זוכה איןוויזיון
ערך מופלץ

לד זפלין

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
Einvision Simbol.png הערך "לד זפלין" ניצח בתחרות האיןוויזיון 2014! בקטגוריית הערך ההזוי ביותר


"הם יפלו מהר כמו ג'חנון ספוג שמן"
~ דארת ויידר על לד זפלין
לד זפלין
A.GIF

חברי הלהקה בביקור שורשים בצנעא

מקור תימן

שנות פעילות 666-יום הדין

ז'אנר בלאק מטאל
מוזיקה מזרחית
מוזיקה קלאסית
דיסקו חסידי
אימו

חברת תקליטים סמי ובניו

חברי ההרכב ג'ימי חתוכה - גיטרה
רוברט חתוכה - שירה, טלפון, קולות של אורגזמה
נפוליאון - גיטרת בס, קריאות מגלומניה
בונזו - תופים, נביחות

אתר לד12


לד זפלין (גחנון ספוג שמן בתימנית) היו להקה תימנית ששילבה סגנונות מוזיקה רבים בשיריהם. חברי הלהקה: ירמיהו דף, הרב ברט צמח, יוחנן-שאול יונה (המכונה שיו! נס!), והמתופף יהונתן עצמבשרלבן המכונה בונזו. עם השנים, התבררו זהויותיהם האמיתיות של מקימי הלהקה, כפי שתוכלו לקרוא באריכות בפרק: 'תולדות הלהקה' בהמשך. אנו, חברי מערפת איןציקלופדיה מאחלים לכם 'בהצלחה', וגם 'בברכה'.


היסטוריה

הערת המערפת: זהו הקטע שקראנו לו קודם "תולדות הלהקה" (אמנם "בתוך גרשיים" כפולים ולא ב'גרש בודד' אבל "זה לא באמת משנה").
הערת המערפת: הערת המערפת הקודמת היתה אמורה להיות בקטן, אך חלה טעות ועמכם השמיכה

הלהקה הוקמה ע"י ג'ימי חתוכה היהודי, שהיה גיטריסט להקת אופת' התימנית. בהתחלה חתוכה בחן את עמיר פרץ בתור סולן הלהקה, שהגיע משוודיה הרחוקה. אך פרץ הועף מהלהקה לאחר שבועיים לאחר שנמצאו במזוודתיו חוברות קומיקס של בובספוג בעלי תוכן אנטישמי. מאוחר יותר הקים פרץ את להקת רד הוט צ'ילי פפרס.

יומיים לאחר מכן שמע חתוכה את שכנו החזן, רוברט מעודה (שנולד בשם בועז מעודה), שר בזמן שהוא מתקלח ונדהם מכשרונו. חתוכה צירף את מעודה בתור סולן ואת כלבו ובן דודו של מעודה, בונזו, בתור מתופף. במהלך טיול בעיראק, חתוכה מצא באסיסט ללהקה, נפוליאון.

בתגובה להקמת הלהקה, מתופף להקת אופת' הותיקה, דארת ויידר, אמר שהם יפלו מהר כמו ג'חנון ספוג שמן. בשנת 666 הוציאו לד זפלין את אלבומם הראשון ששילב סגנונות מוזיקה רבים כמו בלאק מטאל, מוזיקה מזרחית, מוזיקה קלאסית ודיסקו חסידי, כשהכל מבוסס על זרם האימו. לאחר צאת כמה אלבומים מצליחים, יצא אלבומם "ג'יבריש", שהכיל את שירם המפורסם ביותר, "מדרגות לגן הג'חנון". שיר האימו הזה שילב סגנונות כמו בלאק מטאל, רוק מתקדם, טראנס ודיסקו חסידי.

לאחר הצלחת האלבום "ג'יבריש", עלתה הפופולאריות של לד זפלין. הם נודעו בזכות ההופעות האנרגטיות שלהם, בהם רוברט מעודה הכניס דימויים של מין ואורגזמות, ונפוליאון התבלט בקדמת הבמה כשהוא שר בקולי קולות וזועק מילים שלא קשורות לשיר, שנושאות תוכן על עצמו ושרצונו להשתלט על העולם. חברי הלהקה התעלמו מכך, והתוספת הזו להופעות רק תרמה לפופולריות של הלהקה מצד דיקטטורים וטרוריסטים יהודים, שהיו הרוב בתימן באותה תקופה.

התקופה היהודית

עם תחילת הכיבוש הרמאי חברי הלהקה נאלצו להסתתר במערות בר-כוכבא (שנקראות כך כי שימשו מאוחר יותר את לוחמי בר-כוכבא במלחמתם נגד הרמאים). בשלב זה הם מצאו כתבים עתיקים של רבי שמעון בר יוחאי, שעתיד להתחבא באותה מערה עצמה. הכתב היה זוהר (כיום אנחנו יודעים שהוא היה נגוע בקרינה רדיו-פיקטיבית ומסרטנת, אבל אז הם לא הכירו את זה והאמינו שזה כישוף) אבל הם היו בטוחים שזה כישוף, ולכן התרחקו מהם ולא קראו את הכתבים העתיקים. (כאלף שנה מאוחר יותר בעיר צרפת שבספרד כתב יד זה נתגלה שנית, אבל בגלל שהוא כתב יד של רופא, אף אחד לא הבין אותו והוא נגנז שוב). מה שקרה אחר כך נתון במחלוקת בין הארכיאולוגים. נמצאו התקנים ריבועיים קטנים שנחבשו על ראשי שוכני מערות קדומים אלו. הסברה הרווחת היא שהמתקן שימש כפנס זוהר, מעין פנס כורים קדום הפועל על זוהרו של זרחן. על השק בהם נמצאו ההתקנים היה רשום "זפלין של ראש", ומתחתם: לד'. ישנם חוקרים הטוענים שמשמעות אותיות אלו בהקדשה טקסית, בו פנסים אלו ניתנו מתנה לשם שמים. אחרים טוענים שמדובר בתאריך הקשור לספירת העומר. (באותם שנים טרם חגגו את ל"ג בעומר, ולכן נאלצו להסתפר רק בל"ד בעומר, יום שצויין משום כך כאחד מימי השמחה המעטים של הקיץ הממשמש ובא.)

התקופה היהודית השניה ושואת הזפלין

בעקבות שורשיהם היהודים, בשנת תרצ"וג הוחלט לטוס לעיר היהודית הגדולה בעולם, ניו יורק. בזפלין פרצה שרפה נוראית שתועדה במצלמות הטלפונים הסלולריים של אותה תקופה. מכאן הביטוי "הוי דה יומאניטי" (פירוש: כמה היומן הזה איטי!). אנדרטה לזכרם הוקמה בעיירה היהודית זפלין בהשתתפות הרבי מזפלין וכל אנשי חצרו 34 במספר. האנדרטה עוצבה בצורה של מדרגות לעבר השמים. צוות הצלמים של העיתון העברי 'הכרובית' שהגיעו למקום, תמהו על כך שאדמו"ר חסידי משתתף בהקמת אנדרטה, דבר שעד אז לא היה מקובל בקרב יהודים, שהשתדלו להתרחק מפסלים עקב הציווי החד משמעי בעשרת הדיברות האוסר כל פסל וכל תמונה. התברר שכלל לא היה מדובר באנדרטה אלא בהתחלת בניה של בית המדרש החסידי בעיירה. אנדרטה זו ניצבת בזפלין עד ימינו אנו ומשמשת עדות אילמת ועצובה לתקופה שהיתה ואיננה עוד. חברי הלהקה למדו את הלקח, ויותר לא טסו בזפלינים. הם רכשו כרטיסים ויצאו להפלגה באוניה הבטוחה בעולם: הטיטאניק.

מותו של בונזו

ביום אפל בשנת 1981 נסעו חברי הלהקה לפסטיבל התימניאדה המסורתי שהתקיים ברחובות ושם נכנסו לפאב התימני הנודד. בפאב הם שתו כמויות גדולות של מיץ גת, ועישנו גראס בצוותא, בונזו שהיה חובב גדול של מיץ גת ועישון שתה באותו אירוע כ 58 כוסות מיץ גת ועישן 12 ראשי נרגילה! כתוספת הוא הזמין גם רולים של ג'חנון נוטף שמן לפי המסורת. באמצע גלגול הג'חנון עם הגראס נפל בונזו על ריצפת הפאב והתחיל לפרכס ולשיר את שירי אוייב הלהקה המושבע. חברי הלהקה המודאגים ניסו לעזור לו ואף התפללו לאלוקיהם שיחוס על מתופפם הדגול. מדעני מטא-פיזיקה טוענים כי אלוהים לא נענה להם מפני שהיה שקוע בלגימת קפה שחור ומשחק שש בש עם זוהר ארגוב. לאחר חצי שעה של פרכוסים ובאמצע "אהבתיה"-בדיוק במילה "פתאום"- בונזו נפח את נשמתו והחזירה לבוראה.

חברי הלהקה ההמומים החליטו למכור את גופת בונזו ללהקת פינק פלויד שביקשו השראה עבור שירם "וויש יו וואר היר" העוסק בהתעללות בגופה. בכסף הם הקימו אנדרטה לזכרו שהייתה עשוייה מעלי גראס מעושנים ומקלות תופים בצורת ג'חנון.

הלהקה מתפרקת

בשעות האחרונות של הלהקה היא סבלה מבעיות בריאות וכאבים במפרקים. הראשון שהתנדנד היה לד עצמו, שעל שמו הלהקה, לאחר שקיבל הזמנה להצטרף לאחד מסרטיו האפיים של אחיו טשארלי זפלין הידוע מהסרטים האילמים המכונים בטעות "צרלי צפלין" אף שמעולם הוא לא הביע עליהם חרטה וגם מעולם לא הצליח לצוף או להמריא. חבריו ללהקה הודיעו שהופעה בחליפה שחורה וכובע שחור עגלגל אינם מתאימים לאוירה שרצונם ליצור, אך הוא התעקש להלך על הבמה בהליכה מתנדנדת. בסופו של דבר זה עורר את תשומת ליבה של המשטרה, שהיתה אמורה לערוך ביקורת פתע, אך לא היו להם ניידות.

בשל מותו של המתופף האחד והיחיד החליטו נפוליאון ורוברט לפרוש מהלהקה, ולהקים את "צמד רעים" (Two happy friends) שהיה כמובן שם כיסוי למועדון סאדו-מאזו תימני בפאתי דרום תל אביב. שם גם ניגנו מידי פעם את שיריהם המפורסמים:

 • "כל כך הרבה חילבה" (Whole lotta hlove)
 • "רוק אנד רול (ג'חנון)"
 • "מדרגות לגן הג'חנון"
 • "הדאזדי ויובל המבולבל" (Dazed and confused)
 • "מותק, אני הולך לעזוב אותך"
 • "שיר המהגר התימני" (The immigrant song)
 • "הקרב של עברי החמור" (The battle of everyhamore)
 • "מה זה הג'חנון הזה ומה בחיים לא תעשי" (What is and what should never be)
 • "מתי שלוי נשבר בחקירה" (When the levee breaks)
 • "אני כלב שחור" (Bonzo)
 • "ימי ריקודים תימניים" (Dancing days)
 • "טיים טובה טיים רעה" (Good times bad times)
 • "כושמיר"

כיום

בסופו של דבר, לאחר שהמועדון נכשל וג'ימי מונה לתפקיד שר הבריאות בממשלתו של אהוד אולמרט. שאר חברי הלהקה נעלמו בג'ונגלים העתיקים של תימן ולא נמצאו לעולם. כיום לד זפלין מוגדרים כלהקה קלאסית-פסיכודלית-מטאפיזית-אקסביהיוניסטית שאותה שומעים היפים תימנים וזקנים טרחנים שחושבים שהם היפים תימנים, ידוע בקרב הקהילה המדעית שהסיבה לכך היא השפעת החומר האפל שהוסתר בין תוי שירי הלהקה וגרם לכל מאזיניהם להפוך בגיל 70 לזקנים טרחניים שחושבים שהם היפים תימניים ולחלופין להפוך להיפים תימניים שחושבים שהם זקנים טרחנים ואוהבים לאכול ג'חנון ולשתות מיץ גת כאמור בשיר "מדרגות לגן הג'חנון".

עדכון ברגע האחרון!! שרה, אשתו של זפלין, מושלת אלסקה והאיים הסיביריים החליטה לרוץ כסגנית נשיא ארה"ב, ולא נותר לנו אלא לאחל לה הצלחה.-- נעדר | נוכח.• ב' בתמוז ה'תשע"ו • 09:38, ביולי 8, 2016 (UTC)

ראו גם

Chamin.JPG (למופלצים נוספים) העמידו ערך להפלצה או הצביעו למועמדים קיימים כאן!