מונגוליה

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
ShabtayTzvi.JPG הערה: קדוש

ערך זה הינו ערך קדוש! נא לא-

בזמן קריאתו.
כמו כן, מומלץ לא לאכול שישליק במשך 24 שעות מתום קריאתו.


מונגוליה
דגל מונגוליה סמל מונגוליה
דגל מונגוליה סמל מונגוליה
מוטו לאומי הו! הא! ג'ינגיס חאן!
המנון שאחטה אחת? זה ממש מעט (מונגולית:сhahta wahat? ze mamash meat)
יבשת אסיה
שפה רשמית

מונגולית (моngoл)

עיר טקילה

חארארט

העיר הגדולה ביותר

אולן בטור (או בשמה הקודם חיריה)

משטר

קומוניסטי מתון

ראש המדינה

מלך הקקות - צחיאגיין אלבגדורג'

הקמה

פלישת הטיבטים המסוממים לאזור מונגוליה עילית

דירוג אוכלוסייה

32

צפיפות אוכלוסין

אממ...בערך 4

מטבע

טוגריק

אזור זמן

1 ורבע לפנות בוקר

סיומת אינטרנט

mongol.

קידומת

+648

"יא מונגול"
~ ערס על מונגולי
"יא ערס"
~ מונגולי על ערס
"באתי, ראיתי, עישנתי"
~ ג'ינגס חאן על שיטת הכיבוש המונגולית
"ויש שם נרגילות??"
~ ילד מסומם שלא למד מזה מונגוליה


מוגוליה (אנגלית:Mongolia, מונגולית:lks古蒙منغولياk j dlsk, סינית מסורתית:) היא בעצם ארץ העישון, מקום היוולדו של הסיגר, עירה של הנרגילה, ערסיתה של הסיגריה והחדר של סרטן הריאות.

מונגוליה מכונה על ידי העולם כולו, ועל ידי התושבים שלה עצמה "פינת העישון העולמית", כי זהו המקום שבו מתכנסים כל המעשנים כדי לעשן ולקצר את חייהם, בעוד ש"המאפרה העולמית" היא פתח תקווה. משום כך מונגוליה הפכה למקום עליה לרגל לאנשים החברים בעסקי הטבק, מעשני סיגריות נלהבים וערסים.

היסטוריה[edit]

השבטים המונגולים[edit]

השבטים המונגולים, כ-73 רוסים/ערבים שאיכשהו למדו לרכוב על סוסים ואיזה צד של המספריים יותר חכם לתקוע לאויב בבטן, התאגדו לשבטים נודדים, שבזזו והרגו. אותם שבטים חיו על העושר של האמפריה הסינית, וגנבו את אוצרותיה היקרים של סין: מקלות האכילה, העיניים המלוכסנות, השף אהרוני ופריטים רבים אחרים. הסינים, שפחדו מהמונגולים הגדולים והרעים, החליטו לבנות חומה ענקית מסביב לכל הממלכה שלהם, חומה שבנייתה הסתיימה ב-1978, כ-745 שנים אחרי שהמונגולים האחרון שכח איך רוכבים על סוס. עוד עמים שהיו רוכבים על סוסים בלי הפסקה והיו במונגוליה הם הסקיתים אשר היו גם הומואים צפון תל אביבים וההונים הטורקים שאת סודות המקלחת שלהם יודעים רק הטורקים (הם התקלחו בבוץ)

האמפריה המונגולית[edit]

אחרי שהמונגולים השתעממו מלהרביץ לסינים, שדרך הלחימה שלהם הייתה בעיקר לעשות תנועות חסרות תועלת והרבה יותר רעשים מוזרים ממה שנחוץ הם החליטו להקים אמפריה לאחר ששיחקו משחק כדורגל נגד מכבי חיפה, ובזמן שהאוהדים החיפאים צעקו "מכבי חיפה אמפריה", צעקת המלחמה המונגולית "מונגוליה שבט נודד מצפון לסין" לא נשמעה מאוד מאיימת.

האדם המזוהה ביותר עם האמפריה המונגולית הוא ג'ינגס חאן, שם העט של אטילה ההוני, שהנהיג את מסע הכיבושים האדיר של המונוגלים . מונגולים תחת שלטונו של ג'ינגס חאן גדלה למעמדים אדירים, והפכה לאחת האמפריות הגדולות והעשירות בעולם, עד שבוטלה בשנת 1294 לאחר ירידה משמעותית ברייטניג.

הכיבוש המונגולי על סין[edit]

הקיסר הסיני בעת הכיבוש

למונגולים כבר נמאס מלהלחם בסין בשביל הכיף אז הם נלחמו בהם ברצינות בהתחלה שיחררו מטר גרבילים אל עבר סין ואחר כך תקפו במתקפה גדולה (טוב לא כל כך גדולה) שמנתה 10 איש וכך כבשו אותה הקיסר שהיה אז שמעון פרס גרם לאימפריה להיות במצב תשוש שגם זבוב יוכל להפיל אותה (הזבוב רצה להפיל אבל קודם חשב שהוא יכול לקנן אז הוא ניסה ולא הצליח ואז חזר כדי להפיל את הקיסרות אך המונגולים הקדימו אותו ב-5 דקות) וכך המונגולים נצחו.

עצמאות מונגוליה ומכירת הנשק נרגילות לסין ומרוקו[edit]

מונגוליה קיבלה את עצמאותה בשנת 1610, לאחר שקים ז'ונג סיני מחמוד איל, נשיאה לעתיד של מונגוליה, שיחד את אלוהים, שחקן בריטי שמונה על ווינסטון צ'רצ'יל לשלוט במונגוליה במסגרת המנדט לשליטת העולם שניתן לבריטניה על ידי ליגת הרשע. אלוהים קיבל את השוחד, והעניק לעם המונגולי את העצמאות שלה הם ייחלו מאז מותו של חוזה מדינת מונגוליה, ברני הדינוזאור.

ההנהגה של המדינה החדשה נאלצה להתמודד עם מלחמת סין-כל העולם, והבינה שאם לא תיקח צד במלחמה זו היא תושמד. לכן המונגולים החליטו לנקוט בשיטות שלום, והחלו מוכרים נשקים ביו-אטומריים נרגילות למדינות הסובבות, ביניהן סין, רוסיה, קוריאה וכמובן, גרמניה, שפשוט הייתה חייבת להשתתף במלחמה הזאת. בזכות הנשקים נגרילות של מונגוליה ניצחה סין את המלחמה בשנת 1683. המרוקאים, בעלי ברית יקרים של הסינים, קנו מהמונגולים מאות נרגילות, שמאוחר יותר יובאו לישראל, בנסיון של ההנהגה הפשיסטית האנטי-מרוקאית להשמיד את קהילת הפרסים בארץ, מבצע כושל שהוביל למספר נזקים בלתי הפיכים, כגון עסק הביש, שואת הארמנים ואבי ביטר.

הסכסוך המונגולי-הודי[edit]

יונת הדואר הפקיסטנית.

מאז שחר ההיסטוריה היה סכסוך בין מונגוליה והודו, זאת בגלל מספר מקרים עקובים מדם כגון המקרה שבו הודי תמים ניסה לעשן נרגילה, במחשבה שמדובר בכלי עישון ולא תת מקלע מונגולי (להגנתה של מונגוליה יאמר שהם נראים ממש דומים), ונהרג כאשר הכדורים פוצצו לו את הראש וגם את המקרה המחריד בו גנדי גנב בזדון קופסת סיגריות מרשת החנויות המונגולית האהובה, "Sigarsяus", ועד 1840 למונגולים נמאס, ומנהיגם, טסאקין אבדג'ורג, הכריז מלחמה על הודו.

המלחמה בין הודו ומונגוליה נמשכה עשרות שנים, עד שב-1907 המונגולים, בעזרתם האדיבה של הפקיסטנים, הצליחו להביא להפסקת אש ללא תנאים, חתימת הסכם שלום והבטחת הפסקת העוינות לעד. הודו אף הסכימה לפרק אחוז גדול מנשקה ולצמצם את האוכלוסיה שלה. וכל זאת בזכות רק יונת דואר פקיסטנית שנשאה מסר שלום.

מונגוליה כיום[edit]

כיום מונגוליה היא אמפריה העישון ואסורה לשימוש במקומות ציבוריים. הכלכלה המונגולית המודרנית מסתמכת בעיקר על יצוא סיגריות ופיליפינים לעולם המערבי, והאדם הממוצע בה משתכר כ-70 ק"ג של חרא של סוסים בשנה.

פוליטיקה[edit]

ראש ממשלת מונגוליה[edit]

צחיאגיין אלבגדורג' לפני שהוא הולך לחרבן (נא להסתכל בפניו)

צחיאגיין אלבגדורג' (במונגולית: 我 >3أحب أنبوب欢) (באנגלית: I Like Poop <3) נולד ב1963, תעודת הלידה שלו הייתה מכתב התנצלות ממפעל הקונדומים, בגיל 3 אלבדג'ורג למד ללכת בגיל 7 למד לדבר. בגיל 11 אלבדג'ורג חיטט בארון הדילדו של אבא שלו ומצא את המכתב, קרא אותו וחרבן במיכנס. בגיל 18 קיבלו את אלבדג'ורג לאחד העוזרים של ראש הממשלה של מונגוליה, כשראש הממשלה של מונגוליה ראה את אלבדג'ורג - ראש הממשלה פשוט נפטר על המקום.

פיטרו את אלבדג'ורג מהעבודה, משם הוא התחיל לנקות שירותים.

בגיל 40 קיבלו אותו לראש ממשלה סתם ככה, אחרי כול נאום ומישפט אלבדג'ורג היה חייב לשירותים, לאחר שבועיים אלבדג'ורג התחיל לנסות להיתאפק אף אחרי ההיתאפקות של אלבדג'ורג.

דת[edit]

הדת השולטת במונגוליה היא בודהיזם מתון בלבד ולכן המונגולים לא נוהגים לחוס על פרות כי צמחים באמצע מדבר גובי...אין כו כך צמחים.

טבע[edit]

הטבע במונגוליה הוא המדבר הגדול של מונגוליה שמכונה גובי (монгол:гoB蒙ъY). במדבר כולו מתגוררים כ-50% מהאוכלוסיה המונגולית שגרים בעיקר בכפרים המרכזיים חרחורין (монгол:hархорин店), שהיווה במשך שנים כעיר הבירה של מונגוליה בתקופת האימפריה המונגולית במשך כ-300 שנים! כיום גרים בעיר בעיקר נרקומנים שמנסים לברוח מהמשטרה המונגולית.


תרבות[edit]

התרבות המונגולית, בדומה לצורת המדינה שלהם והדבר ההוא שראש הממשלה שלהם כל כך אוהב, היא חרא. התרבות המונגולית מתבססת על עישון נרגילות וסיגרים, רכיבה על סוסים, רכיבה על אסירי מלחמה עיראקים וטבחים המוניים בעזרת תת-מקלע דמוי נרגילה. בנוסף לכך יש טרנד חדש במונגוליה שכולל בתוכו את החזרת "הסדר החדש" על כנו, ולהחזיר את מסעות הבזיזה בסין, דבר שהתגלה כקשה במיוחד, מאחר ושום טנדר 4x4 מונגולי לא הצליח לעבור את החומה הגדולה בסין, למעט הטנדר היחיד הצליח, ואז הלך לאיבוד במערכת הכבישים הסינית המסובכת, והצליח, איכשהו, למצוא את דרכו לפתח תקווה, ומאחר שהיא לא קיימת, הנהג נתקע בוורטקס יקומי ונמחק.

כלכלה[edit]

שי נוסיה מונגול, בתגובה לחזון של בנו.

הכלכלה המונגולית מתבססת בעיקר על שלושת ההוצאות הגדולות ביותר של מונגוליה:

  • נרגילות
  • אוהלים מסורתיים
  • מסמרים
  • פלסטרים עם התווית Made in mongol! (:
  • בנוסף יש להם הרבה מאוד נפט

הנרגילה, שהומצאה במונגוליה, הומצאה בנסיון לייצר מטוס מפציץ מודרני בעזרת צינור, כד זכוכית ודלק גרעיני, כאשר ניסה המדען, שי נוסיה מונגול, להשתמש במטוס המנוע התפוצץ לו ליד הראש, מה שגרם לצמיחה בלתי טבעית של השיער שלו, או זה לפחות מה שהוא אמר לעיתונאים כשהם שאלו אותו מה הסיפור מאחורי התסרוקת שלו.

לאחר הכשלון בפיתוח המטוס המפציץ ניסה שי נוסיה מונגול לפתח תת מקלע מאותם מצרכים ויצר את התת מקלע המונגולי האהוב "MONG-12", שעד היום הוא תת המקלע האהוב על ידי מחבלים מונגולים.

ראו גם[edit]

Bouncywikilogo.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על מונגוליה.