דבלין

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
דאבלין
Baile Átha Cliath
Dublin-8383.jpg
נופה היפיפה של דבלין
מדינה Flag of Ireland.jpg אירלנד
ראש העירייה מישהו שיכור
שטח 14.198475632904 קממב"ר
תאריך ייסוד ה-1 בספטמבר 1939
קידומת DA


דבלין היא טקילת אירלנד (באופן אירוני למדי, כיוון שאירים שותים רק בירה) המשמשת כאחת מהטקילות היפות באירופה ליד איסטנבול, מוסקבה ופתח תקווה.

היסטוריה

מאמינים שדבלין הוקמה במהלך ימי הביניים על ידי ויקינגים שחיפשו מקום לפרוק את עולם המיני. למזלם, ליד החוף של אירלנד היה בית בושת בשם "בית הבושת של מולי מאלון" ושם החליטו להקים את מחנהם לפני היציאה לדרך שוב. לצערם, בדיוק לפניהם ביקרה במקום בריטני ספירס והם כולם נדבקו באיידס, לכן בחרו להקים את כפר חולי האיידס הראשון בהיסטוריה באותו מקום. מה היה שמה של דבלין באותה תקופה לא ידוע.

במהלך מלחמת העצמאות האירית דבלין הוכרזה כטקילת הרפובליקה האירית על ידי מייקל ג'קסון. ואז נכנסה למלחמה עקובה מבירה[1].

תרבות

מרכז התרבות בדבלין, ובעולם האירי כולו, הוא הטמפל בר, שכונת ענק שמרוכזים בה ברים, מסעדות ובתי בושת מפוארים ומפורסמים רבים. הטמפל בר, שממוקם בדרום דבלין, מהווה את מרכז החיים האירי, בעוד שבימי החול השכונה נראת כאילו נלקחה מעיבוד אירי גרוע במיוחד לסרט על המערב הפרוע, בימי שישי המקום שוקק חיים ומלא בטובים ביותר באירלנד, מקור גאוותם הלאומית, השיכורים.

דבלין מחולקת לשני חלקים: דרום דבלין וצפון דבלין, בדומה לצפון תל-אביב ודרום תל-אביב, ובדומה להם, גם דבלין מחולקת על ידי נהר מזוהם. הצפון-דבלינאים טוענים שהם הדבלינאים האמיתיים, בעוד שהדרום-דבלינאים אומרים "או יה? לנו יש את טמפל בר!!" (ואת המבשלה של גינס). בשלב זה מגיעים מאות שיכורים ממקום לא ידוע ומתחילים לריב, מה שיגרר לקטטה ויביא את המשטרה האירית, שגם היא תצטרף לחגיגה.

אנשי תרבות מפורסמים מדבלין

ישנם מספר מפורסמים דבלינאים רבים, ביניהם אוסקר ווילד, הסופר והמחזאי המפורסם שעזב את דאבלין, תומאס מור, המשורר הלאומי של אירלנד שעזב את דבלין וכמובן, הנרי מק'מילן, הסופר של רב המכר הכלל עולמי דרקולה, שעזב את דבלין. בנוסף לשלושת אלה ישנו את ג'יימס ג'ויס, שכתב את הספר המפורסם יוליסס, שעוסק בגיבורו היהודי, אורלנדו בלום, לאחר שאשתו בגדה בו והוא יוצא לטיול בדבלין. לאחר מכן ג'יימס ג'ויס עזב את דבלין.

פסלים בדבלין

היי מתוק, בא לך ללכת לטמפל בר?

הדבלינאים נוהגים להוסיף פסלים יפיפיים ומושקעים ברחבי דבלין. בין המפורסמים יותר:

  • אוסקר ווילד, הפסל, שממוקם בכפר העירוני בדבלין, מחקה בדיוק מושלם את כשרונו של ווילד להתחיל עם כל דבר שזז.
  • מולי מאלון, פסלה של פטרונית העיר, בעלת בית הבושת שגרם להקמתה, נראת מחזיקה עגלה שבה שאריות הויקינגים שהקימו את העיר.
  • פסלו של ג'יימס ג'ויס, הפסל של הסופר הדבלינאי האהוב ביותר, נקרא על ידי האירים הדבלינאים "השמוק עם המקל" (The prick with the stick).

החוד של דבלין

ערך מורחב – החוד של דבלין

החוד של דבלין הוא חרוט לבן במרכז שדרה מפוארת בדבלין. לא ניתן להכנס אליו, לעלות עליו, ללקק אותו, או לדמיין שהוא איבר מין גדול במיוחד. לכן עוד לא ברור מה סיבת הבניה של החרוט. מאמינים שיפתח בו בעתיד קיוסק.

ראו גם

Bouncywikilogo.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על דבלין.