פורים

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
Kipa.jpg ערך זה שומר מצוות
ערך זה שומר מצוות ואינו נערך בשבת.
Lite5.gifטיפ

"פורים" בגימטריה זה "דברים בטלים" וגם "חנוך רוזן"

"חחחחחחחחחחג פורים חג פורים איזה חג שובב הופ אני כבר לא אני אז מי אני עכשיו?!"
~ ערוץ הופ על פורים


"בפורים אני יכולה לצאת לרחוב כי שמתי מסכה על הפנים"
~ ג. יפית על פורים


"בפורים אנחנו יכולים לצאת לרחוב כי היא שמה מסכה על הפנים"
~ אנשים על ג. יפית


"האוזניים שלי היו בכלל מחומשות..."
~ המן על אוזני המן


"לא היה תקציב למחומשים..."
~ אסתר'קה על מה שהמן אמר


חג פורים הוא חג מתוחכם שבו אלוהים בוחן את טמטום בני ישראל מבלי להשקיע במבחני איי-קיו.

סיפור החג

המלך נחש-בראש, פוקד על אנשיו לרקוד ריקודי הורה המוניים.

ע"פ הכתוב ב"מגעילת אסתר", חי בפרס מלך עשיר, שיכור וחרמן בשם "נחש-בראש" (היסטוריונים טוענים כי שמו האמיתי הוא בכלל ארתחשסתא או חשיארש, וכי השם "נחש-בראש" הוא כינוי שניתן לו ע"י נתיניו, בשם ניסיונותיו הבלתי פוסקים להוציא את מוחו מתוך הגולגולת שלו דרך האף ע"י שימוש בלאסו שנקלע מנחשי גומי). המלך שלט בכ-127 מדינות, מהודו ועד כוש. בשנה השלישית למלכותו, ערך המלך משתה אליו הזמין את כל תושבי הממלכה. ביום השביעי, לאחר ששתה כמעט כל משקה אלכוהולי שקיים בכמויות אסטרונומיות, החליט המלך להזמין למשתה את אשתו ושתי, שערכה באותו הזמן משתה משלה, או כמו שהיא קראה לזה "משתי". הבעיה הייתה שהמלך שיכור הזמין אותה לא כאשתו, אלא כחשפנית שתבדר את הקהל, ולכך ושתי לא הסכימה. נחש-בראש הזועם ציווה להכניס אותה להורג, אולם יועציו אמרו לו שההורג כבר מלא ועדיף להוציא אותה ממנו. וכך, יצאה לכל קצוות תבל ההכרזה על סופה של ושתי, ומקורביה טענו כי מדובר היה בסופה של ממש, לא סערונת אלא הוריקן ענקי.

לאחר שהתפכח משכרונו הבין נחש-בראש את התאוט שעשה, והכריז על תחרות "מלכת היופי", תרתי משמע - המנצחת תזכה בעושר נצחי ובהזמנות להיות אשת המלך. לכל קצוות הממלכה נשלחה ההכרזה על התחרות, שהזוכה בה הייתה, כידוע, בר רפאלי. למרבה הצער, בר מתה יומיים קודם לכן כתוצאה מהרעלת בוטוקס, מה שהפך את הזוכה במקום השני למנצחת: אסתר'קה, המנקה בשירותיו המלכותיים של המלך.

סיפור חייה המרגש והעצוב מאוד-מאוד של אסתר'קה, שבזכותו היא זכתה מקום שני בתחרות

אסתר מרכ-ניע (או בשמה המקורי, הדסה עין-כרם) נולדה בפרס בשנת 470 לפנה"ס, וכבר בלידתה התגלה כי היא סובלת משתי מחלות גנטיות, שכל אחת מהן נדירה כשלעצמה, אולם הקומבינציה של שתיהן נדירה בהרבה: היא יהודייה, ופולנייה. בעקבות המחלה, נאלצה אסתר'קה לעבור לשושן הטקילה, מאחר וריח השושנים והשושנות (ובעיקר הכבשה שושנה) שנישא באוויר העיר נחשב באותה תקופה כתרופה להכל. לצערה של אסתר הקטנה, הוריה היו עניים מדי מכדי לאפשר את הנסיעה שלהם לשושן, ולכן נאלצו לשלוח את התינוקת הצעירה לבדה אל דודה מרדכי ואנונו, המכונה גם מורדי. מרדכי, שסבל גם הוא מהמחלה, נאלץ לגדל את הילדה בביתו הדל, לפרנס גם אותו וגם אותה ולהצליח להתמודד עם תלונותיה הבלתי פוסקות (ע"ע "פולין"). על כן, משהכריזו שליחי המלך כי עליהם לקחת "כל נערה בתולה טובת מראה מרחבי הממלכה" בשביל תחרות "מלכת היופי" שמארגן המלך, מיהר מרדכי לתת להם את אסתר'קה. בתחילה, פקפקו השליחים בהיותה של אסתר'קה "נערה בתולה טובת מראה", אולם לאחר "שוחד" נדיב ממרדכי הסכימו פה אחד כי מדובר בלי ספק ביפה שבנערות. אך בטרם לקחו שליחי המלך את אסתר, מיהר מרדכי להזהיר את אסתר כי אסור לה בשום-פנים-וחד-אופן לחשוף בפני המלך, או בפני כל אדם אחר, את מחלותיה הגנטיות. אסתר הסכימה, ונלקחה להרמון, שם נאלצה לחכות 3 חודשים תמימים למראה בטרם יוכל המלך לראותה. מאחר והבעלים של ההרמון סירב לתת לנשות ההרמון ארוחות חינם (בכל זאת, פרסי), נאלצה אסתר'קה לעבוד קשה בכדי להרוויח כסף, וכך הפכה להיות המנקה בשירותיו המלכותיים של נחש-בראש. לאחר חודש וחצי של עבודה פגשה אסתר'קה את נחש-בראש בתקרית לא נעימה במיוחד שעדיף לא לפרט. זו הייתה אהבה מקקי ראשון, וכך השיגה אסתר'קה את המקום השני בתחרות. אך, כאמור, לאחר מותה של בר רפאלי, הפכה אסתר'קה לזוכה במקום הראשון, ונחש-בראש נאלץ להתמודד עם אשה פולנייה.

מורדי מציל את נחש-בראש מהגורל הגרוע מכל

לאחר נישואיהם של אסתר'קה ונחש-בראש הוזמן מורדי, שהיה מובטל באותם ימים, לראיון עבודה בחצר המלך. במהלך הראיון הוא נכשל בכל השאלות, הפגין חוסר בקיאות מוחלט בדרישות לתפקיד וכישורים ברמה הנמוכה ביותר, השפיל את המראיין, עשה את ההפך המוחלט מהמצופה ממנו, ובאופן כללי עשה עבודה נוראית בהכל. לאחר שהתקבל לעבודה בזכות התאמתו לתפקיד וממש לא בגלל שוחד ופרוטקציות, החל מורדי לשוטט בחצר המלך בחוסר מעשה בלי לתרום לחברה תוך כדי שהוא מקבל כסף על זה שהוא משוטט בחצר המלך בחוסר מעשה בלי לתרום לחברה, בהתנהגות שלא מזכירה אף אחד בכלל. במהלך שיטוטיו ושיטוטיטוטוטיו, שמע מורדי את שומרי הארמון, בדיחה וקרש, מתלוננים על נחש-בראש בטענה שהוא מלך גרוע. הם תכננו לתפוס אותו בלילה ולגרום לו לסבול מהעונש הנורא ביותר שקיים. בנקודה הזאת התחילו בדיחה וקרש להתווכח מה בכלל העונש הנורא ביותר שקיים? בדיחה טען שצריך להרוג אותו, ואילו קרש טען שמגיע לו לסבול בייסורים ועינויים נוראיים. מורדי ניצל את העובדה שהם מתווכחים ורץ לספר למלך מה השומרים שלו מתכננים לעשות. המלך מיהר להעניש את השניים בעונש הבאמת-הכי-נורא-ואיום-וגרוע-שקיים-בכל-העולם-הגלקסיה-היקום-ואפילו-ביקומים-מקבילים: מוות בעינויים (צפייה בערוץ הילדים במשך 24 שעות רצופות לפני הוצאה להורג). מורדי קיבל העלאה בדרגה, הסיפור נרשם ב"ספר אגדות המלך המיותרות והמשעממות למלך שלא מעניינות אף אחד, בעיקר לא את המלך, שקוראים לפני השינה של המלך" וכולם שכחו ממנו.

מורדי וחרמן האגדי

לנחש-בראש היה יועץ טוב לב, מוכשר, חכם ונאמן בשם אחיתופל. הוא מת. לכן נחש-בראש היה חייב למצוא לו יועץ חדש, ולאחר חודשים של מחשבה עמוקה ועשרות אלפי ניסיונות הוא מצא יועץ שעמד בכל הקריטריונים: אביחי מנדלבליט. גם הוא מת. נחש-בראש התעצבן מכך שכל היועצים שלו מתים ולכן הוא לקח את האזרח השנוא עליו ביותר כדי שיהיה יועצו וימות. היה זה כמובן הומר סימפסון. חמש דקות לפני מותו, הגיעה לארמונו של נחש-בראש להקה של גרבילים למחצה אשר הציעה לנחש-בראש הצעה שאי אפשר לסרב לה: נחש-בראש יקבל כיועץ את אחד מבני קהילת הגרבילים למחצה בתור יועצו הנאמן, כזה שיהיה קרוב למוקד השלטון והכוח בממלכה ויוכל להשפיע על כל האימפריה לטובת הגרבילים, ואילו הם בתמורה יקבלו אישור מלכותי לצאת למסע טבח ורצח בכל רחבי האימפריה ולקטול אזרחים רבים וחפים מפשע. נחש-בראש, כמובן, לא היה יכול לסרב להצעה זו, וכך, במהלך ההוצאה להורג האכזרית של הומר סימפסון, הפך המן האגדי ליועצו החדש של נחש-בראש.

להמן היה תחביב מוזר וסדיסטי למדי: הוא אהב לעבור ליד אנשים, לדרוך להם על השרוכים ואז לצפות בהם כורעים ברך בפניו במהלך ניסיונותיהם הנואשים לקשור את השרוכים בנעל שלהם. כל עובדי הארמון שנאו אותו בשל כך, אולם לא היה להם מה לעשות- המן היה יועצו האישי של המלך, וכל מי שהיה מעז לפגוע בו, גורלו נחרץ והוא היה מומת בו במקום. חוץ מזה, המן היה גרביל למחצה, מה שהפך כל פגיעה בו לכמעט בלתי אפשרית. כך המשיך המן להסתובב בארמון ולהפריע לאנשים בלי שייקרה לו כלום, עד שבאחר צהריים אחד, בעוד סוליית נעלו מרסקת את האגלט ה-874 שלו באותו היום, הבחין המן בבחור חדש בארמון. היו לו אף ארוך, אוזניים גדולות למדיי, כיפה כחולה גדולת ממדים שהצליחה רק בקושי לכסות את הקרחת העצומה שלו, והגרוע מכל- נעליים עם סקוצ'ים! המן ההמום בהה בנעליו של הזר בתדהמה ובזעם, ובמהירות של צב גלאפגוס מצוי הוא רץ לאגף המודיעין של הארמון וביקש לבדוק מיהו האדם הזה. שם ענו לו שזהו לא אחר מאשר מרדכי ואנונו. המן הזועם מיהר לספר למלך על היהודי שבא עם נעליים בלי שרוכים, וקיבל ממנו את האישור לעשות מה שבא לו. המן התבלבל מתגובתו של המלך וקלט שאין לו מושג מה לעשות. אז הוא הלך לזרוק קוביות כדי להחליט מה לעשות. הקוביות אמרו לו שכדאי לו להזמין צ'יזבורגר מתפריט הילדים של מקדונלדס. לאחר שאכל צ'יזבורגר וקיבל רעשן מתנה, זרק המן את הקוביות עוד פעם, ויצא לו שש-שש. לאחר שניצח במרס טורקי, זרק המן את הקוביות פעם שלישית, והן אמרו לו שהוא צריך להרוג את כל היהודים ב- י"ד באדר בעזרת צבא הגרבילים למחצה ולתלות את המן על עץ. המן צחק צחוק מרושע והלך לישון כשבליבו ההחלטה שכך יעשה.

כשמורדי ושאר היהודים שמעו על זה, הם שמחו שהם עומדים למות, כי זו הייתה תקופה שכולם היו מאוד אובדניים מסיבה מסוימת, אבל מצד שני, הם לא רצו למות ע"י גרבילים למחצה. הם עשו כל מיני מנהגים פאגניים של אבל כאילו מישהו כבר מת (למרות שאף אחד עדיין לא מת). מורדי אמר לאסתר'קה שהיא חייבת ללכת למלך ולעצור אותו מלבצע את הגזירה הנוראה הזאת, והיא ענתה לו שהיא לא טובה במיוחד בחשבון דיפרנציאלי, אבל שהיא תעשה מה שהיא יכולה. היא הלכה למלך והזמינה אותו ואת המן לארוחה אצל אייל שני, אבל המלך אמר לה שהוא לא הולך לשלם 40 שקל על כרובית ושהוא מעדיף לאכול במקדונלדס. השלב הראשון בתוכנית של אסתר'קה בוצע.

מה?! מה זאת אומרת "קשה לך לישון"?! כשאני הייתי בגילך כבר שירתתי בקרבי! בבריגדות! אה? אתה יודע מה זה לישון באמצע המדבר, בקור, על אבנים חדות, אחרי שבועות של סבל ורעב בבריגדות, בזמן שזרובבל פונדמנטליסקי מתחכך בי מאחורה?! אין לך מושג, נכון? אבל נראה לך שאני התלוננתי?! לא! אנחנו באותה תקופה עמדנו, כן, עמדנו איתן! אתם הדור של היום, אתם חבורה של מפונקים! טפו! בושה! מקבל מיטה רכה וחמימה עם כל הפינוקים ועוד מתלונן שאתה לא יכול להירדם! אתה לא היית שורד דקה ב-47'! עכשיו תחזור למיטה, תקרא ספר או משהו.

אז נחש-בראש חזר למיטה, עדיין מתקשה לישון, אבל הפחד מסבא שלו היה גדול יותר. הוא הוציא מהארון קלסרים עם רישומי מיסים וגיליונות ישנים של מדור הכלכלה ב"פרס היום", אבל עדיין לא נרדם. ואז, לפתע, פתאום (לפתע ופתאום זה אותו דבר), נפלו עיניו על הספר "ספר אגדות המלך המיותרות והמשעממות למלך שלא מעניינות אף אחד, בעיקר לא את המלך, שקוראים לפני השינה של המלך". הוא הרים את עיניו, החזיר אותן למקום ופתח את הספר. זה באמת היה הדבר הכי משעמם שנחש-בראש קרא בחיים. שמח שמצא פתרון, התחיל המלך לקרוא את מה שקרה עם מורדי והשומרים,

מועד החג

חג הפורים נחוג בימים י"ד-ט"ו בחודש אדר או בימים י"ד-ט"ו באדר ב' אם זו שנה מעוברת, ואז בי"ד-ט"ו באדר א' יש פורים קטן, כלומר שום דבר, אבל סוג של תזכורת שעוד חודש יהיה פורים. מכיוון שיומיים לא מספיקים כדי לחגוג, מוסיפים יום לפני כן את תענית אסתר שבה כולם צמים זכר לצום של אסתר וכדי להכין מקום למשלוחי המנות. החג עצמו מתפצל - בכל העולם חוגגים בי"ד, ובט"ו חוגגים בערים מוקפות חומה מימי יהושע בן נון, כלומר ירושלים. הפיצול נעשה כדי לבלבל את האויב. הפיצול מאפשר לאנשים להתחפש עוד יום, ובכך לחסוך למין האנושי את חשיפת פרצופם האמיתי והמכוער.

מנהגי החג

  • אכילת אוזני המן- אוזניו של המן שנתלשו ממנו שוכפלו גנטית ונאכלים ע"י היהודים כזכר לכך שהמן סתם רשע מאנייק.
  • תחפושות- כל היהודים מתחפשים וצוהלים ברחובות, מנהג זה נערך לזכר כך שהיהודים רוצים להעתיק מהנוצרים ומעתיקים קצת מההאלווין.
  • שמחה- היהודים שמחים כנגד רצונם, מנהג זה קשה מאוד לביצוע ע"י הפולניות. מכירות גז הצחוק תמיד מרקיעות שחקים בפורים עקב מנהג זה.
  • להתפלל בבית הכנסת- מנהג שהיהודים עושים בכל חג, אף אחד לא יודע למה. יש המשערים שזה בגלל שמחלקים שם טופו.
  • רעשנים- לפי המנהג הנ"ל, בכל פעם שמצוין שמו של בנימין נתניהו, יש להשתמש ברעשן כלשהו, שזה צעצוע באיכות זולה יותר מהצעצועים שמקבלים עם ארוחת הילדים במקדונלדס כדי להרעיש בכוונה ליד אנשים זקנים.
  • התחפשות לכושים- מנהג אשר מקיימים אותו בגלל שהערך הגימטרי של המילה "כושי" שווה לערך הגימטרי של המילה "פורים".

ראו גם

Bouncywikilogopink.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על פורים.

איןספר:מתכונים/אוזני המן