מיוז

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"הא?!"
~ ת'ום יורק על מיוז
מיוז
Muse.jpg
מימין לשמאל: כ. וולסטנ, מ. ס. ויי, ד. הווארד.

מקור לטביה

שנות פעילות 1981—היום

ז'אנר מוזיקה מזרחית-דיכאון
רוק מתקדם
מוזיקה חסידית
אימו

חברת תקליטים הליקון

חברי ההרכב מאט-סלאמי ויי - שירה, גיטרה ופסנתר
דומיניק הווארד - תופים וגיטרת אוויר
כריס וולסטנ-משהו - גיטרת בס

אתר {{{אתר}}}

מיוז (Muse) או 'מוזה' היא להקה שנוסדה בידי בנו המורד של ז'ראר ויי, מאט-סלאמי ויי ות'ום יורק.

שמה של הלהקה, "מיוז", נבחר לאחר שהסתבר כי שם זה תמיד יימצא מעל שמה של להקתו של אבא ויי, מיי כמיקל רומנס, ברשימות אלפבתיות.

ביוגרפיה

הלהקה קמה בשנת 1994 בדבון שבאנגליה. מת'יו בלאמי סיפר כי נמאס לו לחיות תחת צילו של אביו, והחליט לעזוב את צרפת לטובת לטביה על מנת להקים להקת רוק אלטרנטיבי. חברו הקרוב, ת'ום יורק החליט להצטרף אליו כי

"צרפת משעממת, ואני בכלל לא אוהב באגטים"
~ ת'ום יורק על צרפת

(ראיון לטלוויזיה הליכטנשטיינית, 1984). אזרחי צרפת החרימו את ת'ום יורק לנצח מאז.

יומיים לאחר הקמת "מיוז", יורק עזב את הלהקה בטענה ש"מאט חולה נפש". כבר באותו היום פגש מאט בשני לטביים מוזרים שהסכימו להצטרף ללהקה מכיוון שלא דיברו אנגלית ולא הבינו את דבריו של סלאמי-ויי כהלכה באומרו "נעשה כיף ביחד": דו-מיניק הווארד - מתופף מוכשר שעד היום לא ידוע אם הוא גבר או ילדה בת 10; והבסיסט כריס וולסטנ-משהו - ששם משפחתו המלא כנראה ישאר כחידה לנצח.

בתחילת דרכם ניגנה הלהקה מוזיקה חסידית, סגנון שהתברר במהרה כלא מסחרי. הווארד ווולסטנלוסטסטנן מכרו את כל הבקר והצאן שהיו בבעלותם כדי שהלהקה תוכל להקליט את שני אלבומיה הראשונים - "שיו ביזיון" ו"האוריג'ינלי והסימטרי". שני האלבומים כשלו (אם כי השני כן נכנס למקום 127 במצעד האלבומים הלטבי בשבוע מסויים בשנת 1986. שבוע אחר כך הוא כבר יצא מהטופ 1000).
עקב כך חברי הלהקה מצאו עצמם רעבים ללחם.

למזלם, באותה תקופה ז'ראר ויי הופיע בלטביה ונחלץ לעזרתם. הוא הציע למאט עזרה כספית על מנת להקליט אלבום נוסף, אך רק בתנאי שיכלול בתוכו גם אלמנטים של רוק מתקדם ואקספרמנטלי. מאט הסכים ולאחר שהצליחו להבריח את כריס ודומיניק אל צרפת בצורה לא חוקית, חברי הלהקה הקליטו שם את אלבומם השלישי, "אבסולוציון". האלבום זכה להצלחה בינלאומית מסחררת ובעקבותיו החלה גם התקשורת הבינלאומית להתעניין בלהקה.

שמועות

סיפורים משונים רבים צצו בתקופה שלאחר "אבסולוציון", בין היתר צצה השמועה ש"מיוז" היא בעצם ניסוי גנטי של להקת רדיוהד שהשתבש (שמועה שבמהירות התבררה כלא נכונה שכן להקת "רדיוהד" החלה לפעול אחריהם, רק בתחילת שנות ה90) וכמו כן השמועה הידועה שסלאמי-ויי הוא למעשה חוצן.

לאחר בירורים רבים, התברר שאולי יש אמת בשמועה השניה שכן ז'ראר ויי, אביו של סלאמי-ויי, סיפר בראיון לעיתון "לאישה" שהוא היה בהריון עם מאט במשך 14 חודשים (שהיו ידועים למעריצי מיי כמיקל רומנס בתור תקופת ההשמנה של ז'ראר) ולא זכור לו מי האם (או האב).

וידוי זה של ז'ראר לתקשורת גרם לקרע בינו לבין מאט.

אחרי אבסולוציון

מאט מצייר על הורידים.

בעקבות הקרע בין מאט לאביו (או אמו?), הוא הפך לאימו לתקופה של כשבועיים. בתקופה זו, בין היתר, צבע מאט בשחור את קווי הורידים שעל זרועותיו ואיים שיתחיל לחתוך, וגידל קוצי דורבן במקום שיער.

באותו הזמן החל דומיניק, שעובד כפסיכולוגית ילדים בשעות הפנאי, לכתוב שירים לאלבום חדש, במחשבה שזה יוציא את מאט מהאימוזציה.

כשזה לא עזר, מאט נסע לישראל כדי לבקר בדיזינגוף סנטר (הידוע גם בתור מקדש ומקום עליה לרגל לאימואים מכל רחבי העולם) אך בדרכו לסנטר פגש בערס צעיר ששמו אינו ידוע למערכת והשניים נהיו זוג. מה שכמובן עודד את מאט לחזור לצרפת ולעבוד יחד עם דומיניק וכריס על אלבומם הרביעי, "חורים שחורים ינעל אבוק".

אלבום זה מכיל ברובו מוזיקה מזרחית וכן ניתן למצוא בו דואט עם להקת טיפקס בשם "אור כוכב". יש הסבורים כי ניתן למצוא באלבום גם מסרים חבויים שמובנים רק לחייזרים, חובזות ודולפינים.

אחרי אלבומם הרביעי יצא אלבום הנקרא "ההתנגדות", רובו מדבר על חייזרים והשתלטות עולמית.

בשנת 2012 הוציאו אלבום שנקרא "החוק השני", אלבום בסגנון סיני מטוגן, כך סופר בריאיון עם דו-מיניק. מעריצים טוענים שאלבום זה הוא מאכזב, ואפילו קרו מקרים שמעריצים התנפלו על חברי הלהקה וסקלו אותם בתפוחי אדמה בדרישה שיחזרו לנגן מוזיקה מזרחית, בתגובה סלאמי ווי אמר שחברת התקליטים חייזרים כפו עליהם את זה והם יחזרו לסגנון המקורי בהמשך.

מתיתיהו רועה הצאן ומזל"טים

בשנת 2014 החליטו סלאמי ווי וחבריו להתחיל להקליט אלבום חדש, לאחר שאכזבו את מעריציהם באלבום "החוק השני". אלבום זה יצא בשנת 2015 תחת השם "מזל"טים" ומכיל ברובו שירי מזרחית ופואמות בתאילנדית. באותו הזמן החל מאט לגדל כבשים כדי לכסות על עלויות תחביבו החדש, ניפוץ גיטרות. אך עם הזמן נקשר רגשית לכבשיו, אירח אותם בשירים ואפילו צייר אותם על הגיטרה שלו (שהוא הולך לנפץ).


דניאל דוג ופיליפ לסטרין

דניאל דוג ינשוף ופיליפ לסטרין ידועים כבין מעריצהם היחידים של מיוז. דני נולד בשנת 2006, זאת הסיבה להיותו אימו מסריח שמאוהב בפיט וונץ. פיליפ לסטרין הוא יוטיובר (יצור הנוהג להעלות סרטונים לאתר "אתה צינור" ולפעמים גם מתפרנס מכך), שם הערוץ שלו הוא "מת'יוסלאמיתעשהאותיאניהומו" דני מספר על פיליפ שכל יום לפני השינה הוא מנשק את מת'יו המחמד שלהם ומשמיעה לו שירים של מיוז. דניאל ופיליפ יצאו מהארון כזוג בשנת 2001 ומתגוררים כיום שבתל אביבוש.

ואף נכתב עליהם שיר "Fillip" מתוך אלבומם הראשון "שיוביזיון". לאחר שהחליט פיליפ להקשיב לשיר יצא בזעם נגד סלאמי ווי על כך שכתב את שמו בשגיאות כתיב, לאחר שהעלה על כך סרטון לאתר אתה צינור נעלמו עקבותיו.


טריוויה

  • ז'ראר ויי העניק לבנו מאט את שמו השני בשל חיבתו הרבה לנקניקי סלאמי. חיבה זו הייתה כה עזה עד שבמהלך הריונו הוא קבע שיא באכילת 500 נקניקי סלאמי ב-2 דקות.
  • סלאמי-ויי ניסה לשבור את השיא של אביו באכילת סלאמי 18 פעמים ונכשל ב20 פעמים מהם.
דומיניק ומאט רבים על תשומת לב הקהל.
  • מיעוט הבעות החיבה ההומו-אירוטיות בהופעות הלהקה נובעות מהעובדה שבהופעות סלאמי-ויי והאוורד רבים ביניהם על תשומת הלב מהקהל. דו - מיניק בדרך כלל נמצא על במה גבוהה, מלאה באורות; בעוד שמאט מופיע עם מכנסיים כסופים הגורמות לאפילפסיה ומחלות לב. מי שמצליח להחזיק את עצמו מלבהות במכנסיים של מאט בדרך כלל מת מרצח המוני שנעשה בזמן שהלהקה מופיעה עם השיר Knifes of Cydonia.
  • כשאין להם מילים חכמות לכתוב, מאט נוטה לצעוק ולמלמל מילים שלא קשורות לשיר, כגון "שירותים", "במבה" ו"אהוד ברק" בתקווה שלא ישימו לב ושלא יאשימו אותם במיעוט קטעי שירה.
  • דומיניק הווארד עבדה במכון יופי בלטביה לפני הצטרפותה ללהקה. לקוחותיה סיפרו כי היא הייתה עדינה וחיננית.
  • בין האנשים שכבר הודו כי הם מפחדים מ"מיוז" תוכלו למצוא את צב הנינג'ה לאונרדו דה וינצ'י ואהוד ברק שסיפר בבכי לחדשות ערוץ 2 שהוא מעולם לא פגע בהם והוא לא מבין למה הם מזכירים אותו בכמה משיריהם.
  • ובין מעריציהם של הלהקה אפשר למצוא את שמעון פרס ומשה דץ, שנעצר בזמן שעשה פוגו בהופעה של הלהקה בנצרת עילית.

ראו גם