מורטל קומבט

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

מורטל קומבט (Mortal Kombat, בתרגום חופשי: "רקדני החופש") הוא משחק כשרונות שהתחיל את גלגוליו במכונות הארקייד ועבר למחשב ומאוחר יותר למשחקים פלייסטיישן 3 ואקס בוקס, ובהמשך אף לפלייסטיישן 2 על ידי חברת Midway Games, שמתמחה בניירות ערך והקפאת עורלות. המשחק נוצר על ידי אד בון (Ed Boon) וג'ון טוביאס ביצ'ר (John Tobias Beecher), שנידונו בעקבותיו להגליה (אד) ול20 שנות מאסר בפועל, עם אפשרות לחנינה אחרי 4(טוביאס) והופץ לראשונה בידי חברת הפצה מחו"ל. זכיון משחקים זה אף הוליד שלושה סרטים, שני ילדים וכלב, שבעקבותיהם יצאו פסקולי סרטים מלאים שעיקרם שנסונים עליזים. כמו כן יצאה סדרת טלוויזיה שמהווה למעשה קדימון למאורעות המשחקים וכן סדרה תיעודית על דמויות המשחק.

משחקי המחשב והקונסולות

ג'קס אונס קטין בסופו של ריקוד דואט לצלילי שיר הנושא מהסרט "טיטניק".

מורטל קומבט היה ועודנו מאוד פופולרי בגלל היותו מאוד צבעוני ובעל גרפיקה דיגיטלית להבדיל ממשחקי כשרונות אחרים דוגמת סטריט פייטר, סימס ונולד לרקוד שהציגו אנימציה בשחור לבן. נודע במיוחד בעקבות ריקודי הבטן החדשניים שהציג וכן מהלכי ה-"Fatality", מהלך סיום אכזרי במיוחד בו המנצח מדגדג את יריבו, אם בידיו ואם בעזרת נוצות, צמר גפן או חפצים אחרים.

המשחק הראשון פותח ב-1992. הצלחת המשחק הולידה המשכים רבים, שהתפתחו במרוצת השנים יחד עם התפתחות המין האנושי:

 • Mortal Kombat II יצא בשנת 1993
 • Mortal Kombat 3 יצא בשנת 1995
 • Ultimate Mortal Kombat 3, יצא בתחילת 1996 כאשר בשנת 2006 נכלל כדיסק בונוס במשחק Mortal Kombat Armageddon ל-PS2 ואקס בוקס.
 • Mortal Kombat Trilogy יצא בשנת 1996
 • Mortal Kombat 4 יצא בשנת 1997
 • Mortal Kombat Gold יצא בסוף 1999 לקונסולת Sega Dreamcast
 • Mortal Kombat Advance יצא בסוף 2001
 • Mortal Kombat: Deadly Alliance יצא בסוף 2002
 • Mortal Kombat: Tournament Edition יצא לקראת סוף 2003 לקונסולת גיים בוי אדוונס
 • Mortal Kombat: Deception יצא בסוף 2004
 • Mortal Kombat: Shaolin Monks יצא בסוף 2005
 • Mortal Kombat Unchained יצא בסוף 2006 לקונסולת Playstation Portable
 • Mortal Kombat: Armageddon יצא בסוף 2006
 • Mortal Kombat 9 יצא בשנת 2009
 • Mortal Kombat X יצא בשנת 2015

עלילת המשחקים

Mortal Kombat 1

לפני כ-500 שנה הופרע טורניר השאולין השנתי באמצעו כאשר לפתע מופיעים רקדן זקן בשם שאנג טסונג (Shang Tsung - בתרגום חופשי מיפנית "זאב ערבות") ויצור עם ארבע זרועות אשר נכנס לתחרות ומביס את קונג לאו, רקדן מקסיקני מיומן. רקדן זה, חציו אנושי וחציו דרקון, הידוע בשם גורו (Goro), נהפך לאלוף הבלתי מעורער למשך 500 השנים הבאות. כל זה היה חלק מתוכניתו של שאנג טסונג להפר את האיזון לטובת כאוס ולעזור לעולם החיצון (outworld) לכבוש את ממלכת הארץ (Earth Realm).

לו קאנג (Liu Kang - בתרגום חופשי "מלך הדרקונים"), צאצאו של קונג לאו, נכנס לתחרות במטרה להשיב את האיזון על כנו; הצטרפו אליו כוכבי הקולנוע ג'וני קייג' (Johnny Cage - בתרגום חופשי - "יונתן כלוב") וקיינו ריבס (Kano Ribs - בתרגום חופשי "צלעות קיין") - חבר בכנופיית הדרקון השחור - פיתה את סוכנת הכוחות המיוחדים סוניה בלייד (Sonya Blade - סוניה תער) להצטרף אליו בהימלטו אל אונייה המובילה לתחרות; לוחם הלין-קוויי סבבה זירו (Sub-abba Zero - אפס מגניב) הוזמן בידי שאנג טסונג בעצמו, והאקרובט סקורפיון (Scorpion - עכביש), הרקדן האלמותי של השיראי-ריו אשר נקם שבועת דם נגד סבבה זירו, רודף אחריו; ריידן (Raiden - שמו של אל הברקים היפני), אף הוא הוזמן באופן אישי על ידי שאנג טסונג, לבש צורה אנושית והצטרף לרקדנים. במשחק זה מופיע גם רפטייל (Reptile - זוחל) כדמות חבויה.

ממלכת העולם החיצון זכתה בתשעה נצחונות, כאשר ניצחון עשירי יבטיח את שלטונם על ממלכת הארץ. זו התחרות העשירית.
יכולת הריקוד של שאנג טסונג איפשרה לו לגנוב את נשמותיהם של קורבנותיו וכן להפוך לכל רקדן אשר בתחרות.
כעיקרון, לכל רקדן היו מהלכים מיוחדים משלו, אשר נותרו לב ליבם של הדמויות למשך כל סדרת המשחקים, כדוגמת קפיצת המספריים של לו קאנג, גלגול הצל של ג'וני קייג', ריקוד הברקים של ריידן, קריצת הלייזר של קיינו, החנית של סקורפיון וקפיאתו במקום של סבבה זירו.

ב-2005 יצא המשחק Mortal Kombat Shaolin Monks שעקב אחר המאורעות של משחק MK הראשון. בשעה שהציג דמויות מוכרות מהמשחק הראשון, הוא אינו מוכר כמשחק ריקוד קלאסי אלא יותר כפלטפורמה, כאשר לו קאנג וקונג לאו מתחרים כנגד רקדני העולם החיצון בחיפושם אחר הרקדן הזקן שאנג טסונג ועוזרו גורו, ועל השחקן לחכות את מהלכיהם של חיילי הרגל בצבאות.

Mortal Kombat II

לאחר הבסתו, שאנג טסונג מתחנן בפני הקיסר שר-קאהן (Shar Kahn - בעברית: שרקן) שיחוס על כבודו ומשכנעו לערוך את התחרות הבאה בממלכת העולם החיצון, שאליה יהיו הרקדנים מחויבים להגיע. קאהן מסכים ומחזיר לשאנג טסונג את נעוריו. שר-קאהן שולח את ההזמנה לריידן.

 • דמויות חוזרות: לו קאנג, ג'וני קייג, ריידן, שאנג טסונג, סקורפיון, סבבה זירו.
 • דמויות חדשות: ג'קס (Jax), חבר לקבוצת הריקודים של סוניה בלייד שמגיע להצילה מידי שר-קאהן בדואט מרגש; קיטנה (Kitana),רקדנית בלט וביתו החורגת של שר-קאהן (והטוענת לכתר "מיס אדניה" במשחקים מאוחרים יותר); באראקאה (Baraka), רקדן ‏‏טרקאטני שאחראי לריקודי הברייק דאנס שמול.בצעירותו התנגש במיכל רדיואקטיבי מה שמסביר את המראה שלו מנזר השאולין; מיילינה (Mileena), כפילה של קיטנה שמתגלה כחשפנית טרקאטנית; קונג לאו (Kung Lao - "דרקון המלכים"), נזיר השאולין, שבדרך-לא-דרך מוצא עצמו רוקד לצידי לו קאנג כמעט 500 שנה לאחר תבוסתו (קו עלילה שאינו מוסבר, שכן בסרט הראשון ובסדרה Conquest לו קאנג הוא צאצאו); רפטייל (reptile), שומר ראשו של שאנג טסונג, אשר הופיע במשחק הראשון אך לא ניתן היה לשחק בו. הפעם מופיע רוקד השוקאן קינטרו (Kintaro) כרקדנו המוביל של שר-קאהן, וצאצאו של גורו.
 • דמויות חבויות: ג'ייד (Jade), רקדנית הליווי של קיטנה; נוב סייבוט (Noob Saibot), רקדן אפלה , וסמוק (Smoke), חברו של סבבה זירו משבט רקדני הלין-קוויי, הידוע בריקודי הטכנו שלו על רקע מכונת העשן.

במסורת המשחק הראשון, גם לרקדנים החדשים יש מהלכים מיוחדים שכבר הפכו מזוהים עימם: שליחת כובעו של קונג לאו בסיום הריקוד, המניפות והקסטניטות של קיטנה, ריקוד הלטאה של רפטייל, ולהביו הזוהרים של ברקה בין היתר.

Mortal Kombat 3, Ultimate Mortal Kombat 3

כאשר נמאס לו להפסיד בתחרויות המורטל קומבט, נוקט שר-קאהן בתוכנית בת עשרת אלפים שנה. בעזרת כוהני הצללים שלו, בראשות שאנג טסונג, הוא יקים לתחיה את מלכתו סינדל, אשר תחייתה תתאפשר רק בממלכת הארץ. בכך יוכל שר-קאהן לפלוש לממלכת הארץ ולתבוע חזרה את כתרו כ"מלך הריקודים". אך בעשותו זאת, ממלכת הארץ התמזגה עם ממלכת העולם החיצון. כאשר ריידן מגן על כבודם של הרקדנים, הוא מפציר בהם לחזור ולרקוד פעם נוספת כאשר שר-קאהן שולח את רקדני הברייק-דנס שלו כנגדם.

 • דמויות חוזרות: לו קאנג, קונג לאו, ג'קס, סוניה בלייד, סבבה זירו, קיינו, שאנג טסונג, וסמוק.
 • דמויות חדשות: קאבאל (Kabal), רב גדול בתנועת הקבלה; נייטוולף (Nightwolf באנגלית: לילזאב), שאמאן ורקדן אינדיאני שמקבל חזיונות מריידן על מהלכיהם של רקדני הברייק-דנס של שר-קאהן; סינדל (Sindel ביפנית: גמל שלמה הנח תחת אבן כבדה ), מלכתו של שר-קאהן ואמהּ של קיטנה; סטרייקר (Stryker), חבר ביחידת פיזור הפגנות בעיר ניו-יורק בזמן פלישת רקדני הברייק דנס של שר-קאהן; שיבה (Sheeva), מגזע השוקאן, רקדנית הליווי של המלכה סינדל; סיירקס (Cyrax), רקדנית קיברנטית המתמחה בריקודי טכנו סוערים וחברה בשבט הלין-קוויי. לאחר עזרתם של ג'קס וסוניה בלייד, החזיר לעצמו סבבה זירו את אנושיותו; סקטור (Sektor), כמו סיירקס, רקדן טכנו אף הוא, שאיבד את שפיותו. כבוסים מופיעים שר-קאהן וגם מוטארו (Motaro), סנטוריון אשר מתנגד לגזע השוקאן ועומד בראש רקדני הברייק דנס של שר-קאהן.
 • דמויות נוספות (UMK3): קיטנה, ג'ייד, מיילינה, סקורפיון, סאב זירו בחליפה המקורית, סמוק (הן כרובוט והן בגרסתו האנושית), רפטייל וארמק (Ermac), רקדן בחליפת גוף אדומה שבנוי כולו מנשמות של רקדני עבר.

המשחק Mortal Kombat Trilogy הבא לאחר מכן מהווה מעין סיכום לשלושת המשחקים הראשונים בסדרה. מצויים בו כל הרקדנים מהמשחקים הקודמים לו והוא מהווה סוג של סגירת עלילה, שכן לאחריו מתחילה עלילה חדשה יותר, רעננה. את המשחק Mortal Kombat Trilogy מנחים צביקה הדר ודודו זר, ומנצח בו הזוכה במספר ה-SMSים הגבוה ביותר.

Mortal Kombat 4, Mortal Kombat Gold

המשחק הראשון שמגיע בגרפיקת תלת מימד, ואשר מציג עלילה חדשה, והאחרון לקונסולות הביתיות. לפני אלפי שנים, כתוצאה מקרב ריקודים עם זקן האלים (Elder God) המושחת שינוק, ריידן היה אחראי למותה של ציביליזציה שלמה, כשהפיל בטעות פרוז'קטור ענק על הקהל, מה שגרם לשריפה שהתפשטה על פני כל העיר. כדי להמנע מלחזור על טעותו, ריידן הגלה את שינוק לעולם התחתי (Netherealm). לפני תחרות המורטל קומבט הראשונה, סבבה זירו עזר לבעל האוב קואן צ'י להשיג את הקמע של שינוק, מקור כוחו. כעת, שנתיים לאחר נסיונו הכושל של שר-קאהן לכבוש את לבם של תושבי ממלכת הארץ, קואן צ'י חובר לשינוק ועוזר לו להמלט מכלאו. בעזרתה של בוגדת מממלכת אדניה (Edenia) הם מסתננים לממלכת השמיים ומצטרפים לקבוצת הריקוד של האולימפוס, ומפרקים אותה. כאשר רק ריידן ופוג'ין נמלטים ואוספים את מיטב הרקדנים להתחרות בהם, כמובן שכל זה רק הכנה לקטע החשוב במשחק , הרגע שבו סב זירו צועק woooo to my head ..... icebro!!!!!!!!!!!!!

 • דמויות חוזרות: לו קאנג, ג'וני קייג, ג'קס, סוניה בלייד, ריידן, סקורפיון, סבבה זירו, רפטייל בדמות לטאה.
 • דמויות חדשות: קאי (Kai), נזיר השאולין וחברו של לו קאנג; פוג'ין (Fugin), אל הרוח ובן בריתו של ריידן; ג'ארק (Jarek - באנגלית:מאונן), החבר האחרון בקבוצת הדרקון השחור; קואן צ'י (Quan Chi), רקדן מסתורי ובעל אוב; שינוק (Shinnok), זקן אלים מרושע שהוגלה; רייקו (Reiko), רקדנו המוביל של שינוק; טניה (Tanya), בוגדת ממלכת אדניה.
 • דמויות חבויות: נוב סייבוט; גורו; מיט (Meat), שלד רווי דם המפרק חלקים מגופו בזמן הריקוד.
 • דמויות נוספות (MKGOLD): קונג לאו, קיטנה, מיילינה, ברקה, סיירקס, ודמות חבויה סקטור.

Mortal Kombat Deadly Alliance

ג'וני קייג' מעניק לריידן תמונה חתומה לאחר שניצח אותו בתחרות סלסה ידידותית

המשחק הראשון בתולדות מורטל קומבט שמציג ממשק ריקוד חדש ומשופר, המאפשר שימוש בשני סגנונות ריקוד ובאביזרים(חישוקי הולה הופ, מקלות, פונפונים) וגרפיקה מרהיבה. מציג לראשונה את עלילת ה-Konquest.
כאשר בורח מסקורפיון במעמקי העולם התחתי, קואן צ'י מגלה את ריקודי הצ'ה צ'ה, וחוזר להתחרות במורטל קומבט. המשחק כולו ברוח הסמבה והצ'ה צ'ה, ומלווה בתמונות חופים מרהיבות, ריקודי זוגות ויחידים, ובפעם הראשונה (והיחידה עד כה), ריקודי עם קבוצתיים, בהם על השחקן לחקות את המדריך ולהשאר בקצב.

Mortal Kombat Deception

לאחר מאורעות MKDA, מיטב רקדניו של ריידן שכבו מיואשים לאחר קרב ריקודים עם הרקדנים הטרקאטנים (קונג לאו, ג'וני קייג', קיטנה, ג'קס וסוניה בלייד). זקני האלים הורו לריידן לא להתערב, אך הוא זימן את שאנג טסונג וקואן צ'י לריקוד נגדו. הוא הובס. מונעים על ידי צמא לתהילה, שני הרקדנים הפנו עורף זה לזה והתחרו ביניהם. כאשר ידו של קואן צ'י הייתה על העליונה, אולם הנשמות החל לרעוד, ולפתע הגיח אונגה, מלך הדרקונים, בחפשו אחר קמע הכוח שקואן צ'י גנב משינוק. שאנג טסונג, קואן צ'י וריידן שילבו את כוחותיהם בנסיון להפיל את הקיסר לשעבר של העולם החיצון, אך ללא הואיל. כמעשה אחרון של יאוש, ריידן ריכז את כל כוחו בכדי לפוצץ את המקום, אך הפיצוץ לא הצליח להזיק למלך הדרקונים האימתני, שסיים את ריקודו בגלגלון לרקע קריסת התקרה. אונגה השיג את הקמע. כעת כל שהוא צריך הוא את ששת סמלי הקמידוגו (Kamidogu) בכדי למזג את כל הממלכות לכדי ישות אחת.

 • דמויות חוזרות: לו קאנג (כעת מת-חי ומחפש נקמה אחר שאנג טסונג), ריידן, בו ראי צ'ו (כעת הרקדן הראשי של להקת המחול "אדניה"), ארמק, קנשי, נייטוולף, לי מיי, סינדל (כעת מלכת "אדניה"), קאבאל (כעת ראש רקדני הברייק דנס של קבוצת הדרקון השחור החדשה); ג'ייד (נאמנה למלכה סינדל ועוזרת לה לחפש אחר ביתה קיטנה), סקורפיון, סבבה זירו, מיילינה, טניה, ברקה (כעת רקדן הדגל של הטרקאטנים), נוב-סמוק (שילוב כוחות של נוב סייבוט וסמוק, שנועד ליצור ריקודי פירוטכניקה מבוססי עשן ולייזרים).
 • דמויות חדשות: שוג'ינקו (Shujinko - ביפנית: צנון כבוש), רקדן זקן שהוטעה בעבר בידי אונגה ואשר ניתנה לו היכולת להפוך לרקדנים אחרים, בדומה לשאנג טסונג; דאריוס (Darrius), מנהיג המחתרת בממלכת הסדר (Order); קוברה (Kobra), חניך בלהקת הדרקון השחור, חסר רחמים וצמא תהילה; קירה (Kira), חניכה חרדיה שהסתננה להדרקון השחור, נשלחה על ידי קאבאל; הוטארו (Hotaru), רקדן מממלכת הסדר, נשבע אמונים למלך הדרקונים; דאיירו (Dairou), לשעבר תלמידו של הוטארו, כעת רקדן שנשכר על ידי דאריוס להשפיל את הוטארו בריקוד טוב משלו; אשרה (Ashra), שדה המחפשת כפרה בכך שרוצחת שדים, רודפת אחר ארמק ונוב סייבוט, ומסתננת לתחרות בכדי לנצחם בריקוד; האביק (Havik), משרת הכאוס, הציל את קאבאל ממוות. מחפש להחיות את שר-קאהן; אונגה (Onaga), מלך הדרקונים, הקיסר הראשון של העולם החיצון.

בגרסת ה-Gamecube ניתן לשחק גם בגורו ושר-קאהן.

Mortal Kombat Armageddon

טייבן מסיים ריקוד מול רקדני הברייק דנס. מתוך מורטל קומבט ארמאגדון.

המשחק האחרון בסדרה שיצאה לקונסולת משחקים PS2. מאגד בתוכו את כל הרקדנים מכל משחקי מורטל קומבט שאי פעם יצאו, כאשר החיסרון היחיד שמורגש כאן הוא היעדרם של המהלכים הסופיים (Fatality) שהיו מנת חלקם של הדמויות במשחקים הישנים. היות ומדובר במעל ל-60 שחקנים, הרבה נחסך מהמשחק עקב חוסר מקום, לכן לכל דמות יש סגנון ריקוד אחד (בניגוד לשני המשחקים האחרונים MKDA ו-MKD).
העלילה בעיקרה אף היא לוקה בחסר, כיוון שבאופן בלתי מוסבר ושמבטל את יתר העלילות בעולם מורטל קומבט, עצם קיומם וכוחם של כל הרקדנים מאיים ליצור קרע בממלכות. לכן, פירמידה עולה ממעמקי האדמה כאשר בראשה פורצות להבות. הרקדנים, סקרנים לגלות מה עומד בראשה, מתחרים ביניהם כדי להגיד לסופה, שם נגלה אליהם בלייז, רקדן היפ הופ אימתני שנוצר בידי האלים בכדי לרמוס תחתיו את מירב הרקדנים שרק יוכל. רק אלה שירקדו טוב ממנו יוכלו להמשיך לרקוד (בפלטפורמת המשחק הבאה...).

 • דמויות חדשות: טייבן (Taven) ודאיגון (Daegon), שני אחים שדיעותיהם מנוגדות זו לזו. טייבן מאמין בריקודי בלט קלאסי, ודיאגון במודרני; סארינה (Sareena), שמכרה את נשמתה לאלים בכדי לקום מכסא הגלגלים ולחזור לרקוד; קמליון (Chameleon), רקדן מסתורי בעל כוחותיהם של כל רקדני המחול המודרני.

במשחק זה דמויות אשר לא עברו את השינוי הגרפי של MKDA ו-MKD מקבלים כעת מראה משלהם (בעיקר הלוחמים מ-MK4): שינוק, רייקו, סקטור, פוג'ין, ג'ארק, קאי, ריין, שר-קאהן, שיבה, סטרייקר.

הסרטים וסדרות הטלוויזיה

בשנים 1995 וב-1997 יצאו (בהתאמה) שני סרטים המבוססים על עולם מורטל קומבט על ידי חברת ההפצה Treshold Entertainment, שעקבו אחר עלילת שלושת המשחקים הראשונים בסדרה. הסרטים אמנם לא קיבלו ביקורות טובות, אך הניבו רווחים נאים (הסרט הראשון גרף 500 מליון דולר בארצות הברית ו-125 מליון דולר ברחבי העולם בעוד המשכו גרף רק 35 מליון, 435 אלף, 250 דולר ו-43 סנט בארצות הברית ופחות מזה בשאר העולם) ועזרו לבמאי פול אנדרסון (שאחראי מאוחר יותר לסרטים כדוגמת Resident Evil, Alien Vs. Predator ו-Dead or Alive, כאשר שני האחרונים מבוססים אף הם על משחקי מחשב) ולשחקן רובין שואו בקריירה. שמועות צצות בדבר סרט שלישי בסדרה אך עדיין אין פרטים.
כמו כן שודרו שתי סדרות טלוויזיה דוקומנטריות מבוססות מורטל קומבט. האחת, Defenders of the Realm, שודרה ב-1996 ועקבה אחרי חייהם של הרקדנים שהודחו במשחקים הראשונים, מה הם עושים היום ומה היו עושים לו היו יכולים להמשיך ולהופיע, והשנייה, Mortal Kombat Conquest, ששודרה בשנים 1998 - 1999, הביאה את קורותיו של הרקדן קונג לאו וחבריו סירו וטז'ה במאמצם להוציא DVD של ריקודיהם ולהפיצו בעולם (אחרי שהפיצו קטעים בyou tube. הסרט התיעודי מאוד תרם למכירות ה-DVD, שעלה בעקבותיו במצעד סרטי ה-DVD, ונהיה לסרט הנמכר ביותר בעולם, למעט רב המכר הגדול ביותר של כל הזמנים, הלב. המיוחד בסדרה היו הכוריאוגרפיה המרשימה וכן מגוון הדמויות שאיכלסו הן את העולם החיצון והן את ממלכת הארץ. שתי הסדרות שרדו עונה אחת בלבד, ונורו בעקבות חשד בבגידה בפרק הסיום של עונה זו. גופותיהן טרם נמצאו.

ראו גם

קישורים חיצוניים

אתרים רשמיים:


אתרים אחרים: