One Direction

From איןציקלופדיה
(Redirected from וואן דיירקשן)
Jump to navigation Jump to search

וואן דיירקשן (בהעתקה משפת נכר: כיוון אחד) היא תנועה דתית המזדהה כ"להקת בנים" ודוגלת ביישום תורתו התאולוגית של סיימון קאוול. סביב התנועה יש מחלוקות ופולמוסים רבים בכל רחבי העולם, והיו שהגדירוה ככת. התנועה מציעה שיטות טיפול שונות, המכוונות לשפר את היכולות של האדם כישות רוחנית. בכך, לפי טענתה, היא מעלה גם את יכולתו לטפל בעצמו בהתמודדות עם הפרעות אישיות ולהגיע לרמה תודעתית גבוהה יותר. טענות אלו לא זכו עד כה לגיבוי מחקרי בלתי תלוי.

תחקירים ופרסומים בכלי תקשורת‏ ובירורים שנערכו על ידי ועדות חקירה במדינות שונות, ובהן ערסוסטרליה,‏ ישראל‏ וצרפת, דחו את הטענה ליסוד רוחני איתן בתורתו של קאוול. ועדות החקירה והתחקירים אף הצביעו על שימוש בשיטות של מניפולציה פסיכולוגית בקרב חברי התנועה. בגרמניה הוכרזו "וואן דיירקשן" כ"ארגון טוטליטרי" ומתנהלת נגדם מערכה ציבורית ענפה, בין היתר באמצעות משרד התעמולה המקומי. דו"ח תעסה-גלזר בישראל הגדיר את ה"וואן דיירקשן" ככת, אך ההגדרה לא הובילה לפעולות מעשיות רשמיות כלשהן כנגדה.‏

מקורות מימון

ה"וואן דיירקשן" נחשבת לאחת הכתות הגדולות והשנויות במחלוקת ויש האומרים כי מדובר בכת הגדולה והעשירה ביותר בעולם. מימון הכת מגיע בעיקר מארגונים אחרים המזדהים כ"להקות בנים": חמאס, חיזבאללה, הג'יהאד האסלאמי, דאע"ש, הטליבאן, אל קאעידה ועוד. מימון נוסף מגיע מארגון שמזדהה דווקא כ"חברת הפקות" – "משמרות המהפכה". מפורסמים רבים, בהם שחקנים ואנשי תקשורת ידועים, חברים בכת, והיא עושה בהם שימוש יעיל להפצת מטרותיה ודרכיה.

חשדות לפלילים

מלבד השיטה הפסבדו-פסיכולוגית הבעייתית שהמציא קאוול (מומחים רבים כתבו כי היא מזיקה), הנ"ל הורשע בצרפת בעוון מרמה וטמטום חלק ניכר מילדי דור ה-Z. כן נחקרה אפשרות של אחריות התנועה לפיגועי 11 בספטמבר ומעורבות במותה בטרם עת של המלכה אליזבת השנייה.

ממסמכים פנימיים שהודלפו לתקשורת עולה כי התנועה הקימה בשנת 2013 סוכנות ביון ומבצעים מיוחדים הקרויה "יס"מ"[1], שתפקידה "להפחיד ולהתיש את התוקפים עד התקפלותם הסופית; לאסוף עליהם חומר סנסציוני ומידע מפליל, לטמון להם מלכודות, להריץ נגדם תביעות משפטיות רבות ככל האפשר, להשמיצם ולהכפישם בכלי התקשורת ובכל פורום אפשרי אחר" (לשון המסמכים שהודלפו).

אחרית דבר

באופן רשמי מת קאוול בראשית הסוף, כתוצאה מניתוח פלסטי שעלה יפה מדי ולא אפשר לו עוד קיום פגום כשל בן אנוש. יש הטוענים כי הוא מת לפני כן ואילו ג. יפית, שהייתה בעלת מניות בכת המשיכה לשלוח מכתבים בשמו כדי לבסס את מעמדה בתנועה. בערסוסטרליה קבעה ועדת חקירה ממלכתית שכללה מומחים בעלי שם מתחומי הרפואה, הפסיכולוגיה, הפילוסופיה והחינוך:

"ה'וואן דיירקשן' הם מרקם של כזב, הונאה ופנטזיה. הפרקטיקות שלהם מהוות איום רציני מבחינה רוחנית, אתית ומחשבתית... הם גורמים למחלוקות, חשדות וחוסר אמון בין בני משפחה ומערימים קשיים על התפתחותם האבולוציונית של ילידי סוף שנות התשעים ותחילת שנות האלפיים".

סקירת מודיעין של משטרת ישראל גורסת: "קיימת בעיה עליה עומדים פסיכולוגים ופסיכיאטרים, והיא הקושי של חלק ניכר מילדות שהביעו תמיכה בכת זו לנהל חיים בוגרים נורמטיביים".

הערות שוליים

  1. ראשי תיבות: ילדות סתומות מאוד.