גיטרה

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
נגן גיטרה בתחילת דרכו. משתמש בכוחו של שיערו בכדי לשפר את אופי הנגינה. הרבה גיטריסטים איבדו את שיערם בגלל המנהג.
"כן..אמור להיות לי משהו כזה.."
~ ג'ימי הנדריקס על גיטרה
"לאחוז אותה בצוואר ולדגדג אותה בחור"
~ משה קצב על ... גיטרה או על המזכירה שלו?


הגיטרה היא כלי מיתר, המשמשת בסגנונות מוזיקה פופולרים רבים כמו מטאל, רוק, בלוז, קאנטרי, פולקה ודיסקו. לגיטרה בדרך כלל יש 6 מיתרים, אבל ניתן למצוא גם גיטרות בעלות 7, 8, 9, 1, 12, 13, 17, 23, 27, ו42 מיתרים. הגיטרות בדר"כ עשויות מעץ, ממתכת, מאבן, מעצמות ומהאפר של קית' ריצ'רדס.

לאדם המרעיש המנגן בגיטרה, קוראים גיטריסט.

קובץ:Hemi Kereah.jpg
מה אמרתי לכם?

היסטוריה

קובץ:יוניבלוך.jpg
לינוקסאי משתמש בגיטרה. וכובע.

הגיטרה היא כלי הנגינה הראשון שידוע בתולדות האנושות. כל כלי הנגינה שיש כיום התפתחו מהגיטרה מלבד הדרבוקה. הגיטרה הראשונה הומצאה כאשר ג'ימי הנדריקס ושבתאי צבי ניפגשו והמציאו את גיטרת האוויר. גיטרת האוויר דומה בצורתה ובצלילים שלה לגיטרה שאנחנו מכירים היום, מלבד העובדה שהיא עשוייה מאוויר ואת הצליל שלה יש לדמיין. שנים רבות לאחר מכן, במסגרת פעילותה המסיבית של מועצות הברית לצמצום יערות הגשם בעולם, החלו לייצר את הגיטרות מעץ. יש הטוענים שסוגי העץ השונים הם קובעים את הצליל של הגיטרה, וגיטרות בעלי עץ איכותי נשמעות טוב יותר. אומנם מדובר רק בתרגיל שיווקי של תעשיית העץ. העצים מהם נהוג להכין גיטרות: אלון, במבוק, פיקוס, תאנה ואבוקדו.

אופן הנגינה

בניגוד לרוב הכלים האחרים, בהם נדרש מהנגן להתאמן ככל האפשר כדי להשתפר, בגיטרה, על הנגנים לגדל את שיערם. ככל שהשיער של הנגן יותר ארוך ומבולגן, כך הוא מנגן יותר טוב. נגני הגיטרה הטובים ביותר מספרים כי גם המנעות מחפיפת השיער, משפרת את הנגינה באופן ניכר. בד"כ נהוג לקרוע את כל מיתרי הגיטרה בזמן הנגינה, שכן בנגנים המקצועיים יותר נוהגים גם לדפוק על הגיטרה עד לשבירה, וללוות את נגינתם בצרחות טיפוסיות וחסרות משמעות.

סוגי גיטרות

גיטרה קלאסית

גיטרה המשמשת נגנים בסגנונות: קלאסי, מודרני, מזרחי, ראפ, רוק ברווזוני ובלוז אוזבקיסטני. הגיטרה הקלאסית הומצאה לראשונה באוזבקיסטן ומשם התפתחה לדרום ברווזיה (ראו ערך ברווז גומי) ,הנגן הברווז המפורסם שניגן בגיטרה זו בתחילת דרכה הוא דיוויד ברווזה (ראו ערך ברווזן פלצן רגליים) צורתה של גיטרה זו השתנתה מאז נפילת שלטון הבוורזונים והתחילה להיבנות בצורה כזאת שיהיה קשה יותר לנגן, כדי להמעיט את הברווזים שנשארו בעולם ולהעלים את הרוק הברווזוני.

גיטרה אקוסטית

הגיטרה האקוסטית היא התפתחות אבולוציונית של הגיטרה הקלאסית. בניגוד למיתרי הגיטרה הקלאסית שעשויים משקיות ניילון, מיתרי הגיטרה האקוסטית עשויים מחוטי תייל. הגיטרה האקוסטית משמשת לשני סגנונות עקריים, בלאדות רוק ומוזיקת פולק. מלבד זאת היא גם משמשת ככלי נשק שימושי, המתופעל באמצעות מכה חזקה על הראש של הקורבן ע"י גוף הגיטרה.

גיטרה חשמלית

גיטרה העשויה ממתכת, ניתנת להתחבר למגבר להפעלת אפקטים והגברת הקול. לגיטרה חשמלית אפשרות לאפקט מלוכלך, הגורם למיתרים להיפרט על דעת עצמם ו/או מגע עם האוויר (ראה ערך אייסי דיסי).

גיטרת אוויר

גיטרה המשמשת נגנים בדר"כ כאשר הם מאזינים במקרה למוזיקה, ואין להם את גיטרה זמינה. כאשר הם נכנסים לקצב של השיר, הם מתחילים לעשות תנועות עם הידיים בדומה לנגינה על גיטרה. גיטרת האוויר דומה בצורתה לגיטרה רגילה, מלבד העובדה שהיא עשוייה מאוויר, חמצן, פחמן דו חמצני, גופרית, קרינה רדיו אקטיבית, ועוד.

גיטרת שני צווארים

גיטרת שני הצווארים היא עיוות גנטי של הגיטרה החשמלית מכיוון שנוצרה בצ'רנוביל. משמשת בכדי לנגן גם סולו וגם ליווי באותו זמן. כלומר, צוואר אחד משמש לנגינה של סולויים והצוואר השני משמש לנגינה של אקורדים. בגיטרה זו מנגנים כמובן רק גיטריסטים שיש להם ארבע ידיים לפחות (גם כן נוצרו בצ'רנוביל..או מקסימום מייד אין צ'יינה).

גיטרה בס

גיטרה בס (מאויית גם באס, או באסה) היא גיטרה המשמשת נגנים בעלי כישרון קטלני ומוגזם, או עודף כישרון מוזיקלי. בעוד שרוב הגיטריסטים אינם יכולים לנגן בגיטרת הבס, הבסיסטים מסוגלים לשלוט בשישה מיתרים כמו בארבעה מיתרים, ולכן גיטרת הבס עוצבה במיוחד עבורם, והיא בעלת 4 עד 6 מיתרים. למרות שבגיטרה בס יש רק 4 מיתרים, היא מעוצבת בצורה יותר גדולה מהגיטרה הרגילה, וזאת נובע מהרצון של הבסיסטים להיות בעלי "כלי" ארוך ועבה יותר משאר חברי הלהקה (מה שבדרך כלל נכון). כמו כן הבאס (או הבאסה) הוא הכלי הכי נשמע, משמעותי ומגניב בשיר, ומכאן נובע חוסר כשרונם של הבאסיסטים להיות חנונים, והם מצטרפים ללהקות כדי להפוך אותן למגניבות ביותר. הבסיסטים הם המגניבים יותר - אחריהם הזמרים אז הגיטריסטים ורק ממש אבל ממש בסוף יש את המתופפים. בדרך כלל הבסיסטים הם הכי נחמדים מכיוון שהם מטפלים במתופף (האוטיסט בלהקה) למרות הקוליות שלהם.

הגיטרה כיום

כיום, הגיטרה נמצאת בשימוש בעיקר על ידי יצורים הנקראים בשם "ילדי סנטר", אחד המנהגים המקובלים על ידי ילדי הסנטר הוא חיזור באמצעות נגינה בגיטרה. בתקופת הפריחה המינית שלהם ילדי הסנטר קונים גיטרה ולומדים לנגן בה שני אקורדים, בדרך כלל את האקורד C ואת האקורד X מינור. ילדי הסנטר כותבים שירים שמדברים על נושאים כמו אהבה, שנאה ואונס ילדים, ומתיישבים במרכז החברתי שלהם הקרוי "הדיזינגוף סנטר" בניסיון למצוא נקבות מהסוג שלהם. בסוף תקופת החיזור הזכרים הופכים למפורסמים בקרב הנקבות, בעוד שהנקבות משקיעות את כל חייהם ברדיפה אחר הזכרים וניסיון לקבל חתימה על השד. בקרב נגני הגיטרה כיום נמנים כמה יחידי סגולה, שיודעים באמת לנגן על הגיטרה(פנגווין מלמסטין), הנגנים האלה נדחקים לשולי החברה ובדרך כלל מתקיימים מפיסות לחם שזורקים להם ילדי הסנטר, דוגמא טובה לנגנים כאלה הם , קובי פרץ ושרה פיילין, שהחליטה להפסיק לנגן ולהתרכז בקריירה שלה בתור מנהלת סניף מקדונלדס באלסקה פוליטיקאית.

נגני גיטרה מפורסמים

מושיק עפיה

צוף פולק

ליל ווין

עומיניאר (סולן להקת גיי סבא)