אהבות ושקרים

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
אהבות ושקרים
Ahvutveskarim.png
כרזת הסרט
בימוי: אבי ביטר
הפקה: אבי ביטר
תסריט: אבי ביטר
עריכה: אבי ביטר
שחקנים ראשיים: אבי ביטר

אבי ביטר
אבי ביטר

מוזיקה: אבי ביטר
צילום: אבי ביטר
חברת הפצה: אבי ביטר הפקות
שפת הסרט: אבי ביטר
תקציב: 1.31$
הכנסות: 2,563,456,786$
פרסים: אוסקרים לסרט הטוב ביותר, לתסריט הטוב ביותר, לשחקן הטוב ביותר, לשחקנית המשנה הטובה ביותר, לעריכת סאונד ולתלבושות
הסרט הבא בסדרה: אהבות ושקרים 2: החגיגה נמשכת

אהבות ושקרים הוא סרט דרמה קומית זוכה אוסקר בכיכובו, בימויו, כתיבתו, הפקתו וצילומו של אבי (אברהם) ביטר. הסרט ראה אור בשנת 2008 ונחשב ע"י חלק מהמבקרים כסרט הטוב של העשור. הסרט זכה בפרס האוסקר לסרט הטוב ביותר, לתסריט הטוב ביותר, לשחקן הטוב ביותר, לשחקנית המשנה הטובה ביותר, לעריכת סאונד ולתלבושות הטובות ביותר.

עלילה

הסרט נפתח כאשר זמר צעיר בשם אבי ביטר, נער כבן 15, עושה דרכו לעיר הגדולה תל אביב בכדי לפתח את הקריירה שלו. במהלך מסעו המרתק והארוך, פוגש אבי בזמרת צעירה שנוחלת הצלחה מרובה במועדוני אנדרדוג בתל אביב. היוצרת, מאיה, פוגשת באבי ושניהם מתחילים ליצור שירים ביחד. הסיפור מקבל תפנית חדה כאשר מאיה מגלה שהיא נכנסה להריון מאבי. מאיה עושה הפלה למרות התנגדותו של אבי והשניים נפרדים. כל אחד ממשיך בדרכו, אך לאחר זמן מה מגלים השניים שאינם יכולים להצליח ללא השני. השניים חוזרים, מתפייסים ואוכלים שווארמה.

20px-Stop hand.png אזהרה!
הפסקה שכרגע סיימת לקרוא הכילה פרטי עלילה!תהליך ההפקה

העבודה על הסרט החלה כבר בתחילת שנות השבעים. התסריט של אבי עבר מספר רב של חברות הפקה, אך אלו וטענו שהסרט עמוק מדי ושהקהל מחפש סרט יותר המוני ועממי. אבי המשיך לחפש חברה שתפיק את סרטו, אך לאחר שזאת לא נמצאה, החל אבי לעבוד בעצמו על הסרט. בעזרת כמה מחבריו - מנחם בן, ש"י עגנון, גילה אלמגור ושפרה קורנפלד, החל אבי להפיק את הסרט. חלק מהצילומים המסובכים ערכו מספר חודשים, והצילומים נגמרו בתחילת שנות התשעים. לאחר מכן, אבי גילה שהשחקנית הראשית נתנה למישהו נשיקה בפה, ואבי החליט על צילום מחודש עם שחקנית מחליפה. הצילום הנוסף ערך כ-3 שנים נוספות ואז הסרט עבר לחדר העריכה. לאחר הסתגרות של מספר שנים, אבי יצא מחדר העריכה כשהוא מדיף ריח עמבה ובידו סרט הקלטה מגנטי. אבי החליט שלפני שהסרט יראה אור הוא צריך לעבור מסע פרסום ממושך. [ראה את הפסקה הבאה] לבסוף, בשנת 2008, נערכה הקרנת הבכורה בקולנוע חן ברחובות.

מסע הפרסום המוקדם של הסרט

לאחר סיום העבודה על הסרט ב-1995 קרא אבי בעיתון playboy (הוא קורא את זה בשביל הכתבות!) על מסעות פרסות ממושכים והשפעתם על הקהל. אבי קבע את מועד הקרנת הבכורה ל-2008 והחל במסע הפירסום הממושך. תחילה החל אבי לפרסם מספר ציטוטים מהסרט ברחבי הארץ, בלי לפרסם את הסרט או לציין את שמו. שנים לאחר מכן החל אבי לנסוע הרחובות תל אביב עם רשמקול ולמכור פלאפל. בתוך הפלאפל הוחדרו מסרים סמויים כ-"הוא נתן לה נשיקה בפה", "הוא הבטיח שהוא לא יעזוב אותה", "אבי ביטר שולתתת!". עובדה זאת התגלתה ע"י המשטרה, ואבי נעצר בחשד להפצת מסרים חתרניים. אבי שוחרר מחוסר בראיות לאחר כשנתיים וחזר לעסוק במסע הפרסום של הסרט. לאחר כ-12 שנה נימק ביטר מסרים אלה בהיותם חלק ממסע הפרסום.

הצלחת הסרט

אבי לאחר יציאת הסרט לאקרנים

לאחר מסע הפרסום הממושך, אבי ארגן הקרנת בכורה בקולנוע חן ברחובות, המקרין בעיקר סרטים איכותיים. בסיום הסרט נעמד הקהל על רגליו וביקש הקרנה חוזרת, אך זאת בוטלה לאחר שאבי אמר שהמוח שלהם לא יעמוד בכל המידע שמתקבל בעת הצפיה בסרט בצפיה שניה. לאחר כשבוע הסרט יצא בהפצה רחבה ברחבי הארץ ולאחר מכן גם מעבר לים. נכון לרגע זה, הסרט הרוויח כ-2,563,456,786$ בכל רחבי העולם.

ביקורת

הסרט הוא אחד מהסרטים המוערכים של המאה הנוכחית. טווח הציונים שהסרט קיבל בביקורות היה בין 98 עד 100. באתר Rottenshawarma.com הסרט מדורג במקום הראשון, מעט מעל טיטאניק. בנוסף לכל הפרסים שבהם זכה, הסרט חולק את המקום הראשון בפסטיבל אופיר 2008 יחד עם הסרט "האמת של רביבו" בכיכובה של אופירה אסייג וחיים רביבו. רוב המבקרים טוענים שנדרשו מהם 10 צפיות לפחות רק בכדי להבין את העומק של הסרט, אך רובם עדיין לא הצליחו להבינו לגמרי. במאי הסרט "ממנטו" כריסטופר נולאן, צוטט לאחר שיצא מהסרט כשאמר ".הזכש קומע טרס םייבל ידכב ינומכ םיקומעו םימכחותמ םיאמב 1000 םישורדש יתנבה םויהו ,זיב-אושב םכחותמ יכה יאמבה ינאש יתבשח םויה דע .יתוא םיהדה טושפ הזה טרסה"

ראו גם