ביירוווד

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

ביירווודאנגלית: Beiruwood) הוא כינויה של תעשיית הסרטים הגדולה ביותר בישראל. תעשייה זו מפיקה סרטים בשפה העברית ומיקומה בעיר ביירות. תעשיית הסרטים של ביירוווד היא חלק מתעשיית הקולנוע הישראלי, ויש לה מאפיינים ייחודיים.

מאפייני הז'אנר

הז'אנר מתאפיין בחוסר מעוף שבא לידי ביטוי בלחיצה אקראית על אחד הלינקים ושימוש בתמונה הראשונה שקופצת לעין.

בדומה לבוליווד, עיר הסרטים ההודית המפורסמת, המקבילה הישראלית מפיקה סרטים רבים בקצב מהיר, אבל בתקציב הרבה יותר נמוך. כך למשל רוב השחקנים שמגלמים חיילים לא קיבלו אף פעם צו גיוס, שלא לדבר על כך שאף פעם לא הצטרכו להתייצב מול קב"ן ולהפגין את יכולות המשחק שלהם. הסרטים המופקים מקבלים פרסומת רבה: כך למשל זכורה מודעת הפרסומת של "בופור" - "הסרט היחיד עם 0% ערבים ופחות מ-50% אנגלית".

בשנים האחרונות גדלה הפופולריות של ביירוווד בעולם, וסרטים רבים, במיוחד אלה שמציגים חיילי צה"ל בלי יד עם תסביך שואה שאחותם גרה בדרום ונותנת לתיירים ערבים לאנוס אותה, מצליחים לפרוץ את גבולות ישראל ולהגיע להצלחה עולמית. ידוע כי הבמאי קן לואץ' התנדב לביים את הסרט הביירווודי הבא, "ניצחון הצידון".

המעבר לטלוויזיה

בעקבות משבר הקורונה, שבעקבותיו נסגרו בתי הקולנוע ורוב ערי הבירה המזרח-תיכוניות, עברה בלית-ברירה מגיפת הביירוווד למדיום הטלוויזיוני. המדיום הטלוויזיוני, שהרס במו ידיו את תחרות האירוויזיון שהתקיימה בתל-אביב עם מופע קוסמות חסר-פשר בין ההופעה של מדונה לשיר של ערסוסטרליה, התאים כמו כפפה למגיפת הביירוווד. בעקבות הצלחתה של ביירוווד בטלוויזיה החליטו בתי הקולנוע בישראל שלא לפתוח את שעריהם לעולם לקהל הרחב.

התכנית הביירווודית המצליחה ביותר עד כה היא "ישמח חתני" המבוססת על הסרט בעל השם השונה "גמר גביע" בכיכובו של מוחמד בכרי, ראש הממשלה הבא של הרשות הפלסטינית.

התכנית הביירווודית הבאה תתבסס על שירו של יהודה פוליקר, "רדיו רמאללה", וישחקו בה בין השאר אורי גלר, כפינה ויהודה פוליקר.

שקיעתו של הז'אנר

"אני מבקש מהצופים בבית לבדוק שכל בתי הקולנוע בישראל סגורים. ברגע שתסיימו לקרוא את הערך הזה, כפינה תתיישר וחני נחמיאס תצא מהחדר. הזמר שחשבתם עליו הוא יהודה פוליקר."
~ אורי גלר


פרסים

  • לבנון - פרס ארי הזהב
  • ארי פולמן - פרס ארי הכסף
  • ביקור התזמורת - הקהל בפסטיבל קאן יצא מגדרו (Yatzamigi d'Ro) (סצנת הערבי שדופק יהודיה)
  • שתי אצבעות מצידון - אות הערכה מטעם מ"מ דובר צה"ל במי"ל טר"ש בטיטו
  • יוסי סידר - ציון לשבח על ליהוק בפסטיבל ברלין
  • יוסי מיוסי וג'אגר - פרס דוב השנה בפסטיבל אמסטרדם
  • איבגי - פרס איבגי השנה ע"ש מירי גרב