטישיסטיות בעולם.

הפטישיזם האיטלקי

דגל האיטליה הפטישיסטית

איטליה הפטישיסטית היתה אחת הדוגמאות הכי טובות למדינה בה הפטישיזם התהור הגיע לשיאו. בניטו מוסוליני היה מנהיגה הכל יכול של האיטליה הלוחמת והלאומנית. עם פטיש כסמל לשלטון המאוחד מוסוליני הוביל את איטליה לתבוסה במלחמת העולם השניה, תוך כדי נאומים לוהטים, בניית צבא אידאולוגי והדגשת הלאומיות האיטלקית, כמתואר בספרו "מניפסט הגזע האיטלקי". הפטיש והמעבק לכיבוש עודד מדינות אחרות להפיל את השלטון השיוויני והדמוקרטי ולפתח משטר פטישיסטי-טוטליטרי.

גרמניה, פורטוגל וספרד

בהשפעת הצלחתו של בניטו מוסוליני, התפחתו באירופה משטרים פטישיסטיים נוספים, כמו הנעציזם בגרמניה והפטישיזם הספרדי ופורטוגלי. את הנאציזם לא נציין כאן כלל, מכיוון הנ"ל ראה את הנעצים כסמלו העיקרי ולא את הפטיש, כפי שנדרש.

הפטישיסטים בספרד(הגנרל פרנסיסקו פרנקו) ובפורטוגל(אנטוניו דה אוליביירה סלזר) היו דוגמאות טובות למשטרים פטישיסטיים. מאפייניהם הבולטים היו מצעדי פטישים המוניים, הפגנות למען הפטיש ולאומנות לוחמנית.

אך כל אלו נעלמו סופית תקופה קצרה אחרי מלחמת העולם השניה. התמוטטות המשטרים הפטישיסטיים שמה את הקץ לפטישיזם המדיני.

נאו-פטישיזם

נאו-פטישיזם הוא כינוי לכלל התופעות הפטישיסטיות שהיו בעולם לאחר נפילתם של המשטרים בפורטוגל, ספרד ואיטליה. מאפין העיקרי של הפטישיזם הפוסט-מודרני(שם אחר לנאו פטישיזם) הוא הדגש על הפטיש כסמל לכוח, תוך הזנחת החלק הלאומני (שהפך עם הזמן לבלתי מקובל בחברה).

Pink Floyd

פטישים מצולבים - סמל של הלהקה Pink Floyd

להקת הרוק הפסיכודלי "פינק פלוייד" נחשבת לאחת הלהקות הפטישיסטיות הכי מצליחות בעולם. הלהקה סחפה עימה קהל ענק התומך ברעיונות הפטישיזם. אירגנה מחאות ענק ומפקדים המוניים. הסמלים והלבוש של התנוע הפינק פלויידית היתה כשל הפטישיזם האיטלקי בעיקר עם מאפיינים נעציסטים מסויימים. צילום מעולה המתעד הפגנת ענק פטישיסטית ניתן למצוא באתר YouTube (פרסומת סמויה).

פטישיזם בתרבות

התרבות האנושית של סוף המאה ה20 תחילת המאה ה21 הושפעה בצורה מאוד חזקה מסימבוליזם והאידיולוגיה הפטישיסטית. הפטיש מהווה עד ימנו(נכון לתאריך 23.09.08) סמל לכוח, שלטון ועוצמה. דוגמאות לפטישים:

  • פטיש שופטים - השופט כנציג שלטון החוק מכה בפטישו במהלך הליך משפטי. המכה של הפטיש מווה הפגנת כחו החוק.
  • הרכב האמר - רכב שטח חזק ובעל עוצמה כונה על שם הפטיש. השם נבחר עקב היותם של אמריקאים נאו פטישיסטים
  • מכבי - קבוצות כדורגל וכדורסל רבות קוראות לעצמן "מכבי" כניסיון להדמות למקבת.
  • האמירה "אתה פטיש" מוהה מחמאה המפשבחת את הכוח של הערס המקבל אותה.
  • משיכה מינית לחפצים דוממים נקראת "פטישיזם", כיוון שהפטיש ידוע כחפץ ראשון שנחשב למושך מבחינה מינית.

קישורים חצוניים

Bouncywikilogo.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על פטישיזם.