חשישיון

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"חשישיון הוא חשיש קטן"
~ האקדמיה ללשון על חשישיון
"הם מעשנים חשיש והם לא משלנו?!"
~ תושבי ג'מייקה על חשישיון
"אסור למוסלמים לעשן חשיש! זה אלכוהול!"
~ שבתאי צבי על חשישיון
ערכים באסלאם
אסלאם
Islamic Republic of America.jpg

חשישיון,(בערבית:الحشاشون),(בג'מייקנית:Bob Marley Sendraa), היה פלג של כת אסלאמית ממוצא ג'מייקני בסוריה ובאיראניום בין המאה ה-11 למאה ה-13,אשר נודע באכזריותו לחסל את אויביו הפוליטיים והדתיים(בעיקר מוסלמים) בעזרת חשיש רעיל. חברי הכת היו אנרכיסטים, שמרדו בשלטון המוסלמי אשר האמינו שהעולם יהיה "מקום טוב יותר" בזכות ההתנקשויות, ההתאבדויות, ועישון החשיש שלהם.

תחילת החשישיון וההתנקשות הראשונה

לאחר ההתנקשות בבוב מארלי בג'מייקה, התאסלמו בניו וטסו למדינות ערב. לאחר ההתאקלמות באיראניום, הם משכו עמם כמה אנרכיסטים מוסלמים, וגרמו להם להתנסות בחשיש. לאחר המשיכה של האנרכיסטים, נדדה הכת והשתלטה על סוריה. תחילית, הם לא הסכימו להסניף,כיוון שסברו שחשיש הוא סוג של אלכוהול,אולם לאחר הבינו שחשיש זהו סוג של סמים, הם ישר ניגשו לעניין. עישון החשיש, גרם לאנשי החשישיון לפעול באמצעים קיצוניים יותר כגון טרור והתנקשויות.טעות היסטורית נפוצה היא לשייך את החשישיון אל זרם ה"פידאיון", שמשמעותו "הפודים" (את נפשם בשליחות זו למען אללה), שדגלו בהתאבדות למען אללה ו-72 הבתולות. זרם החשישיון לעומתם, דגלו בהתאבדות למען בוב מארלי ו-72 סוגי הסמים.חסן אבן-צבאח (בנו הבכור של בוב מארלי), אימץ את שיטת ההתנקשות כחובה קדושה, שלפני כל התנקשות, יש להסניף שק שלם של חשיש.[1] דוגמה מצוינת לפעילות מסוג זה היא הניסיון היא ההתנקשות בח'ליף המפורסם צלאח א-דין. בשנת 1172, שלח חסן אבן-צבאח את אחמד אבן-צבאח, בנו השני של בוב מארלי להתנקש בח'ליף המפורסם צלאח א-דין. כדי שההרג שלו יהיה בעל משעמעות פוליטית, ההתנקשות הייתה במסגד אל-אקצא שבהר הבית. ראשית, אחמד הסניף שק שלם של חשיש. שנית,הוא נכנס למסגד בחץ וקשת, וירה בכל אדם שהתפלל שם[2], מלבד צלאח א-דין.[3] צלאח א-דין, שראה את כל המתפללים מתים, ניסה לנוס מן המסגד, אולם הוא מת, כי המנורה של המסגד נפלה עליו.

חברי הכת "חושבים" במצודת מסייף,סוריה.

התגוננות החשישיון

על מנת להתגוננן מכופרים, בנתה הכת מספר מבצרים ומצודות ברחבי פרס וסוריה. במצודות/מבצרים הם תכננו מעשי טרור, התנקשויות, ובעיקר "חשבו". ה"חשיבה" של החשיש עזרה להם לראות את המתנגדים שתמיד עמדו, ולהוציאם להורג. המצודות והמבצרים היו מקום ההגנה של הכת.

חשישיון והאימפריה המונגולית

בשנת 1256 הגיעה האימפריה המונגולית אל פרס וסוריה. במקום להטיל מצור על המצודות והמצברים של החשישיון, ניהל ג'ינגיס חאן עמם משא ומתן, הוא הצהיר, כי אם הכת תפסיק להסניף חשיש ותתחיל לעשן נרגילות, הוא יפסח עליהם, ולא יהרגם, אולם החשישיון התנגדו להצעה, כיוון שסברו, כי החשיש הוא זה שעוזר להם לפעול כפי שהם רוצים. כמו כן, הם חשבו שהשם "חשישיון" נשמע הרבה יותר מאיים מ"נרגיליון". בשל התנגדות הכת למו"מ, הרסו החיילים המונגולים את המצודות והמבצרים שלהם, ולקחו אותם לכלא המונגולי,מאחר והם חשבו, כי כת החשישיון היא בעצם קבוצה של מרגלים ג'מייקנים,אשר רוצים לפרק את האימפריה המונגולית.[4] חברי הכת שהיו בכלא המונגולי נאלצו להתוודות שהם מרגלים של ג'מייקה, ואם לא הודו, הם מתו. שאר חברי הכת שהצליחו לנוס מהמונגולים הלכו אל הצלבנים, שם הם ביקשו שיחוסו על חייהם.

חשישיון והצלבנים

חברי החשישיון אשר נפגשו עם הצלבנים, היו אלה שהצליחו לנוס מג'ינגיס חאן וצבאו. האפיפיור ראה בכת ככופרים למחצה, מפני שהכת הנ"ל הסניפה כמות לא רגילה של חשיש,אולם לעתים קרובות ניסו חברי המסדר להתנקש במוסלמים ולפעול לטובת הצלבנים. המסניפים הקלים עבדו בתור מתנקשים מתאבדים בסוריה לטובת הצלבנים, ואילו המסניפים הכבדים הלכו לניסויים בתוך קריית הוותיקן, שם רצתה לבדוק הכנסייה את מקור ההתאבדויות וההתנקשויות. לאחר מחקר מדעי מעמיק, גילו הצלבנים, כי ההסבר להתנקשויות ההתאבדות של החשישיון הוא בכך שאלו הם "מעשני חשיש" (בערבית: "חשישיון"), על-מנת להגיע לשיגעון חושים ולתשוקה של הקרבה עצמית. הם לא הבינו עובדה זו, עד שאישרו את החשיש כסם חוקי לנצרות, וראו עלה מריחואנה ססגוני שמהבהב כל הזמן.

חשישיון כיום.

חשישיון כיום

  • בשנת 1999 הוקמה מפלגת "עלה ירוק". כל חברי המפלגה הם צאצאיהם של כת החשישיון.
  • בשנת 2007 יצא המשחק המפורסם "Assassin's Creed". בעלילת המשחק, ישנו מתקן המסוגל לשחזר את הזיכרונות של האבות הקדומים של אדם. כאשר זדמונד (הדמות הראשית) שוכב על הרצפה,זכרונותיו של חסן אב-צבאח(הבן הבכור של בוב מארלי והמתנקש הראשי), כאשר הרעיל חיילים צלבנים עם חשיש רעיל בארץ הקודש.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Bouncywikilogo.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על חשישיון.

הערות שוליים

  1. הסנפת החשיש עזרה לחברי הכת להיראות פחות חשודים להתנקשות.
  2. הטבח בשאר האנשים לא היה חלק מההתנקשות.
  3. הוא גם ירה חץ וקשת קטלני למנורה של המסגד
  4. היחסים הדיפלומטים בין האימפריה המונגולית לבין ג'מייקה היו עוינים ביותר.