אפגניסטן

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
תחת הנהלה חדשה
דגל אפגניסטן סמל אפגניסטן
דגל אפגניסטן סמל אפגניסטן
מוטו לאומי "גלעד מקבל בתחת!"
המנון "אוהבים את המלך השלנו גלעד"
יבשת הים האדום גבול הים הסגול
מיקום אפגניסטן
שפה רשמית

אפגנית, כתב יתדות שומרי, ערבית, טליבאנית, פרסית

עיר טקילה

קאבולבול

העיר הגדולה ביותר

ארבעה אוהלים

משטר

ג'ורג' דביליו ערבוש

ראש המדינה

עד 2011-בן לאדן ומאז דודו החמור

דירוג אוכלוסייה

20 מיליארד 4 מוסלמים 1 איראנים 2 אמריקאים 24 מיליון זבובים

צפיפות אוכלוסין

5 אבנים לקילומטר מעוגל

מטבע

אבנים

אזור זמן

345 שנה לפני הספירה

סיומת אינטרנט

אין לנו בית אבל הולך כאן מכות!

קידומת

sand monkeys

"פה יש פיגוע יום כן, יום לא. היום כן"
~ שלט באפגניסטן
"שלום אני צריך רצועת חנק חזקה.. כלב? מי אמר משהו על כלב?"
~ אפגני קונה אביזר לאישתו
"הציונים לקחנו לנו את האדמה"
~ אפגני מבולבל


אפגניסטן (ערבית: العدو الصهيوني, אנגלית: Army Base Number 2) היא דיקטטורה איסלאמית השוכנת בין כמה מדינות ערביות. אפגניסטן היא מדינה מדהימה ביופייה ואחת מהמובילות בעולם בזכויות אזרח, עד כדי כך שנשים מורשות לצאת מהבית בתנאי שהן לבושות כמו נינג'ה וניתן לקרוא ספרים שאינם ספרי קוראן! (ולאבד את העינים לאחר מכן). באפגניסטן גם שוכנת אחת מהאוניברסיטאות המפורסמות בעולם: גיהאדספורד.

היסטוריה[edit]

ימי קדם[edit]

ממצאים ארכיאולוגים חשפו חול שמתוארך לפני כ-10,000 שנים. בקשר לסימני תרבות באזור, הארכיאולוגים עדיין מחפשים. לפני כ-1,500 שנה הגיעו האפגאנים הראשונים על ספינתו של מוחמד שירדה מהשמים והחליטו להקים רפובליקת חול ללא מקלחות והתנגדות נחרצת לקידמה טכנולוגית כמו מים זורמים, ספרים, ומראות. הרפובליקה האיסלאמית של אפגניסטן שגשגה מאות שנים בזכות ייצוא חול משובח לגני ילדים.

הימים בהם רגיעון היה חוקי[edit]

עד שנת 1973 היה שקט באפגניסטן עד כדי כך שכת הטאלבאנים לא השמיע את קולה כלל. המלוכה באפגניסטן פרחה. בשנת 1973 איש מוזר בשם דאוד (דודו) ח'אן, השתלט על המדינה מהתירוץ שדודה של אימא של אבא רבא סבא של בן דוד שלו היה פעם מלך שמה. לפי בדיקת עץ השורשים שהיה חרוט על העץ הכי גדול באפגניסטן שהיה בעצם עשוי מקרטון, התברר שאמת בידיו של דודו ח'אן. אחרי כמה שנים, בשנת 1978 אם לדייק, הקומוניסטים (הרוסים האדומים של אפגניסטן) ערכו לדודו את מסיבת יום ההולדת שלו. זאת הייתה מסיבתההפתעה האחורנה שלו. מלא אפגנים הרביצו לו ודחפו לו מקלות לתחת ובסוף הוא מת. אז עלה לשלטון איזה אחד מחמוד טאראקי. הוא היה המנהיג של הקומוניסטים. באותה תקופה התקוממו הטרוריסטים והגרבילים וטאראקי שנקלע לעימות עם המורדים נהרג. בשנת 1980 הרוסים התעצבנו על האפגנים וביקשו מהם שיתקלחו כבר, כי הריח שלהם מגיע עד לרוסיה. האפגנים סירבו בגלל חששם מקידמה ונוצר משבר חמור בין המדינות. שנה לאחר מכן הנשיא הרוסי סשה השתכר כשיצא עם חבריו לגינה והחליט לפלוש לאפגניסטן. האפגנים ההמומים קראו בתגובה לרמבו שיבוא להצילם, וכתוצאה המקרבות נולד רמבו 3. בזמן הקרבות עוד איש מוזר בשם חפיזוללה (שם דפוק אה? זה באמת תקראו בויקיפדיה באנגלית) אמין ניסה לייצב את המצב אבל הרוסים דפקו לו בקבוק וודקה על הראש ובמבצע חסר תקדים בין החדר של אמין לחדר השירותים שליד, הרגו הרוסים אותו. אז עלה לשלטון עוד מישהו בשם מוחמד נג'יבוללה. הוא היה די נחמד אבל המלחמה המשיכה והיה לו קשה לעמוד ולהתכופף, כמו כן הופיעו אצלו בעיות ברכיים שריתקו אותו לשניצלים של אימא שלו. חשוב לציין שהישראלים והאמריקנים היו עצבניים על הרוסים שלא נתנו להם מהוודקה שלהם ולמעשה תמכו כספית במוסלמיסטים הקיצונייסטיים ועוד דברים שנגמרים באיסטיים וקשורים לאיסלאם קיצוני.

ימים מודרנים[edit]

בשנת 1992 כבשו הגרבילים את אפגניסטן והכריזו על הטליבאן ואל-קעידה שליטי האזור בעוד שבו זמנים נג'יבללה ועוד אנשים קצת פחות קיצוניים מחזיקים באזורים שונים כולל הבירה קאבולבול. בשנת 1996 הגרבלים הגיעו לקאבולבול, נג'יבוללה שבמקור היה גרביל (מצד אביו) ביקש תחנונים וקיווה כי יחוסו על חייו אבל הגרבילים לא סלחו לו על הטבח של 30 בפברואר ולכן רצחו אותו. מאז בין לאדן אחראי עד למותו בשנת 2011. אז לקחו האפגנים חמור, הלבישו לו מדים וקראו לו דאוד אל חסן אל מוסטפא של ג'אללה מחפוזי ח'אן או דודו החמור.


פוליטיקה וממשל[edit]

שיטת הממשל באפגניסטן היא פשוטה מאוד: למי שיש יותר נשק + הרבה חברים = זוכה בבחירות.

שלטון אוסאמה[edit]

לפני הפלישה של מועצות הברית לאפגניסטן, שלט בה אוסמה "לא עשיתי מקלחת 10 שנים" בין לאדן. תקופת שלטונו הייתה ידועה בסובלנות דתית כלפי האחר (בתנאי שהוא מסולמי שיעי), חינוך חובה לכל תלמיד (בזכר), שגשוג כלכלי ופריצת דרך בג'יהאד. כאשר הגיעו האמריקאים הכופרים לאדמה הקדושה של האפגנים, ברח אוסמה להרים כדי שלא יתפסו אותו ויכריחו אותו לעשות מקלחת. עד היום האמריקקים לא הצליחו לתפוס את בין לאדן, ומומחים מעריכים כי הוא חי במערה ומשחק בקונסולה הפרמיטיבית סוני פלייסטיישן 2.

גיאוגרפיה[edit]

באפגניסטן אין שום דבר חוץ מחול. אפגניסטן גובלת עם מדינות ערביות אחרות, שגם בהן אין דבר כמעט, פרט לחול. העיר הגדולה ביותר באפגניסטן היא פח זבל, שלושה אוהלים, בית הרוס, חול, קיוסק מטונף ותחנת אוטובוס נטושה באמצע המדבר, או בקיצור קאבול.

תרבות[edit]

האפגנים ידועים גם בכינויים "קופי חול" (sand monkeys), כינוי אשר ניתן ע"י אריק קרטמן מהעיירה הציורית סאותפארק. רובם ככולם הם ערבושים, אשר סוגדים לאדם סכיזופרני ששמע קולות בראש בשם מוחמד. חיי הלילה באפגניסטן תוססים מאוד, בעיקר בזכות מסיבות הקרחנה בקאבולללל.

אישה אפגנית ממוצעת

כלכלה[edit]

הכלכלה האפגנית מתבססת על שלושה ענפים עיקריים. הראשון והחשוב שבהם היא יצור ויצוא של חול. הענף השני בחשיבותו התורם כשליש מהתמ"ג (כ-2$ סינגפורי) הוא ג'יהאד וטרוריזם. ענף חשוב נוסף התורם תרומה נכבדת לשוק האפגני הוא מלחמה במועצות הברית. כמו כן קיים באפגניסטן ענף נוסף, אשר רובו מתבצע ע"י הטליבאן אשר נקרא מניעת השכלה.


ראו גם[edit]