ערך מופלץ

אלברט איינשטיין

From איןציקלופדיה
(Redirected from אלברט אינשטיין)
Jump to navigation Jump to search


Nurv.jpg ערך זה נשלט על ידי ארגון המורים,הסתדרות המורים ובני גורן
מומלץ מאוד:
 • לא לצחוק כאשר המורה מסתובב - יש לו עיניים בגב!
 • לא לצחוק\לגחך\להעביר פתקים בקריאת הערך - הוא את שלו כבר עשה!
 • לא להתפרץ לדברי חברך.
 • לא להיות שמח/מאושר או להביע כל רגש כל שהוא

כל מי שיעבור על אחד מהחוקים ישלח למשרדו של המנהל

Brit.PNG ערך זה נכתב בחסות ברית הערוצות - שידורי המהפכה.


"ישנם שני דברים אינסופיים: היקום ואיבר המין של צ'אק נוריס, לגבי היקום אני לא בטוח"
~ אלברט איינשטיין על תורת היחסות
"אלוהים לא משחק בקוביות"
~ אלברט איינשטיין על אלוהים
"ומי אתה שתגיד לי מה לעשות?!"
~ אלוהים על אלברט איינשטיין


אלברט איינשטיין (הידוע בשמו אלברט איןשטיין) (14 במרץ [3.14], 1879 -18 באפריל 1955), איןציקלופדיה מהלכת, פיזיקאי יהודי יליד גרמניה, מגדולי המוחות הפיידו-מדעיים בכל הזמנים. אחד מהשילוש הקדוש של הפיזיקה, אל מרחב-זמן, מסה-אנרגיה והאור.

פרוש השם

איינשטיין(Einstein) היא מילה גרמנית המורכבת מצרוף של שתי מילים: שטיין(Ein) + אין(Stein). או בתרגום חופשי לעברית: שטייןאין. שם משפחה זה נבחר מסיבות בלתי ידועות, אולם חוקרים רבים סבורים ששם זה נבחר בשביל להתחרז עם רמשטיין(Rammstein). בחלק מהמקרים איינשטיין חתם בתור "איןשטיין", על שם איןציקלופדיה.[1] אלברט(Albert) כהלחם של "אל" (לא) ו"ברט" (כובע ידוע בצרפת), כי אלברט איןשטיין שונא כובעי ברט.

ביוגרפיה

תקופת הנעורים

אלברט מראה לנו את הלשון אחרי שהוא אכל מסטיק כחול (זה בשחור לבן אז אי אפשר לראות)

איינשטיין נולד בעיר מורגנשטרן סיטי שבבאדרבורגן-וירטמברגטאגן, גרמניה ב-14 במרץ 1879 בשעה 16.57 בקירוב. אבא-איינשטיין, היה בעל מפעל עכברי מעבדה קטן שכשל בעסקיו. בילדותו למד לדבר בגיל מאוחר (14) והוריו חששו כי בנם אנלפבית. כבר בגיל רך נתגלה בו רגש דתי עמוק, דבר שעזר לאיינשטיין להפוך עם הזמן לאל. איינשטיין לא רצה לדבר, אך אין זה אומר שהוא לא ידע. כאשר הוא נשאל "למה שתקת כל הזמן"? הוא השיב "לא היה לי מה לומר, וחוץ מזה: מה אתה יודע על הזמן?"[2].

בשנת 1889 עברה משפחתו להתגורר במינכנגוברנמטן אשר בבוואריה בשל עסקיו של האב. בגימנסיה איינשטיין לא התעלה בלימודיו משום שכפו עליו לדקדק במקצועות בשיטות שלא היו לרוחו, לדוגמה המורה לתנ"ך לא הבינה שהוא לא רוצה ללמוד בעל-פה את ספר בראשית. מורהו לליטאית השאל יום אחד - "מה זה האיינשטיין הטיפש הזה?". בגלל חוסר רצון ללמוד נזרק מהרבה בתי ספר, אך בגלל שוחד שנתן אביו למנהל בית ספר מכס, שאותו קיבל בזכות הצלחתו עם הערסים (כולל ייצור זן חדש- הערס המדוכא; ע"ע אבי ביטר) הוא סיים את לימודיו בהצטיינות לאחר סיום לימודיו התפרנס איינשטיין ממתן שיעורים במתמטיקה, פיזיקה וגניקולוגיה פרקטית (למרות שמעולם הוא לא למד רפואה).

פונקציה עולה

בשנת 1905 פרסם ארבעה מאמרים ב"שנתון הפיזיקה והכימיה", כתב עט של הפיזיקאים הקדמונים, שהאמינו בקיומם של שני אלים ראשיים בלבד: ניוטון וגלילאו. מאמרים:

 • "על התנועה הנדרשת מהתורה הקינטמטית-מולקולארית של חום ושל חלקיקים קטנים מאוד השוהים על פניו של נוזל במנוחה, כמו בכוס מים. המשפחה שלי ושל השכן שלי, בעיות מילוליות ועסקים אחרים" -עד היום איש לא מבין על מה המאמר מדבר. יש הטוענים שהוא מדבר על דרכים להוציא זבובים מכוס וודקה של השכן[3].
 • "על נקודת מבט הביוכרומונולוגיסטית בייצור האור" - במאמר זה הראה איינשטיין על סמך שיקולים תרמודינמיים כי האור מורכב מחלקיקים שהם "קוונטות" של אנרגיה, או במילים אחרות- אמר שהאור הוא סוג של חומר. על כך זכה איינשטיין בפרס נובל לפיזיקה בשנת 1921, מפני שפיזיקאים לא יכלו לחשוב שתאוריה שמנוגדת כל כך להיגיון הבריא יכולה להיות לא נכונה. במפתיע, פיזיקאים מאמינים עד היום שהאור באמת עשוי מחלקיקים, מה שגרם לכך שהחנונים נוטים ללבוש משקפיים- מיקרוסקופים קטנים שמגדילים את החלקיקים כדי שיוכלו לראות משהו.
 • "על האלקטרודינמיקה של גופים פידו-קינמטי-נאו-פוסטמודרניסטיים" - במאמר זה הציג אלברט איינשטיין את תורת היחסות הפרטית. עד אז הייתה מקובלת בפיזיקה התיאורטית רק תורת המכניקה שעל פיה הזמן זורם באופן שווה בכל מקום ומקום ביקום. איינשטיין התמודד עם עובדה ברורה הזו באמצעות טיעונים לוגיים מתוחכמים (הידועים בכינוי "חפירות בשכל") וניתוח מחדש של מושגי החלל והזמן, ויצר פריצת דרך מחשבתית בבטלו את הנחת היסוד לפיה המרחב והזמן הם מושגים מוחלטים, ולכן הוא יהיה באותה תקופה אחד במדענים הגדולים בעולם ובטנזניה, וכן באירופה ובספרד. כמו כן, לדעת איינשטיין, אסטרונאוטים המרחפים במהירויות שונות באותו החדר, ימדדו בשעוניהם משכי זמן שונים של אותם אירועים, וזאת בניגוד לכל היגיון בריא, או כזה שלא חולה במחלה אנושה. לפיכך, מושגי המרחב והזמן של איינשטיין הם מוזרים, ואף אדם נורמלי לא יבין אותם, אך האסטרונאוטים שמדדו זמן שונה בשעון היו מספיק אסטרונאוטים כדי לא לשים לב לזה שאיינשטיין הצמיד להם מגנט לשעון, ולכן התיאוריה התקבלה בקרב הקהילה המדעית.
 • "האם החום של אדם תלוי בתכולת האור שלו?" - במאמר זה פרסם את הנוסחה המפורסמת שלו E=mc². בהביעו את הרעיון שחומר מסוגל להפוך לאנרגיה, אמר איינשטיין את אחד הדברים המוזרים היותר שנאמר על ידי פיזיקאי. הוא קבע למעשה שחוק שימור המסה וחוק שימור האנרגיה הם שתי פנים של אותו חצי שקל, וזאת בניגוד לראיות המוכיחות שאחת הפנים של מטבע חצי השקל היא בעצם נבל.

בשנת 1915 פרסם את תורת היחסות הכללית, שטענה שהכבידה היא עיקום במרחב- זמן, וכלל לא ניסה להוכיחה בטענה כי "היא כה יפה עד שחייבת להיות גם נכונה". בגלל אמירה חשובה זו, ובגלל שלא ברור מה זה עיקום במרחב-זמן עד היום אף אחד גם לא זקוק להוכחה של התאוריה.

אלברט והאיינשטיינים

פונקציה יורדת

בשנת 1932 יצא למועצות הברית מפני שהיה לו משעמם באירופה. איינשטיין הצטרף לסגל המכון ל"מחקר" בפנטהאוס, ניו ג'רזי, שם עסק במחקריו המוזרים עד סוף ימיו האחרונים. בזמן מלחמת העולם הראשונה בנה פצצות אטום. ב5 ליוני 1943 רצה להצטרף ללהקת החיפושיות, אך היא עוד לא נוסדה.

ב1947 דוד בן-גוריון הציע לאיינשטיין לעבוד קצת בתפקיד נשיא מדינת ישראל, כי זה תפקיד שמאפשר תיקשרות שוטפת עם מזכירות. אלברט קיבל את הצעתו של דוד בן-גוריון והיה לנשיא המדינה בין השנים 1947 ו-1955 עד אשר שמעון פרס תפס את תפקידו.

איינשטיין היה ציוני נלהב. כל ימיו היה ער לבעיות העם היהודי ותמך בשאיפתו לחדש את חייו הלאומיים בארצו. בשנת 1923 ביקר בישראל והרצה על תורתו, מתוך תקווה שלפחות יהודים יבינו אותו. אף אחד לא הבין על מה הוא מדבר, ואיינשטיין החליט לנסות להסביר עוד הפעם- אך מת לפני שהצליח, ב18 באפריל 1955, כתוצאה מהתקף לב (לאחר שביקר בכור בדימונה כדי להתלונן על איכות הטקסטיל ממנו עשויות הגרביים הרשמיות של מדינת ישראל, וגילה מה קורה שם באמת).

אפרו של אלברט איינשטיין פוזר ברוח. מאחר שלא רצה שאנשים יסגדו לעצמותיו, ביקש מפורשות בצוואתו שגופו ישרף ואפרו יפוזר. בניגוד לצוואתו, שימרו הפיזיקאים את מוחו והוא משמש כיום כמקור הפולחן העיקרי של הפיזיקה. עולי רגל רבים באים לבקר את מוחו ומביאים לו סוכריות ופרחים. ישנם פיזיקאים שמחפשים את שאריות האפר המפוזר בכל העולם במטרה להרכיב מחדש את גופת האל ולהביא את הפיזיקה לגאולה. קיים מיתוס שעל פיו הרכבת גופתו של איינשטיין מחדש יביא תגליות פיזיקליות חדשות ומפחידות כל כך, שהמפץ הגדול יחשוף את פניו האמיתיות.

ימי הכיבוש המיני

בשנת 1944 שינה אלברט באופן רשמי את שמו ל"אלברטו איינשטיין" והחל כיבוש מיני בטענות שהוא מאהב לטיני נורא מפורסם. מסע הכיבוש נמשך מספר דקות תמימות, בו הוא נדחה פעם אחת ע"י בחורה שהייתה למעשה בחור.

חיש מהר לאחר מכן, שינה את שמו בטעות לגרגורי נירקסו איינשטיין, וזכה להכרה כלל עולמית, ואף קיבל מספר טלפון של בחורה לטינית. כשהבין את הטעות שנעשתה, החזיר את שמו לאלברט איינשטיין, אך מייד אחרי השינוי, קיבל דחיה כלל עולמית, ואף המספר טלפון של אותה בחורה לטינית הפך פתאום למספר לא מחובר, דבר שהקנה לו את הרעיון לאלבום "צוללת צהובה" (רעיון שלבסוף נגנב ע"י להקת החיפושיות, אותה להקה שרצה להקים, ולבסוף אחרי שינוי דרסטי מצידו, הפך להיות תורת היחסות).


השפעה על התרבות

אלברט הסופר

אף אדם חוץ מחלק מהפיזיקאים לא יודע על מה דיבר איינשטיין, וגם הפיזקאים- לא כולם. בשל חוסר הבנה של התורה שלו, הוא נחשב לאדם החכם ביותר בהיסטוריה האנושית. בימנו כל אדם שמנסה להראות משכיל, אך נשאל שאלה שהוא לא יודע לענות עליה, יכול לשאול בחזרה: "מה, אני נראה לך איינשטיין?". הזכרת שמו של איינשטיין וציטותיו נחשבים לסמל לידע כללי ואינטיליגנציה. איינשטיין אימץ לעצמו את הכינוי "איןשטיין", איתו פעל באיןציקלופדיה בתחילת דרכו.

איינשטיין כאל

איינשטיין נחשב לאחד משלושת האלים הגדולים ביותר בפיזיקה (אחרי המפץ הגדול, כמובן): השילוש הקדוש. איינשטיין הוא אל האור, מסה-אנרגיה ומרחב-זמן. שמו של איינשטיין הגדול מפחיד ומזעזע כל פיזיקאי המנסה לסתות מדרך האמת. כל אדם החושב את עצמו לפיזיקאי חייב לכבד ולהאמין ברעיונותיו של אלברט איינשטיין, אחרת גורלו- פסק דין. חשוב לתלות את תמונתו בכל מעבדה המתעשקת בהפיכת מרחב לזמן ומסה לאנרגיה. מותר לצייר קריקטורות על איינשטיין, אך אסור לזלזל בגאונותו. ישנה חובה לבתפלל לאיינשטיין כל יום.

כל חנון הרוצה להפוך לפיזיקאי חייב להצהיר ברבים שהוא מבין את תורת היחסות ומסכים עם גאוניותה. כל פיזיקאי הרוצה להפוך לחנון לא מבין שהוא כבר כזה.

איןלדעת

 • אלברט איינשטין נחשב כאחד מפלאי העולם.
 • אלברט איינשטין הוא חכם.
 • אלברט איינשטין לא טיפש.
 • אלברט איינשטין יודע לספור.
 • אלברט איינשטין יודע חשבון.
 • אלברט איינשטין לימד את דמבלדור קסמים.
 • אלברט איינשטין מצא נוסחא לחישוב גודלו של ברני.
 • אלברט איינשטין הוא קרוב משפחה בסתר של בני גורן.

הערות שוליים

 1. בעיות הגיון, 1986 מאת אריק איינשטיין
 2. ראיון מיוחד עם כתב ערוץ הילדים
 3. לדעתו של המרצה של לימור לבנת

ראו גם

Chamin.JPG (למופלצים נוספים) העמידו ערך להפלצה או הצביעו למועמדים קיימים כאן!