דרוזיה

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
דרוזיה
דגל דרוזיה סמל דרוזיה
דגל דרוזיה סמל דרוזיה
מוטו לאומי אני לא ערבי! אני דרוזי!
המנון ילד הפלא הדרוזי
יבשת אסיה
שפה רשמית

דרוזית

עיר טקילה

חורפיש

משטר

דרוזי דמוקרטי

ראש המדינה

שייח דרוזי

שטח
אחוז מים

10,452 קמ"ר קממב"ר
0%

צפיפות אוכלוסין

4 אנשים למטר

מטבע

דינר דרוזי

אזור זמן

GMT+2.2

סיומת אינטרנט

.dru

קידומת

ע?..

דרוזיהדרוזית: دروزيّة, בשפה גבוהה: דאורדיה) הינה מדינה דרוזית ודמוקרטית במזרח התיכון. הבית הלאומי של העם הדרוזי בארץ דרוזיה. למדינה גבולות עם סוריה מצפון-מזרח, עם לבנון וירדן בדרום ועם בנק אוצר לחייל במרכז. חשוב להדגיש שדרוזיה אינה מדינת ערב.

דת

הדת הרשמית במדינה היא הדת הדרוזית, שהיא דת ייחודית שלא התפצלה מהאסלאם השיעי במאה ה-11. הדרוזים נקראים גם "בנו מערוף" (بنو معروف) ו"אלמווחדון" (الموحـّدون - "בני אמונת הייחוד" כלומר, אוהבי אוננות). מקורה של העדה הדרוזית הוא לא בבפלג האסמעיליה (الإسماعيلية) של האסלאם השיעי כמו שכל החוקרים חושבים כי לדרוזים אין שום קשר לערבים.

חמשת הנביאים לעל עיקרי אמונתם בנויה הדת הדרוזית הם משה (מוסא),ישוע (יסוע), יתרו (שועיב), ומוחמד עלי. מיותר לציין שבדרוזיה לא לומדים מתמטיקה בביתי הספר.

יהדות דרוזיה

המיעוט היהודי בדרוזיה מקובל יפה מאוד על ידי החברה הסובבת, שכן הדרוזים אינם ערבים ולכן אסור להם לשנוא יהודים. היהודים רשאים לשרת בצבא דרוזיה בכפיה, לקיים את מצוות הדת, כולל פרו ורבו ולהאזין למוזיקה ים תיכונית.

שיעור היהודים המשרתים כקצינים וכנגדים בצבא דרוזיה גבוה בצורה משמעותית מחלקם היחסי באוכלוסייה היהודים הללו נדרשים שוב ושוב לחפש את חץ הצפון בשמיים ולהלל את משמר הגבול הדרוזי . שיעור היהודיות המתפרנסות מזנות עולה על שיעור היהודיות במדינה.

אופנה

לדרוזיה אופנה ייחודית המאפיינת אותה. הלבוש המסורתי מדגיש את המודרניזציה שבחברה הדרוזית.

 • לבושו של גבר כולל מכנס ענק בצבע כחול, חליפה חסרת צורה בצבע כחול, כובע עגול בצבע לבן, ושפם מוזר ומצחיק.
 • הנשים הדרוזיות מסתירות את פניהם במטפחת על מנת למנוע נפגעי חרדה את ההנאה מנשים חשופות פנים שומרים הדרוזים לנשות היהודים
 • לכן חשוב לציין שאין כל קשר להסתרת פני האישה הנהוגה במדינות ערב אלא ק רכושנית קטנונית .


כלכלה

הכלכלה הדרוזית מבוססת בעיקר על תיירות, יצור מזון והברחת סמים. ענפי התעשיה העיקריים של דרוזיה הם :ניגוב לבנה בשמן זית, מנאקיש, פטאיר פלפל, פטאיר סממיכה ,ספאיח, פיצה דרוזית, פיתות דרוזיות חמות מהטאבון, טאבולה, עלי גפן ממולאים, חצילים ממולאים, קישואים ממולאים, אורז ,פריקה ,מג'דרה ,קובה, באמיה, סלט עם שמן זית ועוד מגוון של מוצרי תעשיה מודרניים. חשוב מאוד לציין שאין כל קשר בין המטבח הערבי לדרוזי.

היצוא הדרוזי כלול בקבוקי שמן זית אסלי, צנצנות זיתים, קפה טחון עם הל, כדורי לבנה בשמן זית, סומאק, זעתר, מרווה. כמו כן, אסור לשכוח את ענף הברחת הסמים לכל המדינות הסמוכות.

היבוא כולל בעיקר דולרים, שקלים, לירות, ודינרים.

במדינה ישנם נהגים אשר חדשים לכל עולם המזרח תיכוני. מנהג אחד מבניהם הוא צביעת כף היד של התינוקות הנולדים בצבע חום(צבע המסמל את העיר) מנהג זה נעשה למטרת הנאה.

זימבלולה

עיר בירתה של דרוזיה היא דאר בלאטה אשר נמצאת בכיוון דרום מזרח המדינה. עיר הבירה נחשבת לאחת הערים היפות ביותר שקיימות בדרוזיה ומתאפיינת על ידי אחוז הגבוה של האנשים אשר הצליחו לעבור בה טסט. תיירים רבים מכל רחבי העולם באים לגור בדאר בלאטה כדי לקבל את העיתון המקומי המחולק לתושבי האזור בחינם. העיר נחשבת יחסית לחדשה באזור והיא רק בת 12 שנה. ראש העיר אשר נבחר בבחירות האחרונות נענה לשם בן ג'דו. ראש העיר פועל רבות לשיפור רמת החיים ואיכות הסביבה. בשנת 2004 תושביו העניקו לו את פרס "הזהב המזוייף" על תרומתו הרבה לעיר בשנים האחרונות. באזור העיר ניתן מצוא מסעדות רבות וטובות כגון: מסעדת "תוכל ותברח". במסעדות מגישים את המאכלים המקומיים או בשפה פלצנית(גבוהה)- מאכלי האזור, כמו: זיתים ברוטב סבאנך, והמאכל שאולי ידוע בשם קרמבו. רעיון הקרמבו נלקח מדאר בלאטה ובדרוזיה שמו הוא : אלי'אחרם (בדרוזית מקומית קרם=חרם ,אליא'=בתוך).

השפה הדרוזית

השפה הדרוזית שונה מאוד מהשפה הערבית.על אף שישנם מספר מילים דומות, כאן יש רשימה מלאה של מילים דרוזיות ייחודיות:

 • דנדלאירו= נעים להכיר!
 • סיבו מאסקו ליה= הכל טוב!
 • ראח מאת אאלה עליה=שמי הוא
 • מאסיק ראסו= ערב טוב!
 • בס ראסו=בוקר טוב!
 • מוח טאר=אדוני
 • מוח טארת=גברתי
 • סקרבינה=מאכל עממי
 • שוחשיטה=גלידה

אנא סארח פיק=אני אוהבת אותך

שכאך עליק= לבריאות ====== === כותרת משנית ===

קישורים חיצוניים